manj

Pripravite si domače čistilo proti prstnim odtisom na oknih
Razen če živimo popolnoma sami in vsak dan skrbimo za to, da so naši prostori sterilni, je dejstvo, da ohranjanje čistega doma ni lahka naloga. Sploh če k temu dodamo še otroke, psa ali morda kakšnega drugega hišnega ljubljenčka. Pogosta težava so med drugim prstni odtisi, ki pa se jih je mogoče znebiti z domačo čistilno mešanico. Preberite, kaj potrebujete zanjo in kako si jo lahko ustvarite.

Viseča pelargonija je hit letošnjega poletja
Pelargonije so ene tistih manj zahtevnih rastlin, ki so stalnica na naših okenskih policah. Čim posije nekaj sonca in je čas primeren za sajenje spomladanskih rož, se znajdejo tam samostojno ali v kombinaciji z drugimi vrstami. Če želite letos poskrbeti za najbolj trendovsko zasaditev, si omislite viseče pelargonije!

Najlepše ideje za spomladansko osvežitev balkona
Pomlad prinaša toplejše dni in več svetlobe. Balkon takrat postane naraven podaljšek notranjih prostorov, kotiček za sprostitev, sončenje ali jutranjo kavo. Z nekaj preprostimi koraki lahko vsak balkon spremenimo v prijetno zatočišče, ki nudi stik z naravo in oddih od vsakdana.

To storite z narcisami, ko odcvetijo
Pomlad je v polnem zamahu, o čemer pričajo tudi gredice ter korita, ki so polna čudovitih rumenih narcis. Toda v naravi ima vse omejeni rok trajanja, žal tudi narcise. Kaj storiti z njimi, ko odcvetijo – in predvsem – česa ne, preberite v nadaljevanju.

To so rastline, ki najbolje uspevajo poleg paradižnika
Paradižnik je ena najbolj cenjenih vrtnin nasploh, vendar nekoliko težaven za gojenje in še vedno povzroča težave tudi izkušenim vrtnarjem. Sajenje ustreznih rastlin v njihovo bližino lahko pomaga zmanjšati število škodljivcev in obogati zemljo ter tako pripomore k čudovitim, sočnim paradižnikom. Preberite, katere so tiste vrtnine, ki se dobro ujamejo s paradižnikom.

Drevo, ki v svojih koreninah skriva slovensko tradicijo
Navadni oreh ima v Sloveniji bogato zgodovino, hkrati pa je zelo pomembna drevesna vrsta pri nas. V nadaljevanju izveste vse o tem drevesu, ki daje tako cenjene orehe – brez katerih niti tradicionalne potice ne bi bilo.

Teh 7 rastlin bo mravlje zanesljivo pregnalo iz vaše kuhinje
Ko gre za škodljivce, so mravlje eden pogostih nezaželenih gostov. Te majhne, a vzdržljive žuželke se kaj hitro naselijo v našem domu in v nekaj dneh zelo razmnožijo. Čeprav nimajo neposrednega škodljivega učinka, jih v svojem domu seveda ne želimo. Če jih opazite, zato ne čakajte, ampak ukrepajte takoj. Da pa mravlje zavetja sploh ne bi iskale v vašem domu, lahko dosežete s sajenjem nekaterih rastlin.

Ste že slišali za prehranski gozd?
Wouter van Eck je nizozemski ekolog, permakulturnik in zagovornik trajnostnega kmetijstva. Leta 2009 se je skupaj s somišljenikom Pietrom Jansnom lotil za tiste čase optimističnega projekta, ki je bil deležen precej kritik in dvomov v uspeh. Danes, 15 let pozneje, pa je prav ta projekt, ki so ga številni zasmehovali, eden najboljših šolskih primerov kmetovanja v skladu z naravo in podnebnimi spremembami.

Tako lahko pobelite jajca, preden jih spremenite v pirhe
V pripravah na spomladansko dekoracijo že razmišljamo, kako bomo letos pobarvali svoje velikonočne pirhe. Ne glede na to, katero tehniko izberemo, pa se vsako leto znova pojavi ena težava, to je rdeč žig na jajčni lupini. Preberite, kaj lahko storite, da se ga znebite, še preden se lotite samega barvanja.

