Dominvrt.si

mikroorganizmi

Tako bodo vaše rože cvetele vso sezono

Samo pomislite na to, kako neverjetna je narava. V zemljo posadite rastlino, ta pa bo samo s pomočjo sonca in vode ustvarila čudovite pisane cvetove. No, pravzaprav sta voda in sonce osnovni potrebi, toda občasno prav vsem rastlinam – tudi spomladanskemu cvetju na balkonu – prija dodatek gnojila. V nadaljevanju ponujamo nekaj nasvetov, da bo prvo spomladansko gnojenje okrasnih rastlin kar se da učinkovito.

Zakaj surovih jajc ni priporočljivo spirati z vodo?

Jajca veljajo za občutljivo živilo, ki se hitro pokvari, in moramo zato z njimi ravnati nadvse previdno. Krhka lupina je razlog, da se že ob manjšem udarcu lahko razbijejo, prav tako pa k občutljivosti dodatno prispeva poroznost le-te. Mnogi se zato upravičeno sprašujejo, ali je jajce pred uporabo sploh priporočljivo umivati.

To se zgodi, če ne zaprete pokrova straniščne školjke

Verjetno ste že kdaj v življenju v straniščno školjko odvrgli kaj, česar ne bi smeli. Morda je bilo preveč toaletnega papirja, lepljiv žvečilni gumi ali kepa papirnatih brisač. Ti predmeti lahko zamašijo straniščno školjko ali cevi, a to ni edina napaka.

Mit o čiščenju, v katerega ne bi smeli verjeti

Gotovo ste že kdaj stopili v prostor, ki je dišal po svežem, in ob tem pomislili, kako prijetno čist je – resnica je žal pogosto popolnoma drugačna. Preberite, zakaj.

To morate vedeti, če uporabljate vrečke iz blaga

Čeprav se vsi strinjamo, da so vrečke za večkratno uporabo za okolje dosti boljše od plastičnih, strokovnjaki opozarjajo, da lahko v določenih primerih ogrozijo naše zdravje. Preberite, v čem je težava in kako jo lahko rešite, ne da bi jih morali vreči stran.

Sanacija fasade ob pojavu plesni

Gotovo ste že kdaj med dolgotrajno vožnjo opazovali raznolike stavbe, ki so drvele mimo vas. Raznolike v obliki in dizajnu, nekatere barvne, druge sivo ali črno-bele, nekatere obložene z lesom, spet druge s kamnom. Ljudje znajo vedno znova presenetiti z novimi idejami in te vedno z veseljem opazujem. Ste pa verjetno na marsikateri hiši tudi opazili vzorce na fasadi, ki nekako ne sodijo tja. Pri nekaterih so bili ti videti kot temne lise, pri drugih pa kot izraziti črni madeži. Zelo verjetno ste pomislili na plesen. Pa poglejmo, če to drži in ali lahko kaj ukrenemo glede tega.

Zato je hoja v čevljih po stanovanju nevarna

V udobju svojega doma se vsak izmed nas želi počutiti sproščeno in prijetno. Eden izmed dejavnikov, ki vpliva na to, so tudi oblačila in obutev. Večina ljudi se, ko stopi v svoj dom, sezuje. Nekateri pot po stanovanju nadaljujejo bosi, drugi obujejo copate. Preberite, kaj priporočajo strokovnjaki in ali je res, da v zaprtih prostorih pod nobenim pogojem ne bi smeli nositi čevljev.

Na tak način nikoli ne shranjujte avokada

Avokado je oksuen in hranljiv sadež, a kaj ko je tako zelo občutljiv. V nekem trenutku se zdi, da je še povsem nezrel, ko ga pogledamo naslednjič pa je že povsem rjav. Še toliko večji problem je shranjevanje že prerezanega ali olupljenega avokda. Slaba obstojnost tega sadeža je draga, saj se pogosto zgodi, da ga moramo zavreči. Toda obstaja en način, ki naj bi rešil to težavo.

Če želite čisto kopalnico, se znebite tega elementa

Zavesa za prho je element, ki smo ga poleg banje še pred nekaj desetletji videvali praktično v vsaki kopalnici. Potem je banjo počasi začela izpodrivati tuš kabina in tako tudi plastična zavesa ni bila več tako množično uporabljena. A v nekaterih starejših domovih se je še vedno niso znebili – zavese, namreč. Preberite, zakaj bi se je morali in kakšne težave lahko povzroči.

