koruza

Ali poznate vrtnarjenje po luninih fazah?
Vzgoja najrazličnejših vrtnin in skrb za urejen in uspešen vrt sta lahko pravi izziv, če upoštevamo, da rastline za rast potrebujejo kakovostna tla, ustrezno temperaturo, dovolj, a ne preveč sonca ter zadostno količino vlage. Potem pa so tu še bolezni in škodljivci, ki jih moramo, vsaj kolikor je to mogoče, nadzirati. Tem dejavnikom pa mnogi dodajo še en element – vrtnarjenje v skladu s fazami lune.

Prezrta podzemna zelenjava, ki je izjemno koristna za zdravje
Topinambur, pogosto imenovan tudi laški koren ali laška repa, je korenasta zelenjava, ki jo uživamo in pripravljamo podobno kot krompir. Od slednjega se sicer razlikuje po tem, da ima precej manj škroba. Topinambur izvira iz Severne Amerike in ga je zelo enostavno gojiti, celo do te mere, da se skoraj šteje za invazivnega.

Je bioplastika rešitev okoljskega problema?
Iz krogov okoljsko ozaveščenih aktivistov v zadnjih letih prihajajo glasne pohvale o bioplastiki, saj da naj bi bila ta odlična alternativa navadni plastični masi. Toda kaj sploh je bioplastika? Ali lahko zares reši okoljski problem, ki ga v zadnjih letih preprosto ne gre več spregledati? In nenazadnje, kakšna je sploh razlika med navadno in bioplastiko?

Tega drevesa raje ne sadite na svoj vrt
Preverite, zakaj je oreh strupen in zakaj ga nikoli ne sadite v bližini hiše in drugih rastlin.

5 načinov, kako vrt zavarovati pred vročino in sušo
Prilagajanje vrta na ekstremno vročino, ki jo v zadnjih letih doživljamo, zahteva nekaj sprememb v načinu vrtnarjenja. Za vas imamo nekaj nasvetov, kako lahko prilagodimo svoj zelenjavni in zeliščni vrt, da bo bolje preživel visoke temperature in sušo.

Kako preprečiti, da so kumare grenke?
Se je tudi vam že zgodilo, da so bile kumare grenke? Verjetno ni vrtnarja, ki se mu vsaj enkrat to ne bi že zgodilo, na srečo pa obstaja nekaj trikov, s pomočjo katerih bo letošnja letina kumar svežega okusa!

Ta rastlina je vaš skrivni zaveznik do lepih paradižnikov
Če ste do sedaj mislili, da je kopriva le nadležen plevel, vam sedaj pokažemo, da je ta rastlina še veliko več. Med drugim je odličen zaveznik pri vzgoji paradižnikov. Preberite, kako lahko iz koprive pripravite povsem naravno gnojilo, ki vašim paradižnikom v času rasti in zorenja doda vsa potrebna hranila.

Te rastline so dobri sosedi bučk
Bučke so priljubljena zelenjava v vsakem vrtu, saj jih je mogoče enostavno gojiti in njene plodove nato pripraviti na kopico načinov. Da bi bil pridelek čim boljši, je dobro razmišljati, s čim jih na gredici kombinirati, kaj torej posaditi zraven njih, da bi na ta način izboljšali rodovitnost prsti, poveča opraševanje cvetov in prežene škodljivce.

Kumar ne sadite poleg teh rastlih
Izkušeni vrtnarji vedo, da lahko s pravilno razporeditvijo rastlina na vrtu izboljšamo rast kumar na način, da odženemo škodljivce in preprečimo razvoj nekaterih bolezni. Poglejmo, katere rastline je priporočljivo vzgajati poleg te priljubljene poletne vrtnine in katere raje držimo na varni razdalji stran od kumar.

Na tem sadju in zelenjavi je največ pesticidov
Komaj čakate na sezono jagod, breskev in češenj? Če vam povemo, da so te tri vrste sadja najpogosteje 'onesnažene' s pesticidi, morda ne boste več tako navdušeni. A nikar ne skrbite, čeprav se na spodnjem seznamu znajde kar nekaj takih vrst, ki smo jih doslej pogosto in z veseljem uživali, ni nobene potrebe, da bi se jim odpovedali. Morda boste le nekoliko bolj pozorni, kje jih kupujete.

Ali je krompir zelenjava? To pravijo strokovnjaki.
Morda se zdi nekoliko nenavadno vprašanje, vendar je v resnici veliko zmede glede tega, kaj krompir pravzaprav je in kakšne koristi ima. Ali ga lahko uvrščamo med zelenjavo? Morda celo med sadje?

V tem je trik, zakaj nekateri na vrtu obešajo milo
Kos mila, ki leži sredi vrta ali pa celo visi na kakšnem drevesu, se lahko na prvo misel zdi popolnoma nerazumno dejanje. Morda bi kdo pomislil celo, da gre za precej nespametno početje, s katerim onesnažujemo naravo. Vendar pa boste po tej razlagi morda spremenili mnenje, saj obstaja dokaj preprost in razumen razlog, kako ali bolje rečeno zakaj se je to milo znašlo tam.

Kako gojimo lečo?
Leča je hranljiva stročnica, ki se jo goji že tisočletja. Zaradi visoke vsebnosti beljakovin, prehranskih vlaknin in drugih koristnih hranilnih snovi je postala stalnica v številnih kuhinjah po vsem svetu. V tem članku bomo raziskali ključne korake uspešnega gojenja leče in ponudili nekaj koristnih nasvetov, ki vam bodo pomagali povečati pridelek te stročnice.

