Dominvrt.si

ministrstvo za okolje in prostor

Bodo luči na dvoriščih kmalu prepovedane?

Ministrstvo za okolje je v javno razpravo poslalo uredbo o omejevanju svetlobnega onesnaževanja okolja, ki med drugim prinaša bistveno nižje mejne vrednosti osvetljevanja oglasnih panojev v naseljih. Obenem prepoveduje celovito razsvetljavo stanovanjskih fasad, kar pa ne velja za zunanje prostore, kot so balkoni in dvorišča, mirijo na ministrstvu.

Kljub ljubezni do pokojnika tega ne počnite

Prižiganje sveč na grobovih je naša tradicija. Pogled na številne plamenčke, ki razsvetljujejo pokopališča, je lep. Toda žal so nagrobne sveče izredno velik ekološki problem. Lahko spomin na tiste, ki smo jih izgubili, počastimo drugače? Morda tako, da ne mislimo samo na pretekle generacije ampak predvsem na prihodnje?

Za zmanjševanje energetske revščine namenjenih 266.000 evrov

Ker se dražita tako elektrika kot tudi zemeljski plin je Ministrstvo za okolje in prostor pripravilo ukrepe za zmanjševanje energetske revščine.

Kam so letos izginili čmrlji?

Marsikdo je opazil, da je bilo letos manj čmrljev. To je potrdil tudi monitoring divjih čebel. Letos so tako našteli 82 % manj čmrljev kot lani. To je slaba novica tako za kmetijstvo kot za naravo, saj so čmrlji med najpomembnejšimi opraševalci.

Kdo se skriva v temi kraške jame?

Slovenija je polna naravnih lepot. Ko razmišljamo, s čim se ponaša, zagotovo pomislimo tudi na kraške jame. Najbolj znana je Postojnska jama, a še zdaleč ni edina, ki osupne. Tako smo obiskali Županovo jamo, ki gosti zelo zanimive goste.

Prosto živeče ptice ne sodijo v ujetništvo

Seznam ptic v Sloveniji navaja 380 prosto živečih vrst ptic, ki so bile potrjeno opažene na našem ozemlju med letoma 1800 in 2011. Razen sive vrane, šoje in srake pa so na celotnem območju Slovenije zavarovane vse domorodne vrste skupine pevci, ki nikakor ne sodijo v ujetništvo!

En ocean. Eno podnebje. Ena prihodnost

Svetovni dan oceanov, ki ga obeležujemo danes, je svetovni dan praznovanja oceanov in vsakoletni poziv za čim večje sodelovanje vseh deležnikov družbe s ciljem ohranitve oceanov.

Naravni parki prispevajo k ohranjanju biotske raznovrstnosti

V teh dneh obeležujemo kar tri pomembne okoljske dneve, in sicer dan Nature 2000 (21. 5.), mednarodni dan biotske raznovrstnosti (22. 5.) in evropski dan parkov (24. 5.). Ob dnevu Nature 2000 je Ministrstvo za okolje in prostor priredilo spletni pogovor z ustvarjalci naravoslovnega dokumentarnega filma Divja Slovenija. Letošnji evropski dan parkov pa sovpada s praznovanjem okrogle obletnice petih slovenskih naravnih parkov.

Gorenjski gozdovi bogatejši za tri rise

Potem ko so v okviru projekta Life Lynx na Jelovici v naravo spustili risa Zoisa in Aido, so se jima na Gorenjskem pridružili še Tris, Julija in Lenka. "Gre za pomemben dogodek za slovensko okolje in naravo, še posebej pa za slovenskega risa," je dejal minister za okolje in prostor.

Kaj prinaša novi gradbeni zakon?

Ministrstvo za okolje in prostor je v vladno obravnavo predložilo predlog novega gradbenega zakona. Ta bo med drugim upošteval odločbo ustavnega sodišča glede posega v pravico do spoštovanja doma ter uvedel določene spremembe in novosti, da bi bili postopki enostavnejši in hitrejši.

