Dominvrt.si

korenine

Ena sestavina vas loči do lepe trate

Sladkor ni samo živilo, ampak ima še nešteto drugih možnosti uporabe. Če pustimo ob strani peko tort in vzdrževanje lepega šopka v vazi – ali res lahko celo pomaga trati do lepše rasti? Preverili smo, ali to drži.

Je to najbolj okusna sorta jagod?

Gozdne jagode predstavljajo najbolj avtohtono vrsto jagod, iz katere so se razvile tudi vse sorte gojenih jagod, ki jih danes sadimo na vrtu. Po videzu se gozdne jagode s svojimi tremi listi in belimi petlistnimi cvetovi na povešenih steblih, pravzaprav ne razlikujejo dosti od svojih gojenih sorodnic. A kljub temu, da gozdne jagode, kot pove že njihovo ime, največkrat najdemo na gozdnih tleh, jih je mogoče vzgojiti tudi na vrtu. Poglejmo, kako.

Čudovita cvetoča grmovnica, ki se odlično obnese kot živa meja

Rododendron je cvetoča grmovnica, ki razcvet doživi v spomladanskih mesecih. Njegovi cvetovi različnih barv so v tem času prava paša za oči, listi pa poskrbijo za privlačen videz skozi vse leto. Čeprav bi glede na njegove nežne in krhke cvetove lahko sklepali, da je precej zahteven za vzgojo, pa temu sploh ni tako. Preberite vse, kar morate vedeti o tej čudoviti zunanji rastlini.

Vse, kar morate vedeti, preden se lotite nabiranja regrata

Marsikdo ob omembi regrata najprej pomisli na nadležne rumene cvetove, ki kazijo podobo čudovitega travnika. Toda kljub vsemu njegove zelene liste spomladi z veseljem nabiramo in iz njih pripravljamo okusno solato. A regrat v resnici raste vse leto, užitni pa niso samo listi, ampak tudi cvetovi in celo korenine.

To je najboljši čas za sajenje krompirja

Krompir je trajna zelnata rastlina, ki izvira iz perujskih Andov, kjer so ga gojili že pred 8000 leti. V Evropo so ga prinesli španski raziskovalci v 16. stoletju, zaradi visoke prehranske vrednosti pa se je razširil tudi po Evropi. Skozi zgodovino in še danes krompir ostaja pomemben vir hrane in eden najpogostejših poljskih pridelkov.

Čili najbolje uspeva na sončnem in svetlem balkonu

Obstaja na tisoče vrst čilijev v široki paleti barv, oblik, velikosti in stopenj pekočnosti, od blagih do izjemno pekočih. Dobra novica za vse ljubitelje je, da jih je mogoče zelo enostavno vzgojiti tudi na balkonu. Poleg tega, da jih boste tako imeli vedno pri roki, so namreč že rastline čilija same po sebi čudovita zelena dekoracija.

Napake, zaradi katerih hortenzije ne uspevajo

Hortenzije so listopadni grmi, ki se od pozne pomladi do jeseni ponašajo z ogromnimi, živahnimi cvetovi v grozdih. Znane so po nezahtevnem vzdrževanju, zato so priljubljena izbira za zasaditev na domačih okrasnih vrtovih. Toda kljub njihovemu slovesu, da je zanje enostavno skrbeti, obstaja nekaj napak, zaradi katerih pogosto ne uspevajo tako, kot bi si želeli.

Škodljivci na vrtu ne počivajo niti pozimi

Pozimi so na vrtovih in njivah prisotni različni organizmi, ki takoj, še posebej pa pozneje, če se prerazmnožijo, povzročajo škodo na gojenih rastlinah. Če jih razvrstimo od manjšega k večjemu, so to povzročitelji glivičnih bolezni, različne vrste polžev, glodavcev ter divjih toplokrvnih živali.

Zdravilna cvetlica z živo rumenimi cvetovi, ki spominjajo na regrat

Navadni Lapuh ali podbel je cvetlica iz družine nebinovk, ki je zaradi svojih zdravilnih lastnosti cenjena že stoletja. Uporablja se v najrazličnejše medicinske namene, priljubljena pa je celo v kulinariki. Preberite več o tej zanimivi roži, ki je ena prvih, ki zgodaj spomladi pokaže svoje živo rumene cvetove.

Zato je puljenje plevela brez smisla

Plevel velja za zapriseženega sovražnika vsakega vrtnarja. Domači vrtičkarji porabijo ure in ure za njegovo odstranjevanje, v boju proti tem neželenim rastlinam pa zapravijo celo kupe denarja, da bi našli sredstvo, s katerim bi se plevelov dokončno znebili. Že od nekdaj smo regrat in druge vrste plevela tudi pulili, izkoreninjali in škropili, pri tem pa nismo niti pomislili, da obstaja tudi druga pot.

Ali poznate vrtnarjenje po luninih fazah?

