letina

Kako preprečiti, da so kumare grenke?
Se je tudi vam že zgodilo, da so bile kumare grenke? Verjetno ni vrtnarja, ki se mu vsaj enkrat to ne bi že zgodilo, na srečo pa obstaja nekaj trikov, s pomočjo katerih bo letošnja letina kumar svežega okusa!

Kaj prinaša žetvena luna?
V prihodnjih dneh bomo na nebu priča pojavu tako imenovane žetvene lune. Preberite, za kaj gre in zakaj je ne smete prezreti, če ste poleti navdušeno vrtičkali.

Jesenske zelenjadnice za na vaš balkon
Četudi je bila poletna letina dobra, je treba pomisliti na to, kaj bomo na krožnike postavili jeseni in pozimi. Zdaj je pravi čas, da uredimo svoje vrtičke – tudi tiste urbane, na balkonih, kjer lahko uspeva veliko več, kot si morda mislite.

Kako porabiti sadje?
Letos je sadno drevje bogato obrodilo in marsikdo ima težave, kam s tolikšno količino sadja. Za vas imamo nekaj predlogov, kako ga lahko porabite.

V ozimnici se znajdejo sušene, zamrznjene ali v obliki marmelad
Visoka stara sliva je že od nekdaj prisotna v slovenskih sadovnjakih, njeni majhni modri sadeži pa so se zelo pogosto znašli v domačih cmokih in slastnih marmeladah. In prav je tako, saj gre za enega najbolj zdravih sadežev, ki jih poznamo.

Pričakujemo skromno letino jabolk in hrušk
Spomladanska pozeba, mrzla pomlad in poletna suša so krojile pridelek večine poznih poljščin in poznega sadja. Že tako zmanjšane pridelke je ponekod oklestila še toča. Po podatkih o pridelkih po stanju 5. septembra 2021 bo letina večine poznih poljščin dosti slabša od prejšnje.

Letos se s krompirjem ne moremo pohvaliti
Letošnji vremenski pogoji niso bili ravno najboljši, poletje je bilo namreč zelo suho. To pa se pozna tudi pri pridelku. Tako je bila letos slaba letina krompirja, vendar sezono 'rešuje' dobra letina pšenice.

Nov rekord – poglejte, kako težka je bila buča
Slovenci smo zagotovo strastni vrtičkarji, od rok pa nam gredo tudi rekordi. Vsakoletno tekmovanje v najtežji, največji in najdaljši buči je prineslo nov rekord.

2021: mednarodno leto sadja in zelenjave
Generalna skupščina Združenih narodov je na predlog Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO) sprejela resolucije, ki leto 2021 razglašujejo za Mednarodno leto sadja in zelenjave.

Tako bo vino še boljšega okusa
Na slovenskem podeželju velja rek, da nisi pravi Slovenec, če nimaš doma zasajenih vsaj nekaj trsov vinske trte. Dovolj je že domača brajda, ki v poletnih dneh nudi prijetno senco, jeseni sladko grozdje, pozimi pa rujno vino. A čeprav se sliši sila enostavno, je tisto pravo vinarjenje vse prej kot to. Tako nega trte kot tudi predelava in pravilno skladiščenje žlahtne kapljice zahtevajo veliko pozornosti in natančnosti. To pa še ni vse: tudi za ljubitelje vina je pomembno, da steklenice vina hranijo na pravilen način. Le tako bodo namreč lahko zares uživali v njegovih okusih in aromah.

S preprostim trikom steklenico vina ohladite v nekaj minutah
Ste pripravili okusno večerjo, toda pozabili ohladiti steklenico vina? Poglejte, kako lahko hitro in učinkovito rešite to zagato.

Letošnja letina hmelja ena boljših v zadnjih 10 letih
Kljub poletnim neurjem bo letošnja letina hmelja ena boljših v zadnjih letih po količini in še posebej po kakovosti in vsebnosti alfa kislin.

Letos smo pridelali ...
Krušnih strnih žit (pšenice in pire ter rži) smo letos pridelali 146.000 ton ali za 13 odstotkov manj kot lani, krmnih strnih žit (ječmena, ovsa in tritikale) pa 126.000 ton ali za štiri odstotke več kot lani. Oljne ogrščice je bilo za pet odstotkov več, marelic pa za 41 odstotkov. Obeta se slabša letina koruze za zrnje in silažo.

Čebelarji pričakujejo slabo letino
Slovenski čebelarji pričakujejo slabo letino medu. Po ocenah Čebelarske zveze Slovenije bo letos pridelava na panj dosegla le dobro tretjino dolgoletne povprečne pridelave, ki se upošteva pri izračunu pavšalne ocene dohodka na panj. Čebelarji zato od države pričakujejo pomoč za nastalo gospodarsko škodo.

