ministrstvo za kmetijstvo

Bi morali lastniki psov in mačk plačati dodaten davek?
Zavetišča za zapuščene živali se na dnevni ravni soočajo s finančno stisko, prepolnimi kapacitetami ter pomanjkanjem osebja. Potem ko je v začetku leta k omenjenemu problemu ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano pristopilo z novim davkom, pa se je nanje vsul plaz kritik. Mi smo preverili, kakšno je mnenje zavetišč ter ali menijo, da bi dodatna finančna sredstva, ki bi prišla s tega naslova, lahko kakorkoli pozitivno pripomogla k reševanju problematike.

Stanje v zavetiščih alarmantno, bi bilo z novelo zakona kaj bolje?
Stanje v slovenskih zavetiščih za živali je postalo zaskrbljujoče zaradi preobremenjenosti in pomanjkanja sredstev. V Sloveniji deluje 16 zavetišč, ki lahko sprejmejo približno 700 mačk in 400 psov. V letu 2023 so ta zavetišča sprejela 9.897 mačk in 1.572 psov, kar močno presega njihove kapacitete.

Ministrstvo kmetovalcem svetuje, naj ta trenutek še ne gnojijo
Tako zimo kot uvod v pomlad je zaznamovalo suho vreme, ki se že odraža tako na travnikih, poljih, gozdovih kot vodotokih. Zato naj bo ravnanje z vodo skrbno, prav tako je še vedno prisotna nevarnost požarov v gozdovih oziroma naravnem okolju.

Pozor, lastniki gozdov
Ste imeli zaradi vremenskih razmer poškodovan gozd? Morda zaradi žledoloma ali vetroloma? Ali pa je gozd utrpel napad podlubnikov kot posledica žledoloma? Ministrstvo je objavilo razpis za nepovratna sredstva v višini 1,47 milijona evrov.

Milijon evrov za zaščito živali na paši pred medvedom in volkom
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je objavilo javni razpis za naložbe v kmetijska gospodarstva v višini 1 milijona evrov za zaščito živali na paši pred medvedom in volkom.

Na voljo kar 10 milijonov evrov nepovratnih sredstev
Objavljeni javni razpis potencialnim upravičencem omogoča pridobitev nepovratnih sredstev Evropskega kmetijskega sklada za razvoj podeželja (EKSRP) in proračuna RS za naložbe v nakup in dobavo nove mehanizacije oziroma opreme za sečnjo in spravilo lesa ter povečanje ekonomske vrednosti gozda.

Razpisani so 3 milijoni evrov nepovratnih sredstev
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je objavilo javni razpis za naložbe v namakalne sisteme, ki so namenjeni več uporabnikom.

Kam so letos izginili čmrlji?
Marsikdo je opazil, da je bilo letos manj čmrljev. To je potrdil tudi monitoring divjih čebel. Letos so tako našteli 82 % manj čmrljev kot lani. To je slaba novica tako za kmetijstvo kot za naravo, saj so čmrlji med najpomembnejšimi opraševalci.

4. oktobra obeležujemo svetovni dan živali
Svetovni dan živali, ki ga obeležimo vsako leto 4. oktobra, je namenjen ozaveščanju o živalih za dvig statusa in dobrobiti živali, s ciljem, da bi svet, v katerem živimo, postal prijaznejši in varnejši za vse živali.

Steklina: dejstva, ne strah
28. september je svetovni dan boja proti steklini, ki ga bomo letos obeleževali že petnajstič. Letošnja tema je Steklina: dejstva, ne strah in opominja na aktualna globalna vprašanja, ki vplivajo tudi na odpravo stekline, kot na primer lažne novice ter zmote o cepljenju.

Na voljo več kot 1,1 milijona evrov nepovratnih sredstev
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (MKGP) je v Uradnem listu objavilo javni razpis za ustanavljanje skupin in organizacij proizvajalcev v kmetijskem in gozdarskem sektorju.

Pol milijona evrov za odpravo zaraščanja kmetijskih površin
Upravičenec do podpore je nosilec kmetijskega gospodarstva, ki je lastnik ali zakupnik kmetijskega zemljišča v zaraščanju.

Kmetica leta 2021 je postala Marija Škof iz Metlike
Zveza kmetic Slovenije je za letošnjo kmetico leta izbrala vinogradnico Marijo Škof iz Metlike, uradno pa je podelila tudi naziv lanske kmetice leta, to je Marija Lamovšek s Trebelnega. Lani namreč podelitve zaradi epidemije covida-19 ni bilo.

Nov javni razpis za ohranjanje in razvoj majhnih kmetij
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je objavilo javni razpis, ki je namenjen razvoju majhnih kmetij. Razpisanih je 15,4 milijona evrov nepovratnih javnih sredstev.

Zaradi slabe sezone v čebelarstvu finančna pomoč
Ministrstvo na podlagi predloženih podatkov ocenjuje, da je pomoč čebelarjem potrebna in nujna, zato bo pripravilo pravne podlage za dodelitev finančne pomoči. Poglejte, kakšne.

Na dveh javnih razpisih 20 milijonov evrov za naložbe v kmetijska gospodarstva
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v Uradnem listu objavilo dva javna razpisa. 12 milijonov evrov je namenjenih za naložbe v nakup in postavitev rastlinjakov ter nakup pripadajoče opreme, 8 milijonov evrov pa za naložbe v ureditev trajnih nasadov, nakup in postavitev mrež proti toči, ureditev zasebnih namakalnih sistemov, ki imajo enega uporabnika, ter nakup namakalne opreme in opreme za protislansko zaščito.

