lesni sekanci

Bi imeli takšno 'leseno' stranišče?
Zanesljivo, kvalitetno izdelano stranišče je nekaj, kar mora imeti vsako gospodinjstvo. Če smo do sedaj mislili, da med izbiro na trgu pravzaprav ni večjih razlik in da stranišče, ki bi poleg funkcionalnosti kopalnici dodalo tudi estetsko vrednost, ne obstaja, so proizvajalci z lesenim straniščem dokazali ravno nasprotno.

Pri čiščenju teh jesenskih listov velja izjemna previdnost
Kompostiranje je ključni proces pri ohranjanju zdravih tal, vendar pa vsi organski materiali ne spadajo na kompostni kup. Med kočljivimi snovmi so zagotovo orehovi listi, predvsem zaradi nevarne spojine juglon, ki jo najdemo v njih. Kako škodljivi so v resnici?

To lahko storite, da se izognete plesni na paradižniku
Pobiranje svežih, pravkar dozorjenih paradižnikov z lastnega vrta je zagotovo vrhunec sezone in nekaj, k čemur stremi prav vsak domači vrtičkar. Toda ta priljubljena vrtnina ima eno težavo, je namreč precej dovzetna za razvoj plesni, zlasti v daljšem obdobju prekomernih padavin. V nadaljevanju bomo raziskali najpogostejše vrste plesni na rastlinah paradižnika, vzroke za njihov pojav, in kar je najpomembneje, podali praktične nasvete za zaščito rastlin pred škodljivimi učinki plesni.

Kako koristno uporabiti posušeno božično drevo?
Ko je božičnih praznikov konec in so okraski ter lučke varno pospravljeni v škatlah, je čas, da razmislite o tem, kam boste odvrgli odsluženo božično smrečico. Namesto da jo zavržete, jo raje koristno uporabite.

So časi, ko smo se ogrevali na drva, že mimo?
Zima je tu in s tem tudi čas, ko je ogrevanje doma neizogibno, pri čemer pa lahko naletimo na precej visoke stroške. A ne le cena, marsikdo ob izbiranju najboljše vrste ogrevanja v zadnjem času pomisli tudi na ekološki vidik. Kaj torej izbrati, da zadostimo obema kriterijema – da ne bomo onesnaževali okolja in nas zimske temperature hkrati ne bodo preveč udarile po žepu?

Ste že slišali za vrtnarjenje po metodi 'lazanje'?
'Lazanja vrtnarjenje' je metoda organskega vrtnarjenja brez prekopavanja in obdelave, ki ima za posledico bogato, zračno zemljo – in kar je najbolje, za dosego tega cilja, razen pravilne predpriprave, ni potrebnega praktično nič dela. Za kaj pravzaprav gre pri 'lazanja vrtu', pojasnjujemo v nadaljevanju.

Kako ločiti vrtne gredice od trate in prehodov?
Kako ločiti trato od okrasnih ali vrtnih gredic, pa tudi recimo od prostora okrog sadnih dreves? Načinov je kar nekaj, uporabni pa niso le, ker je tako vizualno vsakomur hitro jasno, kam denimo smejo stopiti in kam ne.

Po čem ločimo ameriške borovnice od evropskih?
Za borovnice lahko z gotovostjo rečemo, da sodijo med bolj priljubljene gozdne sadeže. Za razliko od ameriških, ki izhajajo iz hibridnih sort, evropske ali gozdne borovnice bolj pogosto rastejo divje, vendar pa jih je kljub temu mogoče vzgojiti tudi na vrtu.

Kaj je lesna biomasa?
Biomasa je poimenovanje za katero koli organsko snov, ki jo lahko uporabimo za pridobivanje energije. Ker je naša država bogato pokrita z gozdovi, je logično, da se čedalje več pogovarjamo o lesni biomasi.

Visoke grede imajo veliko prednosti
Visoke grede postajajo vse bolj priljubljene, tako med tradicionalnimi kot tudi med sodobnimi vrtičkarji. Razloge za to gre iskati predvsem v njihovi praktičnosti in funkcionalnosti. Zavzamejo malo prostora, so privlačne na pogled, v njih zraste manj plevela, pa še sklanjati se je treba bistveno manj, kot če bi vrtnarili na navadnih gredah. Preverili smo, katere so glavne prednosti visokih gred v primerjavi s klasičnimi vrtnimi gredicami.

Obnova in nega gozda: Pot do zdravja in dobrega počutja
Generalna skupščina Združenih narodov je leta 2012 21. marec razglasila za mednarodni dan gozdov, dan promocije gozdov in ozaveščanja o pomenu in nujnosti trajnostne rabe vseh vrst gozdov. Letošnji mednarodni dan gozdov poteka pod geslom "obnova in nega gozda: pot do zdravja in dobrega počutja".

Se pripravljate na vrtičkanje? Potem morate vedeti to!
Pridelovanje lastnih vrtnin je praktična in zdrava odločitev. Z lastnim vrtom pride zavedanje, da je za zemljo in vrtnine treba skrbeti vse leto. Sami se odločate, kakšna gnojila in pesticide boste uporabljali, na kakšen način boste vrtnarili in navsezadnje, katere pridelke boste posadili. Z rahlim naporom in trudom lahko dobite naravno hrano, ki ni le domača, temveč tudi okusna. Če razmišljate o svojem vrtu, ne veste pa, kje in kako začeti, vam ponujamo osnove, ki jih mora poznati vsak vrtičkar. Morda boste ugotovili, da vrtnarjenje sploh ni težko!

Slovenci smo največ energije porabili za ...
V Sloveniji je bilo lani končni rabi namenjene okoli 206.000 terajoulov (TJ) energije, kar je štiri odstotke več kot leta 2015. Gospodinjstva so porabila nekaj manj kot četrtino te energije, največ je je bilo namenjene za ogrevanje prostorov. Najbolj pogost energent v gospodinjstvih so bila lesna goriva, je objavil statistični urad.

Zakaj ni vseeno na kaj se ogrevamo?
Izbira načina ogrevanja je zelo pomembna: ni vseeno, za kakšno ogrevanje se odločimo z vidika cene, vsekakor pa je treba pri tem upoštevati veliko več dejavnikov. O tem, kateri načini ogrevanja so najboljši in kakšna so cenovna razmerja in lastnosti posameznih energentov, smo vprašali strokovnjaka za energetiko Bojana Žnidaršiča.