Polarnim medvedom v zadnjih letih res ni lahko
Polarni medvedi so se znašli v hudih težavah. Visoke temperature, ki so posledica globalnega segrevanja, namreč močno spreminjajo pokrajine, pomanjkanje ledu in nestabilno vreme na življenjskih področjih teh živali pa jim nikakor ni v prid.

Maruša in Rok sta imela eno samo željo, ki so jima jo mojstri uresničili
V zadnjih dveh oddajah Delovne akcije smo spoznali simpatično mlado družino Pogačnik Brezer. Marušo in Roka povezuje močna ljubezen, a ju je življenje postavilo pred težko preizkušnjo. Njuna štiričlanska družina že leta živi ločeno zaradi neprimernih bivalnih razmer, kar jima povzroča veliko bolečino. Ana in ekipa mojstrov so se zato odločili, da zavihajo rokave in družini pomagajo ustvariti skupen dom, kjer bodo lahko končno zaživeli skupaj.

Smo košaro za perilo ves čas uporabljali narobe?
Pranje perila ni opravilo, ki bi se ga prav veselili, zato še toliko bolj pride prav kakšen nasvet, s katerim je delo opravljeno hitreje. Če ste doslej perilo iz pralnega stroja v košaro prelagali na običajen način, v nadaljevanju poglejte, kako lahko to storite v samo nekaj sekundah.

Napake pri košnji trave, ki se jim lahko izognete
Košnja trate je eno najpogostejših – in najbolj pomembnih – opravil pri urejanju okolice. Toda, če ste eden tistih, ki se tega opravila spomladi veseli, je lahko začetek sezone za vašo trato po mesecih mirovanja tudi nekoliko naporen. Preberite, na kaj morate biti pozorni pri košnji, da bo vaša trava zelena vse leto.

Pirhe lahko pobarvate tudi z borovnicami
Od rdečega zelja do kurkume, borovnic in še naprej narava ponuja vrsto barvil, s katerimi je mogoče ustvariti čudovite pirhe v nežnih pastelnih barvah. Priprava je precej preprosta, večino sestavin pa zelo verjetno najdete v vaši kuhinji.

To se zgodi, če imamo čistila predolgo v omari
Če vam v omari ostajajo čistila, ki ste jih kupili že pred časom, se morda sprašujete, ali so še vedno uporabna. Preverili smo, ali čistilnim sredstvom lahko poteče rok trajanja, ter kdaj ta prav zares niso več uporabna.

Revolucija v vrtnarjenju: Visoke grede iz žganega sibirskega macesna
Visoke grede so prava revolucija za sodobne vrtičkarje! Omogočajo boljšo kontrolo nad zemljo, manj plevela in preprostejše vrtnarjenje brez sklanjanja. A izbira pravega materiala je ključna. Predstavljamo vam popolno rešitev: visoke grede iz žganega sibirskega macesna!

Avstralskim znanstvenikom uspelo 'ustvariti' mladička kenguruja
Avstralskim znanstvenikom je uspel preboj na področju umetne oploditve pri živalih, saj so prvič v zgodovini na ta način ustvarili novo življenje kenguruja. Čeprav ti na srečo še niso na seznamu ogroženih, pa jim grozijo številne nevarnosti, zaradi katerih postajajo vedno bolj ranljiva skupina. Ugotovitve pa bi lahko pomagale tudi pri reševanju nekaterih drugih ogroženih živalskih vrst.

Ob koncu kurilne sezone ne pozabite na pregled ogrevalnega sistema
Še ena sezona ogrevanja je za nami. Kmalu bomo iskali načine, kako se ohladiti. Toda preden se ogrevalnim napravam omogoči zaslužen odmor, jih je treba pregledati in servisirati, da bi se izognili težavam, ko spet postane hladno.

Trendi iz 80. let, ki so ponovno obnoreli svet
Pogosto slišimo, da se trendi vračajo – in tukaj imamo dokaz. Ti trendi opremljanja domov iz 80. let so nazaj. Poglejte, kako jih vnesti v svoje stanovanje, da bo ta še vedno videti sodobno, a bo kar najlepše povzel trende preteklega časa.

Zapuščene, prezrte, pozabljene: živali niso smeti!
Vsako leto po svetu na milijone psov in mačk konča na ulici – brez hrane, zavetja ali osnovne oskrbe. Po ocenah Svetovne zdravstvene organizacije je kar 200 milijonov psov in 480 milijonov mačk brez doma. Po uradnih podatkih naj bi bilo v Sloveniji zapuščenih 12.000 živali, a je ta številka zagotovo vsaj še enkrat višja.

