Dominvrt.si

mladi

To v Afriki uporabljajo namesto toaletnega papirja

Vsako leto po svetu posekajo milijon dreves za izdelavo toaletnega papirja. Je bolj trajnostno, če ga gojimo sami?

Kako na vrtu vzgojiti teloh?

Pri načrtovanju okrasnega vrta se pogosto zdi, da pozabljamo, kako se podoba vrta skozi leto spreminja, in zato nehote spregledamo rastline, ki cvetijo tudi v hladnejšem delu leta. Že res, da se zunaj več časa zadržujemo poleti in si zato želimo, da uspevajo in nas razveseljujejo predvsem takrat, a obstajajo tudi rastline, ki so cvetoče in polne življenja ravno pozimi.

Mnogi mislijo, da je plevel, a v resnici je še kako zdravilen

Koliko med vami vas je slabe volje, ko na lično urejenih gredicah zagledate plevel? Med njimi je tudi tolščak, toda četudi je plevel, je ta rastlina zelo okusna ter celo zdravilna. Mogoče mu zato na svojem vrtu namenite svoj košček zemlje.

Poznate to grmičasto rastlino z vijoličastimi plodovi?

Lepoplodka ali kalikarpa spada med bisere rastlinskega sveta. Na listopadnem grmu, ki zraste okrog dva metra, se poleti odprejo drobni zvezdasti škrlatno vijolični cvetovi, ki v jeseni dozorijo v škrlatne plodove. Jeseni in pozimi lahko tako na njej občudujemo čudovite okrogle jagode vijolične barve. Čeprav plodovi niso užitni, so sami po sebi lahko čudovita dekoracija.

Kaj je tatsoi, zelenjava, ki bo preživela tudi mrzlo zimo?

Tatsoi je zelena listnata zelenjava, ki spada v družino kapusnic tako kot zelje, ohrovt, cvetača in brokoli. Ima velike zaobljene liste v obliki žlice, ki so maslene teksture in rahlo sladkega okusa. Gre za zelenjavo, ki izvira iz Azije, ker je podobno kot špinača precej odporna na mraz, pa je primerna tudi za gojenje jeseni in pozimi.

Priljubljena sobna rastlina, ki spada v družino figovcev

Benjamin ali Fikus benjamin, kot je njegovo polno ime, raste kot veliko širokolistno zimzeleno drevo. V naravi ga najdemo na predelih s tropskim in subtropskim podnebjem, pri nas pa velja za izjemno priljubljeno sobno rastlino, ki se pogosto znajde v domovih, pisarnah in drugih notranjih prostorih. Njegovo priljubljenost bi lahko pripisali tudi njegovi dolgoživosti, v ustreznih pogojih se namreč lahko obdrži tudi do 70 let.

Zelenjava, ki pozimi potrebuje zaščito pred mrazom

Dnevi so vedno krajši, svetlobe je vedno manj, temperature pa vedno nižje – vsi ti znaki nas opozarjajo, da se narava pripravlja na zimsko spanje. Z vrtov smo tako pobrali že vso poletno zelenjavo, ozimnice pa se šibijo pod težo krompirja, vloženih kumaric, čebule, jabolk, buč, marmelade in drugih pridelkov. A to nikakor ne pomeni, da je naš vrt sedaj popolnoma prazen. Številne vrtnine, ki jih posadimo v času pozne setve, lahko nabiramo celo zimo, vse do zgodnje spomladi. Nekatere izmed njih kljub uspevanju v hladni sezoni, potrebujejo dodatno zaščito - v nadaljevanju preberite, katere so to in kako jih kar najbolje zaščititi.

Razmere na trgu mladi par prisilile, da se je preselil v staro šolo

Cene nepremičnin so v zadnjem času poletele v nebo, zato je marsikdo pri reševanju stanovanjskega problema prisiljen iskati inovativne rešitve. A ne samo pri nas, neugodne razmere čez lužo so mladi par privedle do tega, da je kupil staro šolo in jo spremenil v svoj sanjski dom. Poglejte, kako jima je to uspelo.

Mehiška kuhinja je več kot samo čili

Sveže sestavine in pristni okusi ter seveda aromatične začimbe so razlog za priljubljenost tradicionalnih mehiških jedi tudi zunaj meja Latinske Amerike. Če je mehiška hrana po čem znana, so to zagotovo močne arome, ki jih pričarajo najrazličnejše začimbe. Za avtentično izkušnjo mehiške kuhinje boste seveda morali obiskati državo, kjer znajo jedi tudi najbolje pripraviti, gotovo pa lahko s pravimi začimbami tudi doma ustvarimo pridih Mehike. Nekaj najpogostejših, ki jih uporabljajo na tem delu sveta, smo opisali spodaj.

