Dominvrt.si

koncentracija

Zato morate ob postelji vedno imeti limono

Večina nas limone kupuje, kadar smo prehlajeni in potrebujemo večjo dozo C vitamina. Okrepitev imunskega sistema pa ni edini pozitivni učinek, ki ga ima priljubljeni citrus!

Triki za pranje perila, ki v resnici ne delujejo

Splet je poln takšnih in drugačnih trikov, ki naj bi vam pomagali do bolj čistega, mehkejšega in bolj dišečega perila. Vendar pa vsi ti nasveti, pa naj se slišijo še tako pametni, ne delujejo vedno. Da po nepotrebnem ne boste zapravljali časa in denarja, vam zato predstavljamo 7 nasvetov, ki ne bodo rešili vašega umazanega perila, bodo pa vzeli nekaj vašega dragocenega časa in gotovo tudi kakšen evro iz denarnice.

Nežni velikani, ki živijo na meji med sladko in slano vodo

Morske krave so obilni vodni sesalci, ki so s svojim okornim telesom na videz res nekoliko podobni kravam. A naj vas njihova velikost ne zavede – v vodi so prav spretni in elegantni. Preberite več o teh zanimivih morskih bitjih, ki jih kmalu prav lahko ne bo več, saj so trenutno na robu izumrtja.

V tem primeru je peteršilj zelo strupen

V svetu kulinarike peteršilj velja tako za zelenjavo kot zelišče, odvisno od tega, zakaj in predvsem kateri njegov del uporabimo. Čeprav je zaradi svoje bogate vrednosti vitamina A, C in K zelo cenjen in v večini kuhinj že kar nepogrešljiv, pa lahko v določenih primerih deluje tudi toksično. Veste, v katerih primerih in zakaj je njegovo uživanje odsvetovano?

Se zavedate, kako zdravo je to jesensko živilo?

Predvsem v hladnejših mesecih se kislo zelje večkrat znajde na našem jedilniku. Pa ne samo zato, ker naj bi blagodejno vplivalo na alkoholnega mačka po službenih zabavah, pač pa zato, ker obogati našo prehrano z zanimivimi okusi in aromo, hkrati pa krepi naš imunski sistem ter nas tako brani pred prehladi, ki so v tem času nočna mora veliko ljudi. Privoščite si ga torej brez slabe vesti.

Tako očistite lesene površine v vašem domu

Čiščenje lesenih površin podaljšuje življenjsko dobo pohištva in tal. Ker je les razmeroma neodporen na vodo in na njem kaj hitro pusti madeže, se mnogi poslužujejo komercialnih izdelkov, ki jih nademo na trgovskih policah. Vendar pa, čeprav naj bi bili ti varni za uporabo na lesu, zagotovo niso nedolžni, ko gre za naše zdravje. Pogosto so polni kemikalij in upravičeno vzbujajo zaskrbljenost glede biološke razgradnje, onesnaževanja podtalnih voda in zraka ter nasploh negativno vplivajo na človeka in okolje. V nadaljevanju vam tako predstavljamo, kako lahko v nekaj korakih, brez škodljivih čistil, očistite vse lesene površine v svojem domu.

Pri čiščenju teh jesenskih listov velja izjemna previdnost

Kompostiranje je ključni proces pri ohranjanju zdravih tal, vendar pa vsi organski materiali ne spadajo na kompostni kup. Med kočljivimi snovmi so zagotovo orehovi listi, predvsem zaradi nevarne spojine juglon, ki jo najdemo v njih. Kako škodljivi so v resnici?

Resasti bradovec: Goba, ki po okusu prekaša vse druge

Resasti bradovec je goba zanimivega videza in ugodne hranilne vrednosti, ki spominja na levjo grivo. Na trgovskih policah je sicer zelo verjetno ne boste našli, a jo je precej preprosto vzgojiti doma.

Nikoli ne boste verjeli, kaj počne polfinalist MasterChefa s paradižnikovimi listi

Splošno prepričanje je, da so listi paradižnika strupeni, zato se jim pogosto izogibamo in jih preprosto zavržemo. Toda ali je to res ali gre le za prepričanje, ki se ga tudi z znanstvenimi dokazi še vedno nismo mogli otresti? Ali morda zapravljamo popolnoma užitni del te rastline?

