Dominvrt.si

mladiče

Kaj storiti, če na vrtu najdemo ježka?

Vrt je ekosistem, ki ni samo prostor za rast rastlin, ampak je tudi dom številnih živali. Med listjem in vejami se tako med drugim pogosto znajde tudi kakšen ježek. Ali je to sreča ali nesreča? Preberite v nadaljevanju.

Veterinarka razkriva, kaj morate vedeti, preden sterilizirate psa ali mačko

Lastništvo živali s seboj prinaša marsikatero pomembno odločitev, mednje pa spada tudi ta o kastraciji ali sterilizaciji živali. Nenazadnje to, ali boste vašega ljubljenčka sterilizirali oz. kastrirali dolgoročno pozitivno vpliva tudi na njegovo zdravje. Kot vsaka operacija pa tudi ta prinaša določena tveganja - o možnih zapletih smo zato povprašali vodjo veterinarske ambulante BIC Ljubljana, Nušo Schumet.

V Zavetišču Horjul: brez humorja bi že zdavnaj lahko odnehali

V okviru projekta Tačke niso igračke smo obiskali eno od bolj znanih zavetišč za živali, Zavetišče Horjul, ki je dom več kot 110 dušam – človeškim in živalskim. Če sanjarite o delu v zavetišču in razmišljate, kako lepo se je crkljati z vsemi živalicami, potem se zbudite. Delo v zavetišču je vse prej kot to. Je garanje, odgovornost, stres, včasih tudi obup. A vse to v zavetišču zmorejo premagovati, ker vedo, da brez njih živali nimajo nikogar.

To so najbolj očitni znaki, da se ljubljenček goni

Pri razmnoževanju mačk in psov veliko vlogo igra odgovornost njihovih lastnikov. Na kaj morate biti pozorni?

Obdarovanje z živalmi: ko decembrsko 'darilo' že januarja postane odveč

V zavetiščih za živali si želijo, da bi za svoje varovance našli odgovornega skrbnika. To zahteva veliko truda in časa, zato opozarjajo, da ne podpirajo hipnih odločitev za posvojitev živali, ki jih je več v teh prazničnih dneh. "Vsak januar dobivamo klice, da bi radi v zavetišče oddali žival, ki so si jo omislili v veselem decembru za darilo," opozarjajo v Zavetišču Horjul in dodajajo: če želite razveseljevati, raje pomagajte finančno, materialno ali s prostovoljstvom.

Ko le ne bi potrebovali več zavetišč in tudi Jurijev ne

Če še niste slišali za enega največjih slovenskih živalskih vplivnežev Jurija Juhanta in Horjulce, potem niste ravno 'up to date' z družbeno sceno. Jurij je pred leti pustil službo in postal oskrbnik, rešitelj in borec za živali. Njegove objave imajo enako mero ostrine do vseh neodgovornih lastnikov živali kot tudi neverjetne topline do živali, ki so se znašle v njegovi oskrbi. A to ni članek o Juriju, pač pa o tem, kaj je narobe z našim svetom, da imamo premalo Jurijev, ki rešujejo, kar smo kot družba zamočili.

Mačke niso igračke, ki jih po uporabi zavržemo

Danes je svetovni dan mačk. Za ene mačke bo to še en dan v varnem zavetju doma, za nekatere še en dan čakanja v zavetišču na par rok in toplo naročje. Kljub vsem akcijam ozaveščanja in preventivnemu delovanju zavetišč za živali, pa smo dnevno še vedno priča zgodbam o zavrženih in obnemoglih mačkah, ki so bile nekoč 'darilo za pridno šolarko' ali pa 'darilo za ostarela starša', zdaj, ko zanje ni več interesa, pa so nenadoma postale brezdomke.

Štorklje se iz Prekmurja selijo v druge dele države

Raziskovalci Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije so objavili vzpodbudno novico v povezavi z belimi štorkljami. Potem ko jih je bilo v Prekmurju zadnja leta vedno manj, so letos na območju celotne države zabeležili največ gnezdečih parov in mladičev belih štorkelj doslej.

Nekoč kraljica hladnih severnih gozdov, danes ljubeč hišni ljubljenček

Norveška gozdna mačka je redka in edinstvena pasma dolgodlake domače mačke, znana predvsem po svoji velikosti, močnem, mišičastem telesu in debelem kožuhu. Preberite več o njej – med drugim tudi to, zakaj je na nek način celo mitološka.

To so možni razlogi, zakaj vaš pes je kamenje

Če vas je kdaj skrbelo, da vaš sicer dobro vzgojeni pes pogosto je umazanijo, niste edini. Nekateri psi, med katerimi so denimo labradorci, a še zdaleč niso edini, radi žvečijo prav nenavadne stvari. Toda če spregledamo umazanijo, blato, palice in listje, se med najbolj nenavadnimi prigrizki psov najde tudi kamenje. Zakaj to počnejo in ali je lahko nevarno, preberite v nadaljevanju.