Goba, ki jo zlahka zamenjamo s strupeno panterjevo mušnico

Potem ko je v javnost pred nekaj dnevi prišel primer zastrupitve z izjemno strupeno gobo – panterjevo mušnico, se znova pojavljajo opozorila, naj ljudje ne nabirajo gob, ki jih ne poznajo. Zamenjava panterjeve mušnice z bisernico je namreč slovenski par nedavno skoraj stala življenja.

Zelenjava, ki jo gojimo v hladnejšem delu leta

Jesen je letni čas, ko z vrta pobiramo zadnje pridelke in zemljo počasi začnemo pripravljati na počitek, ki traja do pomladi. Vseeno pa lahko ob koncu poletja za delo na vrtu ujamemo še nekaj sončnih žarkov. Hitro rastoče vrste zelenjave, ki so odporne na mraz, nas bodo razveseljevale še vsaj celo jesen, druge pa bodo ob primerni zaščiti preživele tudi zimo.

Zato bi morali v septembru pred vrata položiti palčke cimeta

Cimet je priljubljena sestavina za peko, ki daje občutek topline in domačnosti. Še posebej je priljubljen v hladnejših zimskih mesecih, a staro verovanje pravi, da vam lahko pride prav že v septembru – in to na precej nenavaden način.

Neverjeten razlog, zakaj orke napadajo ladje

Od maja 2020 do danes so raziskovalci dokumentirali okoli 700 primerov ork, ki so v neposredni bližini Iberskega polotoka poskušale potopiti ladje in čolne. Znanstveniki so sedaj končno razvozlali uganko, zakaj to počnejo.

Obmetavanje s paradižniki - tradicija ali umazan kaos?

Mesto Bunol na vzhodu Španije so zadnjo avgustovsko sredo preplavile množice obiskovalcev, ki so se udeležili tradicionalnega festivala obmetavanja s paradižniki. Po podatkih organizatorjev se je letošnje 77. izvedbe festivala udeležilo okoli 22.000 oseb, ki jim je bilo na voljo za obmetavanje več kot 120 ton prezrele povrtnine.

Je pametno, da pes spi v naši postelji?

Obstajajo ljudje, ki imajo psa z določenim namenom, največkrat za čuvanje hiše ali pa na primer lovci za sam lov. Priznali ali ne, psi so bili v preteklosti obravnavani predvsem kot nekakšno 'delovno orodje', s katerim so si ljudje pomagali pri vsakdanjih, zahtevnih in malo manj zahtevnih opravilih. Takšno dojemanje psov pa v današnjih časih izpodriva dejstvo, da smo ljudje začeli na psa gledati tudi in predvsem kot na družinskega člana. Nekateri gredo celo tako daleč, da s svojim kosmatincem spijo v isti postelji. Ali je to pretiravanje ali ne, kakšna so realna dejstva in kaj so zgolj miti, si bomo pogledali v nadaljevanju.

To so pasme za 'lene' lastnike

Številni si psaizberejo glede na videz, barvo, namesto da bi glavno vlogo pri odločanju igrale značilnosti določene pasme. Katere pasme so primernejše za bolj 'lene' lastnike?

Orehovec: recept za domači zeliščni liker

Orehovec se v ljudskem zdravilstvu že več sto let uporablja kot 'zdravilo' za lajšanje težav s prebavo, želodcem in ščitnico. V nadaljevanju razkrivamo 90 let star recept za orehov liker.

Zakaj se kumara na rastlini začne zvijati?

Gotovo ste že kdaj opazili, da se je kumara na rastlini začela zvijati in ste tako dobili popolnoma deformiran plod? Če gre le za rahlo ukrivljenost, to ne bo težava, a kadar se že manjši plod začne zavijati, to pogosto onemogoči nadaljnjo rast in debeljenje. Da bi ta pojav preprečili, je treba vedeti, zakaj do njega pride.

Vrtna opravila, ki nas čakajo v mesecu juniju

Katera vrtna dela nas čaka v prihajajočih tednih?

S tem preprostim trikom boste prepodili pajka iz stanovanja

Zadnja stvar, ki jo želite videti, ko sredi noči prižgete luč v kopalnici, je pajek, ki leze po steni. Ali še huje, da ga opazite, kako visi nad vašo posteljo.

Ana uredila sobo dijaku, ki ni imel niti pisalne mize

Otoci so naše največje bogastvo, zato se starši trudimo, da bi jim zagotovili vse, kar potrebujejo za optimalen razvoj. V ta segment seveda sodi tudi otroška soba - prostor, ki jim zagotavlja varen in udoben pristan v vseh trenutkih življenja. Tudi v Delovni akciji ureditvi otroškega kotička vselej namenijo prav posebno pozornost, zato smo se pri ekipi pozanimali, na kaj je treba pri opremljanju otroške sobe še posebej paziti!