V času ogrevanja morate biti previdni

Ogljikov monoksid je plin brez barve, vonja in okusa, ki nastaja pri nepopolnem gorenju plina, kurilnega olja, drv, premoga ... Za preprečevanje zastrupitev z ogljikovim monoksidom so zato pomembni reden pregled, vzdrževanje kurilnih naprav in dimnikov ter redno prezračevanje bivalnih prostorov.

Idealno živilo v zimskih dneh

Predvsem v hladnejših mesecih se kislo zelje večkrat znajde na našem jedilniku. Pa ne samo zato, ker naj bi blagodejno vplivalo na alkoholnega mačka po službenih zabavah, pač pa zato, ker obogati našo prehrano z zanimivimi okusi in aromo, hkrati pa krepi naš imunski sistem ter nas tako brani pred prehladi, ki so v tem času nočna mora veliko ljudi. Privoščite si ga torej brez slabe vesti.

Bodo plinski štedilniki kmalu prepovedani?

Plinski štedilniki naj bi predstavljali veliko varnostno tveganje v naših domovih, pogosto slišimo v javnosti. Kot kažejo zadnje študije, pa je, kljub temu, da imajo v domačih kuhinjah dolgo zgodovino, v tem tudi nekaj resnice. S prihodom novejših oblik kuhalnih plošč, kot sta steklokeramična in indukcijska plošča ,se je negativnim učinkom mogoče izogniti, vprašanje pa je, če je to res potrebno. Bi nas res moralo skrbeti, če kuhamo na plin?

Kako se lotiti gradnje energetsko učinkovite hiše?

Preden se odločite za gradnjo novega doma, premislite, kako ga lahko naredite energetsko čim učinkovitejšega. Morda bo finančni vložek na začetku nekoliko večji, vendar pa boste na dolgi rok prihranili precej toplotne in električne energije ter posledično tudi denarja. S tem pa bo vaš dom postal tudi okolju prijaznejši.

Opozorilo: Hrano, ki je prišla v stik z vodo, morate zavreči

Po obsežnih poplavah, ki so v zadnjih dneh prizadele številne domove, se situacija počasi umirja, a razsežnosti naravne nesreče se šele pričenjajo kazati. Ob čiščenju shrambe, kleti in kuhinje se marsikdo sprašuje, ali je hrana v naših domovih še varna za uživanje in pod katerimi pogoji.

Posteljnina za toplejše mesece: kako izbrati prave materiale?

Prihod toplejših mesecev prinaša spremembe v našem vsakdanjem življenju, vključno s prilagajanjem na nove vremenske razmere. Ena pomembna prilagoditev je izbira ustrezne posteljnine, ki nam bo zagotovila udobje in svežino med spanjem v toplejših nočeh.

Viseča pelargonija je hit letošnjega poletja

Pelargonije so ene tistih manj zahtevnih rastlin, ki so stalnica na naših okenskih policah. Čim posije nekaj sonca in je čas primeren za sajenje spomladanskih rož, se znajdejo tam samostojno ali v kombinaciji z drugimi vrstami. Če želite letos poskrbeti za najbolj trendovsko zasaditev, si omislite viseče pelargonije!

Učinkovito preprečite pojav vlage in plesni v domu

Svež zrak v stanovanju je zagotovo eden ključnih dejavnikov, ki zagotavljajo zdravo in udobno bivalno okolje. Redno prezračevanje je zato izjemnega pomena, žal pa se v mnogih domovih kljub temu pogosto na stenah nabira vlaga, ki lahko povzroča plesen, prostori so zatohli, zrak pa vse prej kot zdravju prijazen. Edina dolgoročno učinkovita rešitev je zato vgradnja kakovostnega prezračevalnega sistema.

Top šest lastnosti najnaprednejših klim

Nastopilo je obdobje nove generacije klim, ki omogočajo maksimalno udobje.

Ustvarite svoj pladenj za pico

Ob gledanju Delovne akcije nas pogosto preplavijo močna čustva ob težkih družinskih zgodbah. A marsikoga med nami ob opazovanju mojstrov pri delu poprime tudi želja, da bi sami začeli ustvarjati v domu.

Previdno pri nakupu

Zaradi vsebnosti vseh hranilnih snovi je še posebej v zimskem času priporočljivo uživati suho sadje. Je namreč bogat vir beljakovin, vlaknin, vitaminov in mineralov, torej vsebuje vse potrebno, da telo napolni z energijo.

