Dominvrt.si

krčenje

To v Afriki uporabljajo namesto toaletnega papirja

Vsako leto po svetu posekajo milijon dreves za izdelavo toaletnega papirja. Je bolj trajnostno, če ga gojimo sami?

Zakaj v steni nastanejo razpoke - in kdaj so nevarne?

Ne glede na razlog za nastanek, razpoke v stenah ali stropih vašega doma nikakor niso prijetne na pogled. Ampak ali obstaja upravičen razlog za preplah, kadar se pojavijo?

Kako oprati okrasne blazine?

Nič ne popestri sedežne bolj kot kup okrasnih blazin. Na voljo so v različnih oblikah, velikostih, barvah, teksturah in tkaninah. Čeprav so okrasne, nas ime ne sme zavesti, saj so v uporabi več, kot si mislimo. Ko čistimo svoj dom, je zato pomembno, da ne pozabimo nanje. Če pri tem upoštevamo nekaj osnovnih napotkov, se bomo izognili slabi volji zaradi sploščenega polnila ali madežev, ki so ostali na prevlekah po pranju.

Teh stvari nikoli ne sušite v sušilnem stroju

Sušilni stroj je eden tistih gospodinjskih aparatov, ki ne prihrani le časa, ampak tudi prostor. Namesto da bi mokra oblačila morali več ur sušiti na stojalu, sušilni stroj to delo opravi precej hitreje. Toda pazljivo, določena oblačila nikakor ne sodijo vanj.

Razlog, da se oblačila iz poliestra skrčijo

Poliester je material, ki, vse odkar je bil izumljen, prevladuje v tekstilni industriji. Čeprav je ta tkanina vsestranska in enostavna za vzdrževanje, se je pri tem dobro držati nekaj ključnih napotkov – predvsem zato, da preprečimo krčenje oblačila.

Je pranje novih oblačil zares potrebno?

Gotovo ste se tudi vi že kdaj znašli pred dilemo, ali morate nov izdelek iz blaga pred prvo uporabo zares oprati v pralnem stroju? Naj gre za oblačila, posteljne rjuhe ali pa kuhinjske krpe, dejstvo je, da se v procesu od izdelave do trenutka, ko stvar prinesete domov, na njem nabereta prah in umazanija. A kljub temu nekateri trdijo, da ni nobene potrebe po čiščenju novega izdelka. Poglejmo si, kaj je res.

Je pranje perila pri nizkih temperaturah lahko učinkovito?

Pranje perila v vroči vodi je morda učinkovit način, da umazana oblačila postanejo spet čista, ampak ali ste se kdaj vprašali, koliko denarja plačate za to? In kakšno visoko ceno plača okolje? Drobni delci, imenovani mikrovlakna, ki se ob pranju izločajo z oblačil, so namreč hud okoljski problem, saj pogosto končajo v oceanih.

Posteljnina za toplejše mesece: kako izbrati prave materiale?

Prihod toplejših mesecev prinaša spremembe v našem vsakdanjem življenju, vključno s prilagajanjem na nove vremenske razmere. Ena pomembna prilagoditev je izbira ustrezne posteljnine, ki nam bo zagotovila udobje in svežino med spanjem v toplejših nočeh.

9 trikov za pranje perila

Pranje perila je opravilo, ki se mu prav nihče izmed nas ne more izogniti in zgodi se, da tudi po več letih izkušenj iz pralnega stroja potegnemo slabo oprana oblačila. Obarvano perilo, madeži, ki jih pralni stroj ni uspel očistiti, skrčena oblačila, vse to so težave, ki nam povzročajo sive lase. Le kaj je šlo narobe? Devet nasvetov, ki smo jih zbrali v nadaljevanju, vam bo pomagalo doseči najboljše možne rezultate prav pri vsakem pranju.

Ste vedeli, da je bombaž sorodnik kakava in hibiskusa?

Bombaž je zaradi svoje široke uporabe v tekstilni industriji ena najbolj množično pridelanih poljskih kultur na svetu. Vlakna, ki jih pridobivajo iz cvetov te rastline je mogoče predelati v najrazličnejše tkanine, od čipk in tankega blaga za oblačila, do težkih jadralnih tkanin in tkanin za industrijske namene. Ker se bombaž prideluje na velikih plantažah, je relativno poceni, njegova prednost pa je tudi izjemna trpežnost in relativno dolga življenjska doba.

Kako rešiti skrčena oblačila?

Ne izgubite upanja, če pride do nesreče, ko se zaradi (napačnega) pranja ali sušenja skrči vaše najljubše oblačilo. Poglejte, kako ga lahko rešite.

Čebela je razglašena za najpomembnejše živo bitje na planetu

Na naših vrtovih, travnikih in gozdovih je mnogo koristnih živali, izredno pomembno vlogo pa imajo tudi žuželke, ki oprašujejo. Znane so predvsem medonosne čebele, ki pridno oprašujejo naše rastline, nikakor pa ne smemo pozabiti na divje čebele oziroma čebele samotarke ter čmrlje.

Obnova in nega gozda: Pot do zdravja in dobrega počutja

Generalna skupščina Združenih narodov je leta 2012 21. marec razglasila za mednarodni dan gozdov, dan promocije gozdov in ozaveščanja o pomenu in nujnosti trajnostne rabe vseh vrst gozdov. Letošnji mednarodni dan gozdov poteka pod geslom "obnova in nega gozda: pot do zdravja in dobrega počutja".

'Človeške izbire vodijo v to, da bomo videli še več izbruhov'

Strokovnjaki že več let opozarjajo, da svet ni najbolje pripravljen na pandemije takšnih razsežnosti, kot se odvija ta hip. Vse več znanstvenikov je prepričanih, da smo za pandemije krivi sami z našim neusmiljenim izkoriščanjem narave in poseganjem v ekosisteme. Kaj nas koronavirus uči o epidemijah, ki se še lahko pojavijo v prihodnosti?

