Dominvrt.si

marelice

Arso opozarja: To so drevesa, ki danes nujno potrebujejo zaščito

Ob nizkih jutranjih temperaturah so te dni v veliki nevarnosti predvsem drevesa in grmovnice. Predvsem tiste, bolj občutljive na mraz, ki so že začele cveteti, bi lahko utrpele hudo pozebo, zato jih je treba zaščititi.

Napaka, ki jo delate pri shranjevanju krompirja

Nekatero zelenjavo morate takoj shraniti v hladilniku, druga mora stati v suhem, hladnem in temnem prostoru, kot je kuhinjska shramba. Nekatero sadje in zelenjavo morate najprej pustiti na kuhinjskem pultu in vedeti, kdaj je pravi trenutek, ko ga je priporočljivo premakniti v hladilnik.

Čudežna nalepka, ki ohranja svežino sadja

Če sadja in zelenjave ne shranimo pravilno, se hitro lahko začne proces gnitja, in takšna živila lahko samo še zavržemo. Izdelali so nalepko, ki bo pomagala svežino sadja ohraniti veliko dlje.

5 barv, ki se poslavljajo - in tiste, ki prihajajo namesto njih

Vsakemu izmed nas se je že kdaj zgodilo, da je želel pobarvati stene svojega doma in pri tem ugotovil, da je izbral barve, ki so že zdavnaj iz mode. Zastarela barvna paleta se navadno niti ne sklada s pohištvom, vsaj če stremimo k temu, da je naš dom urejen sodobno in moderno. Pomembno je, da barve izbirate glede na svoje želje in okuse, a pri tem nikar ne zanemarite vpliva barvnih trendov.

Kaj lahko storimo, če vrt napade majski hrošč?

Nenavadno topla zima je omogočila prezimovanje številnim talnim škodljivcem, med njimi tudi majskih hroščem, ki povsem sestradani že komaj čakajo, da napadejo krompir in druge sorte zelenjadnic, ki jih sadimo v spomladanskem času. Njihove ličinke ali ogrci, ki se nahajajo v zemlji, povzročajo škodo na koreninah in gomoljih zelenjadnic, med katerimi jim najbolj teknejo korenine zelenih rastlin.

Jesenska barva, ki bo domu dala toplino

Oranžna običajno ni prva barva, na katero pomislimo, ko opremljamo svoj dom. Vendar pa je res povsem po krivem zapostavljena. To je barva, ki deluje zelo moderno. Poleg tega nam psihološko vliva energijo in optimizem. Tako da je res še posebej primerna za te vse temačnejše dneve, ki prihajajo.

Katero sadje in zelenjavo moramo olupiti?

Nutricisti so si glede tega, katero sadje in zelenjavo bi morali olupiti in katero ne, enotni.

Kdaj se obrezuje sadno drevje? Vse kar morate vedeti o obrezovanju sadnega drevja

Obrezovanje dreves je postopek, ki zahteva kar nekaj znanja in izkušenj. Velja opozoriti, da prav vsa drevesa ne bodo hvaležna vašemu spomladanskemu rezanju. Nekatera drevesa rezi sploh ne potrebujejo, razen, če jih želimo oblikovati ali jim odstraniti suhe veje.

Pozeba povzročila 50 milijonov evrov škode

Državni sekretar Anton Harej si je ogledal nastalo škodo na sadnem drevju zaradi pozebe v Vipavski dolini. Najhuje so prizadeti sadovnjaki v nižjih predelih Vipavske doline in slovenske Istre, kjer je odvisno od vrste sadnega drevja škoda lahko tudi 100-odstotna. Harej je prizadetim sadjarjem obljubil pomoč države v obliki različnih ukrepov.

Temperature drugo noč zapored pod lediščem

Drugo noč zapored so se temperature zraka v večjem delu države spustile pod ledišče, kar v tem letnem času velike skrbi povzroča predvsem sadjarjem. Ti so že v sredo začeli zbirati podatke o škodi po pozebi, ki je na jugovzhodu Slovenije prizadela vse vrste sadja. Najhuje je bilo na Dolenjskem, v Beli krajini in zgornjem delu Posavja. Zelo nizke temperature so bile spet na Bizeljskem, kjer so sicer po oceni stroke najboljše sadjarske lege, je dejala specialistka za sadjarstvo Andreja Brence.

Kdaj sadje in zelenjavo shranjevati ločeno?