Vzgoja najrazličnejših vrtnin in skrb za urejen in uspešen vrt sta lahko pravi izziv, če upoštevamo, da rastline za rast potrebujejo kakovostna tla, ustrezno temperaturo, dovolj, a ne preveč sonca ter zadostno količino vlage. Potem pa so tu še bolezni in škodljivci, ki jih moramo, vsaj kolikor je to mogoče, nadzirati. Tem dejavnikom pa mnogi dodajo še en element – vrtnarjenje v skladu s fazami lune.

Dobri in slabi sosedje na vrtu

Mislite, da je pravilo sajenja vrtnin po principu dobrega in slabega soseda brezpredmetno? Če se z vrtnarjenjem ukvarjate že dlje časa, potem veste, da temu ni tako. Poglejte, zakaj je za vrtnine pomembno, da imajo zraven sebe tisto, kar potrebujejo.

Veste, kaj je napadlo vašo orhidejo?

Orhideje so ena izmed najpogostejših izbir za sobne rastline. Morda gre njihovo priljubljenost pripisati zanimivi zgodovini, bogati simbolični vrednosti ali pa preprosto dejstvu, da imajo čudovite cvetove. Za gojenje in vzdrževanje orhidej boste potrebovali nekaj znanja ter dobro mero potrpežljivosti, prav pa vam bo prišel tudi kakšen nasvet, kako ukrepati, če vašo rastlino napade bolezen. Nadaljujte z branjem, če želite izvedeti, kateri so najpogostejši škodljivci in bolezni orhidej ter načine, kako jih preprečiti.

Slog oblikovanja, ki mu pripisujemo, da je hladen, temačen in brezoseben

Industrijski slog notranjega oblikovanja svoj navdih jemlje predvsem iz surovega videza nekdanjih tovarn, skladišč in delavnic. Za ta slog notranjega oblikovanja je značilna uporaba (rdeče) opeke, kovinskih ali betonskih elementov ter visokih stropov in ogromnih oken, ki v prostor vnašajo veliko naravne svetlobe. Čeprav ta slog deluje kot moderna inovacija, njegove korenine segajo v 18. stoletje.

Eno samo peško potrebujemo za vzgojo tega dišečega drevesa

Limonovec je čudovito drevo s temno zelenimi, sijočimi listi, neverjetno dišečimi cvetovi in svetlo rumenimi zrelimi sadeži. Če želite vzgojiti čisto svojega iz ene same peške, v nadaljevanju ponujamo nekaj nasvetov.

Tako boste orhidejo 'prelisičili' in spodbudili rast cvetov

Čeprav prevladuje splošno prepričanje, da je orhideja ena izmed bolj zahtevnih sobnih rastlin, marsikdo kasneje v praksi ugotovi, da je nekatere vrste pravzaprav precej enostavno gojiti. Po drugi strani pa večno vprašanje ostaja, kako pri orhideji spodbuditi rast cvetov. Ker je večina orhidej danes sobnih lončnic, v naravi pa rastejo v tropskem podnebju, moramo tudi svoji lončnici omogočiti čim bolj primerljive pogoje ter jo s tem nekako prepričati, da se še vedno nahaja v svojem naravnem okolju.

Umetnost biofilnega dizajna v domačem interierju

V svoji osnovi biofilni dizajn pomeni ljubezen do narave, pri čemer je bistvo v posnemanju naravnih vzorcev in teksture v grajenem okolju. V zadnjih letih je koncept biofilnega dizajna pridobil pomembno pozornost v svetu arhitekture in notranjega oblikovanja.

Kako na vrtu vzgojiti teloh?

Pri načrtovanju okrasnega vrta se pogosto zdi, da pozabljamo, kako se podoba vrta skozi leto spreminja, in zato nehote spregledamo rastline, ki cvetijo tudi v hladnejšem delu leta. Že res, da se zunaj več časa zadržujemo poleti in si zato želimo, da uspevajo in nas razveseljujejo predvsem takrat, a obstajajo tudi rastline, ki so cvetoče in polne življenja ravno pozimi.

V tem času nikoli ne zalivajte sobnih rastlin

Sobne rastline za svojo rast v osnovi potrebujejo svetlobo, vodo in hranila, ki jih pridobijo iz zemlje. Toda, če pustimo ob strani preostale dejavnike in se osredotočimo samo na vodo, marsikdo ne ve, da ni pomembno le, kako pogosto lončnice zalivamo, ampak tudi kdaj.

Grmovnica z okusnimi plodovi in še lepšimi cvetovi

Šmarna hrušica je manjše drevo ali grm, priljubljen zaradi množice zvezdastih spomladanskih cvetov in intenzivne jesenske barve. Njegova dodana vrednost so okusni užitni plodovi, uporabni v najrazličnejših jedeh – surovi, v palačinkah, tortah in kolačih. Ti sadeži, ki jih obožujejo tudi ptice, na pogled spominjajo na borovnice, prav tako pa bi jih zlahka zamenjali zanje tudi po okusu. Zaradi svoje velikosti in uporabnosti skozi večino leta je grm šmarne hrušice odlična izbira za manjše vrtove.

