Dominvrt.si

korenček

Hitro rastoča zelenjava, ki jo posadimo poleti

Poletje je v polnem razmahu. Na vrtu smo že pobrali grah in redkvice, pobiramo prvi krompir, nekatera solata nam že divja, tudi motovilec smo že zdavnaj pojedli. Tu je nekaj hitrih rastlin, ki ne potrebujejo veliko časa, da dozorijo.

Julij je tu. Preverite, kaj je potrebno postoriti na vrtu!

Julija smo vrtnarji in vrtnarke najbolj vidno in izdatno nagrajeni za svoje delo, saj je sezona pobiranja pridelka v polnem razmahu. Za dolgotrajnejše veselje in zadovoljstvo na vrtu smo pripravili seznam najosnovnejših opravil v tem najbolj vročem mesecu leta.

Odlična izbira za tiste, ki želite nežnega in ljubečega hišnega ljubljenčka

Nežni, mehki, prikupni in prijazni. S temi besedami lahko opišemo zajčke oziroma hišne kunce, ki jih ljudje vse pogosteje namesto psa ali mačke sprejmejo za svoje hišne ljubljenčke. Če tudi vi razmišljate, da bi posvojili kunca, morate vedeti, da gre za živo bitje in ne plišasto igračko, da ima torej svoje potrebe, za katere morate vsakodnevno poskrbeti.

Vrtičkarska opravila, ki se jih lotimo v aprilu

Mnogi so, glede na pretekle sončne dni, že v marcu pričeli z vrtnimi opravili. Še vseeno pa velja, da se prava dela na vrtu začnejo v aprilu, ko je zemlja že dobro osušena in se ozračje že nekoliko otopli.

Na tem sadju in zelenjavi je največ pesticidov

Komaj čakate na sezono jagod, breskev in češenj? Če vam povemo, da so te tri vrste sadja najpogosteje 'onesnažene' s pesticidi, morda ne boste več tako navdušeni. A nikar ne skrbite, čeprav se na spodnjem seznamu znajde kar nekaj takih vrst, ki smo jih doslej pogosto in z veseljem uživali, ni nobene potrebe, da bi se jim odpovedali. Morda boste le nekoliko bolj pozorni, kje jih kupujete.

Kako začeti z delom na vrtu?

Ne glede na to, ali ste v preteklih letih že obdelovali lasten vrtiček ali pa se z delom na vrtu šele seznanjate, vas v prihajajočih mesecih čaka kar nekaj dela, to pa bo seveda bogato poplačano, ko vas bo razveselil pridelek. Za tiste, ki ne veste, kje bi začeli, smo pripravili nekaj osnovnih napotkov ...

Kakšno prehrano potrebuje papiga?

Tudi papige za rast in razvoj, predvsem pa za zdravje in energijo potrebujejo kvalitetno in raznoliko prehrano, bogato vitamini in minerali. V naravi se ponavadi prehranjujejo semeni, oreščki, drugimi plodovi ter sadjem in zelenjavo, kaj pa doma?

Priznani etnolog: 'Slovenci smo lahko popolnoma samooskrbni!'

Čeprav Slovenija v kriznih časih postaja vse manj odvisna od uvoza, so številni strokovnjaki prepričani, da v celoti samooskrbni ne bomo nikoli. Več kot dve tretjini našega ozemlja imata namreč omejene možnosti za pridelavo, prav tako določenih živil ni mogoče pridelovati zaradi neustreznih podnebnih pogojev. Manjka nam semen za širšo pridelavo ter živali za nadaljnjo rejo, pojavljajo se težave z repromaterialom. Povsem nasprotno je priznani slovenski etnolog prepričan, da Slovenci lahko ponovno postanemo samooskrbni – pod tremi pogoji.

Nasveti za pravilno shranjevanje zelenjave

Ste vedeli, da paradižnika ni priporočljivo hraniti v hladilniku, da bo čebula ostala dlje časa sveža, če jo boste shranili v odprti posodi, in da paprike, preden jih pospravite v hladilnik, shranite v plastični vrečki? Pripravili smo vam nekaj predlogov, ki vam bodo pomagali pri ohranjanju kakovosti nekaterih živil.

