najvišja

Končuje se še eno rekordno leto
Vse kaže, da bomo zabeležili novo rekordno toplo leto, hkrati pa naj bi bilo to prvo leto z dvigom temperature nad 1,5 stopinje Celzija!

Vrata odprla najvišja stavba v Sloveniji
Slovenija je bogatejša za nov arhitekturni dosežek, in sicer je svoja vrata za obiskovalce odprla najvišja stavba pri nas. To je kar 106 metrov visok razgledni stolp v Rogaški Slatini.

To je razlog za nenavadno vremensko dogajanje to poletje
Julij je bil po podatkih EU najtoplejši mesec na svetu v zgodovini meritev, je danes potrdil evropski program za podnebje Copernicus.

Kako lahko oblačila ostanejo bleščeče bela?
Kako preprečiti, da bela oblačila prehitro posivijo oziroma porumenijo?

Bodite v koraku z novodobno tehnologijo
Za neskončno uživanje ob zvočnih in LED barvnih doživetjih bo pri igri, filmu ali vaši najljubši nadaljevanki poskrbela oprema podjetja A1.

Zakaj je bambus vedno bolj priljubljen?
S tem, ko kot družba vse bolj cenimo skrb za okolje, postaja bambus vse bolj priljubljen in cenjen material. V Aziji, kjer raste, že dolgo vedo, da je hkrati dekorativen in uporaben.

Vreme za Ljubljano
Na podnebje v Sloveniji vplivajo številni dejavniki, med katerimi so najpomembnejši geografska lega, bližina morja ter razgiban relief. Posledica prepleta vseh teh vplivov so raznolike vremenske razmere. Ljubljanska kotlina je prav tako svojevrsten vremenski pojav, ob katerem gotovo najprej pomislite na gosto meglo v jesenskih in zimskih jutrih.

Vaš avtomobil je bolj umazan od povprečnega stranišča
Čeprav mnogi pomislijo, da je stranišče eno od najbolj umazanih območij, je nedavna študija pokazala, da temu ni nujno tako.

Veseli december je tu. Bo vesel tudi za ljubitelje snega?
Vemo, da je sneg ob morju prava redkost, zlasti zdaj, ko se je nadmorska višina, na kateri sneži, zaradi globalnega segrevanja v zadnjih dveh ali treh desetletjih opazno dvignila. Tako tokrat več besed o tem, kako je, ko ob morju sneži in pritisne mraz. Kdaj so bili tam deležni večjih snežnih pošiljk?

Ogrevanje najdražje v Mariboru, najcenejše v Celju
Naraščajoče cene energije in energentov na veleprodajnih trgih se že odražajo v maloprodajnih cenah toplote iz distribucijskih sistemov toplote. V povprečju je bila ta za tipično gospodinjstvo novembra za 38 odstotkov višja kot lani. Ogrevanje je najdražje v Mariboru, najcenejše pa v Celju.

Izberite okraske, ki vam bodo služili več let
Počasi, a vztrajno vstopamo v praznično obdobje, veseli december je že skoraj pred vrati. Za vas smo pripravili nekaj nasvetov za čim lepše praznike, pobrskali pa smo tudi za letošnjimi trendi.

Oranžno opozorilo - možni krajevno močni nalivi
Za nami je že polovica septembra, ki je bil sončen in suh. Sonce je sicer bilo dobro za naš vrt, toda visoke temperature so vplivale tudi na zelo suha tla. Kaj nas čaka?

Eden najbolj srhljivih otokov na svetu je zdaj v ruševinah
Otok, ki je znan kot eden najbolj neprijetnih krajev, leži tik ob obali blizu Benetk. Majhen, razvpit otok, ki je nekoč 'gostil' na tisoče žrtev črne kuge, je zdaj v ruševinah, a še vedno privlači poglede, ravno zaradi temne zgodovine.

Maj marsikje eden najbolj namočenih v zgodovini meritev
Najnižjo temperaturo so izmerili na Kredarici, minus 5,5 stopinje Celzija. Tudi ves mesec maj je bil doslej hladnejši od dolgoletnega povprečja, po količini padavin pa bo po pričakovanjih marsikje eden najbolj namočenih majev v zgodovini meritev, pravijo na Arsu.

Potrjeni že prvi primeri klopnih bolezni
Ob toplih dneh, ko več časa preživljamo na prostem, ni odveč previdnost pred klopi. Ti lahko namreč prenašajo bolezni, nevarne človeku, pri nas najpogosteje klopni meningoencefalitis in lymsko boreliozo. Pred prvim se lahko učinkovito zaščitimo tudi s cepljenjem, drugo pa lahko zdravimo. Po podatkih NIJZ so prve primere obeh letos že potrdili.

2021: mednarodno leto sadja in zelenjave
Generalna skupščina Združenih narodov je na predlog Organizacije Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo (FAO) sprejela resolucije, ki leto 2021 razglašujejo za Mednarodno leto sadja in zelenjave.

Za nami je pestro obalno dogajanje
Ne samo da je sneg pokril dele Slovenije, tudi na Obali je bilo zadnje čase zelo pestro. Od burje pa vse do sodre in poplavljenih obalnih predelov – nekateri pa so celo doživeli trombo.