Gradbeni zakon

1. junija 2018 smo dobili tri zakone s področja prostorskega načrtovanja in graditve objektov, ki se dotikajo področja gradnje. Med njimi je Zakon o urejanju prostora, Gradbeni zakon in Zakon o arhitekturni in inženirski dejavnosti.

Lastniki psov: v gozdu naj bo pes na povodcu

Čeprav so prostoživeče živali oz. divjad prilagojene na mrzli del leta, so takrat zaradi mraza in pomanjkanja hrane ogrožene. Divjad dodatno ogroža tudi človek s svojim neprimernim ravnanjem in posegi v njeno življenjsko okolje. Mednje štejejo predvsem sprehajanje psov brez povodca, pohodi stran od uhojenih poti, smučanje izven označenih smučišč in vožnja z motornimi sanmi izven poligona.

Kmetijsko ministrstvo izpostavlja pomen poklicev s svojega področja

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je ob začetku novega šolskega leta izpostavilo pomen poklicev s področja, ki ga pokriva. Ob tem si želijo, da bi bilo mladih, ki se odločajo za poklice, povezane s kmetijstvom, podeželjem, proizvodnjo hrane, hortikulturo, naravovarstvom, gozdarstvom in živinorejo, še več.

''Po epidemiji bo čas za razvoj gospodarstva na okoljskih temeljih''

Čas okrevanja po epidemiji je čas za dolgoročni razvoj gospodarstva na zdravih temeljih, ki upoštevajo okoljske omejitve, so poudarili v Eko krogu.

Nevladniki kritični do predlaganega odstrela zveri

Več kot 30 slovenskih nevladnih organizacij je na predstavništvo Evropske komisije in pisarno Evropskega parlamenta v Sloveniji naslovilo javno pismo. V njem pozivajo zavzetju za takojšnjo uveljavitev moratorija na odstrel zveri v Sloveniji. Bruselj bi moral po njihovem mnenju subvencije pogojevati z uvajanjem dobrih praks na tem področju.

V javni obravnavi spremembe uredbe o odpadni embalaži

Ministrstvo za okolje in prostor je pred slabima dvema tednoma v javno obravnavo dalo predlog sprememb uredbe o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo. Z njo so predlagali, da komunalna podjetja ne bi več predajala vse embalaže družbam za ravnanje z odpadno embalažo, ampak tudi neposredno izvajalcem obdelave. Ta prevzem bi financirali iz naslova okoljske dajatve.

Gradijo se nova najemna stanovanja

Med 400 novimi najemnimi stanovanji v Mariboru jih bo 88 v leseni gradnji!

Spoznajte najstnico, ki pravi, da podnebne spremembe ne obstajajo

Naomi Seibt je devetnajstletnica, ki se jo je oprijel oznaka anti-Greta. V nasprotju s slednjo podnebno aktivistko, Naomi namreč ne verjame v globalno segrevanje, saj pravi, da je umetno ustvarjen.

Pravilnik o minimalnih tehničnih zahtevah za graditev stanovanjskih stavb in stanovanj

Omenjen pravilnik je bil v Sloveniji sprejet 5. januarja 2011, veljati pa je začel 22. istega meseca. Kaj pravzaprav določa, kakšne zanimivosti so v njem, in zakaj se tiče praktično vseh ljudi?

Aktivisti za pravice živali vdrli na zasebno kmetijo

Na ministrstvu za kmetijstvo so v odzivu za javnost na nedavni vdor skupine aktivistov za pravice živali na zasebno kmetijo izrazili zaskrbljenost nad tovrstnim početjem oz. načinom sporočanja stališč. Poudarili so, da je prostor za izražanje v dialogu s predstavniki oz. zastopniki ustreznih skupin in sektorjev.

