maribor

Ministrstvo pojasnuje, kako je s požarno varnostjo v dijaških domovih
Kako je mogoče, da v dijaškem domu Ivana Cankarja v Ljubljani, v katerem se je ponoči zgodil hud požar, niso imeli nameščenih požarnih alarmov? To se danes – žal dan prepozno, sprašuje marsikdo. Toda ne glede na zakon gre pravzaprav za življenja mladih ljudi, ki jih je treba zaščititi, kar pa, kot kaže, v ustanovi niso storili.

Iskali so jo celo s šolanimi psi, zdaj je po mesecu dni končno na varnem
Konec lanskega leta je izginila 'hišna' muca Veterinarskega centra Pika v Mariboru. Stekla je iskalna akcija, sledili so številni pozivi na družbenih omrežjih, a o muci ni bilo ne duha ne sluha.

V nakupovalni center v Mariboru zašla žival
Mnogi te dni hitijo po zadnjih nakupih, da bi še pravočasno uredili svoj praznični dom ter poskrbeli za vsa darila. Tiste, ki se bodo odpravili v mariborski trgovski center, pa lahko tam pričaka prav posebno presenečenje.

Preverite, kje rastejo najlepši jurčki
Večina vrst gob je, kar se tiče rastišča, precej zahtevna in jih zato zelo težko najdemo na mestih, kjer pogoji niso prilagojeni zanje. A kljub temu dejstvu se zgodi, da presenetijo. Z Evo Zupan, veliko poznavalko gob, smo se pogovarjali o tem, kdaj in kje moramo iskati, da bomo imeli največ sreče, če želimo domov priti s polno košaro slastnih jurčkov, marel ali pa morda lisičk.

V Sloveniji potrjeni prvi primeri škodljivega japonskega hrošča
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin opozarja, da se je pri nas prvič pojavil japonski hrošč. Gre za izjemno nevarnega škodljivca, ki se hitro širi in uničuje vse pred sabo.

Končno doma – dom je več kot štiri stene
V Marlesu verjamejo, da je dom več kot le prostor, v katerem bivamo. Po nedavni predstavitvi nove strategije podjetja, prenovljene podobe blagovne znamke in prenovljenih arhitekturnih rešitev, sledi še oglaševalska kampanja. Ta v ospredje postavlja najrazličnejše plati doma, ki jih združuje vsem še tako dobro znan občutek, ki ga lahko pričara zgolj lasten dom.

Ekipa Delovne akcije se mora v 5 dneh soočiti z grozljivim problemom
Delovna akcija že 7. sezono prenavlja slovenske domove in tako stanovalcem po eni strani omogoča kakovostnejše bivanje, obenem pa vliva upanje v boljši jutri. Marljiva ekipa s simpatično Ano Praznik na čelu se vsakokrat znova znajde pred težko nalogo, saj imajo za prenovo na voljo le nekaj dni. Tako rekoč povsod je ena največjih težav vlaga, ki zna biti zelo trdovratna nadloga. Na srečo za prizadevnostjo Delovne akcije stoji veliko prijateljev projekta, ki imajo rešitev za vsak izziv - tudi vlažne in plesnive prostore!

Kakšne so kazni zaradi nepravilnega ločevanja odpadkov?
Posameznikom, ki ne ločujejo odpadkov, marsikje grozi po več sto evrov kazni. Vendar pa jih kljub izvajanju nadzora inšpektorji izrekajo bolj malo. Najbolj problematično je namreč ločevanje odpadkov v večstanovanjskih stavbah, kjer pa je krivca za napačno odložene smeti težko najti.

V Mariboru IKEA odpira novost za Slovenijo
V Mariboru je svoja vrata odprl prvi Studio za načrtovanje IKEA v Sloveniji. Obiskovalcem nudi strokovno podporo pri načrtovanju in opremi doma.

Delovna akcija: Ne morem verjeti, da je to moj dom
Delovna akcija se je tokrat mudila v Mariboru, kjer so pomagali upokojencu Branetu. Namesto da bi končno užival v zasluženem pokoju, ga tare pomanjkanje denarja in s tem povezane težave.