Večji pridelek v lanskem letu
Slovenski kmetovalci so lani glede na leto 2015 na njivah pridelali za 2,3 odstotka več žit za zrnje, več kot za polovico več stročnic in industrijskih rastlin (52 oziroma 59 odstotkov) ter približno enako količino zelene krme. V sadovnjakih so pridelali za 40,6 odstotka manj sadja in v vinogradih za petino manj grozdja.

Letošnja letina boljša kot lanska
Kmetijski pridelovalci so letos pridelali 168.000 ton krušnih strnih žit, kar je za 3,8 odstotka več kot lani, pridelek krmnih strnih žit pa je za 2,3 odstotka večji kot lani in znaša 122.000 ton, kažejo začasni podatki Državnega statističnega urada. Na slovenskih njivah v letu 2016 s 64.388 hektarji še naprej prevladuje koruza.

Obeta se boljša letina kot lani
Če bodo rastne razmere do začetka obiranja hmelja, to je do okrog 20. avgusta, ugodne, potem hmeljarji letos pričakujejo normalno letino. Kot je za STA povedala svetovalka za hmeljarstvo Irena Friškovec, je bila lanska letina zelo slaba, pridelek so namreč zelo zmanjšale prav visoke avgustovske temperature.

Letos padajo rekordi
Letošnje leto je ugodno vplivalo na letino jabolk in hrušk, sadjarji v Sloveniji bodo tako pobrali rekordno količino omenjenega sadja. Statistiki pričakujejo tudi rekordni hektarski pridelek krompirja, pridelek koruze pa bo po pričakovanjih letos malo manjši od lanske dobre letine, a še vedno dober. Letošnje poletne vremenske razmere v Sloveniji niso najbolje vplivale na pridelek buč za olje, slab bo tudi pridelek hmelja.

Kakšna je letos letina?
Letošnja letina strnih žit je nekoliko slabša od lanske rekordne, a je še vedno dobra, ugotavlja statistični urad. Manj je pšenice, pire in rži, več pa je ječmena in tritikale, medtem ko je pridelek ovsa enak lanskemu. Pridelovalci bodo imeli letos po pričakovanjih dober pridelek koruze in krompirja, čeprav bo ta nekoliko slabši.

Letos padajo rekordi
Letošnje leto je bilo ugodno za češnje in marelice, pridelovalci v Sloveniji so tako pobrali rekordno količino omenjenega zgodnjega sadja. Intenzivni sadovnjaki so postregli s 1463 tonami češenj, oz. 49,3 odstotka več, in s 787 tonami marelic, oz. 173,4 odstotka več kot leto prej. Rekordna letina je posledica večjih površin in dobre letine.

Tako je bilo v Prekmurju ...
Minuli vikend je bil naravnost čudovit, zato smo se odločili, da združimo prijetno s koristnim in se udeležimo ene izmed trgatev. Odpravili smo se v Lendavske Gorice k družini Küplen, kjer smo v objemu čudovite pokrajine in v družbi prijetnih ter gostoljubnih ljudi preživeli dan, ki ga še dolgo ne bomo pozabili.

To pa je orjak!
Paradižnik, sorte volovsko srce, sodi med najbolj priljubljene in okusne sorte pri nas, pa tudi med največje. To med drugim dokazujejo številni orjaški paradižniki, katerih fotografije nam pridno pošiljate tudi bralci. Tokrat si lahko ogledate pridelek bralca Vincenca.

Najboljša letina v zadnjih desetih letih?
Če ne bo večjih presenečenj z vremenom, bo letošnja letina grozdja izjemno dobra in kakovostna, so za STA povedali trije priznani primorski vinogradniki. Sonca in dežja je bilo ravno dovolj, grozdje je zaradi visokih temperatur in relativno suhega vremena zdravo, trte pa obilno obložene.

Čebelarji letos zadovoljni
Slovenski čebelarji so po nekaj slabših letih vendarle dočakali nekoliko bolj spodbudne novice. Letos so pridelali okoli 2000 ton medu, kar je povprečna letina. "Letos je bilo boljše leto kot lani, ni pa bilo nadpovprečno," je danes na Lukovici dejal vodja opazovalno napovedovalne službe medenja pri ČZS Jure Justinek.

Kakšna letina se nam obeta letos?
Pomlad ni prinesla le lepšega vremena, ampak tudi več aktivnosti na poljih, vrtovih in v sadovnjakih. Glede na trenutne vremenske razmere se obeta običajna letina, čeprav strokovnjaki opozarjajo, da je za napovedi še prezgodaj, saj je vreme nepredvidljivo. Ponekod imajo zaradi lanskega mokrega leta še vedno težave z visoko podtalnico.

V zeliščarskem raju
V toplem julijskem popoldnevu, ki ga je prijeten poletni vetrič ravno prav hladil, smo se odpravili v osrčje Slovenskih goric. Na Sv. Ani smo obiskali zeliščarko Danico Kolarič in čebelarja Jožeta Kolariča, ki sta z veliko domišljije in še več spretnosti na svojem posestvu ustvarila pravcati podeželski raj.