korenina

Vse, kar morate vedeti, preden se lotite nabiranja regrata
Marsikdo ob omembi regrata najprej pomisli na nadležne rumene cvetove, ki kazijo podobo čudovitega travnika. Toda kljub vsemu njegove zelene liste spomladi z veseljem nabiramo in iz njih pripravljamo okusno solato. A regrat v resnici raste vse leto, užitni pa niso samo listi, ampak tudi cvetovi in celo korenine.

Prezrta podzemna zelenjava, ki je izjemno koristna za zdravje
Topinambur, pogosto imenovan tudi laški koren ali laška repa, je korenasta zelenjava, ki jo uživamo in pripravljamo podobno kot krompir. Od slednjega se sicer razlikuje po tem, da ima precej manj škroba. Topinambur izvira iz Severne Amerike in ga je zelo enostavno gojiti, celo do te mere, da se skoraj šteje za invazivnega.

Tako zelo zdravilno je divje korenje
Divje korenje je rastlina, ki je kljub svoji zdravilni vrednosti še vedno precej nepoznana. Za razliko od navadnega korenja, ki ga najdemo na vrtu, rastlina z latinskim imenom 'Daucus carota' raste na travnikih in neobdelanih področjih. Preberite več o tej izjemno cenjeni kobulnici.

Kakšna grmovnica je snežna kepa?
Da, tudi v toplejšem delu leta je čas za snežne kepe; to pa zato, ker se tako imenuje cvetoča grmovnica. Takšen vtis namreč dajejo njeni veliki okrogli cvetovi, ki so pravzaprav kobulasta socvetja ali drugače povedano – so skupek več drobnih cvetov.

To morate prebrati vsi ljubitelji regrata
Narava nas že razveseljuje s težko pričakovano vitaminsko bombo - regratom. Če se boste tudi vi odpravili na travnik ali na tržnico po regrat, morate poznati nekaj osnovnih lastnosti te dragocene rastline.

To so najbolj tipične azijske začimbe
Bistvo azijske kuhinje je v iskanju ravnovesja. Ravnovesja med slanim in sladkim, med toplim in hladnim, med slanim in kislim. Kljub temu, da azijska kulinarika zajema širok spekter kuhinj, vse od vietnamske pa do japonske, tajske, kitajske in tako naprej, pa je vsem skupen bistveni element. Veste v čem se skriva popolnost azijskih jedi? Zagotovo v drznih okusih in intenzivnih aromah, ki jih dobimo, če v jed dodamo nekaj ščepcev začimb. Nekatere izmed tipičnih azijskih začimb so poznane tudi drugje po svetu in jih uporabljamo tudi pri nas, medtem ko so nekatere precej specifične in boste morda zanje slišali prvič.

Antioksidant, ki mu ni para
Kurkuma (znanstveno ime Curcuma longa) je rastlina, ki ne sme manjkati v nobenem gospodinjstvu. Se zavedate vseh njenih pozitivnih učinkov?

Čas je za obiranje kivija
November je mesec, v katerem na svoj račun pridejo vsi ljubitelji kivija. Ker ga je razmeroma enostavno gojiti, se pogosto znajde tudi na naših vrtovih in pod nadstreški, poleg tega pa imamo od njega korist kar dvakrat v letu. Poleti nam bujno zelenje daje prijetno senco, pozno jeseni ali v začetku zime pa zdrave sadeže, polne vitamina C z zeleno sredico in rjavo lupino.

Odlični triki za neizkušene vrtnarje
Vsak vrtnarski začetnik se kdaj vpraša, zakaj mu nekatere rastline nikakor nočejo uspevati. Četudi se vam je katera od rož ali zelenjavnih sadik posušila, še ne pomeni, da nimate dovolj "zelenih prstov" in da morate odnehati. Manjka vam le nekaj izkušenj in trikov, ki jih imajo dolgoletni vrtnarji na pretek. Nekaj izmed njihovih nenavadnih, a učinkovitih nasvetov vam ponujamo v nadaljevanju.

