meritve

Nepričakovan izbruh pognal turiste v paničen beg
Več deset turistov, ki so si ogledovali lepote nacionalnega parka Yellowstone v ZDA, je zajela panika, ko je nenadoma čisto zraven njih izbruhnil gejzir.

Kako varčni so v resnici varčni gospodinjski aparati?
Poraba energije gospodinjskih aparatov je v domačem okoju precej večja, kot navajajo številke na obvezni energijski nalepki, pišejo na Zvezi potrošnikov Slovenije. Na to opozarjamo potrošniške organizacije že dlje časa, enako ugotovitev pa je potrdila tudi študija mednarodnega strokovnega združenja Evropski okoljski biro (eeb.org), ki je preučila porabo pri hladilnikih, televizorjih in pomivalnih strojih. Izmerjena poraba odstopa v večini primerov navzgor, v posameznih primerih tudi do dvakrat.

Mačji rekordi - najstarejša mačka živela kar 38 let
Za vse ljubitelje živali, še posebej pa ljubitelje mačk, smo zbrali nekaj mačjih rekordov.

Meje vaše parcele uredite, še preden bo prepozno
Pravite, da je prišel dan, ko ste postali ponosni lastnik parcele ali pa ste tik pred tem, da to postanete? No, kot novopečeni lastnik, bi bil prvi korak dobrega gospodarja preveriti, ali so meje parcele res urejene in tako tudi evidentirane. S tem se lahko v prihodnosti izognete temu, da zgradijo novo cesto ravno na tistem mestu, kjer ponosno stoji vaša 10 let stara sibirska cedra, ker ste bili pač prepričani, da je zemljišče na tistem mestu vaše.

To je razlog za nenavadno vremensko dogajanje to poletje
Julij je bil po podatkih EU najtoplejši mesec na svetu v zgodovini meritev, je danes potrdil evropski program za podnebje Copernicus.

Zidani vrtni kamin - se ga še splača sezidati?
Vrtni kamin oz. žar se sliši kot odlična ideja! Vendar razmislite še enkrat, saj obstaja velika možnost, da boste to idejo obžalovali. Zakaj? Vložili boste trdo delo, veliko časa in več denarja, kot ste načrtovali, in končni rezultat ne bo tak, kot ste si želeli. Sezidali smo vrtni kamin, primerjali stroške in prednosti, ter našli veliko boljšo alternativo vrtnemu kaminu. Ugotovite, katero ter prihranite čas in denar.

Kaj vse je nujno narediti na začetku ogrevalne sezone?
Na Zvezi potrošnikov Slovenije so pripravili seznam opravil, ki jih je pametno storiti na začetku ogrevalne sezone. Z nekaterimi ukrepi namreč lahko preprečimo, da bi imeli v zimskih mesecih težave z ogrevalnim sistemom.

Bo božič bel?
Še čisto malo, pa bo tu božič. Čeprav nas je sneg že razveselil, mnogi upajo, da bo za praznike Slovenijo znova pobelil svež sneg. Kaj je lepšega kot bel božič.

Za zmanjševanje energetske revščine namenjenih 266.000 evrov
Ker se dražita tako elektrika kot tudi zemeljski plin je Ministrstvo za okolje in prostor pripravilo ukrepe za zmanjševanje energetske revščine.

Vsaka napaka te lahko stane življenja
"Ekstremno vreme me fascinira predvsem zaradi tega, ker se počutiš tako nemočen proti njemu, hkrati pa je lahko ta surova in rušilna moč narave tudi izjemno fotogenična. Ravno to mi je dalo tisti življenjski izziv, da sem se naučil iskati najboljše trenutke besa narave in vse skupaj ovekovečiti s fotoaparatom ali videokamero."