To storite z vsako novo rastlino, ki jo prinesete v svoj dom

Čestitke, pravkar ste kupili novo sobno rastlino. Morda je to vaša prva lončnica ali pa ste kakšno že morali vreči stran. Ne glede na to, koliko jih je v vaši oskrbi že uspešno preživelo in koliko ne, imamo za vas nekaj nasvetov, ki jih je pametno upoštevati, ko v svoj dom prinesete novo rastlino.

10 zanimivih dejstev o drevesih

Drevo ima prav v vsakem letnem času ponuditi nekaj novega. Na vroč poletni dan pod njim najdemo prijetno senco. V jeseni nas očara z osupljivo paleto barv. Pozimi lahko občudujemo nenavadno lepoto lubja, ki je v zasneženi pokrajini še toliko bolj izrazita. Spomladi, ko poženejo prvi zeleni poganjki, pa nas drevesa navdahnejo z novim življenjem.

Tako boste rešili porumenele liste božične zvezde

Božična zvezda je čudovita lončnica, še posebej priljubljena v božičnem času. Kot tropska rastlina, ki je vajena nekoliko drugačnih pogojev kot so značilni za naše podnebje, pa včasih potrebuje posebno skrb in pozornost. Če listi vaše božične zvezde naenkrat postajajo rumeni, je to lahko posledica neustreznega zalivanja, osvetlitve, nenadne spremembe temperature ali morda nepravilnega gnojenja.

Kako skrbeti za eno najbolj priljubljenih sobnih rastlin?

Monstera deliciosa oziroma navadna monstera je rastlina, ki lahko postane precej velika in z vami preživi dolgo časa. Je ena najbolj priljubljenih sobnih rastlin, saj je dekoracija, ki jo je nemogoče spregledati, hkrati pa zanjo ni težko skrbeti. Le poznati je treba nekaj zakonitosti, ki vam jih bomo predstavili.

Korenasta zelenjava, ki jo gojimo pozimi

Pastinak je korenasta zelenjava, tesna sorodnica korenja in peteršilja iz družine kobulnic. Tako kot mnoge korenovke tudi pastinak nabiramo od jeseni do pomladi. Korenine, nabrane pozimi in spomladi, so navadno najboljšega okusa, saj se v času zimskega mirovanja škrob pretvori v sladkor. Preberite več o tej zimski zelenjadnici, ki je včasih po krivici kar malo prezrta.

4 znaki, ki sporočajo da se so se vaše rastline 'prehladile'

Zgodi se, da je tako kot ljudem tudi rastlinam včasih zunanje okolje enostavno prehladno. In čeprav so nekatere na ostre razmere navajene bolj kot druge, pa mraz lahko prizadene prav vsako izmed njih. V takem primeru je pomembno, da negativne posledice temperaturnega stresa pravočasno opazimo, rastlino zaščitimo in s tem preprečimo pozebo.

Lovorikovec je ena najbolj hvaležnih rastlin za živo mejo

Lovorikovec je ena izmed najbolj priljubljenih rastlin za živo mejo. Poleg tega, da s svojimi velikimi zelenimi listi odlično opravlja svojo funkcijo varovanja zasebnosti in ločevanja meje, je praktična, nezahtevna in prijetna na pogled.

Afriška vijolica velja za najbolj priljubljeno sobno rastlino

Ta drobna nizko rastoča cvetlica z močnimi vijoličnimi cvetovi kljub svojemu imenu nima kaj dosti skupnega z evropsko vrsto vijolice. Ime je dobila po svojih opaznih temno vijoličnih cvetovih. Njena domovina so tropski deževni gozdovi Tanzanije in Kenije, sicer pa velja za sobno rastlino, ki se najpogosteje znajde v naših domovih.

Zelenjava, ki pozimi potrebuje zaščito pred mrazom

Dnevi so vedno krajši, svetlobe je vedno manj, temperature pa vedno nižje – vsi ti znaki nas opozarjajo, da se narava pripravlja na zimsko spanje. Z vrtov smo tako pobrali že vso poletno zelenjavo, ozimnice pa se šibijo pod težo krompirja, vloženih kumaric, čebule, jabolk, buč, marmelade in drugih pridelkov. A to nikakor ne pomeni, da je naš vrt sedaj popolnoma prazen. Številne vrtnine, ki jih posadimo v času pozne setve, lahko nabiramo celo zimo, vse do zgodnje spomladi. Nekatere izmed njih kljub uspevanju v hladni sezoni, potrebujejo dodatno zaščito - v nadaljevanju preberite, katere so to in kako jih kar najbolje zaščititi.

Kamelija: presajanje, svetloba in zalivanje

Kamelija je cvetoč zimzelen grm s temnimi, svetlečimi listi in velikimi, bujnimi cvetovi, ki se pojavljajo v obdobju od konca jeseni do zgodnje pomladi. Ker cveti pozimi, se jo je prijel vzdevek zimska čajna vrtnica. Po videzu nekoliko spominja na potonike, s katerimi si deli še eno lastnost, in sicer dolgoživost. Grm kamelije namreč raste zelo počasi, a ima ob ustreznih pogojih precej dolgo življenjsko dobo.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836