To je edini politik, ki ga imajo ljudje res radi

Najbolj priljubljen politik v ZDA sliši na ime Max in je na čelu manjšega gorskega mesteca Idyllwild. Mladi župan Max, natančneje Maximus Müller, Max tretji, je labradorec, ki ima kar 90-odstotno podporo, in sicer tudi po volitvah. Še več, verjetno je edini politik, ki na ukaz utihne.

Hiša - si tudi vi želite, da bi imeli lastno?

Ko se odločamo za gradnjo lastne hiše in ko odločitev zanjo dejansko pade, moramo čez dolgotrajni proces in čez kar nekaj dokumentov, preden se gradnje dejansko lahko lotimo. A še prej se moramo navadno odločiti, kakšno hišo si sploh želimo.

Grah je prva zelenjadnica, ki jo posejemo spomladi

Le kaj je boljše kot nežni mladi stroki živo zelenega in rahlo sladkastega graha, ki naznanjajo pomlad? Ta enoletna zelnata rastlina iz družine metuljnic je precej preprosta za vzgojo, prav tako pa ni nobene bojazni, da bi vam zaradi mraza pomrznila – četudi je ena prvih vrtnin, ki jih posadimo že zelo kmalu v začetku sezone, takoj ko sonce vsaj malo ogreje zemljo.

Kako se znebiti česnove muhe?

Česnova muha (Helomyza lurida) je škodljivec, ki ga praktično nikoli ne boste opazili drugje kot na česnu, le v nekaterih primerih na čebuli. Ker so odrasle živali sposobne preživeti zimo, življenjski krog pa traja eno leto, največ težav povzročajo zgodaj spomladi, ko povprečna temperatura zraka doseže 12 stopinj Celzija. Za varstvo pred tem škodljivcem lahko uporabimo naravna sredstva in pripravke, prav tako pa neugodne posledice napada lahko zmanjša zgodnejše sajenje v jesenski setveni dobi in kasnejše v spomladanski.

Pot do uspeha ni bila lahka, a mlademu Slovencu je uspelo

Janez Rakovec je mlad pridelovalec, ki sta ga vedno zanimala inovativno in tehnološko napredno pridelovanje in kmetijstvo. Že kot srednješolec se je navdušil nad svetom alg in od takrat vse svoje znanje in trud posveča le temu. Po trnovi poti je oblikoval ekološki izdelek, ki ga predstavlja tudi v oddaji Štartaj, Slovenija: na podeželju.

To v prostem času David Beckham počne s svojo hčerko Harper

David Beckham, ki je nedavno s svojim dokumentarcem odstrl delček svojega profesionalnega in zasebnega življenja, je med drugim tudi navdušen vrtnar. In kot kaže, mu vzgoja zelenjave in zelišč odlično uspeva – tudi po zaslugi inovativnih metod organskega vrtnarjenja.

Čas je za obiranje kivija

November je mesec, v katerem na svoj račun pridejo vsi ljubitelji kivija. Ker ga je razmeroma enostavno gojiti, se pogosto znajde tudi na naših vrtovih in pod nadstreški, poleg tega pa imamo od njega korist kar dvakrat v letu. Poleti nam bujno zelenje daje prijetno senco, pozno jeseni ali v začetku zime pa zdrave sadeže, polne vitamina C z zeleno sredico in rjavo lupino.

Izumrla ptica opažena na Blejskem jezeru

Obiskovalci Cerkniškega jezera so imeli v preteklih dneh srečo videti nekaj zares osupljivega. Tam se je namreč pojavila ptica, ki naj bi po nekaterih podatkih izumrla že v 17. stoletju. Kot kaže, pa grivasti ibis ali klavžar, kot je slovensko poimenovanje zanjo, še ni rekel zadnje besede.

Poznate vinsko bučo?

Vinska buča, imenovana tudi kalabaš, izvira iz tropske Afrike, vendar pa jo zaradi njene okrasne, uporabne in estetske vrednosti gojijo na različnih, predvsem toplejših delih sveta. Mladi plodovi so užitni in jih pripravljamo na enak način kot preostale jedilne buče. Posebnost vinskih buč je ta, da imajo zreli plodovi izjemno trdo lupino, zato jih je, če bučo dalj časa pustimo zoreti, mogoče oblikovati v najrazličnejše predmete – od 'steklenic' za vodo do glasbil, posode in celo ptičje hišice. Poleg tega je vinska trta zaradi razkošnih belih cvetov in gostega listja priljubljena okrasna rastlina.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836