Odlična izbira za tiste, ki želite nežnega in ljubečega hišnega ljubljenčka

Nežni, mehki, prikupni in prijazni. S temi besedami lahko opišemo zajčke oziroma hišne kunce, ki jih ljudje vse pogosteje namesto psa ali mačke sprejmejo za svoje hišne ljubljenčke. Če tudi vi razmišljate, da bi posvojili kunca, morate vedeti, da gre za živo bitje in ne plišasto igračko, da ima torej svoje potrebe, za katere morate vsakodnevno poskrbeti.

Kakšen je postopek kisanja zelja?

Kislo zelje je pri nas že od nekaj zelo priljubljena jed, še posebej v hladnih zimskih mesecih. Prvoten pomen kisanja zelja je bil konzerviranje, v današnjem času pa je to živilo v prehrani zaželeno zaradi karakteristične arome in okusa ter seveda zaradi vsebovanih hranil, zaradi katerih ugodno vpliva na imunski sistem. Z malo volje in truda ga lahko pripravite tudi sami. Razkrivamo postopek najbolj pogoste priprave po korakih.

Kakšen je postopek čiščenja in saniranja posledic poplave?

Čiščenje poplavljenega doma je zastrašujoča in neprijetna naloga. Upoštevajte naslednje smernice, da svoj dom čim prej vrnete v bivalno stanje.

Tako lahko uporabite jajčne lupine na vrtu

Kako zelo so zdrava jajca, a z njimi ni pametno pretiravati, vemo vsi. Veliko ljudi, predvsem in tudi vrtičkarjev, pa ne ve, da so jajčne lupine, ki jih zadržimo, precej uporabne na našem vrtu. Poglejmo, za kaj vse jih lahko uporabimo.

So živila v vašem hladilniku pravilno razporejena?

Predstavljajte si to: odprete hladilnik v upanju, da boste skuhali okusen obrok, a vas pozdravi plaz pozabljenih ostankov, lepljiv kozarec kislih kumaric in tetrapak mleka, ki mu je že zdavnaj potekel rok uporabe. Na koncu ne najdete ničesar, kar potrebujete. Zveni znano? Vsi smo že bili tam, izgubljeni v kaotičnem hladilniku, v katerem nimamo prav nobenega pregleda nad tem, kaj imamo uporabnega in kaj je samo še za v smeti.

Ali kvas res lahko reši vaše težave z greznico?

Greznica je v bistvu vodotesen rezervoar, ki je zakopan pod zemljo. Zasnovan je za sprejem in delno obdelavo odplak, pri čemer se težke trdne snovi usedejo na dno rezervoarja, medtem ko maščobe in druge lahke snovi plavajo na vrhu. Težava nastane, ko se ta napolni in zamaši. Po nekaterih nasvetih naj bi v ta namen učinkovito deloval kvas, pa je to res?

Odlični triki proti suhemu zraku v prostoru

Jesen in zima prinašata s seboj številne prehlade, kihanje, kašljanje in suho kožo. Vam je znano, kajne? Od teh tegob pa se lahko poslovite s pomočjo ustrezne vlažnosti v prostoru. Kako? Vlažilci zraka olajšajo bivanje v prostoru in preprečujejo nastanek številnih bolezni, lahko pa si pomagate tudi s posodico vode na radiatorju, ki ste ji dodali eterično olje.

Preverite, kako lahko koristno uporabite odpadlo listje

Ste tudi vi eni tistih, ki v jesenskih dneh pograbite odpadlo listje ter ga nato zažigate ali odpeljete na odpad? Nikar ne počnite tega, saj ga lahko zelo koristno uporabite.

Vsestranska uporaba komposta

Če vas zanima kompostiranje, verjetno že veste, da je kompost odličen za okolje. Poleg tega, da zmanjšuje odpadke na odlagališčih, je odličen tudi za zemljo. Okoli 25 odstotkov zavrženih in trdih komunalnih odpadkov bi bilo mogoče kompostirati, ljudje pa se za kompost velikokrat ne odločijo, ker nimajo vrta. Ste vedeli, da se kompost lahko uporablja tudi za druge namene?

Zakaj imajo brisače po pranju neprijeten vonj?

