najpogostejše

Čeprav je nadvse v trendu – ta element ne spada v vsako kuhinjo
Oblikovanje kuhinje, ki je hkrati praktična in estetsko prijetna, ni tako enostavno, kot se morda zdi – še posebej, če to počnemo prvič. Samo en napačno postavljen element lahko resno ogrozi videz ali pa funkcionalnost tega prostora. Poglejmo, katere so najpogostejše napake, na katere opozarjajo notranji oblikovalci pri načrtovanju kuhinje.

Vse o tem, kako doma vzgojiti zmajevo drevo
Če iščete nekaj posebnega za vašo zbirko rastlin, potem je zmajevo drevo nedvomno prava izbira. Če ste že obiskali Kanarske otoke ali Madeiro, ste to čudovito in mistično drevo zagotovo opazili. Subtropsko drevo iz rodu Dracaena ima neverjetno obliko krošnje, najstarejši znani primerek pa je El Drago Milenario na Tenerifih.

Triki, s katerimi lahko polepšate svoj dolgočasni dom
Dom lahko hitro postane dolgočasen in brez življenja, ne da bi točno vedeli, kaj mu manjka. V tem članku bomo raziskali najpogostejše napake pri opremljanju doma in poiskali preproste rešitve, s katerimi ga lahko naredite bolj zanimivega in prijetnega.

To morate vedeti, če imate na svojem vrtu obešeno ptičjo hišico
Zimski čas je za ptice – vsaj tiste, ki ne odletijo v tople kraje – zahteven. Postavitev ptičje krmilnice pred hišo zato ni le način, kako jih privabiti na svoj vrt, ampak jim dejansko lahko pomaga preživeti. Toda za to boste morali storiti več kot le vreči nekaj ptičjih semen v krmilnico.

Napake, ki se jim je treba izogibati pri uporabi električnih razdelilnikov
Razdelilci in podaljški, ki povečajo število vtičnic, so zelo uporabni in praktično nepogrešljivi v vsakem domu. Vendar pa jih je, tako kot vse naprave pri katerih rokujemo z električno energijo, treba uporabljati kar se da odgovorno. Izognite se tem napakam, da preprečite poškodbe električnega omrežja in predvsem nesreče, ki bi lahko bile usodne.

Geotekstil: Nepogrešljiv pri gradnji ceste, hiše in celo na vrtu
Gotovo ste se že vozili mimo gradbišča kakšne ceste, kjer ste tik nad utrjeno površino na trasi, kjer bo položen asfalt, verjetno opazili nekaj foliji podobnega (vsaj od daleč se je zdelo tako). Podobno zadevo ste lahko opazili položeno tudi na brežini cestišča ali pa na gradbenih parcelah. No, to namreč ni navadna folija, temveč geotekstil. Videli ste ga lahko še marsikje, kjer se gradi, saj je zelo uporaben element.

Pazljivo, to ni jagoda
Jagodnjak pogosto zamenjamo z gozdno jagodo, saj je na videz enak, čeprav obenem bistveno različen, predvsem v okusu. Medtem ko gozdna jagoda slovi po sladkosti in sočnosti, je plod jagodnjaka praktično brez okusa. Na kaj moramo pri njem kljub užitnosti paziti?

Je masivni les res še vedno najboljši material za pohištvo?
Vsakdo, ki je že kdaj prostor opremljal s pohištvom, bo potrdil, da je lahko izbira pohištva dolgotrajen proces. Ni namreč dovolj, da pohištvo iščemo zgolj za namen in v merah, ki jih potrebujemo. Pri izbiri moramo upoštevati tudi ostale ključne dejavnike, kot so videz, odpornost na poškodbe in vlago, pričakovana življenjska doba in seveda cena. Na vse našteto primarno vplivajo materiali, iz katerih je pohištvo sestavljeno, zato bomo v nadaljevanju na kratko predstavili najpogostejše pohištvene materiale in njihove lastnosti.

Poznate najpomembnejše pravilo kompostiranja?
Kompostiranje, ki je v osnovi pravzaprav kopičenje biorazgradljivih ostankov hrane, odmrlih rastlin in drugih s hranili bogatih organskih snovi, je enostaven in okolju prijazen način recikliranja. Vsaj tako smo verjeli do nedavnega. V zadnjem času pa pogosto slišimo, da je lahko kompost za vrt tudi škodljiv. Preverili smo, ali to drži in ali pridelava in uporaba komposta zares predstavlja kakršna koli varnostna tveganja za zdravje človeka in rastlin.

Preverite, kje rastejo najlepši jurčki
Večina vrst gob je, kar se tiče rastišča, precej zahtevna in jih zato zelo težko najdemo na mestih, kjer pogoji niso prilagojeni zanje. A kljub temu dejstvu se zgodi, da presenetijo. Z Evo Zupan, veliko poznavalko gob, smo se pogovarjali o tem, kdaj in kje moramo iskati, da bomo imeli največ sreče, če želimo domov priti s polno košaro slastnih jurčkov, marel ali pa morda lisičk.

