Dominvrt.si

lokalna hrana

Tako bodo živila zdržala tudi do 6 mesecev

Čeprav je bilo letošnje leto vremensko precej muhasto, nas je narava vendarle obdarila z obilico svojih darov. Slovenske kmetije se tako lahko pohvalijo z bogato letino, kar se vsekakor splača izkoristiti. Naj bo torej vaša letošnja ozimnica dobro založena z izdelki lokalne pridelave, pri tem pa bodite pozorni na pravilno shranjevanje, da delo pridnih rok ne bo šlo v nič.

Hrana se draži, kljub temu pa Slovenci v povprečju zavržemo 68 kg na prebivalca

V Sloveniji so se v letu 2020 v primerjavi z letom prej podražila mnoga živila. Cene osnovnih živilskih izdelkov se torej višajo, vendar na drugi strani nastaja več odpadne hrane. Potem pa obstaja tudi vse več ljudi, ki potrebujejo pomoč v obliki hrane. Kaj se dogaja, kakšna je rešitev?

Tega o uvoženi hrani še niste vedeli

Če ste že kdaj imeli priložnost poskusiti paradižnik z domačega vrta, se boste najbrž strinjali, da je ta neprimerljivo boljšega okusa od tistega uvoženega, ki kraljuje na večini trgovskih polic. Tudi pri drugih pridelkih in predelanih izdelkih je slika precej podobna, a se kljub temu na koncu še vedno večina odloča za nakup surovin in izdelkov, ki ne izvirajo iz lokalnega okolja. Zakaj je temu tako in kako lahko to spremenimo?

Zmanjšajte količino odpadne hrane v 5 preprostih korakih

V Sloveniji največ odpadne hrane prispevajo gospodinjstva – tako je prebivalec Slovenije v letu 2019 proizvedel povprečno za 1,3 kg odpadne hrane na teden, kar v enem letu nanese kar 67 kilogramov prehrambenih odpadkov. A tega ni treba. Poglejte, kako zmanjšati odpadke.

Maj: mesec slovenskega mleka

Največje slovenske mlekarne opozarjajo, da je pojav pandemije covid-19, ki je med drugim povzročil izvozno negotovost, zelo vplival na stabilnost slovenske mlekarske verige. Ta se odraža v viških mleka, ki negativno vplivajo na vse člene v mlekarski verigi, še posebej na slovenskega kmeta. Zato slovenske mlekarne in trgovci pod sloganom Slovensko mleko nas povezuje v maju organizirajo mesec slovenskega mleka.

DOMAČA PAPRIKA IN PARADIŽNIK NAJBOLJ DIŠITA

Izberite stare slovenske sorte in uživajte v okusnem in aromatičnem pridelku – kot nekoč.

Izkoristite priložnost in si zagotovite sadike avtohtonih slovenskih sort

Če niste uspeli vzgojiti svojih sadik avtohtonih slovenskih in udomačenih sort, jih lahko od 29. marca dalje dobite v izbranih trgovinah Spar in Interspar po vsej Sloveniji. Izberete lahko sadike solate leda, ptujske rdeče čebule, belokranjke ter ljubljanskega in varaždinskega zelja 2 (op.), nekoliko kasneje pa bodo na voljo še sadike izbranih sort paprike in paradižnika.

Dragocene stare sorte se vračajo

Ptujska rdeča čebula, belokranjka, ljubljanska ledenka, posavka in ljubljansko rumeno korenje, žličar, češnjevec, maslenec, maslena koleraba ... Naše stare sorte zelenjave spet osvajajo slovenske vrtove.

Ljubitelji vrtnarjenja boste navdušeni

Preprosti, simpatični in polni pozitivne energije, predvsem pa polni znanja o vrtnarjenju, ki ga z največjim veseljem delita z drugimi – to sta Metka in Tina, mati in hči, strokovno podkovani voditeljici, ki ju boste lahko od 20. septembra naprej spremljali v novi oddaji Vrtičkanje na POP TV.

Spodbudni premiki v lokalni samooskrbi

»Pridelano doma« je program, ki mestno prebivalstvo oskrbuje s pridelki iz kmetijskega zaledja mesta. V program se vključujejo male in srednje velike domače kmetije in tudi drugi domači pridelovalci hrane (čebelarji, zeliščni vrtovi … ).

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860