komunala

Ne le, da je nevarno, kazen je 5.000 evrov!
V vsakem domu se najdejo embalaže čistil, lakov, barv in kozmetičnih izdelkov. Na večini izmed njih boste našli oznake, kot so dražilno, jedko, okolju nevarno, oksidativno, vnetljivo ali strupeno. Zato ni vseeno, kako te snovi v domu shranjujete in kako se znebite njihovih ostankov in embalaž. Kazen za kršitelje je lahko visoka.

Kakšne so kazni zaradi nepravilnega ločevanja odpadkov?
Posameznikom, ki ne ločujejo odpadkov, marsikje grozi po več sto evrov kazni. Vendar pa jih kljub izvajanju nadzora inšpektorji izrekajo bolj malo. Najbolj problematično je namreč ločevanje odpadkov v večstanovanjskih stavbah, kjer pa je krivca za napačno odložene smeti težko najti.

Kam z odpadki od samotestiranja?
Na podlagi sprejetega ukrepa o prostovoljnem samotestiranju se pojavlja nov odpadek. Kam s temi odpadki, je pojasnila Snaga Maribor.

V Sodražici bodo obnovili tamkajšnji kostanjev park
V Občini Sodražica so se odločili za prenovo tamkajšnjega kostanjevega parka, kjer med letom potekajo številni družabni dogodki, med njimi vsakoletni Psoglavski dnevi, največja kulturno-etnološka prireditev v občini. Vrednost celotne naložbe znaša nekaj manj kot 96.000 evrov, so sporočili z občine.

Tako lahko zmanjšate račun za elektriko
Čeprav nam je električna energija močno olajšala življenje na vsakem koraku, pa ima tudi negativno stran – visoke račune. Sploh v tem času, ko je ogrevalna sezona na višku in nam sive lase povzročajo tudi računi za ogrevanje. Poglejte, kako lahko zmanjšate račun za elektriko.

To ne sodi v straniščno školjko!
Kadar hitimo, v stranišče kaj hitro odvržemo stvari, ki tja nikakor ne spadajo – ali pa enostavno ne vemo, katere stvari so to. Tako je Komunala Kočevje znova opozorila, kaj ne sodi v kanalizacijo.

Kako lahko otroci spodbujajo starše pri skrbi za čisto okolje?
'Kar se Janezek nauči, to Janez zna,' je zelo znan in priljubljen pregovor, ki zagotovo velja. To velja tudi, ko pride do skrbi za okolje, zato skupaj s svojimi malčki poskrbimo, da bomo živeli v čistem okolju.

Količina v Sloveniji nastalih odpadkov se povečuje
V Sloveniji je v 2019 nastalo 8,4 milijona ton vseh vrst odpadkov, od tega skoraj 5,1 milijona ton ali 60 % gradbenih. Celotna količina v Sloveniji nastalih odpadkov sicer v 2019 ni bila veliko večja kot v 2018 (za manj kot 1 %), večja pa je bila med temi odpadki količina komunalnih odpadkov (za 4 %).

Smeti ne sodijo v gozd!
Kljub temu, da so občine poskrbele, da je dovolj eko otokov, košev za smeti, poskrbljeno je tudi za kosovne in nevarne odpadke, se še vedno najdejo posamezniki, ki smeti odlagajo na nedovoljenih mestih, kot je na primer gozd.

Kako ravnamo z odpadki oseb, ki imajo potrjeno okužbo z novim koronavirusom?
Maske za obraz so postale obvezne tudi na prostem, tako se še dodatno povečuje količina teh odpadkov v gospodinjstvih. Komunala Slovenj Gradec tako pojasnjuje, kam po uporabi odvržemo maske.

Z zaščitnimi maskami bodite pazljivi
Maske so postale obvezne tudi na prostem, tako se še dodatno povečuje količina teh odpadkov v gospodinjstvih. Zato se znova nizajo opozorila – maske ne sodijo med embalažo!

Pred svetovnim dnevom voda spomnili na preudarno ravnanje z odpadki
V nedeljo, 22. marca 2020, je svetovni dan voda. Na ta dan se spomnimo, da je voda najdragocenejša dobrina, brez katere življenje na Zemlji ne bi moglo obstajati.

Zbornica komunalnega gospodarstva opozarja na alarmantne razmere
Slovenija se po deležu ločeno zbranih komunalnih odpadkov uvršča med vodilne države v Evropi, zahvaljujoč odgovornemu ravnanju in sodelovanju občin, komunalnih podjetij in uporabnikov. Pa vendar ti isti ločeno zbrani odpadki zaradi kolapsa sistema postajajo resna okoljska in varnostna grožnja.

Tako do gradbenega dovoljenja
Lastna hiša so sanje mnogih, do nje pa lahko pridemo na različne načine – lahko jo podedujemo, lahko jo kupimo (starejšo nepremičnino ali novogradnjo), lahko si jo pa sezidamo. Če smo se odločili za slednje, potem potrebujemo kar nekaj dokumentov in dokazil, preden se lahko lotimo gradnje.

Kaj vse so našli na Triglavskem ledeniku
Najvišje ležeči ledenik na naših tleh na Geografskem inštitutu Antona Melika opazujejo in proučujejo že več kot 7 desetletij, od leta 1946. Njegova površina je iz leta v leto manjša, prizanesejo pa mu ne niti obiskovalci.

V Murski Soboti ogrevanja z geotermalno vodo za zdaj ne bo, v Lendavi ga hvalijo
V Pomurju že dolgo načrtujejo ogrevanje stanovanj z vročo podzemno vodo, a novi sistem koncesij za geotermalno vodo je načrte za tako ogrevanje v Murski Soboti kljub novim vrtinam v ta namen povsem podrl. V Lendavi, kjer sistem deluje že več let, pa trdijo, da je izkoriščanje gospodarsko in okoljsko upravičeno.

Slovenija malo pod evropskim povprečjem pri komunalnih odpadkih na prebivalca
Države EU so predlani skupno na osebo ustvarile 480 kilogramov komunalnih odpadkov, kar je devet odstotkov manj kot leta 2002, ko je bila številka najvišja doslej, in približno toliko kot leta 1995. Slovenija je bila leta 2016 s 466 kilogrami pod evropskim povprečjem. V primerjavi z letom 1995 je količina odpadkov upadla za 21,8 odstotka.

Takšno je stanje v Ljubljani, Radovljici in Murski Soboti
V zadnjih letih se vedno več tistih, ki živijo v urbanem okolju in nimajo možnosti za pridelovanje zelenjave na lastnem vrtu, odloča za najem vrtička. Posledično se tudi število občin, ki ponujajo to možnost, povečuje, ravno tako se povečuje število vrtičkov v posameznih občinah.

V Izoli bodo poškodovane palme nadomestili z magnolijami
V izolski komunali opažajo pozitiven odziv občanov na pobudo za odstranitev poškodovanih palm, ki jih je lani napadel palmov vrtač. Tako so tudi na podlagi klicev občanov samo v januarju odstranili 64 poškodovanih dreves. Medtem je posebna projektna skupina sprejela predlog, da se poškodovane palme nadomestijo z magnolijami.