Verjetno se vam je že zgodilo, da ste obiskali tržnico in domov prinesli polno košaro prekrasnega svežega sadja in zelenjave. A kmalu ste bili razočarani, saj se je marsikaj pokvarilo hitreje, kot ste pričakovali. Bi lahko to preprečili?

Previdno pri nakupu

Zaradi vsebnosti vseh hranilnih snovi je še posebej v zimskem času priporočljivo uživati suho sadje. Je namreč bogat vir beljakovin, vlaknin, vitaminov in mineralov, torej vsebuje vse potrebno, da telo napolni z energijo.

Vodnik za začetnike: zamrzovanje sadja in zelenjave 

Predstavljate si, da je zamrzovalnik kulinarični časovni stroj, kjer bomo tudi pozimi okusili poletje. Potrebovali boste le nekaj osnovnih orodij in približno 30 minut za sadje, zelenjavo ali zelišče, ki ga želite zamrzniti.

Pozeba v teh dneh povzroča škodo predvsem sadjarjem

Nizke temperature, mrzel veter in ponekod celo sneg v teh dneh na nekaterih območjih Slovenije že povzročajo škodo na kmetijskih površinah. Kot je povedala Dušica Majer iz Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije, bodo največ škode utrpeli sadjarji, saj so nekatere vrste, ki so v polnem cvetu, že precej poškodovane.

Zeleni legvan je lahko krasen ljubljenček, a pozor!

Razmišljate, da bi v svoj dom sprejeli legvana? Najprej preverite, če ste na to res pripravljeni.

Opremljajte z drznim španskim pridihom

Španski stil notranjega opremljanja spada med mediteranskega. A se od tega, ki je nam bolj poznan, tudi razlikuje. Drznejši je, raje ima rdečo in oranžno, divje vzorce, temne barve lesa ... Zaradi zgodovine je veliko močnejši vpliv še enega mediteranskega stila, in sicer severnoafriškega ter še posebej maroškega.

Mraz prizadel tudi mlade oljke in zgodnje sadje

Neobičajno nizke temperature minulih dni na Primorskem so prizadele tudi oljkarje in sadjarje. Pri oljkah v Slovenski Istri so bili najbolj na udaru mladi nasadi, na Goriškem pa je zrmzal prizadela predvsem zgodnje sadne rastline, kot so marelice in mandlji. Za točnejšo oceno dejanske škode je sicer še prezgodaj.

Letos smo pridelali ...

Krušnih strnih žit (pšenice in pire ter rži) smo letos pridelali 146.000 ton ali za 13 odstotkov manj kot lani, krmnih strnih žit (ječmena, ovsa in tritikale) pa 126.000 ton ali za štiri odstotke več kot lani. Oljne ogrščice je bilo za pet odstotkov več, marelic pa za 41 odstotkov. Obeta se slabša letina koruze za zrnje in silažo.

Letošnja letina boljša kot lanska

Kmetijski pridelovalci so letos pridelali 168.000 ton krušnih strnih žit, kar je za 3,8 odstotka več kot lani, pridelek krmnih strnih žit pa je za 2,3 odstotka večji kot lani in znaša 122.000 ton, kažejo začasni podatki Državnega statističnega urada. Na slovenskih njivah v letu 2016 s 64.388 hektarji še naprej prevladuje koruza.

Letos padajo rekordi

Letošnje leto je bilo ugodno za češnje in marelice, pridelovalci v Sloveniji so tako pobrali rekordno količino omenjenega zgodnjega sadja. Intenzivni sadovnjaki so postregli s 1463 tonami češenj, oz. 49,3 odstotka več, in s 787 tonami marelic, oz. 173,4 odstotka več kot leto prej. Rekordna letina je posledica večjih površin in dobre letine.

Kako se je njuno življenje spremenilo v zadnjih mesecih?

Sezona vrtičkanja je na vrhuncu in marsikateri slovenski vrt je po zaslugi Tine in Metke letos lepši, večji in bogatejši za kakšno bolj eksotično rastlino. Ker se druga sezona oddaje Vrtičkanje počasi približuje h koncu, smo dekleti povabili na klepet in zaupali sta nam marsikaj zanimivega.

VIDEO: Uspešno cepljenje sadnih dreves

Cepljenje sadnih dreves je uspešno, če ga izvajajo strokovni in natančni ljudje. Postopek se lahko opravi tudi avgusta, mi pa smo za vas pripravili video prispevek, v katerem nam Matjaž Maležič iz drevesnice Studenec pokaže dva načina.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854