To je najbolj nagajiva pasma psov
Ameriškega eskimskega špica prepoznamo po gosti beli dlaki in močni, lahko bi rekli celo okrogli postavi – na prvi pogled nekoliko spominja na miniaturnega haskija. Kljub imenu pasma izvira iz srednjega zahoda Amerike, kjer je dolgo služil kot kmečki pes. Lahko so manjše ali večje postave, a prav vsi imajo bela, navihana ušesa, prav takšna, kot je njihova osebnost.

Kako se znebimo smrdljivcev?
"Na pomoč. Kako se znebim teh hroščkov? Polno se jih 'pase' na mojih kapusnicah," je zadnje čase pogosto vprašanje na družbenih omrežjih, nadležne žuželke pa so tudi na paradižniku, kjer sesajo sok.

To lahko storite, da se izognete plesni na paradižniku
Pobiranje svežih, pravkar dozorjenih paradižnikov z lastnega vrta je zagotovo vrhunec sezone in nekaj, k čemur stremi prav vsak domači vrtičkar. Toda ta priljubljena vrtnina ima eno težavo, je namreč precej dovzetna za razvoj plesni, zlasti v daljšem obdobju prekomernih padavin. V nadaljevanju bomo raziskali najpogostejše vrste plesni na rastlinah paradižnika, vzroke za njihov pojav, in kar je najpomembneje, podali praktične nasvete za zaščito rastlin pred škodljivimi učinki plesni.

7 napak, s katerimi uničujete vašo indukcijsko ploščo
Indukcijska plošča danes vse pogosteje nadomešča klasične plinske štedilnike. Razlogov je kar nekaj, od kratkega časa kuhanja, energijske učinkovitosti in varnosti pri uporabi. Poleg tega omogočajo natančen nadzor temperature kuhanja. Seveda ne moremo mimo dejstva, da indukcijska plošča v moderni kuhinji deluje elegantno in minimalistično. Da bi ta ostala čim dlje v dobrem stanju, je pomembno, kako jo čistimo. V nadaljevanju izveste, katere so najpogostejše napake pri čiščenju, ki nepovratno uničijo indukcijsko ploščo.

To je najboljša poletna solata
Solata je zagotovo kraljica naših vrtov. Vse od zgodnje pomadi do pozne jeseni, se domača solata znajde na naših krožnikih. Za vas smo pripravili seznam sort, ki vas bodo razveseljevale poleti.

Zato morate stara okna čimprej zamenjati
Okna so izjemno pomemben člen vsakega doma. Omogočajo stalen dotok svetobe v prostor, ga razsvetlijo in nudijo občutek stika z zunanjim svetom. Ne glede na to, ali gre za novogradnjo ali starejšo zgradbo, so okna dolgoročna investicija, zato je pri izbiri potrebno upoštevati nekaj ključnih dejavnikov, ki vam bodo zagotovili izjemne prihranke ter kakovostno bivanje.

8 najpogostejših napak v dnevni sobi
Preberite si, kaj so najpogostejše napake, ki se pojavljajo pri opremi in dekoraciji zelo pomembnega dela domovanja – dnevne sobe.

V toplejšem delu leta tudi ljubljenčki potrebujejo zaščito pred klopi
S prihodom pomladi se začenjajo toplejši dnevi, žal pa vstopamo tudi v sezono, ko bomo tako ljudje, kot tudi naši domači ljubljenčki, spet ogroženi zaradi bolh in klopov. Lastniki živali morate zato obvezno poznati opozorilne znake precej hudih bolezni, ki jih povzroča ta velika nadloga. Pomembno je predvsem, da pravočasno ukrepate!

Najpogostejše napake pri skrbi za orhideje
Predstavljamo vam nekaj najpogostejših napak pri gojenju orhidej, za katere svetujemo, da se jim izognete, če želite, da bo vaša orhideja kot iz cvetličarne! Preverite, če katero od teh napak delate tudi sami in je morda to razlog, da vaša orhideja ne uspeva tako lepo, kot bi si želeli.

To je zadnje čase najbolj priljubljena vrsta luči
Med oblikovalci so v trendu viseče svetilke, in sicer že nekaj časa, a njihovo navdušenje nad njimi enostavno ne poneha. Verjetno, ker lahko delujejo dramatično celo, kadar je njihov dizajn minimalističen. Ali ker je z njimi mogoče prihraniti prostor na tleh oziroma delovnih in odlagalnih površinah ter obenem doseči popestritev na uporaben način, torej z osvetlitvijo, ki jo potrebujemo.

Kakšna naj bo temperatura v hladilniku?
Hladilnik je zagotovo eden najpomembnejših izumov med gospodinjskimi aparati. Ob ustrezni temperaturi živila ohranja hladna ter varna za uživanje več dni ali celo tednov, tako da upočasni rast bakterij. A to seveda le ob predpostavki, da je nastavljen na pravilno temperaturo. Preberite, kaj pravijo strokovnjaki o tem.

