ledeni

To so najlepša božična drevesa te sezone
Odštevanje do prazničnega časa se je pričelo, zato že razmišljamo o letošnji božični dekoraciji. Ne glede na to, koliko dni nas do tja še loči, čudovita dekoracija bo v naše domove zagotovo vnesla prijeten občutek vznemirjenja in pričakovanja. In le kako bi to storili bolje, kot da v svoj dom postavimo čudovito božično smrečico. Pred tem pa se moramo seveda še odločiti, katero tematiko izbrati.

Do teh težav lahko pride, če gradite pozimi
Med številnimi nasveti, ki jih boste prejeli, ko se pogovarjate o možnosti gradnje novega doma, je ta, da hiše ne smete graditi v zimskih mesecih. Kot velja za večino brezplačnih nasvetov, je tudi vrednost tega precej majhna. Čeprav lahko pride do določenih težav, to ne pomeni, da gradnja pozimi ne more biti izpeljana kakovostno.

Zunanje talno gretje - udobje za brezskrbno zimo
Zima je lahko čudovita, toda prinaša tudi svoje izzive – ledene dovozne poti, spolzke terase in vsakodnevno kidanje snega. Zunanje talno gretje, bolj poznano kot grelna mreža, je rešitev, ki lahko povsem spremeni vašo zimsko izkušnjo. Predstavljajte si, da stopite iz hiše in dvorišče ali terasa nista prekrita z ledom ali snegom, ne glede na to, koliko snega pade ponoči.

Atraktivna grmovnica s čudovitimi zdravilnimi cvetovi
Hibiskus je zagotovo ena izmed bolj atraktivnih grmovnic. Čudovita skozi celo leto, v poletnem in jesenskem času, ko nas razveseli s svojimi cvetovi različnih barv pa še toliko bolj. Njeni cvetovi pa tudi privabljajo čebele, ki so pomemben člen opraševanja in zato vzpodbudno delujejo tudi na rast ostalih rastlin na vrtu.

Pred nami spektakel na nebu
V naslednjih dneh bo na našem nočnem nebu s prostim očesom viden komet, ki ga z Zemlje niso videli že vse od neandertalcev. Kot so si enotni astronomi, gre za komet stoletja!

Takšno vreme je napovedal ljudski vremenar
Na vprašanje, kakšno vreme nas čaka, ne poznamo vedno pravega odgovora, še posebej v zadnjih letih, ko nas je že ničkolikokrat presenetilo. Preden so bile razvite sodobne meteorološke naprave in raznorazne tehnologije, so se ljudje večinoma nanašali na ljudska verovanja in vraže, po katerih so se lažje orientirali. In verjetno ste tudi sami že slišali za ledene može in Zofko?

Vrtičkarska opravila v maju
Maj predstavlja enega najlepših mesecev. Pomlad je v polnem razmahu, vedno bolj se približuje poletje z visokimi temperaturami, vendar te še niso dosegle svojega vrhunca. Prav zato imamo v maju idealno priložnost za vrtnarjenje. V članek smo strnili, kaj se v tem mesecu na vrtu dogaja in kakšna dela nas pravzaprav čakajo.

Trik, kako oživiti ovenelo solato in druge vrste zelenjave
Se vam pogosto zgodi, da se solata, fižol, korenje in druga zelenjava v vašem hladilniku pokvarijo, še preden jih uspete porabiti? Poln predal zelenjave, ki je bila še dan ali dva nazaj sočna, hrustljava in polna vitaminov, sedaj pa je uvela in nič kaj privlačna na pogled, nam lahko pošteno pokvari dan. Na srečo pa ni nobene potrebe, da takšno zelenjavo in sadje takoj zavržete.

Element, ki na poletni vrtni zabavi ne sme manjkati
Toplejši dnevi so tukaj, kar pomeni, da je veliko priložnosti za zabavo na prostem – in seveda za vas, da se izkažete kot odličen gostitelj. Obstajajo določene stvari, zaradi katerih se bodo gostje pri vas počutili prijetno in udobno, kot so prostorna jedilna miza, dobra hrana in nenazadnje osvežilna pijača, ki je na poletni vrtni zabavi ne sme manjkati. A tokrat ne bomo govorili o samih pijačah, ampak bolj o tem, kako jo postreči.