Tako moderno je svoj dom uredila Petra
Vsak med nami si želi moderen dom, ki bo omogočal funkcionalne rešitve v okviru najsodobnejših trendov. Čeprav je ponudba pohištva na trgu izjemno pestra, se naši bivalni prostori zelo razlikujejo med seboj in pogosto ne ustrezajo standardnim meram prostorov. V teh primerih je edina rešitev naročilo pohištva po meri, za kar se je odločila tudi gospa Petra, in tako celotni dom odela v enotni stil. Zaupala nam je svojo pot do sanjskega domovanja!

Ogrevanje najdražje v Mariboru, najcenejše v Celju
Naraščajoče cene energije in energentov na veleprodajnih trgih se že odražajo v maloprodajnih cenah toplote iz distribucijskih sistemov toplote. V povprečju je bila ta za tipično gospodinjstvo novembra za 38 odstotkov višja kot lani. Ogrevanje je najdražje v Mariboru, najcenejše pa v Celju.

Izberite okraske, ki vam bodo služili več let
Počasi, a vztrajno vstopamo v praznično obdobje, veseli december je že skoraj pred vrati. Za vas smo pripravili nekaj nasvetov za čim lepše praznike, pobrskali pa smo tudi za letošnjimi trendi.

Kako pametno uporabiti bio odpadke iz gospodinjstva?
V Sloveniji je leta 2020 nastalo 7,7 milijona ton vseh vrst odpadkov, kar je za skoraj devet odstotkov manj kot leto prej. Je pa bilo za dva odstotka več komunalnih odpadkov, ki so nastali v gospodinjstvih. Snaga Maribor je tako pred kratkim uvedla svetovalni nadzor, v okviru katerega so pregledali zabojnike za odpadke.

Pred nami je lep konec tedna
Oktober nam je za razliko od preteklih mesecev namenil nižje temperature, kot smo jih običajno vajeni. Pa vendar smo v preteklosti tudi v oktobru videli nihanja. Vreme nam je "podarilo" tudi sneg v višjih predelih in precej neobičajno močno burjo.

Veste, kakšna so pravila gobarjenja?
Glede na pokritost z gozdovi je Slovenija relativno bogata tudi z gobami, kar pomeni, da je med nami velik odstotek ljubiteljskih gobarjev, žal pa je vmes veliko takih, ki ne upoštevajo zlatih pravil gobarjenja. S tem pa škodijo ne le sebi, ampak tudi naravi. V nadaljevanju si zato preberite, kaj mora vedeti vsak gobar, preden se odpravi v gozd.

Kam z odpadki od samotestiranja?
Na podlagi sprejetega ukrepa o prostovoljnem samotestiranju se pojavlja nov odpadek. Kam s temi odpadki, je pojasnila Snaga Maribor.

V Mariboru odprli kotiček ponovne uporabe
Maribor je postal bogatejši za zanimiv kotiček, ki se nahaja v prostorih Male tržnice med Dominkuševo in Kersnikovo ulico. Tja boste lahko odnesli uporabne predmete, ki jih ne potrebujete več, med predmeti pa boste lahko izbrali stvari, ki vam pridejo prav.

Obvezno zatiranje ameriškega škržatka, prenašalca zlate trsne rumenice
Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin tudi letos opozarja vinogradnike na obvezno zatiranje ameriškega škržatka, prenašalca karantenske bolezni trte zlate trsne rumenice. Natančnejše roke zatiranja je tudi letos napovedala Javna služba zdravstvenega varstva rastlin. Zatiranje je treba opraviti v prvi dekadi julija, na območju Štajerske in Prekmurja pa najkasneje do 14. julija.

Dokončanih stavb v 2020 manj kot v 2019, stanovanj pa več kot v 2019
V 2020 je bilo dokončanih 8.965 stavb, kar je za 3 % manj, kot jih je bilo v 2019, in 3.540 stanovanj, kar je za 4 % več, kot jih je bilo v 2019. Nedokončanih je ostalo še 12.858 stavb.

Previdno pri kurjenju v naravi
Prihaja pomlad in mnogi bodo to izkoristili za delo v naravi. Na Policijski upravi Celje ob tem državljane pozivajo, naj bodo pri kurjenju trave, vejevja in drugih odpadnih snovi še posebej previdni in odgovorni. Tako so v samo zadnjih nekaj dneh zaznali večje število požarov v naravi oziroma na prostem.

