Dominvrt.si

ločevanje odpadkov

Imate tudi vi koš za smeti postavljen na tem mestu? Premaknite ga.

V kuhinji, kjer običajno zbiramo odpadke, preden jih odnesemo v smetnjak, so neprijetne vonjave pogost problem. Stanje pa se lahko, vsaj po mnenju strokovnjakov, še poslabša, če imate koš zaprt v kuhinjsko omarico.

Uporabni nasveti za hitro čiščenje kuhinje

Čiščenje kuhinje je nujno opravilo, ki pa ni vedno najbolj prijetno. Še posebno, če pri tem nismo dosledni. Nakopičena posoda, umazan jedilni pribor, ostanki hrane, odpadna embalaža in druga navlaka, ki je ne počistimo sproti, lahko kuhinjo kmalu spremenijo v pravi kaos. Neurejena kuhinja, ki potrebuje temeljito čiščenje, se včasih lahko zdi kot velik zalogaj, pa vendar vam spodnji nasveti lahko delo precej olajšajo.

Zato ločevanje odpadkov nima nobenega smisla

V boju proti vse hujšim podnebnim spremembam moramo določene ukrepe sprejemati tudi posamezniki na ravni gospodinjstva. Od tega, da uporabljamo manj plastike, do uporabe okolju prijaznih čistil ter ločevanja odpadkov, glede na material, iz katerega so izdelani. Vsi ti načini gotovo pripomorejo k lepšemu in čistejšemu planetu, a če želimo, da so ti ukrepi zares smiselni in učinkoviti, se moramo izogniti najpogostejšim napakam pri recikliranju, ki jih mnogi od nas vsakodnevno počnemo.

Kako je urejen odvoz kosovnih odpadkov po posameznih občinah?

Odpadni material, poškodovano pohištvo in belo tehniko ter druge kosovne odpadke, uničene v nedavnih poplavah, lahko prebivalci Slovenije odložijo na različnih lokacijah, glede na posamezne regije. V času sanacije in čiščenja domov so tako v krajih po Sloveniji organizirane možnosti za odvoz odpadnega materiala. Spodaj so navedene informacije o krajih ter datumih zbiranja za nekatere občine in kraje, ki so utrpeli največjo škodo.

Kakšne so kazni zaradi nepravilnega ločevanja odpadkov?

Posameznikom, ki ne ločujejo odpadkov, marsikje grozi po več sto evrov kazni. Vendar pa jih kljub izvajanju nadzora inšpektorji izrekajo bolj malo. Najbolj problematično je namreč ločevanje odpadkov v večstanovanjskih stavbah, kjer pa je krivca za napačno odložene smeti težko najti.

10 nasvetov, kako takoj živeti bolj trajnostno

Biti okolju prijazen ni tako težko. Vsak dan lahko storite veliko majhnih stvari, ki pomagajo ohraniti naš planet. Predstavljamo vam seznam desetih dejavnosti, s katerimi lahko bolje skrbite za okolje.

Vsestranska uporaba komposta

Če vas zanima kompostiranje, verjetno že veste, da je kompost odličen za okolje. Poleg tega, da zmanjšuje odpadke na odlagališčih, je odličen tudi za zemljo. Okoli 25 odstotkov zavrženih in trdih komunalnih odpadkov bi bilo mogoče kompostirati, ljudje pa se za kompost velikokrat ne odločijo, ker nimajo vrta. Ste vedeli, da se kompost lahko uporablja tudi za druge namene?

Proizvedemo čedalje več odpadkov

Skupna količina vseh v Sloveniji nastalih odpadkov je bila vsako leto med letoma 2012 in 2019 povprečno za 10 % večja kot v letu prej, le v 'covidnem letu' 2020 je glede na leto 2019 upadla za 9 %. V letu 2020 smo tako v Sloveniji proizvedli 489 kg komunalnih odpadkov na prebivalca, ločeno smo jih zbrali 72,2 %.

V Celju in Žalcu še vedno težave pri ravnanju s komunalnimi odpadki

Celjski medobčinski inšpektorat in redarstvo je v okviru poostrenega nadzora ravnanja s komunalnimi odpadki, ki ga je prejšnji teden na več lokacijah v Celju in Žalcu izvedel skupaj s komunalnim podjetjem Simbio, ugotovil, da ljudje pogosto ne vedo, kaj odlagati v rumen in kaj v zelen zabojnik. Ponekod odpadkov še vedno tudi ne ločujejo.

