Dominvrt.si

konec sveta

Zdravilna cvetlica z živo rumenimi cvetovi, ki spominjajo na regrat

Navadni Lapuh ali podbel je cvetlica iz družine nebinovk, ki je zaradi svojih zdravilnih lastnosti cenjena že stoletja. Uporablja se v najrazličnejše medicinske namene, priljubljena pa je celo v kulinariki. Preberite več o tej zanimivi roži, ki je ena prvih, ki zgodaj spomladi pokaže svoje živo rumene cvetove.

Toliko časa nam je še ostalo na planetu Zemlja

Znanstveniki pravijo, da se nam čas na Zemlji izteka. Da bi ponazorili, koliko časa nam je še ostalo, je neprofitna organizacija Bulletin of Atomic Scientists, že leta 1947 ustvarila temu namenjen časovnik ali uro. Toda današnje novice niso nič kaj spodbudne.

Slovo ikone filmske uspešnice

Poslovila se je zvezda filmske uspešnice Krokodil Dundee, 5,1 metra dolg in 700 kilogramov težak krokodil Burt.

Vdrli na več pasjih farm in naleteli na grozljive prizore

Štiri leta se je boril zoper ilegalno vzrediteljico pasjih mladičev, zdaj pa mu je končno uspelo. Policija, inšpektorji ter člani organizacij za zaščito živali so pred dnevi vdrli na eno od pasjih farm na zahodu Madžarske, kjer so naleteli na grozljive prizore. "Smo v peklu," so zapisali ob objavi pretresljivih posnetkov. Kmalu se je izkazalo, da ima vzrediteljica več farm, reševanje živali pa se nadaljuje.

Kava – čarobni ali pogubni napoj?

Kava je v Evropo prišla iz Azije, natančneje iz arabskega sveta. Kavo naj bi za poživitev pil že Mohamed, kot zdravilo se jo omenja v arabskih medicinskih knjigah že v 10. stoletju. V 15. stoletju je v islamskem svetu kava postala splošno razširjena in priljubljena. Imenovali so jo vino islamskega sveta. V arabskem svetu so kaj kmalu ugotovili, da kava prinaša veliko dobička in so na vse načine preprečevali širjenje kave po svetu. To so počeli zelo prefinjeno. Nobeno zrno ni prečkalo meje, če ni bilo namočeno v vodi ali pa ožgano. Taka zrna namreč ne obrodijo.

Pozabite na Orient Express. Prihaja Norient Express!

Norveška je čudovita destinacija za ljubitelje narave in avanturiste. S svojimi spektakularnimi fjordi, gorami in severnim sijem ponuja nepozabne razglede in izkušnje, zato ni čudno, da se turistični obisk povečuje. Turistična organizacija pa že pripravlja nove spektakularne produkte, med katerima sta Norient Express in Kit.

To je največja prednost montažne hiše v primerjavi s klasično gradnjo

Ko takole premlevam o današnji tematiki, se spomnim lanskega poletja, kako smo s prijatelji posedali okoli ognja, z zadovoljnim nasmeškom po uspešnem preizkušanju novega žara. Praviloma so sledile debate o raznoraznih filozofskih in življenjsko neizogibnih stvareh (beri: reševanje sveta in včasih tudi bližnjih planetov). In ker smo pač v teh letih, se permanenten dom v obliki hiše vse več pojavlja v debatah. In potem je padlo vprašanje: ''Kaj pa montažna hiša?'' Seveda obvezno sledijo nasveti in pripombe vseh sodelujočih, nekatere koristne, druge bolj hecne. Kakšna pa mi da misliti ravno za takšen prispevek.

Luksuzni bunkerji: kako se najbogatejši pripravljajo na apokalipso

Denar ne more kupiti vsega, lahko pa kupi varnost. Ali vsaj občutek varnosti. Številni najbogatejši poslovneži, estradniki, športniki in lastniki najuspešnejših podjetij imajo pripravljene načrte, če svet zdrsi v katastrofo epskih razsežnosti. Zaradi vse pogostejših groženj namreč v zadnjem desetletju narašča povpraševanje po elitnih bunkerjih in zakloniščih.

Ali veste, kaj je oka?

Poznate to majhno korenasto zelenjavo, ki izhaja iz Peruja in spominja na krompir? Gre za oko ali andski krompir, kot mu tudi pravimo pri nas. Najbolj pogosto ga zasledimo v Boliviji in Peruju, precej znan pa je tudi na Novi Zelandiji. Ker ima pred krompirjem resne prednosti – nima namreč znanih škodljivcev ali bolezni – pa postaja vedno bolj poznan tudi v drugih delih sveta.

