na stebrih

Arhitektura prihodnosti: tehnologija in narava z roko v roki proti podnebnim spremembam
Mesto kot podaljšek narave, leteče aeroponične farme, povzdignjena mesta, lebdeče kapsule, ki črpajo Co2 iz zraka, podzemna in plavajoča mesta ... Vse to so ideje arhitektov, ki so se na mednarodnem natečaju britanske arhitekturne revije spraševali, kakšna bodo mesta prihodnosti.

Pravi luksuz med krošnjami
Eden zadnjih projektov arhitekturnega studia Snøhetta bo navdušil predvsem ljubitelje narave. Gre za dvignjeno hišo, zgrajeno v slogu lesenih hišk na drevesu, kjer gostje daleč stran od mestnega vrveža lahko uživajo v čudovitem razgledu na lepote švedske pokrajine Laponske.

Hiša v Trebnjem vas bo navdušila
V Trebnjem, natančneje v naselju Marof pri Trebnjem, je nastal zelo zanimiv objekt, ki so ga poimenovali Enodružinska hiša InAere. Zaradi lokacije na zelo strmem terenu in bližine ceste je gradnja pomenila pravi izziv, izbira Prefe pa je bila prava odločitev, ne le zaradi kvalitete in dolgotrajne življenjske dobe, temveč tudi vizualnega efekta. Zadovoljstvo sta izrazila tako investitor kot arhitektka Vesna Požek iz LEO ateljeja, s katero smo se pogovarjali.

Avstrijska protipoplavna hiša
Poleg splošnega videza in praktičnosti se lastniki novih hiš vse pogosteje odločajo za take, ki jim ponujajo varnost in v katerih lahko mirno prespijo slabo vreme ali celo naravno nesrečo. Prav gotovo je bila s tem v mislih zasnovana tudi hiša v Avstriji, ki naj bi za svojimi neobičajnimi betonskimi zidovi varovala pred poplavami.

Kaj se skriva sredi gozda?
Hiša, skrita sredi eksotičnega rastja, stoji na kraju, ki najprej omogoči popolno sprostitev in oddih, nato človeka napolni z novo energijo. Nahaja se v Mehiki, natančneje v kraju Valle de Bravo, kjer je narava še vedno divja in neukročena. Vse to je hiša po imenu Sen Sen dobro izkoristila.

FOTO: Prav posebna slovenska hišica!
Arhitektura – umetnost oblikovanja prostora se ne kaže le v veličastnih palačah in modernih nebotičnikih, varen prostor lahko daje tudi otroški domišljiji. Predstavljamo vam hišico ob drevesu, ki omogoča prostor za igro in katero lahko otrok spremeni, v kar koli si želi.

Prepotujejo kilometre, da bi jo videli!
Človekova bivališča poleg njegovega socialnega statusa odražajo tudi njegovo domišljijo. A stari mlin, ki se nahaja na mostu nad reko Seino v Franciji, je vzbujal in še danes vzbuja domišljijo pri ljudeh.

Studio v naravi
Samotni studio ob vodi s svojim razgledom na neokrnjeno naravo ponuja edinstven počitek, z lahkoto pa si je v taki obliki predstavljati tudi dom.

Mož iz jeklene trdnjave
Američan je želel imeti hišo na izjemno nevarnem in zahtevnem terenu v okolici mesta Washington, kjer so zelo pogoste poplave. Z izzivom so se soočili arhitekti iz studia Olson Kundig Architects, ki jim je z ustvarjalnim razmišljanjem uspelo zasnovati skoraj neuničljivo hišo.

Zimski dvorec
Gotovo ste kdaj sanjali pravljične dvorce in si zamišljali, kako bi bilo danes živeti v njih? Poglejte, kako je videti lesena pravljica, ki domuje na Poljskem!

Vsakdo osupne nad lepoto
Romantične duše hrepenimo po samotnih lokacijah, kjer žuborita le voda in pojo ptički. Tokrat bomo vstopili v nepozabni kotiček na Baliju, ki slovi po dovršenem razkošju sredi zelene narave.

Soseska, ki jo pozna ves svet!
Če tudi sami sodite med tiste, ki jih bivanje v običajnih hišah in stanovanjih, med štirimi navpičnimi stenami, dolgočasi, ste prav mogoče že slišali za Pieta Bloma.

Avstrijci so razred zase!
Tokrat v prispevku predstavljamo stavbno posebnico, ki je zrasla na nabrežju Donave. Za to družinsklo hišo mnogi menijo, da je ena najbolj neokusnih pri sosedih.

Hiša, ki se ne boji poplav
Hiša, zgrajena na reki, bo nedvomno navdušila vse tiste, ki radi živijo z vodo in ob njej. Toliko bolj zanimiva je tudi za nas, saj naša zakonodaja preprečuje pozidavo in bivanje neposredno na vodnih brežinah!