Dominvrt.si

naftni plin

Je bioplastika rešitev okoljskega problema?

Iz krogov okoljsko ozaveščenih aktivistov v zadnjih letih prihajajo glasne pohvale o bioplastiki, saj da naj bi bila ta odlična alternativa navadni plastični masi. Toda kaj sploh je bioplastika? Ali lahko zares reši okoljski problem, ki ga v zadnjih letih preprosto ne gre več spregledati? In nenazadnje, kakšna je sploh razlika med navadno in bioplastiko?

Katero ogrevanje je najcenejše?

V času vsesplošne dražitve izdelkov in storitev je marsikdo, ko gre za ravnanje z denarjem, postal še preudarnejši in tako nas s prihajajočo zimo prav vse zanima, kako prihraniti ali pa vsaj ne zapraviti celega bogastva za ogrevanje doma. Na portalu primerjam.si so se tega vprašanja lotili sistematično in tako na podlagi konkretnih številk podali odgovor, kateri izmed načinov ogrevanja je trenutno najbolj ugoden glede na razmerje med ceno, ki jo plačamo za gorivo, in višino začetne investicije.

Kaj vse je nujno narediti na začetku ogrevalne sezone?

Na Zvezi potrošnikov Slovenije so pripravili seznam opravil, ki jih je pametno storiti na začetku ogrevalne sezone. Z nekaterimi ukrepi namreč lahko preprečimo, da bi imeli v zimskih mesecih težave z ogrevalnim sistemom.

Tvojih 5 novoletnih zaobljub, pri katerih ti lahko pomagamo

Dodobra smo zakorakali v novo leto 2022 in kot vsako leto, je to čas novih začetkov in višjih ciljev. Tudi vi vsako leto sestavite seznam novoletnih zaobljub? Čeprav vsako leto sprejmemo razne novoletne zaobljube, se jih le redko držimo. Če smo na začetku polni elana in volje do spremembe življenjskega sloga in izpolnjevanja naših obljub, pa se večina zaobljub običajno ne drži. Predstavljamo vam 5 novoletnih zaobljub, pri katerih vam lahko pomagamo, da jih črtate iz vašega seznama.

V letu 2020 je bila energetska odvisnost Slovenije za 7 odstotnih točk manjša kot v prejšnjem letu

Več kot polovica potreb po energiji je bila zagotovljena iz domačih virov.

Proizvodnja električne energije v oktobru rekordna

Proizvodnja električne energije se je v oktobru 2020 v primerjavi z enakim mesecem lanskega leta povečala za 111 %, medtem ko je poraba električne energije ostala na približno enaki ravni. Oskrba z energenti pa se je zmanjšala.

Zemeljski plin - vse kar morate vedeti

Zemeljski plin je plinasto fosilno gorivo, katerega glavna sestavina je metan, njegova sestava pa je odvisna od nahajališča. Nekateri menijo, da širjenje njegove uporabe bistveno prispeva k ohranjanju okolja, čeprav za kaj takšnega ni strokovne osnove. Poglejmo si nekaj več o zemeljskem plinu.

Imate ustrezno ogrevanje v vašem domu?

Ogrevanje predstavlja enega največjih stroškov, ki ga ima na ramenih posameznik oz. posamezna družina. Svoja gospodinjstva ogrevamo kar 2/3 mesecev, le 1/3 pa je takšnih, ko ogrevanja ne potrebujemo. Če v gospodinjstvih ali različnih institucijah uporabljamo energetsko manj učinkovite ogrevalne sisteme, nas ti lahko dodatno udarijo po denarnici. Katero ogrevanje se torej najbolj izplača, ne zgolj z vidika financ, temveč tudi in predvsem z vidika energetske učinkovitosti?

Električna energija: kakšna je poraba in proizvodnja v Sloveniji?

Danes si življenja brez električne energije preprosto ne moremo predstavljati. Zaradi elektrike je naš dom priskrbljen s svetlobo, zaradi nje lahko kuhamo, si operemo in sušimo oblačila, zaradi nje, konec koncev, lahko polnimo svoje telefone, uporabljamo druge pametne naprave in delamo pravzaprav vse, kar si lahko predstavljamo. Brez nje ne bi imeli niti tople vode, še manj pa ogrevanih ali hlajenih prostorov. Zakaj je pomembno, da z njo varčujemo in gospodarsko ravnamo s samo uporabo?

Ogrevanje - katero se najbolj izplača?

Ste kdaj pomislili, da gospodinjstva ogrevamo domove kar 2/3 mesecev, le 1/3 mesecev pa je takšnih, ko ogrevanja ne potrebujemo. Kaj to pomeni? Ogrevanje predstavlja velik, če ne največji strošek, ki ga imamo na ramenih. Če v gospodinjstvu ali institucijah uporabljamo energetsko manj učinkovite ogrevalne sisteme, nas ti lahko še dodatno udarijo po denarnici. Se torej bolj izplača večji začetni vložek in manjši stroški v nadaljevanju ali pa vztrajanje pri energetsko manj učinkovitih energentih? Kaj izbrati, peč na drva, centralno ogrevanje, solarne panele, morda toplotno črpalko ali pa konec koncev kurilno olje?

Slovenci smo največ energije porabili za ...

V Sloveniji je bilo lani končni rabi namenjene okoli 206.000 terajoulov (TJ) energije, kar je štiri odstotke več kot leta 2015. Gospodinjstva so porabila nekaj manj kot četrtino te energije, največ je je bilo namenjene za ogrevanje prostorov. Najbolj pogost energent v gospodinjstvih so bila lesna goriva, je objavil statistični urad.

Zakaj ni vseeno na kaj se ogrevamo?

Izbira načina ogrevanja je zelo pomembna: ni vseeno, za kakšno ogrevanje se odločimo z vidika cene, vsekakor pa je treba pri tem upoštevati veliko več dejavnikov. O tem, kateri načini ogrevanja so najboljši in kakšna so cenovna razmerja in lastnosti posameznih energentov, smo vprašali strokovnjaka za energetiko Bojana Žnidaršiča.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 836