Občine s sporazumom do manj plastičnega pribora

Minister za okolje in prostor Simon Zajc ter predsednik Skupnosti občin Slovenije Aleksander Jevšek sta danes podpisala sporazum o spodbujanju zmanjšanja uporabe plastičnega pribora v slovenskih občinah. S sporazumom občine obljubljajo, da na javnih in internih prireditvah in sestankih ne bodo nudile plastičnega pribora.

Država še ne bo znižala praga za plačevanje embalažnine

Ministrstvo za okolje in prostor si je premislilo in opustilo sprejemanje spremenjene uredbe o embalaži in odpadni embalaži. Predlog je predvideval ukinitev količinskega praga dajanja embalaže v promet za nastanek obveznosti plačila stroškov ravnanja z odpadno embalažo, a bo ministrstvo s spremembami počakalo na nov zakon o varstvu okolja.

Črna gradnja - se izplača?

24. oktobra 2017 je začel veljati nov gradbeni zakon, ki je v veljavo stopil manj kot mesec dni kasneje – 17. novembra istega leta, v dejanski uporabi pa je od 1. avgusta 2018. Od takrat je v Sloveniji mogoče legalizirati črno gradnjo. Čeprav želite zgraditi le pomožni objekt ali zgolj razširiti/preoblikovati obstoječo stavbo, potrebujete gradbeno dovoljenje. Kaj je gradbeno dovoljenje, zakaj in za kaj ga potrebujemo, kaj je črna gradnja in kako jo lahko legaliziramo?

Odpeljali so že več kot 5600 ton odpadne embalaže

Še pomnite lanskega decembra? Podatki okoljskega ministrstva kažejo, da je bilo v skladu s sprejetim interventnim zakonom o odvozu nakopičene odpadne komunalne embalaže in odpadnih nagrobnih svež do letošnjega 1. avgusta odpeljane 5627,24 tone odpadne embalaže. Slabih 8000 ton embalaže še čaka na odvoz, skupno pa naj bi država v ta namen namenila 1,8 milijona evrov.

Pomožni objekti za katere potrebujete dokumentacijo

Čeprav želite zgraditi le pomožni objekt ali zgolj razširiti ali preoblikovati obstoječo stavbo, potrebujete gradbeno dovoljenje. Kaj pravzaprav je gradbeno dovoljenje in za kaj ga potrebujete?

Odpadki v Sloveniji velik posel, ministrstvo predlaga poseben zakon

Na ministrstvu za okolje in prostor so se ob številnih težavah na področju odpadkov in okolja odločili, da gredo v pisanje priprave posebnega zakona.

Delovati je začela Zelena svetovalnica

V okviru projekta Zagovorniki okolja, ki ga sofinancirata ministrstvo za okolje in prostor in Eko sklad, je začela delovati neodvisna pravna svetovalnica za vprašanja s področja varstva okolja ter urejanja prostora.

Temna stran čarobnega ognjemeta

Ognjemeti ob prazničnih dneh pričarajo posebno vzdušje, vendar obenem povzročajo veliko in negospodarno onesnaženost ozračja z delci ter predstavljajo tveganje za zdravje, je opozorilo ministrstvo za okolje in prostor.

Odpadna embalaža: novi postopki odvoza

Na ministrstvo za okolje in prostor prihajajo pogodbe o odvozu odpadne embalaže na podlagi nove uredbe o ravnanju z embalažo in odpadno embalažo. Koliko jih je prispelo, zaenkrat ni znano, a v Zbornici komunalnega gospodarstva opozarjajo na zahteven položaj bolj oddaljenih izvajalcev javnih služb.

Register stavb: časa imate le še teden dni!

Le še do 22. novembra je mogoče bistvene podatke v Registru stavb spremeniti preko vprašalnika. Po tem datumu boste morali to storiti z elaboratom, za katerega boste tudi mastno plačali. In če sprememb ne javite?

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860