Dominvrt.si

lesena gradnja

Katero strešno kritino izbrati?

Zamenjava strehe je eden večjih posegov v domovanju tako finančno kot psihično, bi lahko rekli. Zato je izbira strešnega materiala pri sami gradnji zelo pomembna. Koliko časa bo zdržal, koliko ga bo treba vzdrževati, kako se obnese pri različnih vremenskih pogojih ... Na več takšnih vprašanj si je pametno odgovoriti.

Kako se lotiti barvanja zunanje ograje?

Da bi vaš vrt deloval lično, je treba vsake toliko prepleskati ograjo. Tako dosežete hitro osvežitev okolice hiše, v kateri boste verjetno v toplem delu leta preživljali veliko časa.

Lesena fasada – naravna lepota in trajnostna rešitev ali neizbežno razočaranje?

Fasada je tisti element na stavbi, ki na nas naredi prvi vtis, predstavlja pa tudi zunanjo oblogo stavbe, ki je ključna za njeno estetsko privlačnost in zaščito pred vplivi okolja. V zadnjih letih pa se je pojavila vse večja priljubljenost lesene fasade kot trajnostne in estetsko privlačne rešitve. Zakaj torej uporabljamo les za fasade in kakšne prednosti prinaša ta naravni material?

Starodavna japonska tehnika, ki ustvari videz žganega lesa

Shou sugi ban je trenutno najbolj vroč trend v arhitekturi – in to dobesedno. Gre namreč za starodavno japonsko tehniko žganja lesa, s katero materialu zagotovimo obstojnost in daljšo življenjsko dobo. Iz tega razloga se najpogosteje uporablja za lesene dele, ki so izpostavljeni vremenskim vplivom, primerna pa je tako za zunanje lesene obloge na fasadi, pohištvo in druge lesene elemente. Preverite prednosti lesa, obdelanega po tej starodavni metodi.

Tako zaščitite teraso, da jo vremenske nevšečnosti ne uničijo

Priprava terase na hladnejše vreme ne zahteva posebnih spretnosti, vendar pa vseeno bodite pozorni na nekaj ključnih stvari, da bo bolje prestala zimo.

Kdaj in zakaj izbrati parket?

Prvič so ga uporabili v Franciji v 17. stoletju v slavnem Versaillesu, zato tudi sama beseda izvira iz francoskega jezika. Hitro je stopil v modo in v mnogih bogatih hišah po Evropi zamenjal dotedanja hladnejša marmornata tla.

Zato morate stara okna čimprej zamenjati

Okna so izjemno pomemben člen vsakega doma. Omogočajo stalen dotok svetobe v prostor, ga razsvetlijo in nudijo občutek stika z zunanjim svetom. Ne glede na to, ali gre za novogradnjo ali starejšo zgradbo, so okna dolgoročna investicija, zato je pri izbiri potrebno upoštevati nekaj ključnih dejavnikov, ki vam bodo zagotovili izjemne prihranke ter kakovostno bivanje.

Kakšne okenske okvirje izbrati?

Trenutno je na trgu pet vrst okenskih okvirjev, ki se razlikujejo glede na material, iz katerega so izdelani. Vsak izmed njih ima seveda svoje prednosti in slabosti. Če se sprašujete, katere izbrati, boste morda to lažje storili potem, ko vam predstavimo prednosti in slabosti štirih izmed njih – steklena vlakna bomo izpustili, saj jih na našem trgu praktično ni mogoče dobiti.

Naravna izolacija: kakšne vrste obstajajo in kako se odločiti za pravo?

Ko razmišljamo o tem, kako bi prihranili pri porabi energije, je dobro, da preverimo tudi kakovost izolacije lastnega doma. Stroški ogrevanja namreč odžirajo precejšen kos družinskega proračuna. In če pomislimo na ocene, da kar okoli 65 odstotkov toplotnih izgub prehaja skozi zunanje stene objekta in skozi streho, je jasno, da se vložek v dobro izolacijo še kako obrestuje. A z izbiro materialov za dom je dobro razmišljati tudi na vsesplošno počutje in nenazadnje na celotno življenjsko dobo same izolacije. Zato v ospredje v zadnjih letih vse bolj prihajajo naravni izolacijski materiali.