Zlata pravila vrtnarjenja

Pridelki na vrtu ne zrastejo sami po sebi, drevesa, ki jih gojimo za lastne sadeže, ne rastejo sama od sebe, brez naše pomoči, prav tako pa cvetje in rastlinje ne zacveti v vsej svoji lepoti, če ni zraven tudi človeške roke. In ta roka mora biti prava. Kakšna so zlata pravila vrtnarjenja?

Nevarnosti, ki vplivajo na vaš pridelek

Medtem ko se je večina poletja razveselila predvsem zaradi sonca in dopustov, se tisti, ki radi vrtnarimo, veselimo tudi pridelka, s katerim nam je postregel naš zelenjavni vrt. A kljub temu, da ga že od zgodnje pomladi z vso vnemo in ljubeznijo pridno obdelujemo, nam nasmeh z obraza lahko izbrišejo nehvaležne vremenske razmere in vrtni škodljivci. V nadaljevanju preverite, katere so največje nevarnosti, ki v poletnih mesecih negativno vplivajo na naš pridelek.

Prebivalec Slovenije je v 2020 porabil za prehrano povprečno 119 kg zelenjave

Prebivalec Slovenije je v 2020 porabil za prehrano tudi povprečno 116 kg žit, 88 kg mesa, 84 kg svežega sadja, 64 kg krompirja, 10 kg jajc, 5 kg riža in malo manj kot 1 kg medu.

Ni le odličen dodatek jedem ...

Poleg dveh osnovnih začimb – soli in popra – med najbolj priljubljene uvrščamo tudi drobnjak, trajnico, ki velja za pravo vitaminsko bombo in doda specifičen okus marsikateri jedi. Lahko ga gojimo na vrtu ali okenski polici in je zelo nezahteven za vzgojo.

Vrtičkarji, zavihajte rokave!

Marec je za vrtičkarje izredno pomemben. Preberite si, katera opravila vas čakajo v tem mesecu in kaj vse morate v tem mesecu postoriti!

Preden se lotite dela na vrtu, morate vedeti ...

Topli sončni žarki, ki smo se jih razveselili po mrzli zimi, nas opominjajo, da v deželo prihaja pomlad, kar pomeni, da nas čaka tudi ogromno dela na vrtu. Za začetek je potrebno vrt pripraviti, si narediti načrt zasaditve, nekatere zeljenjadnice pa že lahko zasejemo v posode, da vzgojimo lepe in zdrave sadike. Zavihajte rokave in veselo na delo!

Nikar ne zanemarjajte teh simptomov!

Za zdravje svojega psa boste veliko naredili že z ustrezno ustno higieno, torej čiščenjem pasjih zob, primerno prehrano in preventivnimi pregledi pri veterinarju. V nasprotnem primeru se bodo kmalu začele pojavljati težave, ki pa še zdaleč niso tako nedolžne, kot se bo zdelo na prvi pogled.

Zatišje pred vrtičkarsko nevihto

Februar je mesec, ko se začnemo pripravljati na novo vrtičkarsko sezono. Začetnike bo morda presenetil podatek, da je med opravili tudi že setev.

Kmetijski inštitut vrtičkarjem: Nikar ne hitite s setvijo

Prehitro presajanje v hladno zemljo ne pospeši zgodnosti pridelka, ravno nasprotno, ker se rastlina več dni muči v hladni zemlji.

Kako se lahko vrtnarji borimo s točo?

Vreme vrtičkarjem poleti večkrat zagode, največ pridelka pa nam uniči toča. Žal se je posledicam toče v celoti nemogoče izogniti, lahko pa zelenjadnice in okrasno cvetje do neke mere zaščitimo. In kaj lahko storimo, če ostanemo brez pridelka?

Nočna mora vseh ljubiteljev vrtnarjenja

Medtem ko se je večina poletja razveselila predvsem zaradi sonca in dopustov, se tisti, ki radi vrtnarimo, veselimo tudi pridelka, s katerim nam je postregel naš zelenjavni vrt. A kljub temu, da ga že od zgodnje pomladi z vso vnemo in ljubeznijo pridno obdelujemo, nam nasmeh z obraza lahko izbrišejo nehvaležne vremenske razmere in vrtni škodljivci. V nadaljevanju preverite, katere so največje nevarnosti, ki v poletnih mesecih negativno vplivajo na naš pridelek.

