Dominvrt.si

leto

Nekoč cerkve - danes pa čudoviti domovi

Stanovanjska stiska - ali pa želja po zaslužku - je razlog, da ljudje kupujejo precej nenavadne stavbe in jih spreminjajo v dom. Inovativnosti jim pri tem nikakor ne manjka. Poglejte, kako so videti nekdanje cerkve, ki zdaj služijo kot dom.

Najlepše ideje za spomladansko osvežitev balkona

Pomlad prinaša toplejše dni in več svetlobe. Balkon takrat postane naraven podaljšek notranjih prostorov, kotiček za sprostitev, sončenje ali jutranjo kavo. Z nekaj preprostimi koraki lahko vsak balkon spremenimo v prijetno zatočišče, ki nudi stik z naravo in oddih od vsakdana.

To storite z narcisami, ko odcvetijo

Pomlad je v polnem zamahu, o čemer pričajo tudi gredice ter korita, ki so polna čudovitih rumenih narcis. Toda v naravi ima vse omejeni rok trajanja, žal tudi narcise. Kaj storiti z njimi, ko odcvetijo – in predvsem – česa ne, preberite v nadaljevanju.

Cvetoči 'pirh' atrakcija v Prekmurju. Ste si ga že ogledali?

Velikonočni prazniki so v polnem teku, v Bodoncih v občini Puconci, pa si bodo letošnje praznike še kako zapomnili. Namreč, že od sredine aprila je v tamkajšnji cerkvi na ogled prav posebno jajce.

Drevo, ki v svojih koreninah skriva slovensko tradicijo

Navadni oreh ima v Sloveniji bogato zgodovino, hkrati pa je zelo pomembna drevesna vrsta pri nas. V nadaljevanju izveste vse o tem drevesu, ki daje tako cenjene orehe – brez katerih niti tradicionalne potice ne bi bilo.

Ste že slišali za prehranski gozd?

Wouter van Eck je nizozemski ekolog, permakulturnik in zagovornik trajnostnega kmetijstva. Leta 2009 se je skupaj s somišljenikom Pietrom Jansnom lotil za tiste čase optimističnega projekta, ki je bil deležen precej kritik in dvomov v uspeh. Danes, 15 let pozneje, pa je prav ta projekt, ki so ga številni zasmehovali, eden najboljših šolskih primerov kmetovanja v skladu z naravo in podnebnimi spremembami.

Tako lahko pobelite jajca, preden jih spremenite v pirhe

V pripravah na spomladansko dekoracijo že razmišljamo, kako bomo letos pobarvali svoje velikonočne pirhe. Ne glede na to, katero tehniko izberemo, pa se vsako leto znova pojavi ena težava, to je rdeč žig na jajčni lupini. Preberite, kaj lahko storite, da se ga znebite, še preden se lotite samega barvanja.

V trendu nasadi tulipanov, na katerih si jih lahko zastonj naberete

Tulipani so čudovite čebulnice, ki so trenutno v polnem razcvetu. Njihove žive barve in čudoviti cvetovi so razlog, da jih tako radi postavljamo v svoj dom. Še več, trenutno je v polnem razmahu trend cvetličnih farm, ki omogoča, da si sami naberemo toliko cvetlic, kolikor želimo.

Pirhe lahko poskusite pobarvati tudi s smetano

Velika noč je pred vrati in čas je, da razmislimo, kako bomo letos pobarvali jajca. Trik, ki ga morda še niste poskusili, vključuje stepeno smetano, rezultat pa so čudoviti marmorirani pirhi.

V slovenskem mestu zelo strogi do lastnikov psov, ki ne pobirajo iztrebkov

Lastništvo psa ima mnogo lepih plati. Pobiranje pasjih iztrebkov zagotovo ni ena izmed njih, je pa na žalost nujno, saj je del odgovornega lastništva živali. Ne le, da gre za družbeno zaželeno vedenje, pasji iztrebki so tudi onesnaževalec okolja, če jih pustimo ležati na pločniku, cesti ali travniku. Če vas ti razlogi še vedno ne prepričajo, pa morate vedeti tudi, da vas lahko doleti kazen, če za svojim psom, ki je opravil potrebo na javni površini, ne boste pospravili.

