ministrstvo

Slovenija bo morda kmalu dobila še eno futuristično stolpnico
Stolpnice v Ljubljani rastejo kot gobe po dežju, toda ta, ki jo namerava družba Severnica zgraditi v naslednjih dveh letih, bo prekosila prav vse doslej. Ne samo s svojo višino, tudi njen izgled naj bi bil vse prej kot klasičen, lahko bi rekli celo futurističen.

Ministrstvo pojasnuje, kako je s požarno varnostjo v dijaških domovih
Kako je mogoče, da v dijaškem domu Ivana Cankarja v Ljubljani, v katerem se je ponoči zgodil hud požar, niso imeli nameščenih požarnih alarmov? To se danes – žal dan prepozno, sprašuje marsikdo. Toda ne glede na zakon gre pravzaprav za življenja mladih ljudi, ki jih je treba zaščititi, kar pa, kot kaže, v ustanovi niso storili.

Bodo luči na dvoriščih kmalu prepovedane?
Ministrstvo za okolje je v javno razpravo poslalo uredbo o omejevanju svetlobnega onesnaževanja okolja, ki med drugim prinaša bistveno nižje mejne vrednosti osvetljevanja oglasnih panojev v naseljih. Obenem prepoveduje celovito razsvetljavo stanovanjskih fasad, kar pa ne velja za zunanje prostore, kot so balkoni in dvorišča, mirijo na ministrstvu.

Bi morali lastniki psov in mačk plačati dodaten davek?
Zavetišča za zapuščene živali se na dnevni ravni soočajo s finančno stisko, prepolnimi kapacitetami ter pomanjkanjem osebja. Potem ko je v začetku leta k omenjenemu problemu ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pristopilo z novim davkom, pa se je nanje vsul plaz kritik. Mi smo preverili, kakšno je mnenje zavetišč ter ali menijo, da bi dodatna finančna sredstva, ki bi prišla s tega naslova, lahko kakorkoli pozitivno pripomogla k reševanju problematike.

Stanje v zavetiščih alarmantno, bi bilo z novelo zakona kaj bolje?
Stanje v slovenskih zavetiščih za živali je postalo zaskrbljujoče zaradi preobremenjenosti in pomanjkanja sredstev. V Sloveniji deluje 16 zavetišč, ki lahko sprejmejo približno 700 mačk in 400 psov. V letu 2023 so ta zavetišča sprejela 9.897 mačk in 1.572 psov, kar močno presega njihove kapacitete.

Kljub ljubezni do pokojnika tega ne počnite
Prižiganje sveč na grobovih je naša tradicija. Pogled na številne plamenčke, ki razsvetljujejo pokopališča, je lep. Toda žal so nagrobne sveče izredno velik ekološki problem. Lahko spomin na tiste, ki smo jih izgubili, počastimo drugače? Morda tako, da ne mislimo samo na pretekle generacije ampak predvsem na prihodnje?

Ministrstvo kmetovalcem svetuje, naj ta trenutek še ne gnojijo
Tako zimo kot uvod v pomlad je zaznamovalo suho vreme, ki se že odraža tako na travnikih, poljih, gozdovih kot vodotokih. Zato naj bo ravnanje z vodo skrbno, prav tako je še vedno prisotna nevarnost požarov v gozdovih oziroma naravnem okolju.

Pozor, lastniki gozdov
Ste imeli zaradi vremenskih razmer poškodovan gozd? Morda zaradi žledoloma ali vetroloma? Ali pa je gozd utrpel napad podlubnikov kot posledica žledoloma? Ministrstvo je objavilo razpis za nepovratna sredstva v višini 1,47 milijona evrov.

To je ena najdražjih vil na svetu
Nepremičnino v Rimu, so dali na trg za 471 milijonov evrov sredi ostrega dednega spora med tremi sinovi. Prodaja vile iz 16. stoletja, ki se ponaša z edino stropno fresko, ki jo je kdaj naslikal slavni italijanski mojster Caravaggio, je bila prestavljena, izklicna cena pa znižana za 20 %, potem ko na dražbi ni bilo mogoče pritegniti nobene ponudbe.

Milijon evrov za zaščito živali na paši pred medvedom in volkom
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je objavilo javni razpis za naložbe v kmetijska gospodarstva v višini 1 milijona evrov za zaščito živali na paši pred medvedom in volkom.

Za zmanjševanje energetske revščine namenjenih 266.000 evrov
Ker se dražita tako elektrika kot tudi zemeljski plin je Ministrstvo za okolje in prostor pripravilo ukrepe za zmanjševanje energetske revščine.

Francija bo od januarja 2022 prepovedala plastično embalažo za večino sadja in zelenjave
Z izvajanjem zakona iz februarja 2020 je francoska vlada objavila seznam približno 30 vrst sadja in zelenjave, ki jih bo treba prodajati brez plastične embalaže od 1. januarja. Na seznamu so por, jajčevci, paradižniki ter jabolka, banane in pomaranče.

Na voljo kar 10 milijonov evrov nepovratnih sredstev
Objavljeni javni razpis potencialnim upravičencem omogoča pridobitev nepovratnih sredstev Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP) in proračuna RS za naložbe v nakup in dobavo nove mehanizacije oziroma opreme za sečnjo in spravilo lesa ter povečanje ekonomske vrednosti gozda.

Razpisani so 3 milijoni evrov nepovratnih sredstev
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je objavilo javni razpis za naložbe v namakalne sisteme, ki so namenjeni več uporabnikom.