Kuhinje ni treba popolnoma prenoviti, da bo boljša in lepša

Spomladi je čas za razmišljanje o prenovi in misel na novo kuhinjo ni slaba, a manj prijetna je misel na visoke stroške ob menjavi pohištva, na odstranjevanje pohištva, predelavo in vso pripravo. Mnogi starostniki preprosto menijo, da je kuhinja, ki jo imajo, zanje še dovolj dobra in bo zdržala, dokler bo treba. Odvrnejo jih tudi visoki stroški, ki si jih v starosti ne morejo privoščiti.

Ste kdaj poskušali zmanjšati količino svojih odpadkov?

Ali ločujete svoje odpadke, saj si želite, da bi jih bilo čim več mogoče reciklirati? Ste poleg tega kdaj že poskušali zmanjšati količino odpadkov, ki jih proizvedete? V angleščini se je uveljavil zveneč moto – reduce, reuse, recycle (zmanjšaj, znova uporabi, recikliraj). Zakaj je recikliranje šele na tretjem mestu?

Kako ravnamo z odpadki oseb, ki imajo potrjeno okužbo z novim koronavirusom?

Maske za obraz so postale obvezne tudi na prostem, tako se še dodatno povečuje količina teh odpadkov v gospodinjstvih. Komunala Slovenj Gradec tako pojasnjuje, kam po uporabi odvržemo maske.

5 načinov, kako lahko pomagate zaščititi ogrožene živalske vrste

15. maja v tujini vsako leto obeležujejo dan ogroženih živalskih vrst. Kot posamezniki in kot celotna družba bi se morali vsak dan, ne zgolj na ta dan, truditi, da zavarujemo naš ekosistem, z njim pa vse vrste, ki v njem živijo. Prav vsi lahko s svojimi dejanji in s prizadevanji pripomoremo k zaščiti ogroženih živalskih vrst. Kako? Berite dalje.

Pred svetovnim dnevom voda spomnili na preudarno ravnanje z odpadki

V nedeljo, 22. marca 2020, je svetovni dan voda. Na ta dan se spomnimo, da je voda najdragocenejša dobrina, brez katere življenje na Zemlji ne bi moglo obstajati.

Izvrstni načini ponovne uporabe plastenk

Vsi se zavedamo, da plastika predstavlja resno grožnjo našemu planetu, a kljub temu, resnici na ljubo, brez nje, vsaj v celoti, težko živimo. Največji problem pomeni tako imenovana plastika za enkratno uporabo, za katero menimo, da je ne moremo ponovno uporabiti. Resnica je, da pravzaprav obstajajo izvrstni načini, kako lahko denimo plastenke znova uporabimo in iz njih ustvarimo izjemno uporabne stvari.

Zagreb se utaplja v divjih odlagališčih odpadkov

Zagrebčani so letos pristojnim mestnim komunalnim službam prijavili več kot 3000 primerov neustreznega odlaganja odpadkov, mestne oblasti pa so uspešno posredovale v 2500 primerih, so potrdili v mestni občini. Le nekaj sto metrov od poslopja mestne uprave in drugih ustanov v središču Zagreba je bilo eno večjih divjih odlagališč.

Tako lahko vsi poskrbimo za okolje

Priča smo hitrim podnebnim spremembah, ki jih kot posamezniki in kot celotna družba ne jemljemo dovolj resno. Vsak človek bi lahko s spremembo svojih navad močno pripomogel k varovanju in ohranjanju planeta.

Je sortiranje odpadkov za starejše prezahtevno?

V rumen koš embalaža, v moder papir, v zelen steklo, v črn mešani odpadki, rjav pa je za biološke odpadke. To smo že dodobra usvojili in tudi najmlajši vedo in se učijo, kako pomembno je ločevanje odpadkov za čisto okolje tudi v prihodnje.

Svetovni dan varčevanja z energijo

6. marca obeležujemo svetovni dan varčevanja z energijo. Namenjen je osveščanju o potrebi po zmanjšanju porabe energije z racionalnim in trajnostnim pristopom. Večina Slovencev po ugotovitvah raziskave energetske učinkovitosti Slovenije REUS razmišlja o učinkoviti rabi energije, ključni dejavnik pa ostaja predvsem znižanje stroškov.

Odpadki v Sloveniji velik posel, ministrstvo predlaga poseben zakon

Na ministrstvu za okolje in prostor so se ob številnih težavah na področju odpadkov in okolja odločili, da gredo v pisanje priprave posebnega zakona.