Toplotna energija, ki je najbolj podobna sončni energiji
Poletje je resda čas, ko nam naj ne bi bilo treba ogrevati nič drugega kot vodo, a vsi vemo, da ni čisto tako. Že ena sama nevihta nas prisili, da oblečemo dolge rokave, dolgotrajnejša obdobja deževnega in nestabilnega vremena pa lahko dom ohladijo do te mere, da je treba vključiti ogrevanje. Za take primere je dobro imeti zvestega in varčnega 'partnerja', na katerega se lahko vedno zanesete – tako ob nenadnih poletnih vdorih hladnega zraka kot v dolgih mrzlih zimah.

Kopalnica, ki si jo želijo vsi!
Pomlad je običajno čas za urejanje in preurejanje doma ter njegove okolice. Nekateri zgolj osvežijo dom z novo preprogo, drugi pa se lotijo večjih projektov, kot je denimo prenova kopalnice. Ta zahteva skrbno načrtovanje in vključuje precejšen časovni ter finančni vložek, zato se je dela treba lotiti premišljeno in po korakih, predvsem pa izbrati strokovnjake, ki jim zaupate in za katere veste, da bodo kos zaupani nalogi.

Se zima poslavlja?
"Zelo toplo vreme, ki ga bomo imeli v prihodnjih dneh, še ne pomeni, da se je zima zares poslovila," mi v pogovoru razloži Rok Nosan, vremenski prognostik na 24UR, ki se je letošnjo zimo lotil tudi zelo zanimivega projekta: postavil je vremensko postajo in meril, kako nizke so temperature med Ribniško in Loško dolino.

Kdo kroji zimo? Tudi pri nas
Letos bi lahko rekli, da je zima znova zima – sneg, veliko snega ter zelo nizke temperature so zagotovo zaznamovale januar. Pa veste, kdo je krivec zanj?

Za nami je pestro obalno dogajanje
Ne samo da je sneg pokril dele Slovenije, tudi na Obali je bilo zadnje čase zelo pestro. Od burje pa vse do sodre in poplavljenih obalnih predelov – nekateri pa so celo doživeli trombo.

November – ko listje pada z drevja
Vstopili smo v november, ki ga imenujemo tudi listopad in je torej predzadnji mesec po gregorijanskem koledarju. Je mesec, ko se narava dokončno umiri, zadnjimi listi pokrije tla, leže k počitku in se pripravi na zimo, ki prihaja.

Nasveti pred nakupom vlažilca zraka
Razmišljate o nakupu vlažilca? Ti nasveti vam bodo pomagali določiti, na kaj morate biti pozorni pri nakupu.

Kdo so bili prvi znanstveniki, ki so opozarjali na podnebne spremembe
Podnebne spremembe so prvič postale pomembna dnevna novica pred dobrimi 30 leti. V zadnjih letih se o tem govori vse pogosteje in razogljičenje družbe je postala tudi ena od vročih političnih tem. A prvi znanstveniki so o vplivu ogljikovega dioksida in drugih toplogrednih plinov na segrevanje ozračja opozarjali že pred več kot 150 leti. Torej mnogo prej, preden je to postalo "popularno".

Kljub sodobnim tehnologijam marsikje še vedno trpijo smrad
Marsikje po Sloveniji imajo prebivalci, ki živijo v bližini kompostarn in bioplinarn, pa tudi odlagališč odpadkov in industrijskih objektov, težave zaradi širjenja smradu. Na ministrstvu za okolje in prostor, kjer že več let pripravljajo t.i. uredbo o smradu, so njen osnutek napovedali za naslednje leto.

Ozračje se segreva hitreje od predvidenih projekcij
Meritve po novih modelov, ki bodo zamenjale tiste, ki so jih pri dozdajšnjih projekcijah uporabljali znanstveniki ZN, kažejo, da emisije toplogrednih plinov povzročajo še hitrejše globalno segrevanje, kot je bilo predvideno.

Nevaren plin, ki ga imamo doma!
Kar vsak deseti rak na pljučih je posledica radona oziroma njegovih razpadnih produktov, ocenjujejo strokovnjaki. Tega sicer naravnega, a radioaktivnega plina brez barve in vonja je na številnih območjih v Sloveniji preveč. Tudi pri vas?