Osnovne vrste žit in nasveti za gojenje
Skupina pravih žit, ki spadajo v družino trav, vključuje pšenico, koruzo, rž, oves, piro, ječmen, riž, kamut in proso. Poleg pravih žit pa med žitarice prištevamo tudi nekatere druge pridelke, ki sicer botanično gledano to niso, a je njihova uporaba v prehrani precej podobna pravim žitom. Poglejmo, katera so prava in neprava žita ter kakšne so njihove zahteve za gojenje.

Zdaj je čas, da na vrt posadite jagode
Sveže jagode niso samo dobrega okusa, temveč so tudi osvežujoče, pomirjajo in čistijo kri, njihov sok pa nekateri uporabljajo celo za zniževanje telesne temperature. V Franciji veljajo za naravni afrodiziak, za mnoge pa so jagode absolutne kraljice poletja!

6 bistvenih korakov za dober začetek vašega prvega zelenjavnega vrta
Razmišljate, da bi tudi vi na pomlad začeli vrtnariti oziroma imeli lastno zelenjavo? Uporabite ta vodnik za pomoč pri načrtovanju, pripravi in zasaditvi uspešnega zelenjavnega vrta.

Kako vzgojiti zdrave kumare?
Kumare so izjemno osvežilne, zdrave, nizkokalorične in vsestranske za uporabo. Nič čudnega, da jih je mogoče najti tudi na marsikaterem slovenskem vrtičku. A da bodo plodovi resnično zdravi, je dobro upoštevati nasvete izkušenih vrtnarjev.

Tudi cene mesa občutno navzgor
Očitno se ne bodo dvignile samo cene elektrike in zemeljskega plina, ampak tudi mesa.

Pozor, prihaja slana
Napovedi kažejo, da lahko slana v četrtek doseže bolj izpostavljene predele. Pričakovane najnižje temperature pri tleh pa bodo do –1 °C. Zaenkrat pa kaže, da nizke temperature ne bodo ogrožale vinogradniških območij oziroma grozdja, ki še čaka na trtah na pozno trgatev.

Ste opazili nenavadne tvorbe na koruzi?
Imate doma vrt s koruzo ali pa ste se sprehajali v naravi in na koruzi na polju opazili čudne tvorbe? Zaradi suhega poletja se je namreč na koruzi razvila koruzna bulava snet, bolezen, ki se pojavlja ob dolgotrajni suši ali toči.

Fantastična reakcija ujetega rakuna vas bo nasmejala do solz
Majhnemu lačnemu rakunu je uspelo storiti 'prekršek' v iskanju hrane in potem, ko so ga ujeli, je postal spletna zvezda. Poglejte njegovo zelo simpatično reakcijo v trenutku, ko je bil ujet.

Bojne ribice potrebujejo več kot samo bučko
Siamske bojne ribice ali bette so znane po svoji svetli, lepi obarvanosti in čudovitih plavutih. Te majhne lepotice zahtevajo posebno nego, da bodo ostale srečne in zdrave in ne bodo životarile.

Top ideje za jesensko dekoracijo
Če svoj dom radi okrasite v duhu letnega časa, potem je zdaj čas, da vanj vnesete tople barve jeseni. Najboljšo dekoracijo nam ponuja kar narava sama, le na sprehod v bližnji gozd, park ali na domači vrt se je treba odpraviti. Zbrali smo nekaj idej, kako z jesenskimi plodovi polepšati v svoj dom.

Pravilno skrbite za svoj vrt?
Ko je govor o lastnih pridelkih in vrtninah na našem vrtu, se veliko ljudi zaveda pomena domačih semen in sadik. Zakaj so ta pomembna in zakaj je pomembno ohranjevanje teh?

Ukrepi, da jim ne boste škodovali
Pozimi vas bodo prostoživeče ptice v zameno za hrano razveseljevale s svojo družbo. Pri tem morate upoštevati nekaj osnovnih pravil, da jim ne boste škodovali.

Sladka koruza
Koruza izvira iz Mehike, kjer so jo pridelovali že 4000 let pred Kristusovim rojstvom.

Kmetijska suša na jugovzhodu že drsi v ekstremne razmere
Lokalne padavine so ponekod sicer popravile stanje vodne bilance površinskega sloja tal, a kmetijska suša se od aprila predvsem na jugovzhodu države močno zaostruje. Na Dolenjskem, delu Posavja (Krško-Brežiško območje) in v delu Bele Krajine stanje površinskega sloja tal tako že od sredine junija drsi v ekstremne sušne razmere, opozarjajo na Arsu.

Koristni nasveti za vzgojo rdeče pese
Rdeča pesa je ena izmed tistih vitamisko mineralnih bomb, ki nikoli ne manjka na vrtičku Metke in Tine. V 13. oddaji 4. sezone Vrtičkanje sta nam med drugim postregli s številnimi koristnimi nasveti za vzgojo in uporabo pese.

Osvežilen napitek, ki ga morate poskusiti
V 10. oddaji 4. sezone Vrtičkanje sta nam Tina in Metka med drugim pokazali, kako se pripravlja priljubljen osvežilen napitek, ki mu pravijo boza. V nadaljevanju najdete recept, in ko boste bozo enkrat pripravili in poskusili, to zagotovo ne bo zadnjič.

Večji pridelek v lanskem letu
Slovenski kmetovalci so lani glede na leto 2015 na njivah pridelali za 2,3 odstotka več žit za zrnje, več kot za polovico več stročnic in industrijskih rastlin (52 oziroma 59 odstotkov) ter približno enako količino zelene krme. V sadovnjakih so pridelali za 40,6 odstotka manj sadja in v vinogradih za petino manj grozdja.