Dominvrt.si

na podeželju

Škodljivci na vrtu ne počivajo niti pozimi

Pozimi so na vrtovih in njivah prisotni različni organizmi, ki takoj, še posebej pa pozneje, če se prerazmnožijo, povzročajo škodo na gojenih rastlinah. Če jih razvrstimo od manjšega k večjemu, so to povzročitelji glivičnih bolezni, različne vrste polžev, glodavcev ter divjih toplokrvnih živali.

Njena pot dokazuje, da so sanje dosegljive

Na slovenskem podeželju se odvijajo izjemne zgodbe o inovativnih kmetih, ki kljub izzivom narave in trga najdejo način, kako slediti svojim sanjam. Ena izmed njih je Polona Šterk, ki s svojim partnerjem Jurijem prideluje ekološki fermentirani česen. Njena pot je izjemna, polna izzivov in dosežkov, ki so jo popeljali do tega, da je njene izdelke moč najti na policah trgovin Interspar po Sloveniji.

S tem izdelkom sta osvojila srca Slovencev

Ines Confidenti in Tilen Pahor sta primer, kako lahko s trdim delom, vztrajnostjo in sanjami ustvariš nekaj izjemnega. S svojimi izdelki naravne kozmetike iz sivke, ki jih zdaj predstavljata v oddaji Štartaj Slovenija, sta osvojila srca mnogih Slovencev. A pot do tja ni bila vedno lahka. To je zgodba o tem, kako sta zapustila življenje v mestu in se preselila na demografsko ogroženo območje, kjer sta ustvarila svojo ekološko kmetijo in blagovno znamko O'kras.

Kava – čarobni ali pogubni napoj?

Kava je v Evropo prišla iz Azije, natančneje iz arabskega sveta. Kavo naj bi za poživitev pil že Mohamed, kot zdravilo se jo omenja v arabskih medicinskih knjigah že v 10. stoletju. V 15. stoletju je v islamskem svetu kava postala splošno razširjena in priljubljena. Imenovali so jo vino islamskega sveta. V arabskem svetu so kaj kmalu ugotovili, da kava prinaša veliko dobička in so na vse načine preprečevali širjenje kave po svetu. To so počeli zelo prefinjeno. Nobeno zrno ni prečkalo meje, če ni bilo namočeno v vodi ali pa ožgano. Taka zrna namreč ne obrodijo.

Luksuzna hiška, ki se 'zlije' z okolico

Estonsko podjetje, ki se ukvarja s projektiranjem majhnih luksuznih počitniških domov, pisarn in savn, predstavlja nov luksuzen produkt.

To v svojem prostem času počne David Beckham

Pred leti eden najuspešnejših nogometašev, danes pa predan oče in mož, David Beckam se danes posveča številnim hobijem. Znano je, da mu veliko pomeni narava, poleg pridelovanja hrane in skrbi za svoje kokoši pa se ukvarja še z eno zelo zanimivo dejavnostjo.

Če travo kosite v nedeljo, lahko plačate globo

"Košnja trave je ob nedeljah prepovedana. Če travo kosite v nedeljo, vas sosed lahko prijavi inšpekciji." Vas torej sosed res lahko prijavi, če s košnjo trave motite njegov nedeljski počitek?

Pot do uspeha ni bila lahka, a mlademu Slovencu je uspelo

Janez Rakovec je mlad pridelovalec, ki sta ga vedno zanimala inovativno in tehnološko napredno pridelovanje in kmetijstvo. Že kot srednješolec se je navdušil nad svetom alg in od takrat vse svoje znanje in trud posveča le temu. Po trnovi poti je oblikoval ekološki izdelek, ki ga predstavlja tudi v oddaji Štartaj, Slovenija: na podeželju.

Slovenka, ki je ustvarila edinstven izdelek za boljši svet

Alenka Leber Vračko je dolga leta vodila družinsko kmetijo, nato pa se je svoje poslanstvo odločila predati hčerkama. Sama je svojo pot nadaljevala pri ustvarjanju inovativnega izdelka, s katerim želi vse spodbuditi k bolj trajnostnemu razmišljanju in načinu življenja.

Že kot otrok je sanjal, da bo največji kmet v Sloveniji

Toni Kukenberger je leta 2011 prevzel kmetijo svojega starega očeta s ciljem, da nadaljuje delo svojih prednikov, ki so na tem posestvu že štiri generacije. Kot diplomirani zootehnik dobro pozna živali in njihovo rejo, kar je nujna podlaga za izdelavo mlečnih izdelkov. S svojo svežo energijo in inovativnimi rešitvami je iz klasične kmetije ustvaril sodobno ter začel novo zgodbo.

