kotel

Električni grelnik vode – naj bo vklopljen ves čas ali le po potrebi?
Bo električni grelnik vode oziroma bojler porabil manj električne energije, če ga vklopite po potrebi ali če je neprestano vklopljen? Razkrivamo končni odgovor na to vprašanje, pa tudi nekaj praktičnih nasvetov in primerov.

Toplotna črpalka - kaj morate vedeti, preden se odločite za nakup?
Med vsemi ogrevalnimi sistemi, ki so trenutno na voljo, veliko strokovnjakov kot najkvalitetnejšo in dolgoročno najbolj varčno rešitev priporoča toplotno črpalko. A tudi pri toplotnih črpalkah je možnosti več, ponudnikov ravno tako, zato se nikar ne prenaglite z nakupom ampak se posvetujte s strokovnjakom. Preden pa sprejmete končno odločitev, morate vedeti kaj toplotna črpalka pravzaprav je, kako deluje, ali se vam nakup izplača in na kaj vse morate biti še pozorni.

Je ceneje pustiti ogrevanje prižgano ali ga prižigati po potrebi?
Mnogi od nas niso nikoli prepričani, ali je najbolje zagnati ogrevanje, ko ga potrebujemo, ali pa moramo termostat ves čas pustiti vklopljen na veliko nižji ravni.

Zakaj bi za svoj ogrevalni sistem izbrali prav toplotno črpalko?
Da je tako pri obnovah kot novogradnjah velikega pomena tudi energetska učinkovitost našega doma, je v zadnjih nekaj letih postalo del našega zavedanja. Prav zaradi tega je izbira toplotne črpalke vse bolj priljubljena izbira za ogrevanje in hlajenje. Ob tem pa je ključno, da se zavedamo, da gre tukaj za dolgoročno naložbo, ki morda na začetku zahteva nekoliko več truda in finančnih sredstev, toda na dolgi rok prinaša kopico zadovoljstva in prihrankov.

S preprostimi triki do prihranka pri elektriki
Vas ob pogledu na položnico za elektriko začne boleti glava? Za vas smo zbrali smo nekaj nasvetov, s katerimi lahko zmanjšate porabo električne energije in prihranite.

Kaj vse je nujno narediti na začetku ogrevalne sezone?
Na Zvezi potrošnikov Slovenije so pripravili seznam opravil, ki jih je pametno storiti na začetku ogrevalne sezone. Z nekaterimi ukrepi namreč lahko preprečimo, da bi imeli v zimskih mesecih težave z ogrevalnim sistemom.

Katero vrsto ogrevanja izbrati?
Čeprav morda pred novim vročinskim valom razmišljate zgolj o tem, kako bi se ohladili, pa je neizbežno dejstvo, da se bliža jesen. In z njo prihaja tudi ogrevalna sezona. Preverite, kateri so najpogostejši načini ogrevanja in kako izbrati pravega za vaš dom.

Zakaj so toplotne črpalke vredne naložbe?
Z vsako novo generacijo se družba vse bolj zaveda varovanja okolja, ogljičnega odtisa in splošne učinkovitosti gospodinjskih sistemov, naprav in aparatov.

Toplotna energija, ki je najbolj podobna sončni energiji
Poletje je resda čas, ko nam naj ne bi bilo treba ogrevati nič drugega kot vodo, a vsi vemo, da ni čisto tako. Že ena sama nevihta nas prisili, da oblečemo dolge rokave, dolgotrajnejša obdobja deževnega in nestabilnega vremena pa lahko dom ohladijo do te mere, da je treba vključiti ogrevanje. Za take primere je dobro imeti zvestega in varčnega 'partnerja', na katerega se lahko vedno zanesete – tako ob nenadnih poletnih vdorih hladnega zraka kot v dolgih mrzlih zimah.

Evropski energetski trend – zemeljski plin
Gospodinjstva potrebujejo vse več energije, zato je pomembno, da izberejo pravi energent. Zemeljski plin prinaša obilo prednosti, kot so nizka cena, nizek ogljični odtis in udobje pri uporabi. Zato je najbolj priljubljen energent po celotni Evropi.

Imate ustrezno ogrevanje v vašem domu?
Ogrevanje predstavlja enega največjih stroškov, ki ga ima na ramenih posameznik oz. posamezna družina. Svoja gospodinjstva ogrevamo kar 2/3 mesecev, le 1/3 pa je takšnih, ko ogrevanja ne potrebujemo. Če v gospodinjstvih ali različnih institucijah uporabljamo energetsko manj učinkovite ogrevalne sisteme, nas ti lahko dodatno udarijo po denarnici. Katero ogrevanje se torej najbolj izplača, ne zgolj z vidika financ, temveč tudi in predvsem z vidika energetske učinkovitosti?