Napake pri košnji trave, ki se jim lahko izognete

Košnja trate je eno najpogostejših – in najbolj pomembnih – opravil pri urejanju okolice. Toda, če ste eden tistih, ki se tega opravila spomladi veseli, je lahko začetek sezone za vašo trato po mesecih mirovanja tudi nekoliko naporen. Preberite, na kaj morate biti pozorni pri košnji, da bo vaša trava zelena vse leto.

Znanstveniki so preverili, ali hišni ljubljenček lahko nadomesti partnerja

Nova znanstvena raziskava razkriva, da hišni ljubljenčki, kot so psi in mačke, izboljšujejo naše počutje skoraj tako močno kot zakonska zveza ali redna druženja s prijatelji in sorodniki. Nekateri raziskovalci celo pravijo, da je njihov 'učinek na srečo' vreden kar 83.000 evrov na leto!

Zaradi tega drevesa vsako leto umre vsaj 3000 ljudi

Drevo pong pong je v Aziji že dolgo poznano, toda zanimanje širše javnosti je pritegnilo šele pred kratkim, ko se je pojavilo v nadvse priljubljeni seriji Beli lotos. Drevo s tem imenom ni le plod domišljije scenaristov te serije, ampak gre v resnici za precej nevarno rastlino.

Zato župani gospodinjstvom delijo brezplačne kokoši

Na svetu se vsako leto zavrže okoli 2,5 milijarde ton hrane, kar predstavlja velik svetovni problem, iz katerega ni izvzeta niti Evropa. Državne in lokalne oblasti se tega problema lotevajo na različne načine, med bolj inovativnimi pa so v nekaterih delih Francije in Belgije. V nekaterih predelih teh dveh držav namreč v ta namen že leta delijo brezplačne kokoši. Bi se ideja lahko prijela tudi drugje?

To se zgodi, če imamo čistila predolgo v omari

Če vam v omari ostajajo čistila, ki ste jih kupili že pred časom, se morda sprašujete, ali so še vedno uporabna. Preverili smo, ali čistilnim sredstvom lahko poteče rok trajanja, ter kdaj ta prav zares niso več uporabna.

Zapuščene, prezrte, pozabljene: živali niso smeti!

Vsako leto po svetu na milijone psov in mačk konča na ulici – brez hrane, zavetja ali osnovne oskrbe. Po ocenah Svetovne zdravstvene organizacije je kar 200 milijonov psov in 480 milijonov mačk brez doma. Po uradnih podatkih naj bi bilo v Sloveniji zapuščenih 12.000 živali, a je ta številka zagotovo vsaj še enkrat višja.

Pistacija na domačem vrtu: Vse, kar morate vedeti za uspešno gojenje

Ste razmišljali, da bi na svojem vrtu posadili pistacijo? Čeprav tega morda niste vedeli, rod pistacije obsega 11 drevesnih in grmovnih vrst. Njihova značilnost je, da so vetrocvetke in dvodomne rastline. Slednje pomeni, da za uspešno gojenje potrebujemo vsaj dve raznospolni rastlini. Moški cvetovi so namreč prisotni le na moški rastlini, ženski cvetovi, iz katerih se razvijejo plodovi, pa le na ženski rastlini. Ker vetrocvetke oprašuje veter, moramo moške rastline vedno saditi na stran, iz katere v pomladanskem času večkrat piha veter. Če ste eden tistih, ki so se v zadnjem času navdušili nad tem oreščkom, potem boste v naslednjih vrsticah zagotovo našli kaj zanimivega.

Smrekovi vršički so prava zakladnica zdravja

Sezona obiranja vršičkov je med aprilom in začetkom junija. Ko jih nabirate, naj bodo dolgi do približno 2 cm, pazite pa tudi, da niso prekratki. Najbolje je, če jih nabirate, ko se rosa že posuši.

Drevesa, ki jih lahko gojimo v svoji dnevni sobi

Zdravo, močno drevo lahko poživi še tako pust prostor – vendar so le nekatere vrste vajene notranjega življenja. Potem je tu še težava s prostorom, ki ga v marsikaterem domu primanjkuje. Toda to ni razlog, da ne bi prav vsakdo našel popolnega sobnega drevesa za svoj dom. Da bo izbira lažja, smo pripravili seznam najbolj priljubljenih.

Tako bodo vaše rože cvetele vso sezono

Samo pomislite na to, kako neverjetna je narava. V zemljo posadite rastlino, ta pa bo samo s pomočjo sonca in vode ustvarila čudovite pisane cvetove. No, pravzaprav sta voda in sonce osnovni potrebi, toda občasno prav vsem rastlinam – tudi spomladanskemu cvetju na balkonu – prija dodatek gnojila. V nadaljevanju ponujamo nekaj nasvetov, da bo prvo spomladansko gnojenje okrasnih rastlin kar se da učinkovito.