Ko brisače vzamete iz pralnega stroja, pričakujete svež, čist vonj, a preseneti vas ravno obratno. Kako je mogoče, da brisače po pranju smrdijo? In kaj lahko storite, da bi to preprečili?

Kdaj ste nazadnje očistili svoj zamrzovalnik?

Medtem ko hladilnik uporabljamo vsak dan in ga tudi sproti čistimo ter odstranjujemo izdelke, ki jim poteče rok, pa na zamrzovalnik pogosto pozabimo. Veste, kako pravilo zamrzniti in odmrzniti živila ter kako pogosto je treba čistiti zamrzovalnik?

Kako poskrbeti, da bo imela domača prst dovolj organskih snovi?

Zdrava, rodovitna prst je osnova za zdrave rastline, posledično pa tudi za zdrave živali in ljudi, zanjo pa je ključno, da vsebuje dovolj organskih snovi. A z intenzivnim kmetovanjem, uporabo fitofarmacevtskih sredstev in pretirano izpostavljenostjo gole zemlje soncu smo ljudje precej zmanjšali vsebnost organskih snovi v zemlji. Kako jih lahko povrnemo in katerim napakam se pri vrtnarjenju in kmetovanju izogniti, da prsti ne bi preveč izčrpali?

15 kraškopoljskih prašičev na posebni misiji

Slovenski državni gozdovi imajo prav posebne pomočnike. Za pomoč pri pripravi tal za naravno pogozdovanje so namreč prvič "najeli" kraškopoljske prašiče. Gre za pilotni projekt, in če bo uspešen, bi lahko postal primer dobre prakse.

Veste, kam z odpadnim jedilnim oljem?

Če bi morali izbrati najpogosteje uporabljeno snov v svoji shrambi, bi to verjetno bilo jedilno olje, kajne? Olje se namreč uporablja za skoraj vse obroke, toda ali veste, kaj narediti z odpadnim oljem?

Veste, kaj je bokaši?

Vsak vrtičkar ve, da je kompostiranje dobro za vrt in za okolje, vendar ne vedo vsi, da obstaja veliko načinov kompostiranja. Ste že kdaj slišali za bokaši?

Dunajski raziskovalci v kravjih vampih našli rešitev za plastične odpadke

Avstrijski raziskovalci so v prebavnih sokovih kravjega želodca odkrili mikrobe, ki učinkovito razgrajujejo plastiko. Na podlagi tega odkritja bi lahko v prihodnosti s stranskim proizvodom mesne industrije na naraven način reciklirali plastiko.

Pozor, kopalnica skriva kup nevarnosti

Se sploh zavedate vseh nevarnosti, ki na nas prežijo v kopalnici? Kljub temu, da redno čistimo kopalniške površine, se zna zgoditi, da pozabimo na predmete, ki se nam na prvi pogled ne zdijo sporni, a lahko ogrožajo naše zdravje, če jih ne očistimo temeljito ali se jih ne znebimo pravočasno.

Uporaba jesenskega listja na vrtu 

Nobene potrebe ni, da bi odpadlo listje tlačili v vreče za smeti in vrgli stran. Mnogo bolje je, če jih preprosto uporabite. Ker se listi razgradijo in vsebujejo veliko ogljika, naredijo odlično zastirko, kompost in celo gnojilo za trate. 

Zakaj delo z zemljo osrečuje?

Vsak vrtičkar prizna, da ga delo na vrtu resnično osrečuje. A ključ do dobrega počutja se ne skriva le v tem, da s svojimi rokami nekaj pridelajo in nato žanjejo sadove svojega truda, pač pa tudi v sami zemlji oziroma prsti. Mikroorganizmi v njej namreč povzročijo proizvodnjo "hormona sreče" v našem telesu.

Dno Tihega oceana: Obstajajo organizmi, ki preživijo z najmanjšimi možnimi zalogami hrane

Skoraj 100 metrov pod morskim dnom Tihega oceana že 100 milijonov let živijo mikroorganizmi, poročajo japonski in ameriški znanstveniki.

Ste kdaj pomislili, kaj vse se nabira v glavi tuša?

Bakterije se nahajajo na naši koži in prav povsod okoli nas. Da smo jim v določeni meri izpostavljeni, je dobro za naš imunski sistem, a s pretiranim izpostavljanjem vseeno tvegamo okužbe. Skrivajo pa se tudi tam, kjer verjetno niti pomislili ne bi.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854