Dominvrt.si

največji na svetu

To v Afriki uporabljajo namesto toaletnega papirja

Vsako leto po svetu posekajo milijon dreves za izdelavo toaletnega papirja. Je bolj trajnostno, če ga gojimo sami?

Obiskali smo vrt, kjer so prvič na evropskih tleh zasadili krompir

Med prazniki smo obiskali najstarejši univerzitetni botanični vrt na svetu, ki je ikonična znamenitost in neprecenljiv zaklad znanstvenega sveta. Sprehod skozi vrt je kot potovanje skozi čas, prav v tem vrtu pa so prvič na evropskih tleh gojili Evropejcem prej povsem nepoznan krompir.

Znani igralec lastnik treh hiš na smučišču

Aspen velja za enega najbolj mondenih smučarskih središč ne le v Ameriki, ampak celo v svetu. V času smučarske sezone tako vsako leto gosti tudi številne hollywoodske zvezde. A če je večina izmed njih tam samo na začasnem oddihu, se znani igralec Kevin Costner tja vrača veliko pogosteje kot drugi.

To se zgodi, če kuhate kis pred nevihto s točo

Neurje, ki s seboj poleg dežja prinese tudi močan veter in točo, je povsem naravni pojav, ki je značilen predvsem za toplejši del leta. A kljub omenjenemu dejstvu, da toča ni nič novega, se v zadnjem času marsikdo sprašuje, ali so vremenske ujme, kot jih doživljamo, sploh še odraz normalnega vremenskega dogajanja. Kot se to pogosto zgodi, imamo sedaj na dveh bregovih ljudi, ki verjamejo v svoj prav – znanstvenike in tiste, ki kuhajo kis.

Luksuzni bunkerji: kako se najbogatejši pripravljajo na apokalipso

Denar ne more kupiti vsega, lahko pa kupi varnost. Ali vsaj občutek varnosti. Številni najbogatejši poslovneži, estradniki, športniki in lastniki najuspešnejših podjetij imajo pripravljene načrte, če svet zdrsi v katastrofo epskih razsežnosti. Zaradi vse pogostejših groženj namreč v zadnjem desetletju narašča povpraševanje po elitnih bunkerjih in zakloniščih.

Zaradi klimatskih sprememb visoka cena grozi najbolj priljubljenemu sadju pri nas

Podnebne spremembe, ki jim ne moremo več ubežati, vplivajo na vsa področja našega življenja. Kot poroča BBC, naj bi se zato precej podražile tudi banane, kar se bo poznalo tudi končnim potrošnikom po vsem svetu.

Poglejte v notranjost doma Freddieja Mercuryja

Na nepremičninskem trgu se je pojavila vila, v kateri je Freddie Mercury našel mir, ki ga je potreboval od norih zabav in divjega zvezdniškega življenja. Kot pričakovano je bil tudi njegov dom, tako kot on sam, precej ekstravaganten in niti malo vsakdanji ali dolgočasen.

Impresivna kraljevstva, ki vam bodo vzela sapo

Prepričani smo, da je Evropa najboljši kraj na svetu za raziskovanje osupljivih gradov. Nikjer drugje namreč zgodovina kraljev, cesarjev in drugih vladarjev ni tako bogata kot ravno na naših tleh. Zdi se namreč, da ne moremo obiskati mesta ali se odpraviti na izlet, ne da bi naleteli na kakšno kraljevo rezidenco. Že bežno raziskovanje nam odstre čudovite skrivnosti, ki so jih dolga stoletja skrivali srednjeveški kamniti zidovi, v nebo vpijoči stolpi in mostovi, ki so skrbno varovali prebivalce znotraj zidov. Vse od škotskega višavja in bavarskih Alp do sredozemske obale se raztezajo najlepši dvorci in graščine v Evropi.

Nepopravljiva škoda, ki jo je povzročilo dvanajst najbogatejšiih Zemljanov

Nova študija je pokazala, da samo 12 milijarderjev izpusti toliko toplogrednih plinov kot 2,1 milijona gospodinjstev po svetu. To je količina, za katero bi 'navaden zemljan' potreboval več kot 1500 let.

Kje bo po kronanju živel britanski kralj Karel III.?

Rezidenca Clarence House je le ena od posesti, ki si jo lasti britanska kraljeva družina. V njej sta do nedavnega bivala kralj Karel III in njegova žena, zaenkrat kraljica spremljevalka. Kako pa bo po kronanju? Se bosta, kot veleva tradicija, preselila v Buckinghamsko palačo ali bosta za svoje domovanje izbrala katero izmed preostalih kraljevih nepremičnin?

