Dominvrt.si

mreže proti toči

Ideje in nasveti za popolno ustvarjanje na vrtu

Ali ste strastni vrtnar in sanjarite o bogatem vrtnem pridelku skozi celo leto? Ali si želite vrtnega kotička, ki bo bogat z okusnimi ter zdravimi pridelki? Ste ljubitelj vrtnarjenja in si želite še dodatno nadgraditi svoj vrt in čas preživet v naravi? Potem sta za vas idealna rešitev vrtni rastlinjak ali toplotna greda, ki vam zagotavlja popolno vremensko neodvisnost ter daljšo pridelovalno sezono.

S temi ukrepi naliv, toča in veter vašemu vrtu ne bodo prišli do živega

Sezona vrtičkanja je tu – z njo pa na žalost tudi obdobje neviht, ki s sabo prinašajo številne vremenske nevšečnosti. Nepredvidljivo vreme, ki smo mu priča v zadnjih letih nas tako sili k razmišljanju o tem, kako zavarovati vrt, še preden nanj sploh karkoli posadimo. O preventivnih ukrepih za zaščito vrta pred nalivi, točo in močnimi vetrovi smo se pogovarjali s prof. ddr. Ano Vovk z oddelka za geografijo in varstvo okolja Filozofske Fakultete v Mariboru.

Toča, nočna mora vrtičkarjev - bomo ostali brez vrtnin?

Večina ljudi je komaj čakala na poletje, visoke temperature in čas dopustov. Vrtičkarji smo dodatno še v veselem pričakovanju vseh domačih zelenjadnic z našega vrta, ki že pridno zorijo. Že vse od zgodnje pomladi se pridno lotevamo vrta, z ljubeznijo in vnemo urejamo gredice in pridno obdelujemo vrtnine. A vreme nam poleti (pre)večkrat zagode, največ pridelka pa nam navadno uničijo prav visoke temperature in toča.

Na Dolenjskem plužili točo

Na območju Žužemberka je popoldne klestilo neurje s točo. Zaradi tega so morali posredovati gasilci, ki so črpali meteorno vodo, ki je na Dvoru zalila poslovni objekt s skladiščem. Neurje je uničilo tudi ves letošnji pridelek.

Zaščita vrta pred vremenskimi nevšečnostmi

Preden začnemo sejati in saditi pridelke na svojih vrtovih, moramo pripraviti tudi rastlinjake in zaščito vrtnin. Pomlad je namreč vremensko zelo nestabilna: od pozebe do neurij in celo toče.

Poglejte, koliko je upravičen strošek za mrežo proti toči

Najboljši obrambi pred posledicami toče sta zaščitna mreža in zavarovanje kmetijskih pridelkov pred točo.

Pozeba sadjarjem ponovno uničila skoraj ves pridelek

V Posavju, kjer imajo skupaj približno 600 hektarjev sadnih nasadov, so nizke jutranje temperature povzročile skoraj popolno pozebo, v nasadih jablan pa je jutranji mraz uničil od polovice do približno štirih petih cvetov. Jablane v nižjih legah lahko sicer ob pravilni negi še vedno solidno obrodijo.

Kako se lahko vrtnarji borimo s točo?

Vreme vrtičkarjem poleti večkrat zagode, največ pridelka pa nam uniči toča. Žal se je posledicam toče v celoti nemogoče izogniti, lahko pa zelenjadnice in okrasno cvetje do neke mere zaščitimo. In kaj lahko storimo, če ostanemo brez pridelka?

Lastniki kmetijskih zemljišč, pozor!

Vlada je sprejela predlog novele zakona o kmetijskih zemljiščih, ki širi nabor objektov za gradnjo na kmetijskih zemljiščih brez sprememb namenske rabe, uvaja pa tudi spremembe melioracij. Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (KGZS) s predlaganimi rešitvami glede gradnje objektov ni v celoti zadovoljna.

Zakaj si ga ne bi omislili?!

Ni ga slajšega sadeža zemlje od tistega, ki je zrasel pod delom naših rok. Takšni so tudi najbolj zdravi, njihova pridelava je ekološko najbolj prijazna in so najcenejši. Da boste imeli na svojih krožnikih pozimi poleg kislega zelja in repe še kakšno domačo zelenjavo, si omislite rastlinjak.

Je po toči zvoniti prepozno?

V poletnih dneh obstaja tudi velika nevarnost toče. Za vse, ki imate vrt ali pa rože na balkonu ali terasi, bodo še kako prav prišli nasveti o ustrezni zaščiti vašega vrtnega ali balkonskega ponosa pred to poletno nadlogo.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860