Dominvrt.si

nakupi

Slovenska arhitektka o tem, kaj potrebuje prav vsak dom

Gradnja novega doma je razburljiv korak ter hkrati velik organizacijski in v zadnjem času predvsem finančni izziv. Cilj vsake novogradnje je seveda čimprejšnja vselitev. Za dosego tega cilja pa je, sploh če smo omejeni s sredstvi, treba dobro razmisliti o prioritetah. Ključno je, da se osredotočimo na najnujnejše potrebe, medtem ko lahko nekateri nakupi in dodatna dela počakajo. V nadaljevanju bomo govorili o tem, kaj naj ima prednost in katere stvari lahko preložimo na čas po vselitvi.

To je razlog, da je paket vedno v preveliki škatli

Gotovo ste že kdaj naročili kakšen paket in se ob tem čudili, zakaj so vam ga poslali v tako veliki škatli. To se ne dogaja samo pri naročenih paketih, ampak je tudi sicer ustaljen način ravnanja, da proizvajalci svoje izdelke zapakirajo v preveliko škatlo. Preberite, zakaj.

Kaj so prodajali in kupovali bogati in slavni v preteklem letu?

Ker se konec leta 2023 približuje s svetlobno hitrostjo, je edino primerno, da ob tem naredimo pregled najbolj osupljivih nepremičninskih nakupov, ki so se zgodili v tem času. Čeprav so zvezdniki, ki stojijo za 10 najdražjimi transakcijami, v povprečju za svoj novi dom porabili manj kot lani, je bila ena nepremičnina prodana za vrtoglavo ceno, ki je lansko najvišjo presegla za kar 24 milijonov evrov. Preberite, kaj so kupovali slavni in bogati v letu, od katerega se poslavljamo.

5 stvari, ki se jih splača kupiti na črni petek

Črni petek je edinstven dan v letu, ko trgovine po vsem svetu ponujajo neverjetne popuste. Tudi v Sloveniji zadnja leta trgovci za to priložnost pripravijo številne mamljive ponudbe, a se je nakupovanja kljub vsemu treba lotiti premišljeno in dati prednost specifičnim izdelkom, ki si jih v redni prodaji težje privoščimo. Preverite, v katerih 5 skupin izdelkov se v osnovi najbolj splača investirati na sloviti 'Black Friday'.

Kako lahko v smeteh konča manj embalaže?

Čedalje bolj se zavedamo, da smo se razvadili z uporabo embalaže, ki se zavrže takoj, ko proizvod uporabimo ali porabimo. Količine odpadkov se tako večajo, a po drugi strani včasih niti nimamo druge možnosti in proizvoda (denimo novega sesalca) enostavno ne moremo kupiti brez embalaže.

Delovna akcija: tik pred koncem so ugotovili, da manjka pomemben kos opreme

Ekipa delovne akcije se je pretekle tedne mudila na Štajerskem koncu. Lotili so se obnove hiške, v katero sta se nameravali vseliti Polona in Larisa, mati in hči, ki jima življenje ni prizanašalo. Zaradi zelo slabega stanja domovanja je bilo klasičnih pet dni prenove potrebno nekoliko podaljšati, tik pred koncem pa je Ana ugotovila, da so pozabili še na en izjemno pomemben kos opreme – pralni stroj. Kako so rešili zagato?

Gentrifikacija - pojav izrinjanja revnejših najemnikov stanovanj s privlačnih območij v mestu

V Ljubljani so nedavno prodali najdražje stanovanje v zgodovini Slovenije. Za stanovanje v središču mesta je slovenski kupec odštel kar pet milijonov evrov. Tudi ostala nova stanovanja, ki se gradijo v Ljubljani, niso dostopna niti kupcem s sicer nadpovprečnimi plačami. Razkorak med revnimi in bogatimi je vse večji, manj premožnejše iz mestnega središča izpodrivajo tisti z debelimi denarnicami. Se tudi pri nas dogaja gentrifikacija?

Tako lahko tudi s točenjem goriva prihranite!