Kako v prostor vnesti belo barvo?

Bela soba se lahko zdi kot zatočišče preprostosti v sicer precej kaotičnem svetu. Vendar pa kljub temu ali pa ravno zaradi te svoje nevtralnosti včasih lahko deluje nekoliko sterilno, kar se pogosto zgodi, če je v interier vključena nepremišljeno ali pa je je preveč. Kako se torej lotiti opremljanja in dekoriranja, če želite ustvariti prijeten prostor v belih tonih?

Volovsko srce: vse, kar morate vedeti o priljubljeni sorti paradižnika

Volovsko srce je sorta paradižnika, ki ga v Italiji najdemo pod imenom 'Cuore di bue', v Franciji pa 'coeur de boeuf', kar oboje v prevodu pomeni volovsko srce. Gre za mesnate, sočne sadeže, popolne za okusen sendvič ali pa kot prigrizek s posipom morske soli. Veliki debeli mesnati paradižniki lahko tehtajo tudi do pol kilograma in so tako največji predstavniki svoje vrste. Zelena rastlina hitro zraste tudi do višine šest metrov, za rast in dozorevanje pa ti paradižniki potrebujejo nekaj več časa.

Vredna je 92 milijonov evrov in ni najbogatejša na svetu

Ameriška pop zvezdnica Taylor Swift se lahko pohvali s 17 let dolgo kariero, ki traja že pol njenega življenja, v tem času pa si je nabrala za več kot 430 milijonov evrov premoženja. Swiftova je velika ljubiteljica mačk, doma ima kar tri, kot poroča najnovejša raziskava najbogatejših ljubljenčkov, pa jim prav nič ne manjka.

10 nasvetov, kako takoj živeti bolj trajnostno

Biti okolju prijazen ni tako težko. Vsak dan lahko storite veliko majhnih stvari, ki pomagajo ohraniti naš planet. Predstavljamo vam seznam desetih dejavnosti, s katerimi lahko bolje skrbite za okolje.

Nekaj bi spremenili, a kaj? Ponujamo nekaj predlogov!

Ko se takole dan za dnem po službi ali fakulteti vračate domov, ste sicer srečni, da imate na tem svetu svoj kotiček. Vendar pa imate tudi občutek, da bi ga radi kako spremenili. Nove opreme ne nameravate kupovati. A marsikaj se da spremeniti tudi brez večjih posegov v prostor. Poglejmo si nekaj nasvetov.

Ko mošt postane vino

11. novembra praznujemo god svetega Martina iz Toursa, ki sicer z obliko današnjih martinovanj ni imel nič skupnega, a se ga v evropskih državah kot svetnika spominjamo na različne načine; pri nas je takrat praznik vina in posledično čas veseljačenja in nazdravljanja dobri letini.

Ste tudi vi varčevali za večje nakupe?

Gospodinjstva v Sloveniji so v letu 2020 privarčevala največ doslej, privarčevana sredstva so najizraziteje usmerila v vpogledne vloge, njihova zadolženost pa se v primerjavi z letom 2019 ni bistveno spremenila. V 2020 se je okrepilo varčevanje gospodinjstev v vseh evropskih državah.

Obstajajo tudi alternative klasičnim svečam

Pred nami je prvi november, cerkveni praznik vseh svetih, ko se spomnimo na naše bližnje, ki niso več z nami. Tako obiščemo njihov grob, nanj položimo sveže cvetje ali ikebane ter prižgemo svečo. Ste kdaj pomislili na to, kaj se zgodi s svečami, ki so odslužile svojemu namenu in ali da je mogoče čas za alternativo?

Kdo se skriva v temi kraške jame?

Slovenija je polna naravnih lepot. Ko razmišljamo, s čim se ponaša, zagotovo pomislimo tudi na kraške jame. Najbolj znana je Postojnska jama, a še zdaleč ni edina, ki osupne. Tako smo obiskali Županovo jamo, ki gosti zelo zanimive goste.

Vsaka napaka te lahko stane življenja

"Ekstremno vreme me fascinira predvsem zaradi tega, ker se počutiš tako nemočen proti njemu, hkrati pa je lahko ta surova in rušilna moč narave tudi izjemno fotogenična. Ravno to mi je dalo tisti življenjski izziv, da sem se naučil iskati najboljše trenutke besa narave in vse skupaj ovekovečiti s fotoaparatom ali videokamero."