Impresivna kraljevstva, ki vam bodo vzela sapo

Prepričani smo, da je Evropa najboljši kraj na svetu za raziskovanje osupljivih gradov. Nikjer drugje namreč zgodovina kraljev, cesarjev in drugih vladarjev ni tako bogata kot ravno na naših tleh. Zdi se namreč, da ne moremo obiskati mesta ali se odpraviti na izlet, ne da bi naleteli na kakšno kraljevo rezidenco. Že bežno raziskovanje nam odstre čudovite skrivnosti, ki so jih dolga stoletja skrivali srednjeveški kamniti zidovi, v nebo vpijoči stolpi in mostovi, ki so skrbno varovali prebivalce znotraj zidov. Vse od škotskega višavja in bavarskih Alp do sredozemske obale se raztezajo najlepši dvorci in graščine v Evropi.

Zidani vrtni kamin - se ga še splača sezidati?

Vrtni kamin oz. žar se sliši kot odlična ideja! Vendar razmislite še enkrat, saj obstaja velika možnost, da boste to idejo obžalovali. Zakaj? Vložili boste trdo delo, veliko časa in več denarja, kot ste načrtovali, in končni rezultat ne bo tak, kot ste si želeli. Sezidali smo vrtni kamin, primerjali stroške in prednosti, ter našli veliko boljšo alternativo vrtnemu kaminu. Ugotovite, katero ter prihranite čas in denar.

Vredna je 92 milijonov evrov in ni najbogatejša na svetu

Ameriška pop zvezdnica Taylor Swift se lahko pohvali s 17 let dolgo kariero, ki traja že pol njenega življenja, v tem času pa si je nabrala za več kot 430 milijonov evrov premoženja. Swiftova je velika ljubiteljica mačk, doma ima kar tri, kot poroča najnovejša raziskava najbogatejših ljubljenčkov, pa jim prav nič ne manjka.

Imate radi paradižnik? Potem morate vedeti ...

Ste vedeli, da sodi paradižnik med deset najbolj priljubljenih zdravih živil? Da so ga Italijani poimenovali ’pomodoro’, kar izvira iz besedne zveze pomi d’oro in v prevodu pomeni zlato jabolko? In da so ga v preteklosti nekateri Evropejci označevali celo za afrodizijak? Kakorkoli, čeprav je splošno priljubljen postal šele ob koncu 19. stoletja, paradižnik dandanes priporočajo nutricionisti širom sveta, prisoten je v vseh kuhinjah sveta in ga zato uvrščamo med najbolj razširjene vrtnine.

Na kaj je treba paziti pri vzgoji paradižnikov?

Ni pomembno, kako velik je vaš košček zemlje, na njem ne sme manjkati nekaj sadik paradižnika. Ob pravilni oskrbi vas bodo vse poletje sadike razveseljevale z okusnimi, sočnimi plodovi.

Črne mačke: dobre, slabe in nerazumljene

Kaj je ta skrivnostna stigma, ki obdaja črne mačke? Tudi v današnjem času, pa naj se sliši še tako neumno, lahko še vedno slišite, da so črne mačke povezane z vraževerjem, črno magijo in nesrečo. Pozabite na stereotipno upodobitev in posvojite črno prijateljico, ki vam bo lepšala vsakdan.

Je najljubši pes zapisan v zvezdah?

Znak zodiaka pogosto veliko pove o osebi, včasih lahko predvidi veliko – od vaše najljubše barve, najljubše rastline, vse do vaše delovne etike ... Kaj pa pravi, ko gre za pasme psov, in katera bi se najbolj ujemala z vašim značajem? Poglejte, kaj pravijo zvezde ...

Se spomnite legendarnega vremenarja z rož'co?

Prav danes POP TV praznuje 25. obletnico uspešnega delovanja, v tem času pa je priljubljena TV-postaja nanizala ogromno število lepih in uspešnih zgodb. Pri eni izmed teh je sodeloval tudi Miran Trontelj, legendarni vremenoslovec, ki je vreme na Popu napovedoval kar šestnajst let. Upokojil se je leta 2011, žal pa se je prihodnje leto že poslovil. Danes se spominjamo tudi njega.

Kdo si upa kazati hrbet burji?

Sneg je že pokazal svoje zobe, pridružila pa se mu je tudi burja, ki bo najmočnejša popoldan ter do četrtka popoldan. Takrat bo na izpostavljenih mestih na Primorskem dosegala hitrosti 90 do 130 km na uro. Ponekod v višjih predelih Primorske pa so možni tudi snežni zameti.

'Mir, sprostitev in občutek zelenja, narave v stanovanju'

V tem času, ko smo morali zaradi pandemije spremenite navade, so mnogim sobne rastline pomagale, da so vsaj za trenutek pozabili na stresne trenutke. Ljubiteljev je vsak dan več, tako občasno poklepetamo s posamezniki, ki jih navdušuje ta zeleni hobi.

Je mogoča blaginja brez zdravega okolja?

Epidemija covid-19 je povzročila zdravstveno in gospodarsko krizo. A kot poudarja Greenpeace Slovenija, se še vedno soočamo tudi z okoljsko krizo, ki lahko z napačnimi odzivi na gospodarsko postane hujša. Ne le okoljevarstveniki, tudi Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) v svojih predlogih odziva na epidemijo opozarja, da nismo v položaju, ko bi lahko pozabili na okolje.