Kam so letos izginili čmrlji?
Marsikdo je opazil, da je bilo letos manj čmrljev. To je potrdil tudi monitoring divjih čebel. Letos so tako našteli 82 % manj čmrljev kot lani. To je slaba novica tako za kmetijstvo kot za naravo, saj so čmrlji med najpomembnejšimi opraševalci.

4. oktobra obeležujemo svetovni dan živali
Svetovni dan živali, ki ga obeležimo vsako leto 4. oktobra, je namenjen ozaveščanju o živalih za dvig statusa in dobrobiti živali, s ciljem, da bi svet, v katerem živimo, postal prijaznejši in varnejši za vse živali.

Kdo se skriva v temi kraške jame?
Slovenija je polna naravnih lepot. Ko razmišljamo, s čim se ponaša, zagotovo pomislimo tudi na kraške jame. Najbolj znana je Postojnska jama, a še zdaleč ni edina, ki osupne. Tako smo obiskali Županovo jamo, ki gosti zelo zanimive goste.

Steklina: dejstva, ne strah
28. september je svetovni dan boja proti steklini, ki ga bomo letos obeleževali že petnajstič. Letošnja tema je Steklina: dejstva, ne strah in opominja na aktualna globalna vprašanja, ki vplivajo tudi na odpravo stekline, kot na primer lažne novice ter zmote o cepljenju.

Na voljo več kot 1,1 milijona evrov nepovratnih sredstev
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) je v Uradnem listu objavilo javni razpis za ustanavljanje skupin in organizacij proizvajalcev v kmetijskem in gozdarskem sektorju.

Pol milijona evrov za odpravo zaraščanja kmetijskih površin
Upravičenec do podpore je nosilec kmetijskega gospodarstva, ki je lastnik ali zakupnik kmetijskega zemljišča v zaraščanju.

Kmetica leta 2021 je postala Marija Škof iz Metlike
Zveza kmetic Slovenije je za letošnjo kmetico leta izbrala vinogradnico Marijo Škof iz Metlike, uradno pa je podelila tudi naziv lanske kmetice leta, to je Marija Lamovšek s Trebelnega. Lani namreč podelitve zaradi epidemije covida-19 ni bilo.

Prosto živeče ptice ne sodijo v ujetništvo
Seznam ptic v Sloveniji navaja 380 prosto živečih vrst ptic, ki so bile potrjeno opažene na našem ozemlju med letoma 1800 in 2011. Razen sive vrane, šoje in srake pa so na celotnem območju Slovenije zavarovane vse domorodne vrste skupine pevci, ki nikakor ne sodijo v ujetništvo!

Nov javni razpis za ohranjanje in razvoj majhnih kmetij
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je objavilo javni razpis, ki je namenjen razvoju majhnih kmetij. Razpisanih je 15,4 milijona evrov nepovratnih javnih sredstev.

Zaradi slabe sezone v čebelarstvu finančna pomoč
Ministrstvo na podlagi predloženih podatkov ocenjuje, da je pomoč čebelarjem potrebna in nujna, zato bo pripravilo pravne podlage za dodelitev finančne pomoči. Poglejte, kakšne.

Na dveh javnih razpisih 20 milijonov evrov za naložbe v kmetijska gospodarstva
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v Uradnem listu objavilo dva javna razpisa. 12 milijonov evrov je namenjenih za naložbe v nakup in postavitev rastlinjakov ter nakup pripadajoče opreme, 8 milijonov evrov pa za naložbe v ureditev trajnih nasadov, nakup in postavitev mrež proti toči, ureditev zasebnih namakalnih sistemov, ki imajo enega uporabnika, ter nakup namakalne opreme in opreme za protislansko zaščito.

Temelje stavb še vedno gradimo iz betona, namesto da bi uporabili les in druge obnovljive materiale
Poraba električne energije za hlajenje in ogrevanje stavb bi se do leta 2050 lahko potrojila, zato je nujno tudi razogljičenje stavb oz. njihovega ogrevanja in hlajenja, so ugotavljali udeleženci mednarodne konference Slovenskega združenja za energetiko. Med drugim so poudarili, da je razogljičenje priložnost, a za to potrebujemo politično voljo.

Po nižinah velika toplotna obremenitev
Prvi letošnji vročinski val je poleg visokih temperatur in velike toplotne obremenitve prinesel tudi prvo možnost sušnega obdobja. Zato ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano poziva k skrbnemu ravnanju z vodo.

En ocean. Eno podnebje. Ena prihodnost
Svetovni dan oceanov, ki ga obeležujemo danes, je svetovni dan praznovanja oceanov in vsakoletni poziv za čim večje sodelovanje vseh deležnikov družbe s ciljem ohranitve oceanov.

Ris ima pomembno vlogo v gozdnem ekosistemu
'Ko varujemo risa, varujemo tudi njegov življenjski prostor ter posledično druge rastlinske in živalske vrste, ki tam živijo, zato pravimo, da je ris krovna vrsta v gozdnem ekosistemu.' Risa smo namreč v Sloveniji v preteklosti iztrebili, toda po zaslugi zavzetih posameznikov je ta veličastna žival spet naseljena v naših gozdovih.

Naravni parki prispevajo k ohranjanju biotske raznovrstnosti
V teh dneh obeležujemo kar tri pomembne okoljske dneve, in sicer dan Nature 2000 (21. 5.), mednarodni dan biotske raznovrstnosti (22. 5.) in evropski dan parkov (24. 5.). Ob dnevu Nature 2000 je Ministrstvo za okolje in prostor priredilo spletni pogovor z ustvarjalci naravoslovnega dokumentarnega filma Divja Slovenija. Letošnji evropski dan parkov pa sovpada s praznovanjem okrogle obletnice petih slovenskih naravnih parkov.