Spoznajte Veliki koralni greben

Strokovnjaki, ki so preučevali Veliki koralni greben med letoma 1995 in 2017, so ugotovili, da so vse vrste koral utrpele več kot polovični upad, najbolj prizadete pa so razvejane in mizaste korale, ki so dom mnogih vrst rib in drugih živali. Težava je tudi beljenje koral, kar pa po mnenju strokovnjakov povzročajo ekstremno visoke temperature in onesnaževanje okolja. Strokovnjaki že leta opozarjajo, da lahko Veliki koralni greben že čez nekaj desetletij popolnoma odmre.

Spi, leži, počiva in si neguje kožuh okoli 20 ur na dan

Tiger, največji predstavnik mačk, je ena najbolj ikoničnih živali našega planeta. Toda število divjih tigrov se je od začetka 20. stoletja zmanjšalo za več kot 95 %. 29. julij pa je prav poseben datum, ki je posvečen tem veličastnim mačkam. O tej posebni živali smo poklepetali z mag. Ireno Furlan.

Slovenski start-up, ki ga je Amazon uvrstil med 0,2-odstotka najboljših v Evropi

PlanetCare razvija filtre za pralne stroje, ki preprečujejo, da mikrosintetična vlakna ob pranju perila odplakne v vodo. Amazon je njihovo inovacijo prepoznal kot eno pomembnejših v Evropi.

30 let Slovenije: kako se je spreminjala kultura bivanja

Slovenija praznuje 30 let neodvisnosti. V tem času se je v Sloveniji zelo povečalo število zasebnih gospodinjstev, zmanjšala pa se je povprečna velikost gospodinjstva in se spremenila tudi njegova sestava. Kako pa se je v spreminjala kultura bivanja? O tem smo se ob današnjem prazniku pogovarjali z etnologom dr. Vitom Hazlerjem.

Stranišča rešujejo življenja

19. november je Generalna skupščina Združenih narodov razglasila za svetovni dan stranišč. S tem je želela poudariti prizadevanja za izboljšanje higienskih razmer po svetu, saj skoraj polovica človeštva nima ustreznih toaletnih prostorov.

Je odličen dodatek jedem, ki med drugim pomaga pri prebavnih težavah

Želite v kuhinji pričarati podaljšati poletje? Ščepec te sredozemske začimbe namreč zmore veliko več kot le izboljšati okus pic in solat. Postavite lonček origana na svetlo mesto v kuhinji in tako bo na voljo skozi celo zimo.

Kadilci pozor: ogorki niso nedolžna smet!

Cigaretni ogorki v družbi veljajo za eno najbolj sprejemljivih oblik onesnaževanja okolja. Kadilci jih največkrat ugašajo kar na tleh, mečejo v odtoke in različno vodovje, nekateri 'junaki' jih ugašajo celo na travi, kar je še posebej nevarno v vročih, poletnih mesecih. Zakaj smo do kadilcev in uničevanja okolja na takšen način popustljivi, ko pa so raziskave pokazale, da cigaretni ogorki vodo in okolje onesnažujejo skoraj bolj kot sama plastika?

Strma rast smejalnega plina v ozračju ogroža okoljske cilje

Količine dušikovega oksida - plina, ki ga imenujejo tudi smejalni plin in je podnebju 300-krat bolj škodljiv kot ogljikov dioksid - se v ozračju hitro povečujejo, ugotavlja nova raziskava, objavljena v znanstveni reviji Nature. Znanstveniki za to krivijo predvsem kmetijstvo.

V Sloveniji vsak prebivalec po nepotrebnem zavrže okrog 13 kilogramov užitnih živil

V Sloveniji in po svetu obeležujemo prvi mednarodni dan ozaveščanja o izgubah hrane in odpadni hrani, ki ga je s podporo Organizacija ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO) razglasila Generalna skupščina ZN. FAO ob tem izpostavlja naraščajočo lakoto, opozarja na posledice zavržene hrane na okolje in poziva k ukrepanju na vseh ravneh.

Grenlandski ledeniki so se znašli na prelomni točki

Taljenje ledenega pokrova na Grenlandiji je bilo doslej že tako obsežno, da je škoda nepopravljiva. Sneženje ne more več nadoknaditi izgube ledu, četudi bi se globalno segrevanje končalo danes, je razvidno iz najnovejše študije.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860