Proizvodnja električne energije v oktobru rekordna
Proizvodnja električne energije se je v oktobru 2020 v primerjavi z enakim mesecem lanskega leta povečala za 111 %, medtem ko je poraba električne energije ostala na približno enaki ravni. Oskrba z energenti pa se je zmanjšala.

Ta žival letno ubije največ ljudi
Ko pomislite na smrtonosno žival, pomislite na morskega psa, leva ali celo nosoroga. Toda resnica leži popolnoma drugod.

5 nasvetov, kako se pripraviti na kurilno sezono
Poletje se končuje in naše misli so že usmerjene v hladnejše mesece. Ker počasi prihaja tudi kurilna sezona, je zdaj primeren čas, da se pripravite.

Najhujši scenarij. Lahko Slovenija ostane brez hrane?
Vprašanje, ki si ga mnogo ljudi zastavlja v zadnjih dneh. V kolikšni meri je Slovenija pravzaprav samooskrbna, pri kateri vrsti živil je stopnja samooskrbe najvišja in kje je najnižja? Seveda je vprašanje, ki se poraja marsikomu v zadnjih dneh tudi, kaj bo, če pride do najhujšega možnega scenarija? Na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano mirijo, da do tega ne more priti. Posebej za naš portal so odgovorili na najbolj pereča vprašanja.

Ste vedeli? To bo najvišja evropska stavba!
Na obali Finskega zaliva v ruskem Sankt Peterburgu so zaključili konstruiranje 87-nadstropne stolpnice Lahkta centra. Veljala bo za najvišjo zgradbo v Rusiji in hkrati najvišjo v Evropi. Na svetovni lestvici grajenih vršacev pa se v nebo vzpenja na trinajstem mestu.

Slovenija malo pod evropskim povprečjem pri komunalnih odpadkih na prebivalca
Države EU so predlani skupno na osebo ustvarile 480 kilogramov komunalnih odpadkov, kar je devet odstotkov manj kot leta 2002, ko je bila številka najvišja doslej, in približno toliko kot leta 1995. Slovenija je bila leta 2016 s 466 kilogrami pod evropskim povprečjem. V primerjavi z letom 1995 je količina odpadkov upadla za 21,8 odstotka.

Preverite, koliko boste največ plačali za dimnikarske storitve
Najvišja dovoljena cena izvajanja dimnikarskih storitev znaša 33 evrov na uro izvajanja pri uporabniku, je sklenila vlada. Cena ne vključuje davka na dodano vrednost. Znesek za izvedene dimnikarske storitve vključuje tudi potne stroške, kadar je uporabnik od sedeža dimnikarske družbe oddaljen 25 kilometrov ali manj.

Na Dunaju gradijo najvišjo leseno stolpnico na svetu
V novo nastajajoči dunajski soseski Seestadt Aspern so začeli z gradnjo 24-nadstropne stolpnice iz lesa, ki bo s 84 metri višine najvišja lesena stolpnica na svetu. Stroški gradnje znašajo 65 milijonov evrov, končana pa naj bi bila jeseni 2018. Z uporabo lesa bodo po napovedih arhitektov prihranili 2800 ton izpustov ogljikovega dioksida.

Premikajo meje mogočega
Dubajski Burj Khalifa ne bo več dolgo uradno najvišja stavba na svetu. Trenutno namreč v Savdski Arabiji gradijo 170-nadstropni nebotičnik Jeddah, ki bo visok en kilometer, čez deset let pa naj bi v Basri v Iraku zrasla kar 1152-metrska stavba, imenovana The Bride, ki bo pravzaprav nekakšno vertikalno mesto.

Pomeni to konec pariške pravljice?
Po tem, ko je leta 1973 v Parizu zrasel 59-nadstropni stolp Montparnasse, so oblasti prepovedale gradnjo previsokih in preveč dominantnih stavb. Po več kot 40 letih pa bo eno najlepših in najbolj romantičnih mest le bogatejše za 180 metrov visok nebotičnik, ki bo tako postal tretja najvišja stavba v Parizu.

'Newyorško nebo je spet popolno'
Nova najvišja stolpnica v ZDA, ki stoji na ruševinah nekdanjih dvojčkov Svetovnega trgovinskega centra (WTC), porušenih v terorističnih napadih na ZDA 11. septembra 2001, je uradno zaživela. V najetih pisarniških prostorih so z delom začeli zaposleni pri založniški hiši Conde Nast.

Končno postavili drugi najvišji nebotičnik na svetu
V Šanghaju so postavili še zadnji stolp na vrh najvišjega nebotičnika v mestu, ki je zdaj s 632 metri višine druga najvišja stavba na svetu, po stolpu Burdž Kalifa v Dubaju, ki je sicer visok kar 830 metrov. Šanghajski stolp s 137 nadstropji naj bi sicer odprli sredi prihodnjega leta, je poročala kitajska tiskovna agencija Xinhua.

Najvišja gora je v resnici nižja
Najvišja gora na Novi Zelandiji Mount Cook vendarle ni tako visoka, kot je dolgo veljalo. Nove meritve so razkrile, da se je vrh, ki je magnet za gornike z vsega sveta, znižal za kar 30 metrov.