S temi ukrepi naliv, toča in veter vašemu vrtu ne bodo prišli do živega
Sezona vrtičkanja je tu – z njo pa na žalost tudi obdobje neviht, ki s sabo prinašajo številne vremenske nevšečnosti. Nepredvidljivo vreme, ki smo mu priča v zadnjih letih nas tako sili k razmišljanju o tem, kako zavarovati vrt, še preden nanj sploh karkoli posadimo. O preventivnih ukrepih za zaščito vrta pred nalivi, točo in močnimi vetrovi smo se pogovarjali s prof. ddr. Ano Vovk z oddelka za geografijo in varstvo okolja Filozofske Fakultete v Mariboru.

5 najpogostejših napak pri sajenju visokih gred in kako se jim izogniti
Visoke grede so postale priljubljen način vrtnarjenja, ki ne le estetsko obogati naš vrt, ampak omogoča tudi boljši nadzor nad zemljo in olajša skrb za rastline. Kljub številnim prednostim pa se lahko ob nepravilni postavitvi in uporabi soočimo z izzivi, ki zmanjšajo učinkovitost in uspešnost našega vrtnarjenja. Preverite najpogostejše napake pri sajenju visokih gred in izvedite, kako se jim izogniti.

Tudi vam težave povzroča plevel?
Plevel štejemo med nezaželene in moteče rastline, ki le jemljejo prostor in hranila posajenim rastlinam. Da bi ga lahko nadzorovali, je zato pomembno, da ga znamo prepoznati. Šele ko znamo prepoznati, katera rastlina je plevel in katera je pravzaprav koristna, se lahko naučimo tudi, kako ga izkoreniniti in kako v prihodnje nadzorovati njegovo rast.

Maltežan: pes, ki ve, kako dobiti, kar hoče
Ste novi ponosni lastnik maltežana ali razmišljate, da bi ga pripeljali v svoj dom? Čestitke, maltežani so čudoviti, ljubeči in nadvse družabni hišni ljubljenčki. Vendar tako kot vsaka druga pasma potrebujejo ustrezno nego. V članku vas torej popeljemo skozi bistvene vidike skrbi za vašega maltežana.

Vse, kar morate vedeti, ko kupujete novo kosilnico
Vrtna kosilnica je pri vzdrževanju trate nepogrešljiva. Ne glede na to, ali želite le preprečiti, da bi vaša trata postala zaraščen divji travnik, ali pa želite vzdrževati čudovito zelenico, potrebujete dobro kosilnico. Če želite izvedeti vse o različnih vrstah kosilnic in kateri tip je najbolj primeren za vaš vrt, ponujamo pregled najpogostejših tipov kosilnic, ki jih trenutno najdemo na trgu, da boste sploh vedeli, kaj kupujete.

Najpogostejše napake novopečenih lastnikov živali
V zadnjih letih se je število ljudi s hišnimi ljubljenčki opazno povečalo, kar gre pripisati predvsem globalni pandemiji koronavirusa, ki nas je številne zaprla v naše domove, tam pa smo si želeli več družbe. A psi niso zgolj psi in mačke niso zgolj mačke, temveč so živa bitja, njihove potrebe in želje pa se spreminjajo glede na njihovo pasmo, življenjski slog in celo karakter. Prav zato je še toliko pomembnejše, da se pri prehrani ustrezno izobrazimo in jim zagotovimo tisto, kar je zanje najboljše. To pa ni vedno nujno tisto, kar je najdražje ali najbolj oglaševano. O tem, kako pravilno izbrati pravilno prehrano za vašega ljubljenčka in na kaj moramo biti pozorni, smo klepetali s strokovnjakinjo Nino Werdonig.

Zakaj se pes trese?
Razlogov, zakaj se naš pes trese, je več. V hladnejšem delu leta je lahko to znak, da našega ljubljenčka zebe, na splošno lahko s tem izkazuje veselje, v nasprotnem primeru pa tudi ankioznost. Razlogov za tresenje je, tako kot pri ljudeh, več. Poglejmo si nekaj najpogostejših.

Poznate vinsko bučo?
Vinska buča, imenovana tudi kalabaš, izvira iz tropske Afrike, vendar pa jo zaradi njene okrasne, uporabne in estetske vrednosti gojijo na različnih, predvsem toplejših delih sveta. Mladi plodovi so užitni in jih pripravljamo na enak način kot preostale jedilne buče. Posebnost vinskih buč je ta, da imajo zreli plodovi izjemno trdo lupino, zato jih je, če bučo dalj časa pustimo zoreti, mogoče oblikovati v najrazličnejše predmete – od 'steklenic' za vodo do glasbil, posode in celo ptičje hišice. Poleg tega je vinska trta zaradi razkošnih belih cvetov in gostega listja priljubljena okrasna rastlina.

Kakšen je postopek kisanja zelja?
Kislo zelje je pri nas že od nekaj zelo priljubljena jed, še posebej v hladnih zimskih mesecih. Prvoten pomen kisanja zelja je bil konzerviranje, v današnjem času pa je to živilo v prehrani zaželeno zaradi karakteristične arome in okusa ter seveda zaradi vsebovanih hranil, zaradi katerih ugodno vpliva na imunski sistem. Z malo volje in truda ga lahko pripravite tudi sami. Razkrivamo postopek najbolj pogoste priprave po korakih.