Kako se znebiti plevela na vrtu?
Za lep, urejen cvetlični vrt je vzdrževanje ključnega pomena, to pa vključuje tudi odstranjevanje nezaželenih rastlin. Poglejte, kako se lahko znebite nekaterih najbolj motečih plevelov.

Rastline, ki z vrta pomagajo pregnati škodljivce
Sajenje 'obrobnih rastlin' je tehnika oz. način, ki se zlasti za gojenje zelenjave uporablja že dolga leta. To starodavno vrtnarsko načelo temelji na dejstvu, da nekaterim živalim določene rastline 'dišijo' in drugim ne, kar lahko izkoristimo tako, da ob robu vrta ali na prazne gredice posadimo le tiste, ki bodo odganjale škodljivce in privabljale koristne žuželke. Katere so torej živalice, ki jih na svojem vrtu želimo in katere bomo poskušali pregnati na naraven način, z obrobnim sajenjem zelišč, cvetlic in drugih rastlin?

Veste, kaj je regenerativno kmetovanje?
Čeprav je zunaj še zima, naše misli že uhajajo na vrt. Ste vedeli, da je zdravje prsti ključnega pomena za kratkoročno in dolgoročno pridelavo hrane? Zdrava prst namreč poskrbi, da je pridelek bogat, zdrav in kar se da okusen.

Zdravilna rastlina, ki jo morate imeti doma
Pravi pelin je zdravilni trajnica, ki zraste od 60 do 120 centimetrov v višino, ima pahljačaste srebrnkasto zelene liste in številne blagodejne učinke na človeško telo. Že poznate vse?

Vse, česar niste vedeli o robidah
Robidnice so tako kot maline, precej enostavne za gojenje. Pogosto se zasadijo kar same in nemalokrat lahko na sprehodu v naravi opazimo trnasto goščavje, na katerem se skrivajo slastni temni sadeži. Če jh nameravate posaditi doma, potem zanje izberite prostor, kjer se bodo lahko prosto razraščale in vam tako dale obilno letino!

Obožujete hijacinte? Tako vam bodo čudovito uspevale
Hijacinte cvetijo s čudovitimi modrimi cvetovi in naznanjajo tople in sončne dni, njihov prijeten vonj pa je še dodaten razlog, zakaj jih morate imeti v svojem domu ali na vrtu.

Je najbolj uporabljeno in izjemno zdravilno zelišče
Peteršilj se je že od 10. stoletja pojavljal na samostanskih vrtovih in tudi naše babice so imele vedno kakšno gredico v bližini kuhinje. Spada med kobulnice in je dvoletnica – za vse, ki želite pridelati semena. Sicer pa velja za eno najbolj znanih in najpogosteje uporabljenih začimb pri nas. Jedi obogati in skoraj nikoli ne pokvari okusa. Imejte ga vedno pri roki ...

Preprosti triki za vzgojo avokada
Namesto klasičnih rastlin, značilnih za naše kraje, lahko v večji posodi ali na vrtu vzgojite avokadovec. Čeprav se le redko zgodi, da v naših pogojih rodi, naj vas to ne odvrne. Ob ustrezni skrbi bo iz semena v nekaj letih zraslo drevo s čudovito krošnjo.

Svetlobni koren ima prav posebne zdravilne učinke
Posebnost te rastline ni samo njena bogata škrobna sestava, ki pride prav v kuhinji, ampak tudi njene zdravilne učinkovine. Kitajska tradicionalna medicina, ki jo uporablja že več tisoč let, tako navaja številne učinke – tako za zdravje kot za lepoto.

Z razlogom ga častijo
Ingver se kot začimba uporablja že najmanj 3000 let. Nepogrešljiv je pri pripravi orientalskih, azijskih in indijskih jedi. Pogosto se uporablja za pripravo sladic in pijač. Poleg tega, da je priljubljena začimba, ingver v sebi skriva tudi številne zdravilne lastnosti.