Slovenci smo zelo navezani na svoje jeklene konjičke, ki jih z veseljem čistimo, poliramo in skrbimo, da so v dobri življenjski kondiciji. Nekoliko manj veseli smo, ko se na armaturki prižge lučka za gorivo, a če znamo pametno izbrati, lahko tudi s točenjem goriva ogromno prihranimo ter se obenem potegujemo za bogate nagrade. Preverite, kako!

Tako bodo prazniki čudoviti, a tudi cenovno ugodni in ekološki

Še čisto malo in stopili bomo v praznični teden. Pred nami so še zadnji nakupi, okraševanje je na višku, darila čakajo na zavijanje. Vse to pa utegne biti naporno za našo denarnico, a ni treba, da je tako.

Tako se bo cena ogrevanja zvišala za manj kot 1 evro

Več kot 62 odstotkov vseh virov energije, ki smo jih leta 2020 porabili v slovenskih gospodinjstvih, je bilo namenjenih ogrevanju prostorov, zato ob pričetku kurilne sezone upravičeno z zaskrbljenostjo spremljamo dogajanje na trgu energentov. Jasno je, da se bodo cene električne energije in plina zagotovo spremenile, od nas samih pa je odvisno, kako močno se bo to poznalo v naši družinski blagajni. Prav zato ponujamo nekaj nasvetov, kako poskrbeti, da se znesek na mesečni položnici ne bo drastično spremenil!

Ogrevanje najdražje v Mariboru, najcenejše v Celju

Naraščajoče cene energije in energentov na veleprodajnih trgih se že odražajo v maloprodajnih cenah toplote iz distribucijskih sistemov toplote. V povprečju je bila ta za tipično gospodinjstvo novembra za 38 odstotkov višja kot lani. Ogrevanje je najdražje v Mariboru, najcenejše pa v Celju.

Kako preprosto poskrbeti za nižji znesek na položnicah?

Prihajajoč zimski čas prinaša številne radosti, gospodinjstva pa razmišljajo tudi o tem, kako poskrbeti za sezonsko ogrevanje. Cene odjema elektrike in zemeljskega plina zaradi stanja na trgu nihajo, s pametnim ravnanjem pa lahko poskrbite, da se cena vaše mesečne položnice ne bo spremenila za več kot 1 evro.

Organiziran hladilnik prihrani čas in denar

Priznajmo si, čiščenje hladilnika in organizacija stvari v hladilniku najbrž nista naše najljubše opravilo. V resnici pa nam dobro organiziran hladilnik prihrani tudi čas in denar. Če natančno veste, kaj je notri, postanejo nakupi živil in obroki bolj učinkoviti, z manj odpadne hrane in neprijetnih vonjav.

Razkuževanje embalaže po prihodu iz trgovine ni potrebno

Marsikdo se sprašuje, ali lahko novi koronavirus v dom prinese z izdelki iz trgovine. A na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) pravijo, da razkuževanje embalaže po prihodu iz trgovine ni potrebno, saj trenutno ni zanesljivih dokazov, da bi se okužba z novim koronavirusom lahko prenašala s hrano ali embalažo. Raje dosledno umivajmo roke.

Podatki kažejo, da potrošniki maja ostajamo pesimistični

Po podatkih Statističnega urada Republike Slovenije (v nadaljevanju SURS) se je vrednost kazalnika zaupanja potrošnikov maja 2020 z aprilom zvišala za 5 odstotnih točk, vendar je še vedno 25 odstotnih točk pod dolgoletnim povprečjem.

'Vsak lahko prispeva k zmanjšanju podnebnih sprememb'

Varuh človekovih pravic Peter Svetina opozarja, da v času pandemije covid-19 iz mnogih delov sveta poročajo o velikem zmanjšanju onesnaženosti, ob svetovnem dnevu Zemlje pa se še sprašuje, ali je bilo res treba doživeti razmah virusa, da bi videli, kakšno škodo povzročamo Zemlji. Ob tem poudarja, da lahko vsak prispeva k zmanjšanju podnebnih sprememb.