Časovnica za pravočasno ureditev vsega na vrtu

Pravočasna opravila na vrtu vse leto – od priprave zemlje in setve do vzdrževanja in obiranja pridelkov. Odkrijte nasvete za urejen in uspešen vrt!

To je žuželka, ki jo nujno potrebujete na svojem vrtu

Ali ste vedeli, da na vašem vrtu domuje na stotine različnih žuželk? Morda boste presenečeni, ko vam povemo, da je le kakšna desetina od teh uničujočih. Pravzaprav je večina povsem neškodljivih, veliko pa jih je celo koristnih. Med njimi zagotovo izstopajo čebele. Z izbiro pravih rastlin lahko poskrbite zanje, te pa vam bodo uslugo vrnile tako, da bodo pomagale vašemu vrtu do lepše rasti.

Čudovita cvetoča grmovnica, ki se odlično obnese kot živa meja

Rododendron je cvetoča grmovnica, ki razcvet doživi v spomladanskih mesecih. Njegovi cvetovi različnih barv so v tem času prava paša za oči, listi pa poskrbijo za privlačen videz skozi vse leto. Čeprav bi glede na njegove nežne in krhke cvetove lahko sklepali, da je precej zahteven za vzgojo, pa temu sploh ni tako. Preberite vse, kar morate vedeti o tej čudoviti zunanji rastlini.

Vse, kar morate vedeti, preden se lotite nabiranja regrata

Marsikdo ob omembi regrata najprej pomisli na nadležne rumene cvetove, ki kazijo podobo čudovitega travnika. Toda kljub vsemu njegove zelene liste spomladi z veseljem nabiramo in iz njih pripravljamo okusno solato. A regrat v resnici raste vse leto, užitni pa niso samo listi, ampak tudi cvetovi in celo korenine.

To je najboljši čas za sajenje krompirja

Krompir je trajna zelnata rastlina, ki izvira iz perujskih Andov, kjer so ga gojili že pred 8000 leti. V Evropo so ga prinesli španski raziskovalci v 16. stoletju, zaradi visoke prehranske vrednosti pa se je razširil tudi po Evropi. Skozi zgodovino in še danes krompir ostaja pomemben vir hrane in eden najpogostejših poljskih pridelkov.

Zato Trump zahteva, da ljudje bojkotirajo papirnate slamice

Medtem ko se Evropa na vse pretege – bolj ali manj uspešno – bori proti uporabi plastike, Amerika, kot kaže, v Trumpovem mandatu temu ne bo sledila. Nedavno zapriseženi novi predsednik je namreč podpisal odlok, s katerim je ponovno dovoljena uporaba plastičnih slamic in plastičnega pribora.

To je razlog, zakaj moramo biti te dni na cesti še bolj previdni

Te dni se je začela množična selitev ogroženih dvoživk iz njihovih prezimovališč do vodnih poti, kar pomeni, da morajo dvoživke na svoji poti prečkati tudi zelo prometne ceste. Ker ustreznih podhodov zanje ni, premnoge končajo pod kolesi vozil. Edino upanje zanje so tako prostovoljci, ki so se ali se bodo pridružili kateri od organiziranih akcij reševanja dvoživk ali pa so se reševanja lotili samostojno.

Škodljivci na vrtu ne počivajo niti pozimi

Pozimi so na vrtovih in njivah prisotni različni organizmi, ki takoj, še posebej pa pozneje, če se prerazmnožijo, povzročajo škodo na gojenih rastlinah. Če jih razvrstimo od manjšega k večjemu, so to povzročitelji glivičnih bolezni, različne vrste polžev, glodavcev ter divjih toplokrvnih živali.

Čudovite okrasne trave, ki se podajo na vsak vrt

Okrasne trave ponujajo čudovito vrtno kuliso, ki lahko hkrati deluje kot subtilna živa meja ali pa samo čudovit dodatek trati in ostalim rastlinam. Če ste eni redkih, ki še niso podlegli šarmu okrasnih trav, potem je morda sedaj čas, da jim poiščete prostor na svojem vrtu.

O oddaji Delovna akcija

Delovna akcija že 8. leto zapored: solze upanja in velikanska odgovornost

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 889