Ledeni možje so tu. Kaj prinašajo?
Pankracij, Servacij, Bonifacij, Zofka. Lahko bi se potegovali za vloge v filmih o superjunakih – zakaj pa ne, namesto Supermana, Iron Mana in Batmana, Zofka pa kot Wonder Woman? No, šalo na stran. Kdo sploh so omenjeni liki oziroma svetniki?

Kako pravilno shraniti rdeče zelje?
Rdeče zelje, ki ga poznamo tudi po imenu Blaukraut, navadno dozori bolj pozno, in sicer 140 dni po setvi. Najbolje uspeva na soncu in v polsenci, največ pa ga pridelajo na Kitajskem. Vsebuje kar nekaj vitaminov iz skupine B, vitamin C (skoraj toliko kot limone), kalij, kalcij, folno kislino in pa beta karoten. Čeprav je kot pri ostalem sadju in zelenjavi najbolj zdravo sveže zelje, pa imamo za vas nekaj nasvetov, kako najustrezneje shraniti rdeče zelje, da ga lahko jeste skozi vse leto.

Čeprav ni tako znan, je izjemno okusen in vsestransko uporaben
Čeprav ni ravno med najbolj poznanimi, je koromač izjemno okusen, zdravilen in vsestranski za uporabo. A ker se velikokrat pojavijo nejasnosti glede različic rastlin in poimenovanja le-teh, vam jih bomo v nadaljevanju razjasnili.

Kakšno poletje nas čaka?
Ledeni možje in Zofka so za nami. Letos imamo pozno pomlad, mraz, padavine še kar vztrajajo. A bo nadaljevanje maja lepše, bo sonce končno ogrelo naše vrtičke? 8. junija naj bi po ljudski modrosti bil tisti dan, ki naj bi bil prelomen za vreme oziroma naj bi nakazal, kakšno nas čaka poletje.

Muhasto vreme se nadaljuje
Očitno bodo dela na vrtu morala znova počakati, saj prihaja nova ohladitev, ki bo spet prinesla dež. Če ste na vrt že posadili sadike, ki ne prenašajo dobro hladnih obdobij, potem jih le dobro zavarujte pred nizkimi temperaturami.

Zaščita vrta pred vremenskimi nevšečnostmi
Preden začnemo sejati in saditi pridelke na svojih vrtovih, moramo pripraviti tudi rastlinjake in zaščito vrtnin. Pomlad je namreč vremensko zelo nestabilna: od pozebe do neurij in celo toče.

Trganje te rastline je kaznivo dejanje
Na območju Boča pri Rogaški Slatini, ki sodi med zavarovana območja v naravi, je že zacvetela velikonočnica, zaščitena rastlina, ki v vsej južni Evropi uspeva le v Sloveniji, in sicer na štirih rastiščih. Dve od teh sta na Ponikvi pri Šentjurju, eno je na Boču, eno pa ostaja skrito, saj so ga ljudje pred leti precej izropali.

Svečnica zelena, velika noč bo zasnežena?
Zima se meteorološko počasi nagiba v drugo polovico. Pravzaprav smo že prečkali to namišljeno črto, meteorološka zima namreč traja od 1. decembra do 1. marca. Ne vemo pa še, ali smo vrhunec zime že dosegli. Morda nam bodo del odgovora prinesli pregovori. Potem pa nam bo narava sama postregla z natančnimi odgovori. Pred nami je svečenica, ki smo jo na koledarju označili 2. februarja in ob katero se naslanja več pregovorov. Preverimo jih nekaj.

Zakaj nastane žled?
Na prehodu med Primorsko in notranjostjo Slovenije (Banjška planota, Trnovski gozd, območje okoli Razdrtega, Brkini, ponekod na Ilirskobistriškem) je danes zjutraj in dopoldan možen pojav tudi poledice in žledu. Poledica ter žled je možen tudi v Pomurju.

Nas čaka mokra zima s snegom? Vsaj december bi lahko bil zimski
Zunaj je zadišalo po zimi, torej je čas, da resno spregovorimo o (letošnji) zimi in snegu.