5 načinov, kako lahko pomagate zaščititi ogrožene živalske vrste

15. maja v tujini vsako leto obeležujejo dan ogroženih živalskih vrst. Kot posamezniki in kot celotna družba bi se morali vsak dan, ne zgolj na ta dan, truditi, da zavarujemo naš ekosistem, z njim pa vse vrste, ki v njem živijo. Prav vsi lahko s svojimi dejanji in s prizadevanji pripomoremo k zaščiti ogroženih živalskih vrst. Kako? Berite dalje.

'Vsak lahko prispeva k zmanjšanju podnebnih sprememb'

Varuh človekovih pravic Peter Svetina opozarja, da v času pandemije covid-19 iz mnogih delov sveta poročajo o velikem zmanjšanju onesnaženosti, ob svetovnem dnevu Zemlje pa se še sprašuje, ali je bilo res treba doživeti razmah virusa, da bi videli, kakšno škodo povzročamo Zemlji. Ob tem poudarja, da lahko vsak prispeva k zmanjšanju podnebnih sprememb.

Društvo za zaščito živali Ljubljana ostro nasprotuje odstrelu medvedov in volkov

Državni svet je na februarski seji sprejel predlog novele zakona o interventnem odvzemu medvedov in volkov iz narave. Po njem bi med majem in koncem aprila prihodnje leto predvidoma lahko odstrelili 220 rjavih medvedov, med majem in koncem januarja prihodnje leto pa 30 volkov. Društvo za zaščito živali Ljubljana temu ostro nasprotuje. 

Barve doma in okolja

Kar 80 % vseh informacij iz okolja dobimo preko čutila, ki mu pravimo vid. Vid je senzorična zaznava, s katero dojemamo svetlobo, barvo in obliko v naši okolici, zato ne čudi podatek, da barve, s katerimi smo obdani, močno vplivajo na naše počutje in razpoloženje. Barve imajo svoj pomen tako v domu kot v naravi, ter v celotnem okolju, ki nas obdaja.

Delovna akcija: Družina Karlovini se spet smeji!

Pet dni navadno ni dovolj, da se človek na dopustu zares spočije. Z gotovostjo lahko trdimo, da ne bi bilo dovolj časa niti za to, da bi se v tako kratkem času odpravili na drug konec sveta in prišli takoj nazaj. Prav toliko časa pa ekipa Delovne akcije, z mojstrom Bojanom in voditeljico Ano Praznik na čelu, potrebuje, da uresničuje sanje ljudi – malih ljudi z velikimi zgodbami. V tokratni že 7. oddaji smo lahko videli zgodbo o prijateljstvu in požrtvovalnosti družine Karlovini.

Delovna akcija: Pravo bogastvo se skriva v odnosih

Kaj si imel, se zaveš šele, ko to izgubiš. Znameniti stavek, ki ga poznamo vsi, vendar se ga resnično prepozno zavemo. Starejši ljudje radi povejo, da si očitajo naprezanja za službo in kariero, za nepomembnimi zadevami, kot je denar, predvsem pa za situacijami, ki resnično niso bile tako pomembne, kot so mislili. Da je družina na prvem mestu, se zaveda tudi Simonka Karlovini, mati dvojčkov, ki je še do nedavnega živela v človeku nevrednih razmerah. To zgodbo smo imeli priložnost spremljati v že sedmi oddaji Delovne akcije. Oddaji, ki je znova izzvala solze v naših očeh.

Slovenski botanik: Večkrat mu je bilo nerodno, danes je ponosen

Konec oktobra je v Avstraliji izšla knjiga za vse ljubitelje estetike in rastlinja, njene naslovnice pa ne krasi nihče drug kot verjetno najbolj znani slovenski botanik ta hip, Jan Robin.

Kaj vse so našli na Triglavskem ledeniku

​​​​​​​Najvišje ležeči ledenik na naših tleh na Geografskem inštitutu Antona Melika opazujejo in proučujejo že več kot 7 desetletij, od leta 1946. Njegova površina je iz leta v leto manjša, prizanesejo pa mu ne niti obiskovalci.

Top nasveti za vsak dom!

Razmišljate o opremljanju ali preurejanju doma ali pa bi si radi omislili le kakšen določen kos pohištva, pa ne veste, kje začeti? V nadaljevanju vam ponujamo nekaj preprostih nasvetov, ob upoštevanju katerih bo vaš dom zablestel v povsem novi luči, hkrati pa boste prihranili kar nekaj živcev in konec koncev tudi denarja.

Tega o noči čarovnic zagotovo niste vedeli

Hitro se približuje najbolj strašna noč v letu, ko bodo čarovnice plesale in kuhale napoje v velikih kotlih, po hišah pa bodo strašili duhovi. Presenetite jih ter jim pripravite strašljive prigrizke in napoje!

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836