Odločite se za ugodnejše ogrevanje že danes
Marsikoga stisne pri srcu, ko prejme račun za ogrevanje, ampak stroške ogrevanja lahko bistveno znižate in še dodatno prihranite. V nadaljevanju vam razkrivamo, kako lahko tudi sami vplivate na znesek položnice.

Ogrevanje - katero se najbolj izplača?
Ste kdaj pomislili, da gospodinjstva ogrevamo domove kar 2/3 mesecev, le 1/3 mesecev pa je takšnih, ko ogrevanja ne potrebujemo. Kaj to pomeni? Ogrevanje predstavlja velik, če ne največji strošek, ki ga imamo na ramenih. Če v gospodinjstvu ali institucijah uporabljamo energetsko manj učinkovite ogrevalne sisteme, nas ti lahko še dodatno udarijo po denarnici. Se torej bolj izplača večji začetni vložek in manjši stroški v nadaljevanju ali pa vztrajanje pri energetsko manj učinkovitih energentih? Kaj izbrati, peč na drva, centralno ogrevanje, solarne panele, morda toplotno črpalko ali pa konec koncev kurilno olje?

Kakšno ogrevanje se bolj izplača?
Na Petrolovega energetskega strokovnjaka se je tokrat obrnil naš bralec, ki ga zanima, katera odločitev je bolj smotrna glede na dane pogoje – IR paneli ali toplotna črpalka. Preberite.

Kakšno ogrevanje je najprimernejše za staro hišo?
Našega bralca je zanimalo, kakšen vir ogrevanja je najprimernejši za staro hišo. Preberite, kako mu je na zastavljeno vprašanje odgovoril Petrolov energetski strokovnjak.

Strokovnjak odgovarja: Kakšno plinsko peč izbrati?
Naš bralec menjava plinski kotel in zanima ga razlika med dvema plinskima pečema. Na kaj biti pozoren, odgovarja naš strokovnjak, Bojan Žnidaršič, neodvisni energetski svetovalec za gospodinjstva.

Očistite jih, preden bo prepozno
Zaradi nevzdrževanih ogrevalnih sistemov prihaja do večjih obremenitev okolja, lahko tudi do požara in zastrupitve s strupenimi plini. Dimnikar in pooblaščeni serviser zato ne bosta samo očistila vaših naprav, poskrbela bosta tudi za mirnejši spanec.

Petina slovenskih gospodinjstev razmišlja o spremembi načina ogrevanja
Dobra petina slovenskih gospodinjstev razmišlja o prehodu na drugačen način ogrevanja prostorov ali dopolnitvi obstoječega načina ogrevanja, saj jim to predstavlja največji strošek za energijo. Vse več gospodinjstev pri tem motivira tudi zmanjšanje vplivov na okolje, ki jih povzročajo z gretjem, kažejo izsledki letošnje raziskave REUS.

Sodi med najugodnejše energente, je okolju prijazen in vsestransko uporaben
Ker menjava ogrevalnega sistema ni ravno projekt, ki se ga lotevamo vsako leto, je pred končno odločitvijo treba poznati tako prednosti kot slabosti posameznega sistema ogrevanja in energenta. Tokrat vam predstavljamo prednosti zemeljskega plina, ki sodi med med najugodnejše rešitve, poleg tega pa je okolju prijazen in vsestransko uporaben.

Preverite, kako privarčevati pozimi
Načinov, kako zmanjšati toplotne izgube v stanovanju in posledično tudi stroške ogrevanja, je veliko. Za doseganje najvišje energetske učinkovitosti bi bilo sicer potrebno sanirati celoten objekt, a ker gre za investicijo, ki si jo mnogi težko privoščijo, bo dovolj že, če boste z energijo ravnali premišljeno in investirali v nov ogrevalni sistem ali zamenjali ponudnika.

Do 31. oktobra izkoristite akcijo in še dodatno prihranite
Zemeljski plin ima v primerjavi z ostalimi energenti kar nekaj prednosti, med drugim je cenovno med najugodnejšimi in tudi najbolj okolju prijaznimi energenti. Nič čudnega, da se za preklop na zemeljski plin odloča vedno več gospodinjstev. Če tudi vas skrbijo astronomski računi za ogrevanje v prihajajočih mesecih, razmislite o zamenjavi sistema ogrevanja ali zamenjavi dobavitelja.