Temna stran čarobnega ognjemeta
Ognjemeti ob prazničnih dneh pričarajo posebno vzdušje, vendar obenem povzročajo veliko in negospodarno onesnaženost ozračja z delci ter predstavljajo tveganje za zdravje, je opozorilo ministrstvo za okolje in prostor.

Očistite jih, preden bo prepozno
Zaradi nevzdrževanih ogrevalnih sistemov prihaja do večjih obremenitev okolja, lahko tudi do požara in zastrupitve s strupenimi plini. Dimnikar in pooblaščeni serviser zato ne bosta samo očistila vaših naprav, poskrbela bosta tudi za mirnejši spanec.

Triki, ki vam bodo prišli še kako prav
Laminatne talne obloge so že dolga leta izjemno priljubljene, saj so cenovno ugodne, enostavne za polaganje in vzdrževanje, zaradi naravnega videza pa prostorom dajejo občutek topline in domačnosti. Seveda pa ni vsak laminat dober. Na kaj moramo paziti pri izbiti laminata in kako ga lahko preprosto položimo kar sami, preverite v nadaljevanju.

V Murski Soboti ogrevanja z geotermalno vodo za zdaj ne bo, v Lendavi ga hvalijo
V Pomurju že dolgo načrtujejo ogrevanje stanovanj z vročo podzemno vodo, a novi sistem koncesij za geotermalno vodo je načrte za tako ogrevanje v Murski Soboti kljub novim vrtinam v ta namen povsem podrl. V Lendavi, kjer sistem deluje že več let, pa trdijo, da je izkoriščanje gospodarsko in okoljsko upravičeno.

Se lahko zanesemo na podatke na energijski nalepki?
Na ZPS se je obrnil potrošnik z vprašanjem, ali so podatki na energijski nalepki vredni zaupanja. Kupiti namreč namerava pralni stroj, zato je za začetek preveril ZPS teste, v trgovini pa še podatke na nalepkah. Ugotovil je, da se ocene testiranih strojev za hrupnost, porabo energije in vode ne ujemajo vedno.

To so letos najbolj energetsko prodorne občine
V Ljubljani je potekala že osma konferenca En.občina & En.management, na kateri so bile razglašene in nagrajene energetsko najbolj prodorne občine v Sloveniji. Častni naziv gre letos občinam Bovec, Medvode in Koper, posebno priznanje za aktivnosti na področju obnovljivih virov energije (OVE) in učinkovite rabe energije (URE) pa tudi Občini Divača.

Prenova v Kranju se je obrestovala
V enem izmed stanovanjskih blokov v Kranju so nedavno investirali v prenovo razsvetljave, in sicer so se odločili za uporabo sodobnega vira svetlobe - svetleče LED-diode. Ta ukrep je bil zelo dobrodošel, saj so meritve pokazale, da se je zmanjšala poraba električne energije za približno 2,5-krat, posledično pa tudi emisije CO2. In kar je najpomembnejše, stanovalci bodo tako na dolgi rok prihranili, zaradi izboljšane osvetljenosti prostorov pa bodo deležni tudi večje varnosti in boljšega počutja.

Pozor, visoka onesnaženost zraka!
Zrak v nižinah celinske Slovenije je te dni znova zelo onesnažen z delci PM10. V ponedeljek so bile mejne vrednosti presežene v več krajih, tudi za včeraj in danes je agencija za okolje izdala opozorilo o visoki onesnaženosti na omenjenih območjih. Zato odsvetujejo kurjenje lesa, uporabo javnega prevoza in zmanjšano fizično aktivnost na prostem.

Vsega tega o prahu zagotovo niste vedeli
Prah – večna nadloga, s katero se soočamo vsak dan. Kolikor ga že pobrišemo ali posesamo, toliko se ga spet nabere. Od kod prihaja in kaj je pravzaprav v njem, pa preberite spodaj.