načrtovanje vrta

Časovnica za pravočasno ureditev vsega na vrtu
Pravočasna opravila na vrtu vse leto – od priprave zemlje in setve do vzdrževanja in obiranja pridelkov. Odkrijte nasvete za urejen in uspešen vrt!

Dobri in slabi sosedje na vrtu
Mislite, da je pravilo sajenja vrtnin po principu dobrega in slabega soseda brezpredmetno? Če se z vrtnarjenjem ukvarjate že dlje časa, potem veste, da temu ni tako. Poglejte, zakaj je za vrtnine pomembno, da imajo zraven sebe tisto, kar potrebujejo.

Kako izbrati najboljšo toplo gredo za vaš vrt?
Topla greda omogoča vrtnarjenje skozi vse leto, kar pomeni, da boste spomladi s sajenjem lahko začeli prej in nadaljevali tudi pozno v jeseni. Zgodnje sajenje mogoča daljšo rastno dobo, poleg tega pa ustvarja pogoje tudi za uspevanje tropskih rastlin, ki običajno niso vajene našega podnebja. Da boste med vso ponudbo na trgu znali izbrati pravo toplo gredo zase, ponujamo nekaj nasvetov.

Urejanje okolice: kaj vse je treba upoštevati?
Včasih poslušam znance, ki načrtujejo dom in kaj vse so si zamislili, a gredo pri tem res v podrobnosti. In lagal bi, če bi rekel, da je z mano kako drugače. Sem se pa zalotil, da sam in tudi ostali pogosto posvečamo bolj malo pozornosti temu, kaj se bo zgodilo z okolico, kar pa ni najbolje. Še posebno, če si naknadno zamislite veliko dodatkov na zemljišču oziroma posegov, ki bi potrebovali ponovne izkope in si s tem nepotrebno delate dodaten strošek.

5 najpogostejših napak pri sajenju visokih gred in kako se jim izogniti
Visoke grede so postale priljubljen način vrtnarjenja, ki ne le estetsko obogati naš vrt, ampak omogoča tudi boljši nadzor nad zemljo in olajša skrb za rastline. Kljub številnim prednostim pa se lahko ob nepravilni postavitvi in uporabi soočimo z izzivi, ki zmanjšajo učinkovitost in uspešnost našega vrtnarjenja. Preverite najpogostejše napake pri sajenju visokih gred in izvedite, kako se jim izogniti.

Zelena streha: trajnostna rešitev za urbano okolje
Zelene strehe predstavljajo pomemben element v urbani arhitekturi, saj spreminjajo podobo in delovanje mestnih okolij. Njihov vpliv presega zgolj estetski vidik, saj zmanjšujejo vpliv mestnih toplotnih otokov, prispevajo k boljši kakovosti bivanja ter ustvarjajo privlačno okolje za prebivalce, kot tudi obiskovalce mest. Čeprav so zelene strehe relativno nov pojav v urbanih naseljih, njihova priljubljenost narašča s hitro urbanizacijo tako pri nas kot v svetu.

To morate v februarju postoriti na vrtu
Februar je za vrtičkarje lahko precej čuden mesec. Tisti v nekoliko bolj toplem podnebju ste morda že razmišljali, da bi začeli s sajenjem, medtem ko je v hladnejših predelih smiselno še nekoliko počakati, saj nas muhasto spomladansko vreme lahko vedno preseneti. Vendar pa lahko v februarju kljub nestanovitnim razmeram na svojem vrtu že marsikaj postorimo in se tako pripravimo na še eno uspešno sezono.

Zelišča, ki brez truda uspevajo tudi več let
Le kdo na svojem vrtu ne bi želel dišečih zelišč, ki se obdržijo tudi več let? Zelo enostavno jih je gojiti, poleg tega pa mnoga zdržijo do prve zmrzali in spomladi sama ponovno poženejo. Tako boste ustvarili popoln zeliščni kotiček, kjer lahko v vsakem trenutku naberete svoja zelišča za kuhanje, popestritev limonade, koktajlov in čaja ali preprosto uživate v prijetnem vonju, ki ga oddajajo med rastjo. Če potrebujete še več razlogov, zakaj so zelišča, ki uspevajo več let, dobra izbira, potem berite naprej.