Menjava stanovanja v tretjem življenjskem obdobju – na kaj moramo biti pozorni?

Z leti se spremenijo naše navade, sposobnosti in tudi število družinskih članov, ko se otroci odselijo ali starejša oseba ostane sama. Starejši ugotovijo, da je njihovo stanovanje ali stanovanjska hiša postala z leti prevelika ali drugače neprimerna.

Zmaga na celi črti, za vas in okolje

Poglejte, kako lahko ob skrbi za okolje prihranite na kupe denarja, obenem pa poskrbite tudi za svoje zdravje in lepšo prihodnost svojih otrok.

Kako do toplega doma in nižjih stroškov?

Potrebujete nasvet, kako z enostavnimi spremembami in izboljšavami prihraniti pri mesečnih položnicah? Načrtujete gradnjo ali prenovo, pa ne veste, kako se je lotiti? Iščete pomoč pri pridobitvi subvencije ali kredita za okolju prijazno naložbo? Odgovore na svoja vprašanja lahko brezplačno dobite pri energetskih svetovalcih mreže ENSVET v najbližjem centru Merkur, Obi ali Megadom v Tednu brezplačnega energetskega svetovanja.

Preprosti nasveti, da boste zapravili manj!

Stroški za prehrano utegnejo biti zares visoki, še posebej, če nakupujemo impulzivno. Pred vami je nekaj napotkov, kako se lotiti nakupa hrane, da boste zapravili manj.

Kako do sanjske dnevne sobe?

V dnevni sobi preživimo veliko časa, zato ni pomembno le, da je ta lepo opremljena, ampak da nam nudi tudi veliko mero udobja in je prilagojena našim potrebam. Udobje in dolgo življenjsko dobo pa med drugim zagotavljajo predvsem kakovostni materiali in zdravju prijazna, ergonomsko oblikovana oprema, kar še posebej velja za kavče in počivalnike.

Zanimanje tujcev za slovenske nepremičnine v porastu

V letu 2016 se je zanimanje tujcev za nakup nepremičnine v Sloveniji močno povečalo. Kupili so jih kar 28 odstotkov več kot leto prej, ugotavlja Geodetska uprava RS. Tujci so v Sloveniji največkrat kupili hišo ali stanovanje, med njimi pa so bili najpogosteje kupci iz sosednjih držav.

Agra 2016, strok radoživega druženja, posla in stroke

Agra s 1798 razstavljavci iz 30 držav na 70.800 m2 razstavnih površin namenja posebno pozornost mednarodnemu letu stročnic in 25 obletnici zamejstva. Država partnerica je Madžarska, z državnimi in pokrajinskimi predstavitvami nastopajo Belorusija, Poljska, Srbija z AP Vojvodino ter Hrvaška.

Previdno pri plačevanju s kartico!

Če želite porabiti manj denarja oziroma želite pametno nakupovati, sledite naslednjim nasvetom. Nikar se ne pustite zmesti z raznimi posebnimi ponudbami in za plačilo vedno uporabljajte gotovino.

10 nepogrešljivih idej pri urejanju doma

Modne smernice se pri notranji ureditvi doma nenehno spreminjajo, zaradi česar zna biti opremljanje stanovanja precej nehvaležna naloga. Kljub temu lahko preizkusite nekaj slogov, ki se z leti ne spreminjajo in so vedno videti modno in sveže. Predstavljamo deset najboljših.

Italija ponuja največ luksuznih nepremičnin

Čeprav so trgi nepremičnin v krizi po celem svetu, to za trge luksuznih nepremičnin ne velja. Med rekorderji sta celo kar dve državi, ki jih je kriza močno prizadela - Grčija in Italija. Zadnja je med evropskimi državami na 1. mestu.

Kakšna je kazen za krajo smreke?

Marijana Tavčar z Zavoda za gozdove Slovenije nam je svetovala, kako si zagotoviti okrasno drevesce tako, da bomo pri tem čim manj škodovali našim gozdovom in obenem upoštevali Zakon o gozdovih.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860