Država začela zbirati prijave škode po nedavnem potresu
Uprava za zaščito in reševanje je regijske izpostave na območjih, ki so v decembrskem potresu s središčem na Hrvaškem utrpela materialno škodo, konec prejšnjega tedna pozvala, naj začnejo ocenjevati posledice, ki so nastale zaradi tresenja tal.

Izbrani najbolj skrbni lastniki gozda za leto 2020
Zavod za gozdove Slovenije (ZGS) je tudi v letu 2020 izbral najbolj skrbne lastnike gozdov. Prejemnike priznanj za skrbno delo z gozdom, po enega iz vsake od štirinajstih območnih enot ZGS, izpostavljamo zaradi njihovega zglednega gospodarjenja z gozdom, tesne življenjske povezanosti z gozdom, strokovne izvedbe del v gozdu, spoštovanja večnamenske vloge gozdov, prizadevanja za varno delo v gozdu, skrbi za ustrezno varovalno opremo in za stalno lastno usposabljanje na področju gozdarstva.

V času pandemije več povpraševanja po posvojitvah živali
Številni lastniki živali so se v času epidemije covida-19 še bolj povezali s svojimi hišnimi ljubljenčki, mnogi pa so si zaradi več prostega časa zaželeli družbe štirinožnega prijatelja. Na Otoku so zato lani zabeležili več kraj psov, pri nas pa je bilo več povpraševanja po posvojitvah živali. Kako pa ravnati, če se naš hišni ljubljenček izgubi?

Policistom na pomoč priskočila lisica, ki straži pred vrati
Policistom velikokrat na pomoč pri delu priskočijo psi ali konji. Najbrž pa nikoli ne bi pomislili, da jim pomaga tudi lisica?

Ko zavlada megla
"Danes bo sončno. Zjutraj bo po nižinah in kotlinah megla". Tako se običajno glasi napoved jeseni, pozimi in del pomladi, ko je nad nami anticiklon. To bi sicer pomenilo lepo vreme, pa vendar bi meglo težko označili za lep vremenski pojav oziroma za nekaj pozitivnega. Vseeno pa ima tudi ona svoj čar.

Razmišljate o bolj ekološki vrsti pogreba?
Se kdaj vprašate, kakšen vpliv na okolje imajo najpogostejše vrste pokopov? Klasični pokopi zahtevajo vedno več prostora, pri upepelitvi nastaja veliko izpustov. Po svetu je zato vse več zanimanja za alternativne vrste pogreba in za naravni pogreb. Okoljsko osveščeni posamezniki namreč tudi po smrti ne želijo biti preveliko breme za naš planet.

Onesnažen zrak Ljubljančane stane 434 milijonov, Mariborčane 107 milijonov evrov letno
Družbeni stroški onesnaženja zraka so v Ljubljani leta 2018 znašali 434 milijonov evrov letno oz. 1502 evra na prebivalca. V Mariboru je skupna škoda dosegla 107,2 milijona evrov oz. 965 evrov na prebivalca, kaže raziskava organizacije CE Delft. Največja družbena škoda je sicer zaradi slabe kakovosti zraka v tem letu v Evropi nastala v Londonu.

Poglejte, kdo poskrbi za najbolj slikovite rdeče odtenke listja
Po zaslugi nižjih temperatur in vse daljših noči je listje v višjeležečih krajih že začelo spreminjati svojo barvo, kmalu pa bomo spremembe lahko opazili tudi po nižinah. Poleg omenjenih dveh na obarvanost listja vplivajo še številni drugi dejavniki, zaradi česar je po intenziteti barv vsaka jesen malo drugačna. Med pomembnejšimi dejavniki sta še količina padavin in trajanje sončnega obsevanja.

Po mestih poteka 'čistilna akcija'
Po 11 mestnih občinah bodo danes potekale čistilne akcije, s katerimi bodo občani tudi v teh časih omejitev zaradi epidemije novega koronavirusa krepili zavest o skrbi za čisto okolje. Bo pa zaradi trenutnih ukrepov izvedba čiščenja okolja prilagojena trenutnim zaščitnim ukrepom in ponekod tudi bolj individualno usmerjena.