Zato je dobro, da so na vašem vrtu čebele in čmrlji
Če imate vrt, potem je dobro, da že zdaj načrtujete, kaj in kako boste razporedili zelenjavo, zelišča, rože ... Dobro je, da vrt načrtujete tako, da boste privabili čim več čebel in nenazadnje tudi čmrljev.

Zdaj je čas za načrtovanje vrta
Če se nameravate v prihajajoči sezoni lotiti zasnove in zasaditve vrta, je sedaj pravi čas, da stopite v akcijo! Zima je namreč čas, ko narava počiva, kar pomeni, da jo lahko za načrtovanje izkoristijo tako izkušeni vrtnarji kot tisti nekoliko bolj "zeleni".

Kako lahko rastline in vrt pomagajo pri osamljenosti in izolaciji?
Pomlad je tukaj v vsej svoji lepoti, toda pandemija covida-19 nas je znova pahnila v osamo, izolacijo in omejen svet. Vse to je lahko zastrašujoče, strašljivo in – odkrito rečeno – izziv. Že lani so se tako ljudje zatekli k "zeleni terapiji" in tako bo tudi to pomlad. Sobne rastline, obdelava vrta, cvetje in zelenjava na balkonu ... Terapija za dušo in telo.

Covid-19 kot povod za večjo prehransko samooskrbo
Novi koronavirus je osvetlil mnoge probleme sodobne družbe in postavil varnost na prvo mesto, med katerimi je ena ključnih prehranska varnost. Zaradi zaprtja meja in omejitev gibanja so se namreč zelo hitro pokazale pomanjkljivosti v prehranski verigi. Številne države po svetu so zato začele na različne načine spodbujati lokalna kmetijstva, saj so se bolj kot kdajkoli prej zavedle pomena prehranske samooskrbe. Pa se tega zavedamo tudi pri nas?

Kaj lahko vrtnarji postorite pozimi?
V zimskem času, ko rastline mirujejo, vrtnarji lahko postorijo vse tisto, za kar jim običajno med vrtnarsko sezono zmanjka časa. Posnemajte jih in se ob koncu tedna lotite katerega od opravil, ki vam bo poleti v marsičem olajšalo delo. Preglejte seznam.

Naredivrt.si - brezplačna aplikacija za izris zelenjavnega vrta
Vrtnarjenje je vse bolj popularno, bodisi zaradi večje ekološke zavesti ali pa gospodarskih razmer. Najtežji in najpomembnejši korak za uspešno vzgojo zdrave, domače in okusne zelenjave pa je dober načrt vrta, ki upošteva število potrebnih rastlin, sadilne razdalje, kolobar, dobre sosede in mešane posevke. Zdaj ni več potrebno, da je tako naporen.

FOTO: Umetnost okrasnih vrtov
Ideje za ureditev lastne oaze na vrtu je mogoče iskati v starodavnih rajskih vrtovih ali čudovito urejenih parkih pred palačami. V naši fotogaleriji boste našli nekaj navdiha.

Jesensko sajenje čebulnic
Prihaja jesen, ki bo kmalu odnesla žlahtne rožice na oknih in okoli hiše. V obdobju mirovanja, ki ni prav kratko, si lahko nekaj cvetja pričaramo z zasaditvijo barvitih mačeh, na začetku pomladi pa se jim bo pridružil še raznobarven izbor spomladi cvetočih čebulnic.

Izbira vodnega motiva na domačem vrtu
Fontane, potočki, jezerca, kaskade bodo vnesli popolno osvežitev v domač vrt. Ines Unetič, krajinska arhitektka, nam je predstavila, kakšne možnosti imamo pri izboru vodnih elementov in kako se lotiti načrtovanja!

VIDEO: Izbira sadik in semen
V teh dneh marsikoga že premami neustavljiva želja po sejanju in sajenju prvih vrtnin. Vrtnarska strokovnjakinja Miša Pušenjak svetuje, na kaj moramo biti pri nakupu sadik in semen posebej pazljivi.