mikroplastike

Kaj je mikroplastika in kako nastane?
V našem svetu je razširjena prisotnost plastike dosegla raven brez primere, s posledicami, ki segajo daleč onkraj tistega, kar je videti na prvi pogled. Med najbolj zahrbtnimi manifestacijami onesnaževanja s plastiko je razširjenost mikroplastike, drobnih delcev, velikih manj kot pet milimetrov, ki so se infiltrirali v skoraj vsak kotiček našega okolja.

Je steklo res bolj trajnostno od plastike?
Razprava o tem, kateri material je bolj trajnosten – steklo ali plastika – ni od včeraj in zdi se, da imata obe strani svoje argumente, ki niso povsem iz trte zviti. Na prvi vtis je odgovor enostaven. Plastika je sintetični material, ki zastruplja naše oceane, gozdove in travnike, medtem ko steklo izhaja iz narave, je uporabno dlje časa in ga je mogoče reciklirati znova in znova. Pa je stvar res tako preprosta? Bomo z zamenjavo plastike za steklo doprinesli k čistejši zemlji?

Trendi na področju trajnosti in skrbi za naš planet
Uporaba izdelkov za večkratno uporabo, zmanjšanje uporabe plastike in premik od hitre k trajnostni modi so le nekateri trendi recikliranja, ki bodo vedno v modi. Preverite, kateri so še drugi načini s katerimi ste v trendu in hkrati delujete trajnostno.

Slovenski start-up, ki ga je Amazon uvrstil med 0,2-odstotka najboljših v Evropi
PlanetCare razvija filtre za pralne stroje, ki preprečujejo, da mikrosintetična vlakna ob pranju perila odplakne v vodo. Amazon je njihovo inovacijo prepoznal kot eno pomembnejših v Evropi.

V Atlantiku milijoni ton mikroplastike
Po Atlantiku plava na milijone ton mikroplastike, v novi študiji, objavljeni v strokovni reviji, trdijo strokovnjaki britanskega Nacionalnega centra za oceanografijo. Z novimi meritvami so ugotovili, da samo v zgornjih 200 metrih oceana plava med 12 in 21 milijoni ton mikroplastike.

Na svetovni dan Zemlje podjetja opozarjajo o odgovornem ravnanju z odpadki
Na današnji dan obeležujemo 50. svetovni dan Zemlje, ki vsako leto opozarja na pomen varovanja narave in okolja in ohranjanja naravnih virov ter trajnostnega prizadevanja za složno bivanje med človekom in Zemljo v luči hitrih globalnih sprememb.

Delci mikroplastike na Arktiki kažejo na onesnaženje zraka
Vsako leto v rekah kroži več milijonov ton plastičnih odpadkov, ki nato pristanejo v oceanih, kjer zaradi valov in ultravijolične svetlobe sonca postopoma razpadejo na manjše delce. Na Arktiki in v Alpah so znanstveniki odkrili drobce mikroplastike, ki jih raznaša veter, nato pa s snegom padejo na tla.

Slovenskemu startupu uspelo s filtri za mikroplastiko
Ob pranju perila se v okolje izpusti nezanemarljiva količina mikrovlaken, ki nato končajo v prehranski verigi. Prav iz tega razloga so v podjetju PlanetCare razvili filtre za pralne stroje, ki so namenjeni filtriranju mikrodelcev.

Adijo, plastika za enkratno uporabo!
V Evropski uniji je bil dosežen dogovor o prepovedi plastike za enkratno uporabo, kot so na primer plastični krožniki ali slamice, je danes sporočilo avstrijsko predsedstvo EU.