Slovenka navdušuje s svojo sladico

Po 12 letih predanega dela s številkami se je Darja Šolar, diplomirana ekonomistka in računovodkinja, odločila za drzen korak. Skupaj z možem Gregorjem sta prevzela čebelarsko kmetijo in se podala na novo poslovno pot. Ta preobrat ju je pripeljal do prekvalifikacije v čebelarja, čebele pa so tako postale osrednji del njune nove poklicne poti.

Krt na vrtu – bi ga morali preganjati ali pustiti?

V določenih okoliščinah imajo krti pomembno funkcijo, saj skrbijo za prezračevanje tal, poleg tega pa se hranijo z ličinkami, deževniki in drugimi škodljivimi podzemnimi žuželkami – tako so lahko pri gojenju zelenjave celo dobrodošli. A če želite na svojem travniku ohraniti lepo zelenico, vam lahko krt s svojim kopanjem in delanjem krtin pogosto prekriža načrte.

Spoznaj slovensko ekološko kmetijo Pr Šmajd!

Slovenija je dežela gozdov in neokrnjene narave. Njen košček pa boste doživeli tudi na ekološki kmetiji Pr Šmajd, kjer se boste naužili prelepih pogledov na Kamniško-Savinjske Alpe z najvišjim vrhom Grintovcem.

Katero ogrevanje je najcenejše?

V času vsesplošne dražitve izdelkov in storitev je marsikdo, ko gre za ravnanje z denarjem, postal še preudarnejši in tako nas s prihajajočo zimo prav vse zanima, kako prihraniti ali pa vsaj ne zapraviti celega bogastva za ogrevanje doma. Na portalu primerjam.si so se tega vprašanja lotili sistematično in tako na podlagi konkretnih številk podali odgovor, kateri izmed načinov ogrevanja je trenutno najbolj ugoden glede na razmerje med ceno, ki jo plačamo za gorivo, in višino začetne investicije.

Tako bodo živila zdržala tudi do 6 mesecev

Čeprav je bilo letošnje leto vremensko precej muhasto, nas je narava vendarle obdarila z obilico svojih darov. Slovenske kmetije se tako lahko pohvalijo z bogato letino, kar se vsekakor splača izkoristiti. Naj bo torej vaša letošnja ozimnica dobro založena z izdelki lokalne pridelave, pri tem pa bodite pozorni na pravilno shranjevanje, da delo pridnih rok ne bo šlo v nič.

Prst pripravimo že zdaj

Jesen je čas za pobiranje bogastva plodov in navdušenju nad vsem, kar je to sezono zraslo ob delu naših rok. Pravi vrtnarji pa vedo, da konec rastne sezone ni le čas za veselje in uživanje, ampak tudi za prve priprave na naslednjo sezono, denimo pripravo prsti.

Katero vrsto ogrevanja izbrati?

Čeprav morda pred novim vročinskim valom razmišljate zgolj o tem, kako bi se ohladili, pa je neizbežno dejstvo, da se bliža jesen. In z njo prihaja tudi ogrevalna sezona. Preverite, kateri so najpogostejši načini ogrevanja in kako izbrati pravega za vaš dom.

Živimo v preveliki hiši ali stanovanju?

Smo se že kdaj zavedeli, da je naše stanovanje ali hiša za nas po vseh letih v resnici prevelika? Ko smo mlajši in imamo obilico načrtov, družino in kup aktivnosti, vedno primanjkuje prostora. A stanovanje lahko postane preveliko in se izkaže za problematično, ko se postaramo in se otroci odselijo, tako da ostanemo sami.

Tudi Petra Majdič sadila medovite rastline

Opraševanje, ki ga opravljajo tako čebele kot divji opraševalci, zagotavlja eno najpomembnejših ekosistemskih storitev, brez njih si ne moremo predstavljati življenja. Toda čebele in divji opraševalci potrebujejo našo pomoč.

Katero cvetje nasaditi na balkon, teraso?

Sedaj je čas, da začnete (če še niste) izbirati cvetje, ki bo to poletje krasilo okolico vašega domovanja. Kaj izbrati, kako kombinirati? Poglejmo ...

Kaj se za 66.000 evrov prodaja v Ljubljani in kaj lahko za ta denar kupite drugje?

Cene nepremičnin so v Ljubljani astronomske. Nenazadnje so pred kratkim prodajali zgolj 10 kvadratnih metrov veliko "stanovanje" za vrtoglavih 66.000 evrov. A vprašanje je, kdo bi tako nefunkcionalno in predrago stanovanje sploh kupil. Se spomnite kletnega stanovanja, ki so ga v Ljubljani prodajali za 65.000 evrov? Lastnik je zdaj ceno spustil za skoraj 14 odstotkov. Medtem lahko za tak denar na drugem koncu Slovenije kupite celo tri- ali štirisobno stanovanje.