Streha - kako je s sanacijo v primeru naravne nesreče?

Kdaj se odločimo le za sanacijo ostrešja in kdaj za rekonstrukcijo? Kaj potrebujemo in na kaj moramo biti pozorni?

Kaj upoštevati pri izbiri talnih oblog?

Tla so nekaj, kar ves čas uporabljamo, zato gre za pomembno izbiro, ki nikakor ni lahka. Za povrh zavzamejo toliko prostora, da so eden ključnih oblikovalskih elementov. V najboljšem primeru se neopazno zlijejo z vso opremo, v najslabšem so preveč vpadljiva. Kako jih izbrati?

Poznamo pet gradbenih faz: kaj pomenijo?

Vsak gradbeni projekt, od prenove majhne kopalnice do večstanovanjske stavbe, gre skozi poseben proces od načrtovanja do končnega rezultata. Pri večjih projektih, kot je gradnja hiše, je še posebej pomembno, da projekt kar se da natančno razdelamo ter ocenimo potreben material in končne stroške. Zato, da je načrtovanje in samo delo lažje, gradbene projekte običajno razdelimo na različne faze. Poznamo pet osnovnih gradbenih faz. Kaj pomeni katera?

Okna - vse na enem mestu

Za okna pravimo, da so naše 'ogledalo v svet'. Vsi si želimo, da so čista, urejena, tudi lepa. A premalokrat bolj kot na videz (čeprav je ta zelo pomemben) pomislimo, da imajo okna še eno pomembno vlogo – tako kot pravilna in kakovostna izolacija tudi okna vplivajo na toplotni izkoristek, zato je pomembno, da izberemo prava za svoj dom.

Lesene hiše

Medtem ko je še pred desetletji pri nas in v svetu prevladovala betonska gradnja hiše, so danes v ospredju različne gradnje, med katerimi pa najbolj izstopajo lesene hiše. Zakaj se vedno več ljudi odloča zanje, kakšne so prednosti in slabosti tovrstne gradnje in, navsezadnje, kaj je res in kaj ni, ko je govora o leseni gradnji?

Suha gradnja in vse, kar morate vedeti o njej

Suha gradnja je po svetu in pri nas vedno bolj priljubljena. Zakaj se zanjo odloča vedno več ljudi, kaj sploh je suha gradnja in seveda, kakšne so njene prednosti, pa tudi slabosti?

Gradijo se nova najemna stanovanja

Med 400 novimi najemnimi stanovanji v Mariboru jih bo 88 v leseni gradnji!

Vrata - kakšna poznamo?

Si predstavljate, da pri vhodu v vaše stanovanje ne bi imeli vrat, temveč zgolj zavese? Da vaš avtomobil ne bi imel vrat, temveč zgolj prosti pretok? Vrata nosijo, tako v arhitekturi kot v našem vsakdanjem življenju, izjemen pomen.

Krasna mini hišica za 4-člansko družino

Le 28 kvadratnih metrov bivalne površine ponuja ta mini hišica, a ima prav vse, da v njej lahko biva tudi 4-članska družina.

Ambient, ki nikoli ne razočara

Les daje domu domač pečat in toplino. V gradnji je vse bolj priljubljen in je element, ki ga vse pogosteje uporabljamo tudi kot dekorativni element pri notranjem opremljanju. Nov trend so med drugim tudi izstopajoči leseni tramovi.

Pozor, če kupujete parket!

So vaše talne obloge dotrajane in se odločate za nove? Če ste se odločili za lesena tla, si preberite nekaj osnov, ki vam bodo pomagale sprejeti odločitev, katero leseno oblogo izbrati, kako obdelano in iz katere vrste lesa.