Čudovito cvetoče drevo, ki ga morate posaditi na svoj vrt
Pogled na cvetočo češnjo je prizor, ki v spomladanskih dneh vedno znova očara. Ko na tem drevesu opazimo prve rožnate in bele cvetove, vemo, da je zime prav zares konec. Ena najbolj priljubljenih okrasnih češenj je denimo japonska češnja, ki odlično uspeva tudi pri nas.

Pistacija na domačem vrtu: Vse, kar morate vedeti za uspešno gojenje
Ste razmišljali, da bi na svojem vrtu posadili pistacijo? Čeprav tega morda niste vedeli, rod pistacije obsega 11 drevesnih in grmovnih vrst. Njihova značilnost je, da so vetrocvetke in dvodomne rastline. Slednje pomeni, da za uspešno gojenje potrebujemo vsaj dve raznospolni rastlini. Moški cvetovi so namreč prisotni le na moški rastlini, ženski cvetovi, iz katerih se razvijejo plodovi, pa le na ženski rastlini. Ker vetrocvetke oprašuje veter, moramo moške rastline vedno saditi na stran, iz katere v pomladanskem času večkrat piha veter. Če ste eden tistih, ki so se v zadnjem času navdušili nad tem oreščkom, potem boste v naslednjih vrsticah zagotovo našli kaj zanimivega.

Kaj storiti, če na vrtu najdemo ježka?
Vrt je ekosistem, ki ni samo prostor za rast rastlin, ampak je tudi dom številnih živali. Med listjem in vejami se tako med drugim pogosto znajde tudi kakšen ježek. Ali je to sreča ali nesreča? Preberite v nadaljevanju.

Zgodba pogumne 30-letnice, ki si je sama ustvarila svoj dom
Emmie Sperandeo je preprosto dekle iz Amerike, toda njena življenjska zgodba je vse prej kot običajna. Rojena je na Floridi, vmes je živela v Oregonu, pred nekaj leti pa se je preselila v Montano. To seveda ne bi bilo nič nenavadnega, če se tja ne bi preselila popolnoma sama ter si z lastnimi rokami zgradila doma.

Aktivni kisik – naravna alternativa agresivnim kemikalijam v čistilih
Aktivni kisik je snov, ki jo proizvajalci pogosto dodajajo čistilnim izdelkom, saj pripomore k lažjemu odstranjevanju madežev z najrazličnejših tkanin in trdih površin v stanovanju. Kisikovo belilo poleg madežev poskrbi tudi za bolj belo perilo.

To je razlika med šparglji in beluši
Šparglji so prvi znanilci pomladi na vrtu, saj jih lahko nabiramo že v prvih toplejših spomladanskih dneh. Čeprav so pri nas najpogostejši zeleni šparglji, beli niso nič manj zdravi in okusni. Če vas zanima, kakšna je razlika med njima, berite naprej.

Berivka: solata, ki jo sadimo zgodaj spomladi
Zimske solate, ki prezimijo, lahko sadimo že jeseni, ali pa se setve lotimo v februarju ali marcu. Poglejmo si, katere so specifike sajenja solatnic v zgodnjem spomladanskem času in katere sorte zagotavljajo najboljši pridelek.

Ena sestavina vas loči do lepe trate
Sladkor ni samo živilo, ampak ima še nešteto drugih možnosti uporabe. Če pustimo ob strani peko tort in vzdrževanje lepega šopka v vazi – ali res lahko celo pomaga trati do lepše rasti? Preverili smo, ali to drži.

Kako estetsko urediti police v kuhinji?
Kuhinjske police morajo biti urejene uporabno, a hkrati estetsko, kajti vse je postavljeno na ogled. Tega ni enostavno doseči, a ko uspe, je rezultat lahko tak, da boste v kuhinji želeli preživeti veliko več časa. Police temu pogosto zapostavljenemu, posledično celo dolgočasnemu prostoru podelijo več karakterja.

Indukcija ali plin – kaj je učinkovitejše?
Nakup novega štedilnika že sam po sebi predstavlja zahtevno nalogo, še posebej, če razmišljate o prehodu s plinskega ali električnega na indukcijsko ploščo. Da bo odločitev lažja in predvsem bolj premišljena, vam v nadaljevanju podamo vse pomembne informacije o indukcijskih ploščah.