Kako psu pomagati pri potovalni slabosti?

Tako kot ljudje so tudi psi lahko bolj ali manj dovzetni za potovalno slabost, a če je pri ljudeh to nekoliko manj pogosto in se pojavlja le na dolgih razdaljah, je za pse lahko težava že bližnji obisk veterinarja. Kaj lahko storimo v tem primeru?

To je najnevarnejša žival na svetu

Če ste bili do sedaj prepričani, da so severni medvedi mehka, prikupna in povsem nedolžna bitja, ste živeli v veliki zmoti. Izkaže se, da vsaj ena od teh stvari zanje ni resnična. Kljub svojemu čudovitemu videzu so namreč ena najnevarnejših vrst medvedov, če ne kar najbolj krvoločna vrsta živali nasploh.

Kaj pomeni, če se pred vrati pojavi mačka in noče oditi?

Verjetno ste že velikokrat slišali, da mačke čutijo, ko je nekdo bolan? Že iz časa starega Egipta velja tudi, da izžarevajo posebno energijo. Mačke so zagotovo posebne živali tudi zaradi svoje prijaznosti in milosti. Kaj pa pomeni ljudsko prepričanje, ko se mačka pojavi pred vašimi vrati in noče oditi?

Koliko spanja potrebujejo mačke?

Gotovo ste že kdaj pomislili na to, kako lepo življenje imajo domače ali hišne mačke. Njihov dan je sestavljen iz hranjenja, malo crkljanja in veliko spanja, to je praktično vse, kar počnejo. Nekoliko bolj aktivne mačke se del dneva tudi igrajo ali raziskujejo okolico, če jim je dovoljen izhod na vrt ali celo ulico. Če vas skrbi, da je vaša mačka preveč lena, naj vas pomirimo, da je to povsem normalno. Bioritem mačk, ki ima med drugim tudi evolucijski pomen, je namreč takšen, da večino dneva prespijo.

Zato lahko pingvini zaspijo tudi desettisočkrat v dnevu

Jasno je, da prav vsaka žival, vključno s človekom, potrebuje spanec, a kako, kdaj in kje to počnemo, je precej odvisno do posamezne vrste. Ljudje potrebujemo približno osem ur spanja na noč. Sloni preživijo samo z dvema urama počitka, nekatere ptice med selitvijo spijo le eno uro, nato pa v gnezdu kar 13 ur. Prvaki med najbolj nenavadnimi spalnimi navadami pa so zagotovo pingvini. Preberite, zakaj.

Kdo je v resnici skrivnostni medved?

Sončni ali malajski medved, kot mu tudi pravijo, izvira iz Kitajske, njegovo naravno okolje pa so tropski deževni gozdovi jugovzhodne Azije. Gre za samotarsko žival, ki je najmanjši član družine medvedov. Da so po svetu precej nepoznani, je bilo mogoče spoznati, ko je pred nekaj dnevi po spletu zakrožil posnetek sončnega medveda iz enega izmed kitajskih živalskih vrtov, pod katerim so se zbrali številni komentatorji, ki trdijo, da gre pravzaprav za človeka, oblečenega v kostum medveda. Poglejmo, kdo je pravzaprav sončni ali malajski medved.

Hollywoodski igralec se aktivno bori proti zlorabi živali

Dvakratni nagrajenec na oskarjih Casey Affleck se že več let aktivno bori proti krutosti do živali. Zavzema se predvsem za pravice velikih mačk, ki jih uporabljajo potujoči cirkusi za zabavo občinstva, zaradi slabega ravnanja z živino pa je bojkotiral tudi mesno industrijo.

5 nasvetov o izbiri najboljše hrane za pasje mladičke

Razmišljate, da boste v svoj dom povabili pasjega mladička ali pa je prikupen mladiček ravnokar postal del vaše družine? Potem je zagotovo na mestu, da razmislite, kakšna hrana bi bila najprimernejša zanj.

Nasveti in triki za lažji prehod psa v nov dom

Prihod novega kosmatega člana v družino je vedno vesel in težko pričakovan čas, a da boste tako vi kot vaš ljubljenček uživali v največji kakovosti življenja, se je treba na prihod dobro pripraviti in tudi pozneje slediti korakom, ki bodo pomagali k večji ubogljivosti, socializaciji in tudi razumevanju vašega psa. O pripravah, nasvetih in trikih smo se pogovarjali z Matejko Žagar, ki na ljubljanskem Igu že skoraj dvajset let uspešno vodi psarno in mačkarno, pomagata pa ji tudi otroka, Kaja in Tilen Grebenc. Ukvarjajo se z vzrejo avstralskih ovčarjev, čivav, malih nemških špicev in mačk, pasme maine coon, vsi pa se strinjajo, da je zgodnja socializacija psa ključ do uspeha.