Grenlandski ledeniki so se znašli na prelomni točki
Taljenje ledenega pokrova na Grenlandiji je bilo doslej že tako obsežno, da je škoda nepopravljiva. Sneženje ne more več nadoknaditi izgube ledu, četudi bi se globalno segrevanje končalo danes, je razvidno iz najnovejše študije.

Zaščitite vrtnine!
Vreme je vrtičkarjem v zadnjem času nemalokrat povzročilo težave. Največ pridelkov v tem času nam uničita prav zmrzal in pozeba, ki povzročita, da pridelki in bolj občutljive vrtnine ne vzklijejo in ne razvijejo svojih plodov v celoti. Čeprav je april tisti mesec, ki slovi po muhastem vremenu, ne smemo pozabiti, da maj v sebi skriva ljudska izročila, ki zelo držijo. Kaj lahko storimo, da v tem mesecu ne ostanemo brez svojih vrtnin?

220.000 evrov za okrasitev
Praznična okrasitev našega glavnega mesta bo znova nadgradnja zgodbe akademskega slikarja Zmaga Modica. Hkrati s prižigom luči se bo pričel praznični sejem, vse do silvestrovanja pa se bo v starem mestnem jedru odvijal pester program za vse generacije. Mestna občina Ljubljana je za prireditve in osnovno okrasitev namenila 333.000 evrov.

Je to najbolj prisrčen rešenček?
Še nedolgo nazaj je bil v zavetišču, uvrščen na seznam za evtanazijo. A 6-letnemu kosmatincu se je nasmehnila sreča in zdaj živi pravo 'pasje življenje'.

Kaj vse so našli na Triglavskem ledeniku
Najvišje ležeči ledenik na naših tleh na Geografskem inštitutu Antona Melika opazujejo in proučujejo že več kot 7 desetletij, od leta 1946. Njegova površina je iz leta v leto manjša, prizanesejo pa mu ne niti obiskovalci.

Za ljubitelje sladkega krompirja ...
V 3. oddaji 5. sezone Vrtičkanje sta nam Tina in Metka med drugim pokazali, kako lahko vzgojimo sadike sladkega krompirja, kje na vrtu bo najbolj uspeval ter kako ga skladiščiti.

Pravočasno ukrepajte!
Življenje brez hladilnika in zamrzovalnika si težko predstavljamo, kar se zavedamo predvsem v situacijah, ko pride do izpada električne energije. Če izpad traja manj kot dve uri, ni razloga za paniko, v nasprotnem primeru pa je treba pametno ukrepati, če želimo čim več živil 'rešiti'. Preverite, kako ...

Je vsestransko uporabna in izjemno zdravilna
V četrti oddaji četrte sezone Vrtičkanje sta nam Tina in Metka med drugim predstavili izjemno zdravilno in uporabno zeleno ter nam razkrili nekaj trikov za vzgojo.

Domač projekt, ki vas bo zagotovo navdušil
Eden izmed uporabnikov Reddita je nedavno objavil fotografije svojega domačega projekta in navdušil predvsem ljubitelje zime. Zgradil je namreč verjetno najbolj osupljiv iglu, kar ste jih kdaj videli.

Bi uganili, kaj je to?
Ni nujno, da je vse, kar je redko, tudi lepo in dragoceno. Narava pa lahko pozimi postreže z nečim, kar je prav zagotovo izjemno lepo in redko, vendar tega ni mogoče prodati oziroma obdržati. Predstavljamo vam 'ledene rože', ki s svojimi nenavadnimi oblikami in vzorci presenetijo jeseni ali zgodaj pozimi in za svoj nastanek zahtevajo prav posebne pogoje. Poglejte!

Naravni fenomen, ki vas ne bo pustil ravnodušnih!
Ni nujno, da je vse, kar je redko, tudi lepo in dragoceno. Narava pa lahko pozimi postreže z nečim, kar je prav gotovo izjemno lepo in redko, vendar tega ni mogoče prodati oziroma obdržati. Predstavljamo vam 'ledene rože', ki s svojimi nenavadnimi oblikami in vzorci presenetijo jeseni ali zgodaj pozimi in za svoj nastanek zahtevajo prav posebne pogoje. Poglejte!