Po nižinah velika toplotna obremenitev
Prvi letošnji vročinski val je poleg visokih temperatur in velike toplotne obremenitve prinesel tudi prvo možnost sušnega obdobja. Zato ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano poziva k skrbnemu ravnanju z vodo.

En ocean. Eno podnebje. Ena prihodnost
Svetovni dan oceanov, ki ga obeležujemo danes, je svetovni dan praznovanja oceanov in vsakoletni poziv za čim večje sodelovanje vseh deležnikov družbe s ciljem ohranitve oceanov.

Pomagajmo opraševalcem
20. maja tako Slovenija kot tudi celoten svet že četrtič obeležujemo svetovni dan čebel, ki ga je Generalna skupščina Organizacije Združenih narodov (OZN) razglasila 20. decembra 2017. Slovenija z razglasitvijo posebnega dneva, posvečenega čebelam in divjim opraševalcem, na globalni ravni pomembno prispeva k ozaveščanju o pomembnosti čebel in divjih opraševalcev.

Podnebne spremembe pomembno vplivajo na pridelavo hrane
Vsako leto 15. maja, na svetovni dan podnebnih sprememb, se spomnimo na pomen podnebja in vremenskih razmer na pridelavo hrane, zlasti v sadjarstvu, zelenjadarstvu, poljedelstvu in vinogradništvu. Vsakoletne spomladanske pozebe, suše, poplave, toča in neurja za pridelovalce hrane predstavljajo velik izziv in zahtevajo resne prilagoditve pridelave, so opozorili pri Zbornici kmetijskih in živilskih podjetij pri GZS.

Čebelam trda prede, svoje zelenice pokosite čim kasneje
Letošnja pozeba je v sadovnjakih pustila katastrofalno škodo, ki pa ne bo vplivala le na plodove. Ta škoda pa bo zaznamovala celoten ekosistem.

Obvestilo sadjarjem pred spomladansko pozebo
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano obvešča sadjarje, da bo po podatkih Urada za meteorološko napoved Agencije RS za okolje jutri in v četrtek zjutraj zelo mrzlo za ta čas, povsod po državi bo možna pozeba. Petkovo jutro bo manj mrzlo, predvsem v notranjosti bo še možna pozeba.

To lahko naredi vsak posameznik v skrbi za pitno vodo
Danes je svetovni dan voda, zato naj spomnimo, kako nepogrešljiva je voda za življenje in kako lahko sami pripomoremo, da jo obvarujemo in preprečimo njeno onesnaževanje.

Sečna sezona v gozdu še traja – naj bo delo varno in učinkovito!
Delo v gozdu še vedno velja za eno najzahtevnejših in najnevarnejših, zato je zelo pomembna primerna oprema za delo v gozdu in seveda znanje ter izkušnje. K večji varnosti pri delu v gozdu znatno prispevajo sodobni gozdarski stroji (strojna sečnja, sodobne gozdarske žičnice s procesorsko glavo ipd.). V Sloveniji deluje že kar nekaj izvajalskih podjetij in samostojnih podjetnikov, ki so opremljeni z najsodobnejšimi stroji za varno delo v gozdu.

Mladim kmetom za pomoč na voljo 10,5 milijona evrov
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je v Uradnem listu objavilo sedmi javni razpis v okviru podukrepa 6.1 Pomoč za zagon dejavnosti za mlade kmete. Razpisanih bo 10,5 mio evrov nepovratnih sredstev iz Programa razvoja podeželja 2014–2020.

Ponovni poziv za vložitev vloge za izplačilo za kmete z nizkimi prejemki, ki so starejši od 65 let
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ponovno obvešča vse upravičence, da je bil 30. decembra 2020 v Uradnem listu RS št. 203/20 objavljen Zakon o interventnih ukrepih za pomoč pri omilitvi posledic drugega vala epidemije COVID-19. Upravičence pozivamo k oddaji vlog – rok je le še do 31. januarja 2021.

Kaj se bo zgodilo z golobom, ki se je 'pretihotapil' v Avstralijo?
Iz Avstralije prihaja zgodba o ameriškem golobu, ki je potoval čez Tihi ocean in pristal na avstralski obali. Ker ima Avstralija stroge zakone glede tujerodnih živali, goloba zdaj najbrž čaka usmrtitev, kajti uradni organi menijo, da je zaradi njega tvegana biološka varnost.

(Po)mislimo na živali – ne uporabljajmo pirotehničnih sredstev
Negativnim vplivom uporabe pirotehničnih sredstev so izpostavljene vse domače živali: psi, mačke in druge hišne živali, pa tudi rejne živali. Še posebej so na poke pirotehničnih sredstev občutljivi psi in konji.

Razpisanih 216.000 evrov nepovratnih sredstev za čebelarje
Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano čebelarje obvešča, da sta v Uradnem listu objavljena dva javna razpisa za čebelarje.

Minevajo tri leta od razglasitve svetovnega dne čebel
Decembra 2017 je Generalna skupščina OZN na pobudo Slovenije soglasno sprejela resolucijo, s katero je 20. maj razglasila za svetovni dan čebel. Na ta dan vsako leto še posebej opozorimo svetovno javnost na pomen ohranjanja čebel in drugih opraševalcev za celotno človeštvo, hkrati pa je to tudi priložnost za poziv h konkretnim aktivnostim za njihovo ohranjanje.