Se vam zdi, da za ogrevanje plačujete preveč? Ukrepajte!
Astronomski zneski na računih za ogrevanje v hladnejših mesecih v marsikaterem gospodinjstvu močno osiromašijo družinski proračun, zato je vredno razmisliti o ukrepih, ki zagotavljajo tako dolgoročne prihranke kot udobnejše bivanje. Najbolj smiseln ukrep je seveda posodobitev ogrevalnega sistema, izmed najrazličnejših možnosti, ki so pri nas na voljo, pa je ena boljših ter v več pogledih učinkovitih rešitev preklop na zemeljski plin.

Poskrbite, da stroški ogrevanja nikoli več ne bodo problem
Ker so hladnejši meseci pred vrati, se veliko ljudi bodisi zaradi previsokih stroškov ogrevanja bodisi zaradi dotrajanosti odloča za zamenjavo ogrevalnega sistema. A čeprav za najbolj varčno in okolju prijazno rešitev velja toplotna črpalka, je tudi pred izbiro le-te pomembno poznati odgovore na nekaj osnovnih vprašanj, se posvetovati s strokovnjakom ter posebno pozornost nameniti tako izbiri proizvajalca kot monterja.

Tudi pri ogrevanju lahko ustvarite visoke prihranke
Začetek kurilne sezone za marsikatero gospodinjstvo prinaša višje stroške in dodatne obremenitve za družinski proračun. Kljub temu lahko s premišljeno izbiro ogrevalnega energenta ustvarite visoke prihranke. Vas zanima, kako? Objavljamo izračun, iz katerega je razvidno, da zemeljski plin med vsemi energenti nudi največji izkoristek, hvaležna pa mu bosta tudi okolje in vaša denarnica.

Kuhinje, ob katerih se vam bodo pocedile sline
Kmalu bo hladne zimske dni zamenjalo toplo pomladno sonce, ki nas bo kar vabilo na svež zrak, zato je že sedaj pametno razmisliti, če le imate dovolj prostora in sredstev, ali si ne bi morda omislili letno kuhinjo. Ni namreč lepšega kot pripravljati kosilo ali večerjo za družino ali goste zunaj, kajne?!

Tako boste znižali stroške ogrevanja za več kot polovico!
Dejstvo, da je domove treba ogrevati celo več kot 200 dni na leto, je za marsikoga zelo stresno, saj to pomeni strošek, ki si ga številni vedno težje lahko privoščijo. V zadnjih letih zato postaja vedno bolj priljubljeno ogrevanje na lesno biomaso, predvsem na pelete, saj velja za najbolj ekološko in varčno. Zato je vsekakor vredno razmisliti o zamenjavi načina ogrevanja, pri izbiri proizvajalca gorilnikov pa je v prvi vrsti treba gledati na kakovost, saj ta zagotavlja vsesplošno zadovoljstvo in dolgoročne prihranke.

Popust pri nakupu gorilnika na pelete prejmejo ...
Zaključila se je nagradna igra 'PAMETNO OGREVANJE', v sklopu katere smo na portalu Dominvrt.si podarjali popust v višini 200, 100 IN 50 EUR pri nakupu katerega koli gorilnika TeraFlam pri podjetju Teraflam.

Tako boste znižali stroške ogrevanja za več kot polovico!
Dejstvo, da je domove treba ogrevati celo več kot 200 dni na leto, je za marsikoga zelo stresno, saj to pomeni strošek, ki si ga številni vedno težje lahko privoščijo. V zadnjih letih zato postaja vedno bolj priljubljeno ogrevanje na lesno biomaso, predvsem na pelete, saj velja za najbolj ekološko in varčno. Zato je vsekakor vredno razmisliti o zamenjavi načina ogrevanja, pri izbiri proizvajalca gorilnikov pa je v prvi vrsti treba gledati na kakovost, saj ta zagotavlja vsesplošno zadovoljstvo in dolgoročne prihranke.

Pričarajte si čisto pravo noč čarovnic
Čeprav se ’praznik’ noč čarovnic v Sloveniji ne praznuje prav pogosto, niti ne na tak način kot v angleško govorečem svetu, pa smo kljub temu prevzeli nekaj ’čarovniškega’ duha in se tudi pri nas radi pozabavamo z izrezovanjem buč. Nekaj predlogov si lahko ogledate tudi v spodnji fotogaleriji!

Kaj je v resnici 'pametna' hiša?
Razmislite o stroških in koristi. Sicer pa je o pametnih hišah vse več govora tudi v Sloveniji. Medtem ko so nekateri že dodobra osveščeni, kaj to pravzaprav pomeni, nekateri o pametnih hišah ne vedo še skoraj nič, spet drugi si lastnosti takšnih hiš razlagajo povsem napačno. Kaj torej pametna hiša sploh je?