Mednarodni dan gozdov

Generalna skupščina Združenih narodov je 21. marec razglasila za mednarodni dan gozdov, dan promocije gozdov in osveščanja o pomenu ter nujnosti trajnostne rabe vseh vrst gozdov. Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pravi, da se letošnje geslo glasi: Gozdovi in biotska raznovrstnost – predragoceni, da bi jih izgubili.

Izumrtje grozi že pol milijona vrstam žuželk

Znanstveniki ocenjujejo, da pol milijona vrstam žuželk grozi izumrtje, za kar smo odgovorni predvsem ljudje. Izumrtje bo imelo za človeštvo katastrofalne posledice. Če prištejemo še ostale rastlinske in živalske vrste, je na 'listi' za izumrtje že milijon rastlinskih in živalskih vrst.

V Amazoniji največje krčenje gozdov po letu 2008

Od lanskega do letošnjega julija je bilo na območju amazonskega deževnega gozda uničenih 9762 kvadratnih kilometrov gozdnih površin, kar je 29,5 odstotka več kot v predhodnem obdobju in največ po letu 2008. Glavni razlog so letošnji obsežni požari, zaradi katerih je bil brazilski predsednik tarča ostrih kritik.

Vsi načini uporabe aloje

Le kdo ne pozna te sočnice (sukulenta) z zdravilno močjo, katere ime se pojavlja že na papirusih iz časa starih Egipčanov in je vso zgodovino prisotna v lekarništvu? Akne, opekline, splošno zdravje ... preverite, zakaj jo morate imeti!

Kaj lahko za ohranitev čebel storimo sami?

Na pobudo Slovenije je svet 20. maja prvič obeležil svetovni dan čebel. Slovenija si prizadeva za zaščito čebele na ravni EU, veliko pa za njeno ohranitev lahko storimo tudi sami. Med drugim lahko na balkone, terase in vrtove sadimo medovite rastline, postavimo gnezdilnice za čebele in o pomenu čebel osveščamo že najmlajše.

Ne boste verjeli, kako vam lahko pomagajo

V omari, predalu ali hladilniku hranimo paleto pripomočkov in živil, ki pa jih po navadi uporabljamo le s primarnim namenom in zanemarjamo njihovo vsestranskost. Presenečeni boste, za kaj so že koristni.

Pazite se teh rastlin

Nekatere rastline, s katerimi se srečujemo skorajda vsak dan, so lahko morda res prava paša za oči, a vendar v sebi skrivajo strup, ki je lahko ob zaužitju izjemno nevaren, včasih celo smrtno nevaren.

Krčenje gozdov se upočasnjuje

Stopnja, po kateri svet izgublja svoje gozdove, se je od leta 1990 prepolovila, kljub temu pa je svet od takrat skupaj izgubil gozdnata območja v velikosti Južnoafriške republike, v poročilu, objavljenem vsakih pet let, ugotavlja Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO) s sedežem v Rimu.

Da, tudi na balkonu je mogoče!

Je piknik na balkonu prava rešitev, da se zabavate tudi, če nimate vrta ali, da pretentate muhasto vreme? Preverite, zakaj bi lahko bila to odlična ideja in kaj bi vas lahko morda od te zamisli odvrnilo.

Triglavski ledenik se krči, lahko tudi popolnoma izgine

Spreminjanje obsega in prostornine ledenika je dober kazalec podnebnih sprememb. V Sloveniji sta dva ledenika, Triglavski ledenik in Ledenik pod Skuto. Triglavski se zaradi izrazitega segrevanja ozračja krči od devetdesetih let prejšnjega stoletja, stroka pa predvideva, da lahko ledenik v naslednjih letih popolnoma izgine.

Na balkonu? Zakaj pa ne!

Je piknik na balkonu prava rešitev, da pretentamo muhasto vreme, ali bo z njim preveč dela? Predstavljamo vam nekaj argumentov ZA piknik na balkonu, ter tudi nekaj argumentov PROTI pikniku na balkonu, odločitev pa seveda prepuščamo vam.

Fotograf česa takega še ni videl ...

Majhni rdečeoki žabici je očitno včeč, če je v središču pozornosti, saj je fotografu pozirala na vse mogoče načine. Njena radovednost jo je odpeljala tudi za objektiv, pregledala pa je še steklenico in tablični računalnik. Poglejte prikupno žival, ki sodi med ene izmed najbolj fotogeničnih, njena radovednost pa je presenetila celo fotografa.

Šokantno! Grozi eni najlepših živali na Zemlji izumrtje?

Krčenje naravnega okolja, divji lov in pomanjkanje plena veliko vrst živali pripelje do izumrtja. Čeprav obstajajo številne organizacije, ki nudijo zaščito ogroženim živalim, tudi njihov trud včasih ni dovolj. Glede na najnovejše raziskave strokovnjaki domnevajo, da se bo to zgodilo tudi v primeru bengalskega tigra, ki ga poleg naštetega dodatno ogroža še pomanjkanje raznovrstnosti genetskega materiala.

Fotografinja ima dokaze!

Pokrajina, kjer so se včasih podile črede bizonov in jelenjadi in kjer so v obsežnih gozdovih kraljevali veliki grizliji, je danes počrnela in pusta. Vse to se je zgodilo zaradi industrije in vse večjih potreb človeštva po gorivu.

Pokazali redko živalco

V živalskem vrtu Chester Zoo v Angliji se je svetu prvič pokazala mladička rdeče pande, ki jo je osebje živalskega vrta poimenovalo Lily. Gre za živalsko vrsto, ki žal izginja.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860