Tudi Slovenci imamo svojega

Z besedo tradicija ljudje največkrat povezujemo običaje in navade, a v to kategorijo sodijo tudi živali in rastline, ki so se razvile ali udomačile na nekem lokalnem območju in ljudem skozi čas omogočale preživetje. Še danes lahko z malo truda in pametno izbiro na trgovskih policah brez težav preživimo z mlečnimi izdelki bovške ovce, mesninami cikastega goveda, salamami krško-poljskega prašiča ter solato iz ajdove kaše sorte Darja, ki jo zabelimo z bučnim oljem slovenska golica. Vse našteto so dobrote avtohtonih in tradicionalnih slovenskih pasem in sort, po katerih bi morali pogosteje posegati – ker imamo radi domače. Ste denimo vedeli, daso bile prve kranjske klobase narejene prav iz mesa krško-poljskega prašiča?

Kam so letos izginili čmrlji?

Marsikdo je opazil, da je bilo letos manj čmrljev. To je potrdil tudi monitoring divjih čebel. Letos so tako našteli 82 % manj čmrljev kot lani. To je slaba novica tako za kmetijstvo kot za naravo, saj so čmrlji med najpomembnejšimi opraševalci.

Ekološki dan Evropske unije bo 23. september

V Bruslju je bila podpisana deklaracija, s katero je bil 23. september razglašen za ekološki dan EU. Tako bodo na ta dan v okviru predstavitvenih dejavnosti potrošnike in najširšo javnost ozaveščali o prednostih ekološko pridelanih oziroma predelanih živil.

Kmetica leta 2021 je postala Marija Škof iz Metlike

Zveza kmetic Slovenije je za letošnjo kmetico leta izbrala vinogradnico Marijo Škof iz Metlike, uradno pa je podelila tudi naziv lanske kmetice leta, to je Marija Lamovšek s Trebelnega. Lani namreč podelitve zaradi epidemije covida-19 ni bilo.

Tako bo vino še boljšega okusa

Na slovenskem podeželju velja rek, da nisi pravi Slovenec, če nimaš doma zasajenih vsaj nekaj trsov vinske trte. Dovolj je že domača brajda, ki v poletnih dneh nudi prijetno senco, jeseni sladko grozdje, pozimi pa rujno vino. A čeprav se sliši sila enostavno, je tisto pravo vinarjenje vse prej kot to. Tako nega trte kot tudi predelava in pravilno skladiščenje žlahtne kapljice zahtevajo veliko pozornosti in natančnosti. To pa še ni vse: tudi za ljubitelje vina je pomembno, da steklenice vina hranijo na pravilen način. Le tako bodo namreč lahko zares uživali v njegovih okusih in aromah.

Previdno pri delu na vrtu, v porastu je mišja mrzlica

Epidemiologi opažajo večje število prijavljenih primerov mišje mrzlice. Od začetka januarja je bilo prijavljenih 47 primerov. Namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Nuška Čakš Jager je zato pozvala k previdnosti ob opravilih, kjer bi lahko prišli v stik z mišjimi iztrebki, na primer pri čiščenju kleti in drvarnic.

10 let urbanega čebelarjenja v Ljubljani

Aprila 2021 mineva točno deset let, odkar so na eno od strešnih teras Cankarjevega doma postavili prve tri čebelje panje. Slovensko kulturno in kongresno središče je tako postalo eden od začetnikov sodobnega urbanega čebelarstva v Sloveniji.

Predstavljamo trende za leto 2021

Pandemija covida-19 je vplivala tudi na oblikovanje novih trendov pri notranji opremi in dekoraciji. Nikdar še ni bilo tolikšnega poudarka na udobju. Moderni so postali interierji, ki dajejo vtis topline in domačnosti. Pomembnejša kot izgled je funkcionalnost. Če nekdaj nismo mogli prehvaliti odprtih tlorisov, se je sedaj pokazala praktičnost več (četudi manjših) sob. Nadaljuje se trend večje skrbi za okolje.

Za ta dvorec iztržil vrtoglavo vsoto

Modni mogotec Tommy Hilfiger in njegova žena Dee Ocleppo Hilfiger sta prodala znameniti dvorec Greenwich v zvezni državi Conn. Slavni par se je namreč preselil v Palm Beach, za domovanje pa je iztržil vrtoglavo vsoto.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860