komunalna podjetja

Tako lahko uporabite odpadlo listje
Velikokrat se ob jesenskem delu na vrtu zmrdujemo ob količini listja, ki ga je vsakič znova treba pograbiti in odstraniti. Je res tako? Iz odpadlega listja lahko pravzaprav dobite najboljše gnojilo za svoje rastline, najbolj primeren mesec za 'izdelovanje komposta pa je prav mesec oktober. To pa še ni vse. Poglejmo si, kaj lahko iz odpadlega listja še pridobimo.

V teh krajih je zaradi dežja potrebno prekuhati vodo
Zaradi presežene mejne vrednosti motnosti vode, ki je posledica deževja, je v nekaterih slovenskih krajih že potrebno prekuhavanje pitne vode. Preverite, ali je med njimi tudi vaš kraj.

Vsestranska uporaba komposta
Če vas zanima kompostiranje, verjetno že veste, da je kompost odličen za okolje. Poleg tega, da zmanjšuje odpadke na odlagališčih, je odličen tudi za zemljo. Okoli 25 odstotkov zavrženih in trdih komunalnih odpadkov bi bilo mogoče kompostirati, ljudje pa se za kompost velikokrat ne odločijo, ker nimajo vrta. Ste vedeli, da se kompost lahko uporablja tudi za druge namene?

Obstajajo tudi alternative klasičnim svečam
Pred nami je prvi november, cerkveni praznik vseh svetih, ko se spomnimo na naše bližnje, ki niso več z nami. Tako obiščemo njihov grob, nanj položimo sveže cvetje ali ikebane ter prižgemo svečo. Ste kdaj pomislili na to, kaj se zgodi s svečami, ki so odslužile svojemu namenu in ali da je mogoče čas za alternativo?

Nikar ga ne mečite stran! Tako ga lahko porabite
Iz odpadlega listja lahko pridobite najboljše gnojilo za svoje rastline, najbolj primeren mesec za zlaganje komposta je prav oktober. Z listjem pa lahko rastline tudi zaščitite in ga uporabite za zastirko.

Z zaščitnimi maskami bodite pazljivi
Maske so postale obvezne tudi na prostem, tako se še dodatno povečuje količina teh odpadkov v gospodinjstvih. Zato se znova nizajo opozorila – maske ne sodijo med embalažo!

5 načinov, kako lahko pomagate zaščititi ogrožene živalske vrste
15. maja v tujini vsako leto obeležujejo dan ogroženih živalskih vrst. Kot posamezniki in kot celotna družba bi se morali vsak dan, ne zgolj na ta dan, truditi, da zavarujemo naš ekosistem, z njim pa vse vrste, ki v njem živijo. Prav vsi lahko s svojimi dejanji in s prizadevanji pripomoremo k zaščiti ogroženih živalskih vrst. Kako? Berite dalje.

Na svetovni dan Zemlje podjetja opozarjajo o odgovornem ravnanju z odpadki
Na današnji dan obeležujemo 50. svetovni dan Zemlje, ki vsako leto opozarja na pomen varovanja narave in okolja in ohranjanja naravnih virov ter trajnostnega prizadevanja za složno bivanje med človekom in Zemljo v luči hitrih globalnih sprememb.

Pred svetovnim dnevom voda spomnili na preudarno ravnanje z odpadki
V nedeljo, 22. marca 2020, je svetovni dan voda. Na ta dan se spomnimo, da je voda najdragocenejša dobrina, brez katere življenje na Zemlji ne bi moglo obstajati.

V javni obravnavi spremembe uredbe o odpadni embalaži
Ministrstvo za okolje in prostor je pred slabima dvema tednoma v javno obravnavo dalo predlog sprememb uredbe o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo. Z njo so predlagali, da komunalna podjetja ne bi več predajala vse embalaže družbam za ravnanje z odpadno embalažo, ampak tudi neposredno izvajalcem obdelave. Ta prevzem bi financirali iz naslova okoljske dajatve.

Zbornica komunalnega gospodarstva opozarja na alarmantne razmere
Slovenija se po deležu ločeno zbranih komunalnih odpadkov uvršča med vodilne države v Evropi, zahvaljujoč odgovornemu ravnanju in sodelovanju občin, komunalnih podjetij in uporabnikov. Pa vendar ti isti ločeno zbrani odpadki zaradi kolapsa sistema postajajo resna okoljska in varnostna grožnja.

Država še ne bo znižala praga za plačevanje embalažnine
Ministrstvo za okolje in prostor si je premislilo in opustilo sprejemanje spremenjene uredbe o embalaži in odpadni embalaži. Predlog je predvideval ukinitev količinskega praga dajanja embalaže v promet za nastanek obveznosti plačila stroškov ravnanja z odpadno embalažo, a bo ministrstvo s spremembami počakalo na nov zakon o varstvu okolja.

Odpeljali so že več kot 5600 ton odpadne embalaže
Še pomnite lanskega decembra? Podatki okoljskega ministrstva kažejo, da je bilo v skladu s sprejetim interventnim zakonom o odvozu nakopičene odpadne komunalne embalaže in odpadnih nagrobnih svež do letošnjega 1. avgusta odpeljane 5627,24 tone odpadne embalaže. Slabih 8000 ton embalaže še čaka na odvoz, skupno pa naj bi država v ta namen namenila 1,8 milijona evrov.

Odpadno embalažo se vidi celo iz vesolja
Družbe za ravnanje z odpadno embalažo ne prevzemajo embalaže, zato so skladišča komunalnih podjetij polna, opozarjajo na Zbornici komunalnega gospodarstva. Konec leta 2016 je pri komunalnih podjetjih po vsej Sloveniji ostalo skoraj 6000 ton neprevzete odpadne komunalne embalaže, samo v Ljubljani toliko, da se jo vidi iz vesolja.

Previdno pri nakupu in uporabi!
Če na embalaži nekaterih kozmetičnih izdelkov, barv in zaščitnih ali čistilnih sredstev zasledite opozorilo, da vsebuje jekdo, eksplozivno, oksidativno, vnetljivo, strupeno, radioaktivno, dražljivo, rakotvorno ali mutageno snov, je potrebna posebna previdnost pri uporabi in shranjevanju, pomembno pa je tudi, da praznih embalaž ne odlagamo med ostale odpadke ali med klasično embalažo.

Kako ravnati s kosovnimi odpadki?
Kljub temu, da naj bi s spremembo sistema odvoza kosovnih odpadkov pred nekaj letih izboljšali stanje, še vedno v černih zabojnih najdemo nemalo elektronske opreme, pohištva, celo gospodinjskih aparatov, tovrtni odpadki pa se kopičijo tudi na divjih odlagališčih. V nadaljevanju preverite, kako ravnati s kosovnimi odpadki.

Pijte vodo iz pipe!
Komunalna podjetja so ob nedavnem svetovnem dnevu voda znova opozorila na akcijo Voda iz pipe, ki so jo začela lani. Z njo želijo prebivalce spodbuditi k pitju vode iz pipe, saj to prinaša prednosti tako za okolje kot za zdravje.