Ko boste videli, kako preprosto je, jo boste zagotovo večkrat pripravili

Tina in Metka sta 12. oddajo 4. sezone Vrtičkanje posvetili poletnim solatam, za piko na i pa sta nam zaupali recept za okusno solato v kozarcu, ki si jo večkrat pripravita tudi sami in je lahko tudi odlična malica, ki jo odnesemo v službo.

Čas je za pirhe

Ne imejte slabe vesti, če si boste med velikonočnimi prazniki privoščili kakšno jajce več kot ponavadi. Ne samo da so jajca zdrava že sama po sebi, ponujamo vam tudi nekaj nasvetov, katera izbrati in kako jih obarvati na zdrav in naraven način.

To so najbolj alergene rastline

V tem času veliko ljudi trpi zaradi alergije na cvetni prah oziroma senenega nahoda. Na NIJZ so sestavili seznam najpomembnejših alergenih rastlin, ki vam jih predstavljamo v nadaljevanju. Preverite, katere vam povzročajo največ težav!

Za ljubitelje korenja ...

Brez slabe vesti lahko rečemo, da je korenček ena najbolj priljubljenih zelenjadnic in tudi stalnica na večini slovenskih vrtov. Če ste na področju vrtičkanja še 'zeleni', je pametno upoštevati nekaj osnovnih nasvetov za vzgojo. V nadaljevanju zato preverite, kako do zdravega, velikega in okusnega korenja.

Kaj je potrebno aprila postoriti na vrtu?

Mnogi ste glede na sončne dni preteklih tednov že v marcu začeli z vrtnimi opravili, načeloma pa velja, da je na vrtu najbolj pestro ravno aprila, ko se zemlja že dodobra osuši.

Ščetkanje pasjih zob - da ali ne?

Pes ne žveči le hrane, pač pa tudi marsikaj neužitnega, posledično pa se tako kot pri človeku njegovi zobje umažejo. Nekateri lastniki zato svojim ljubljenčkom zobe ščetkajo, drugi ne. Na Zvezi potrošnikov Slovenije pojasnjujejo, ali je to smiselno.

Tako bo piknik res popoln

Topel in sončen dan kar vabi, da si ob dobri družbi na svežem zraku tudi kaj skuhamo. Pripravili smo nekaj splošnih napotkov, kaj, kako pripraviti za piknik z žarom.

Imate radi korenje? Potem berite dalje ...

V 12. oddaji tretje sezone Vrtičkanje sta Tina in Metka poleg bezga na dolgo in široko spregovorili o setvi, vzgoji in uporabi korenčka, ki velja za eno najbolj priljubljenih zelenjadnic. V nadaljevanju preverite, kako do zdravega, velikega in okusnega korenja.

Spoznajte njegovo zdravilno moč

Nekateri bezeg preganjajo, ker ga imajo za plevel, drugi ga obožujejo, ker ga imajo za zdravilo in ga uporabljajo kot naravni osvežilec domačega prostora. Nad njim sta navdušeni tudi Tina in Metka, zato sta se v 12. oddaje tretje sezone Vrtičkanje odpravili nabirati bezeg.

Le tako bo vaš zelenjavni ali okrasni vrt popoln

Tako rekoč v vsaki živilski trgovini ali na tržnici je mogoče kupiti sadje in zelenjavo, a roko na srce, ni bolj svežih in ukusnih zelenjadnic in sadežev od tistih, ki jih pridelamo sami. Pomanjkanje časa in prostora za urejanje lastnega vrtička pa je dandanes samo izgovor. Z malce dobre volje in časa ter s pomočjo nasvetov izkušenih vrtnarjev in kvalitetnih sredstev si lahko vsak, četudi še nikoli ni držal motike v roki, uredi vsaj manjši zelenjavni, zeliščni ali okrasni vrtiček.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854