Lastniki pozor! Na to morate paziti

Praznični čas ni naporen in stresen samo za nas, temveč tudi za naše hišne ljubljenčke. Ti namreč ne razumejo našega mrzličnega tekanja po nakupih in pripravljanja pojedin, ob tem jih vznemirja še pirotehnika, ki kljub številnim pozivom prenehanja uporabe še vedno močno zaznamuje konec leta. Stres in občutek zanemarjenosti lahko preženemo na več načinov, najpomembnejši med njimi pa je, verjeli ali ne – hrana!

To so najbolj priljubljene pasme psov pri nas

Pes je živo bitje, ki bo vsaj desetletje zahteval nenehno pozornost, zato je treba biti pri izbiri prave pasme zelo previden. Pogosto pa se lastniki odločajo zgolj na podlagi videza psa ali trendov, ne upoštevajo pa njegovih lastnosti in potreb. In katere so trenutno najbolj priljubljene pasme psov v Sloveniji?

Veterinarji svarijo pred to boleznijo

Jeseni zaradi virusnih obolenj ne zbolevamo samo ljudje. Društva za zaščito živali in veterinarji namreč opominjajo, da so zadnje čase porasla virusna obolenja, ki prizadenejo mačke. Tako opozarjajo, da je v porastu mačja kuga, ki je lahko za mačko hitro usodna.

Nikar ga ne mečite stran! Tako ga lahko porabite

Iz odpadlega listja lahko pridobite najboljše gnojilo za svoje rastline, najbolj primeren mesec za zlaganje komposta je prav oktober. Z listjem pa lahko rastline tudi zaščitite in ga uporabite za zastirko.

Zelo popularno in kontroverzno vprašanje: ali so delfini inteligentni?

Ste vedeli, da živi na območju Tržaškega zaliva stalna populacija delfinov, ki šteje okoli 150 živali, slovenske vode pa so tudi zelo pomemben del njihovega habitata? Delfini se na tem območju prehranjujejo, razmnožujejo in vzgajajo mladiče.

Zagledali risje mladičke: Na robu solz ganjenosti ob lepoti

Na Gorenjskem so potrdili prvi gorenjski naraščaj risov – risinja Aida ima tri mladičke, ki so trenutno stari okoli enega meseca. V objektiv sta jih ujeli pohodnici, ki sta delili svojo izkušnjo ter fotografije mladičev in njihove mame.

Neverjeten posnetek risinje z mladički

Risinja Petra, ki so jo marca 2021 opremili s telemetrično ovratnico, da so pozorno spremljali njeno gibanje, je skotila štiri mladičke. Ekipa projekta Life Lynx je novico navdušeno delila na družbenih omrežjih, zraven pa objavila tudi videoposnetek mamice in njenih mladičev.

V Pivki odpirajo center za ozaveščanje o velikih zvereh

Konec meseca se zaključuje evropski projekt Carnivola Dinarica, v okviru katerega bodo v Pivki odprli Center Dina. V njem bodo obiskovalce ozaveščali o treh velikih zvereh - medvedu, volku in risu. Namen projekta je izboljšati varstveno stanje velikih zveri ter ljudem omogočili boljše pogoje sobivanja z njimi.

Pes mora v tem uživati

Naši štirinožci so predvsem naši spremljevalci in nadvse vdani prijatelji. Kosmatinci, ki nam prinašajo veselje in srečo. Če so po večini bolj za 'kavč', pa nekateri lastniki s svojimi prsi aktivno trenirajo v raznih športnih aktivnostih, nekateri pa svoje pse tudi razstavljajo. Svojo prvo izkušnjo z razstavo psov nam je zaupala simpatična Nastja.

Spi, leži, počiva in si neguje kožuh okoli 20 ur na dan

Tiger, največji predstavnik mačk, je ena najbolj ikoničnih živali našega planeta. Toda število divjih tigrov se je od začetka 20. stoletja zmanjšalo za več kot 95 %. 29. julij pa je prav poseben datum, ki je posvečen tem veličastnim mačkam. O tej posebni živali smo poklepetali z mag. Ireno Furlan.

Štorklje se širijo po Sloveniji, a izginjajo iz Prekmurja

Število parov bele štorklje je v zadnjih letih povsod po Sloveniji veliko oziroma konstantno naraščajo, le v Prekmurju počasi, a vztrajno številke padajo. Leta 1999 je tako pri nas gnezdilo 200 parov, lani pa 259, je povedal direktor Društva za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije (DOPPS) Damijan Denac.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860