V kopalnici pa kar vse v en koš? Nikar!

V kopalnici ponavadi ni dovolj prostora za več košev za odpadke in takojšnje ločevanje. To lahko z malo truda in znanja opravimo naknadno. Poglejte, kam sodijo naši ‘kopalniški odpadki’.

Res veste, kaj vse sodi v moder zabojnik?

Modri zabojniki so v osnovi namenjeni odpadnemu papirju in kartonu, a žal se v njih prepogosto znajdejo tudi odpadki, ki tja ne sodijo. Ste prepričani, da v ta zabojnik odlagate prave odpadke?.

Predpisana kazen je od 100 do 1000 evrov

V Mariboru so začeli s sistematičnim preverjanjem ločevanja in odlaganja odpadkov na ekoloških otokih. Opažajo namreč, da je napačno odloženih odpadkov še vedno veliko. Predpisana kazen za takšno početje je od 100 do 1000 evrov.

Kako ravnati s kosovnimi odpadki?

Kljub temu, da naj bi s spremembo sistema odvoza kosovnih odpadkov pred nekaj letih izboljšali stanje, še vedno v černih zabojnih najdemo nemalo elektronske opreme, pohištva, celo gospodinjskih aparatov, tovrtni odpadki pa se kopičijo tudi na divjih odlagališčih. V nadaljevanju preverite, kako ravnati s kosovnimi odpadki.

Kako pravilno ločevati odpadke?

Razlogov, zakaj ločevati odpadke, je malo morje. Skrb za okolje danes ni le modna muha, pač pa nuja. Odpadkov je namreč vedno več, prostora za odlaganje pa počasi zmanjkuje. Pri nas se zavedanje o pomembnosti ločevanja in reciklaže odpadkov sicer izboljšuje, a kljub temu, da nas opozarjajo in izobražujejo na tem področju iz vseh strani, se že vedno najde velik odstotek tistih, ki jim je preprosto vseeno ali pa niso prepričani, kako pravilno ločevati in se zato odpadki pogosto znajdejo v napačnih zabojnikih ali odlagališčih.

Takšna bodo pametna mesta

Danes v mestih po svetu živi okoli štiri milijarde ljudi, do sredine stoletja pa bo ta številka narasla na 6,5 milijarde. Če se želijo mesta izogniti kaosu na vseh področjih in prebivalcem zagotoviti še višjo kakovost življenja, morajo postati preprosto pametnejša.

Kako pravilno ločevati odpadke?

Razlogov, zakaj ločevati odpadke, je malo morje. Skrb za okolje danes ni le modna muha, pač pa nuja. Odpadkov je namreč vedno več, prostora za odlaganje pa počasi zmanjkuje. Pri nas se zavedanje o pomembnosti ločevanja in reciklaže odpadkov sicer izboljšuje, a kljub temu, da nas opozarjajo in izobražujejo na tem področju iz vseh strani, se že vedno najde velik odstotek tistih, ki jim je preprosto vseeno ali pa niso prepričani, kako pravilno ločevati in se zato odpadki pogosto znajdejo v napačnih zabojnikih ali odlagališčih.

Se zavedate, kaj počnete?

Odgovorno ravnanje do narave in okolja je veliko več kot le modna muha. S tem, da stremimo k čistemu okolju, namreč ne pomagamo planetu, ampak predvsem sebi: tako privarčujemo, veliko naredimo za svoje zdravje in živimo v varnem domu, brez škodljivih snovi. Poglejte, kako lahko z nekaj preprostimi koraki začnete svojo pot k 'zelenemu' in varčnemu bivanju.

Se sploh zavedate, kaj počnemo?

Odgovorno ravnanje do narave in okolja je veliko več kot le modna muha. S tem, da stremimo k čistemu okolju, namreč ne pomagamo planetu, ampak predvsem sebi: tako privarčujemo, veliko naredimo za svoje zdravje in živimo v varnem domu, brez škodljivih snovi. Poglejte, kako lahko z nekaj preprostimi koraki začnete svojo pot k 'zelenemu' in varčnemu bivanju.

Organko ločuje, naravo varuje – in bogato obdaruje!

Organko bo ob Svetovnem dnevu Zemlje bogato obdaril nekoga izmed vas, ki vam je mar za varovanje narave in bo pravilno odgovoril na nagradno vprašanje.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836