Trend, ki osvaja

Les v gradnji, natančneje za konstrukcije stanovanjskih hiš, je v nekaterih državah tradicionalen (npr. v Skandinaviji, Ameriki, Kanadi, na Japonskem in v Avstraliji), spet drugje (npr. v mediteranskih in srednjeevropskih državah) pa velja za manjvreden gradbeni material. V Sloveniji poznamo in cenimo prednosti lesa v gradnji (hitrost gradnje, prijetnost bivanja, manjša poraba energije), vendar so opazna nihanja v trendih gradnje.

Na Dunaju gradijo najvišjo leseno stolpnico na svetu

V novo nastajajoči dunajski soseski Seestadt Aspern so začeli z gradnjo 24-nadstropne stolpnice iz lesa, ki bo s 84 metri višine najvišja lesena stolpnica na svetu. Stroški gradnje znašajo 65 milijonov evrov, končana pa naj bi bila jeseni 2018. Z uporabo lesa bodo po napovedih arhitektov prihranili 2800 ton izpustov ogljikovega dioksida.

Spremenite svoj dom v pravo 'zen' oazo

Še posebej v stresnih časih so mirnost, spokojnost in vsesplošna usklajenost stvari, ki si jih marsikdo želi doseči v svojem domu. Preberite, katera načela notranjega oblikovanja uporabiti, če želite imeti dom, ki ga prevevata mirnost in usklajenost zena.

Vsak si jih lahko ogleda od blizu

Med 15. in 17. aprilom bo potekal največji arhitekturno nepremičninski festival v Sloveniji - Odprte hiše Slovenije (OHS), kjer si lahko od blizu ogledate kar 100 objektov po vsej Sloveniji. Mi smo vsopili v Skandinavsko hišo nad Igom ter v prizidek Biotehniške fakultete v Rožni družini.

Lastnik je s končnim rezultatom več kot zadovoljen

Tako pri gradnji nove hiše kot pri sanaciji obstoječega objekta je izbira strešne kritine ena najpomembnejših odločitev, zato je treba dobro premisliti, kateri material bomo izbrali, da nam bo streha dolgo in dobro služila. Tega se še kako zaveda mlad par iz okolice Slovenj Gradca, ki si je zaželel družinsko hišo v idiličnem okolju, po posvetu z arhitektom pa sta se odločila, da je glede na njune želje in potrebe aluminij idealna izbira.

Noro, kakšna hiša!

Montažna hiša PopUp House, ki so jo zasnovali v francoskem oblikovalskem studiu Multipod Studio, je izdelana iz jelovine, plastične izolacije ter lesenih vijakov, postavite pa si jo lahko zgolj s pomočjo izvijača. Če ste vsaj malce spretni, seveda!

Na prvi pogled nič posebnega, v resnici pa ...

Prikupno modularno hiško Vimob so zasnovali v kolumbijskem arhitekturnem podjetju Colectivo Creativo, ponaša pa se s 37 kvadratnimi metri bivalne površine. Je nekakšna rešitev za področja, kjer je tradicionalna gradnja otežena, a čeprav spominja na kontejner, je atraktivna in nadvse funkcionalna.

Zakaj se takšni hiši reče 'hiša sedanjosti'?

Za pasivno hišo se je ukoreninilo prepričanje, da mora biti tudi videti kot "pasivna". Pa ni tako. Podoba hiše vedno izhaja samo iz okusa (arhitekture), potreb lastnika (koliko etaž in kateri prostori) ter danosti parcele ter včasih iz materiala.

Popolnost v leseni hiši!

V Fire Islandu v Ameriki, natančneje v New Yorku, je kot plod idej arhitektov iz SPG studia zrasla čudovita družinska hiša. Po spopadu s številnimi izzivi, ki jih je za seboj potegnila gradnja, so arhitekti na svoj končni izdelek upravičeno ponosni. Kakšno pa je vaše osebno mnenje in pogled na moderno ameriško hišo?

Les v gradnji

Slovenija se ponaša z velikimi zalogami lesa, ki predstavljajo pomemben potencial za vse tiste, ki se odločajo o gradnji ali opremi doma. O lesu smo se pogovarjali s prof. dr. Katarino Čufar, strokovnjakinjo s področja lesarstva. Povprašali smo jo o prednostih in slabostih te naravne surovine.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860