Je pravi balzam za prebavila, sečila in rodila ...
Ugodno deluje na prebavila, rodila in sečila, pomaga pri migreni in spodbuja spolno slo. Uporabljamo ga za juhe, omake, solate, enolončnice ... Je nezahteven za vzgojo in uspeva na vseh vrstah tal, tudi v posodah ... Več kot dovolj razlogov torej, da si to pomlad luštrek omislite tudi na domačem vrtičku ali balkonu.

Kako na domačem vrtu pridelati hren?
Preberite si nekaj razlogov, zakaj bi hren morali uživati vse leto in kako ga pridelati kar na domačem vrtu.

Rastlina, ki ji pravimo ljudsko zdravilo
Če imate družbena omrežja, ste zagotovo zasledili naval fotografij različnih uporabnikov, ki so že pridno nabrali rastlino, ki jo skoraj vsi tako zelo obožujemo. Zdaj je pravzaprav idealen čas, da se odpravite na travnik (po priporočilih glede na trenutne razmere seveda sami!) in naberete regrat.

Opravilo, na katerega ne pozabite!
Na naših vrtovih se najpogosteje od sadnih dreves znajdejo jablane in hruške, ki so razmeroma preproste za vzgojo in dobro uspevajo na področju cele Slovenije. Kako jih pravilno obrezati, da bo drevje tudi bogato obrodilo?

Odlična za vitko telo, posadite pa jo kar doma!
Za vitko linijo je med drugim priporočljivo uživati ingver in kurkumo. Poleg tega, da pomagata ohranjati vitko linijo, sta koristna v primeru številnih drugih težav. Kurkumo si lahko omislite tudi na svojem vrtu!

Iz svojih zelišč ustvarite edinstvene tinkture
Za vsako bolezen rož'ca raste, pravi stara ljudska modrost. Zdravilne rastline lahko uporabljate na različne načine, ena od pripravkov je tudi tinktura. Ker vsebuje alkohol, boste lahko z njo dobesedno nazdravili, pa četudi samo po kapljicah.

Tega o hrenu niste vedeli
6. oddaja 5. sezone Vrtičkanje je bila velikonočno obarvana. Tina in Metka sta nam med drugim podrobneje predstavili hren, za katerega pravita, da bi ga morali uživati vse leto.

Zato si ga morate privoščiti tudi po velikonočnih praznikih ...
Hren, ta na prvi pogled neugleden koren, na obloženi mizi preredko uživa dostojno mesto. Predvsem v velikonočnem času predstavlja nepogrešljivo prilogo mesnim jedem in narezkom, zaradi svoje naravne zdravilnosti pa vam priporočamo, da si z njim postrežete tudi v neprazničnih mesecih.

Že skoraj pozabljen, a izjemno koristen zdravju
Pastinak je korenovka, sorodna korenčku, njegova posebna odlika pa je vsestranska uporabnost. Po daljšem zatišju si spet utira pot na slovenske vrtove.

Ne sme manjkati na nobenem vrtu
Stari Grki so iz peteršilja delali vence, s katerimi so okronali zmagovalce športnih iger, peteršilj pa je tudi simbol sreče. Danes je eno najpogosteje uporabljenih zelišč, zato si ga le omislite, če ga še nimate.

Odlični triki za neizkušene vrtnarje
Vsak vrtnarski začetnik se kdaj vpraša, zakaj mu nekatere rastline nikakor nočejo uspevati. Četudi se vam je katera od rož ali zelenjavnih sadik posušila, še ne pomeni, da nimate dovolj "zelenih prstov" in da morate odnehati. Manjka vam le nekaj izkušenj in trikov, ki jih imajo dolgoletni vrtnarji na pretek. Nekaj izmed njihovih nenavadnih, a učinkovitih nasvetov vam ponujamo v nadaljevanju.