Zakaj delo z zemljo osrečuje?

Vsak vrtičkar prizna, da ga delo na vrtu resnično osrečuje. A ključ do dobrega počutja se ne skriva le v tem, da s svojimi rokami nekaj pridelajo in nato žanjejo sadove svojega truda, pač pa tudi v sami zemlji oziroma prsti. Mikroorganizmi v njej namreč povzročijo proizvodnjo "hormona sreče" v našem telesu.

Znate uporabljati belilo za čiščenje?

Ko čistimo prostore v stanovanju, si želimo, da nalogo dokončamo na najbolj učinkovit način. Velikokrat tako posežemo tudi po varikini. Toda – jo znate pravilno uporabljati?

Zaposlite otroka na vrtu s tem

Otrokom koncentracija hitro popusti, a za razliko od mišljenja mnogih, otroci niso zahtevna bitja. Potrebujejo le zvrhano mero pozornosti, naklonjenosti in aktivnosti, ki jim omogočajo sprostitev neskončne domišljije. Poglejmo si nekaj aktivnosti, ki bodo kakovostno zaposlile našega otroka na vrtu.

Kdo so bili prvi znanstveniki, ki so opozarjali na podnebne spremembe

Podnebne spremembe so prvič postale pomembna dnevna novica pred dobrimi 30 leti. V zadnjih letih se o tem govori vse pogosteje in razogljičenje družbe je postala tudi ena od vročih političnih tem. A prvi znanstveniki so o vplivu ogljikovega dioksida in drugih toplogrednih plinov na segrevanje ozračja opozarjali že pred več kot 150 leti. Torej mnogo prej, preden je to postalo "popularno".

Delci mikroplastike na Arktiki kažejo na onesnaženje zraka

Vsako leto v rekah kroži več milijonov ton plastičnih odpadkov, ki nato pristanejo v oceanih, kjer zaradi valov in ultravijolične svetlobe sonca postopoma razpadejo na manjše delce. Na Arktiki in v Alpah so znanstveniki odkrili drobce mikroplastike, ki jih raznaša veter, nato pa s snegom padejo na tla.

Pametna zaposlitev za najmlajše

Starši v poletnih mesecih velikokrat ne vedo, kako in s čim vse bi še lahko zaposlili svoje najmlajše družinske člane. Kakšnih aktivnosti se lotiti, da otrokom koncentracija ne bi popustila že po nekaj minutah, hkrati pa bi bil čas z njimi čim bolj kakovosten? Priznamo ali ne, otrok na koncu ne ceni toliko vseh igrač, ki jih ima na voljo, temveč čas, ki ga aktivno preživimo z njim. V nadaljevanju vam predstavljamo inovativen a preprost način, kako v otroku lahko prebudimo ustvarjalnost.

Nevaren plin, ki ga imamo doma!

Kar vsak deseti rak na pljučih je posledica radona oziroma njegovih razpadnih produktov, ocenjujejo strokovnjaki. Tega sicer naravnega, a radioaktivnega plina brez barve in vonja je na številnih območjih v Sloveniji preveč. Tudi pri vas?

Temna stran čarobnega ognjemeta

Ognjemeti ob prazničnih dneh pričarajo posebno vzdušje, vendar obenem povzročajo veliko in negospodarno onesnaženost ozračja z delci ter predstavljajo tveganje za zdravje, je opozorilo ministrstvo za okolje in prostor.

Da bo dlaka vašega psa sijala od zdravja ...

Na splošno zdravje in sijoč kožušček našega psa vplivajo številni dejavniki, med drugim nega, ki jo je deležen, in predvsem prehrana, ki mu jo zagotavljamo lastniki. Tega se zelo dobro zavedata tudi zakonca Merhar, ki sta v želji, da svojemu labradorcu ponudita kar najboljše, hrano zanj začela pripravljati sama.

Poskrbite, da bo dlaka vašega psa sijala od zdravja

Lepa, sijoča in negovana dlaka odraža dvoje; kot prvo kaže na zdravstveno stanje psa, kot drugo pa na skrb in odgovornost lastnika. V veliki meri smo namreč za težave naših štirinožnih prijateljev krivi ravno lastniki. Tako za dlako kratkodlakih, predvsem pa dolgodlakih kosmatincev moramo poskrbeti z rednim kopanjem in česanjem pa tudi s kakovostno in uravnoteženo prehrano.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860