Dominvrt.si

nalezljive bolezni

To se zgodi, če ne zaprete pokrova straniščne školjke

Verjetno ste že kdaj v življenju v straniščno školjko odvrgli kaj, česar ne bi smeli. Morda je bilo preveč toaletnega papirja, lepljiv žvečilni gumi ali kepa papirnatih brisač. Ti predmeti lahko zamašijo straniščno školjko ali cevi, a to ni edina napaka.

Previdno pri delu na vrtu, v porastu je mišja mrzlica

Epidemiologi opažajo večje število prijavljenih primerov mišje mrzlice. Od začetka januarja je bilo prijavljenih 47 primerov. Namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni na NIJZ Nuška Čakš Jager je zato pozvala k previdnosti ob opravilih, kjer bi lahko prišli v stik z mišjimi iztrebki, na primer pri čiščenju kleti in drvarnic.

Prepoznate jih lahko tudi po vonju

Ste dobili nenavadno srbečico, ki ne izgine, ampak traja več dni ali celo tednov? Zaradi praskanja lahko nastanejo tudi zapleti in bakterijske okužbe ran. Ne veste, kaj je vzrok? Kaj pa, če so se v vašo posteljo naselile stenice?

Razkužite dom in preprečite razvoj bolezni

Pomemben ukrep za zaščito pred nalezljivimi boleznimi je tudi čiščenje in razkuževanje doma, saj se virusi in bakterije prenašajo tudi prek okuženih površin. Uporabite lahko poceni domača čistila, a pozor, z nekaterimi lahko naredite več škode kot koristi.

Komarji in klopi v Sloveniji prenašajo usodne bolezni

Uživanje v poletnih dneh nam lahko prav hitro zagrenijo komarji z bolečimi in srbečimi piki, ali pa klopi, ki so pri nas vse bolj nevarni. V zadnjih letih borelioza, rumena mrzlica, denga, chikungunye …, niso več omejene samo na vroče, eksotične države, vse več jih je tudi pri nas. Se sploh lahko ustrezno obvarujemo in odpravimo na brezskrben potep po narav?

Upravičenci lahko še vedno oddate vlogo na javne razpise

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano obvešča, da lahko upravičenci še vedno oddajo vloge na javne razpis, čeprav so roki za oddajo vloge že potekli. Vloge lahko oddajo do izdaje sklepa Vlade RS, ki bo objavljen v Uradnem listu RS, oziroma najdlje do 1. julija.

'Človeške izbire vodijo v to, da bomo videli še več izbruhov'

Strokovnjaki že več let opozarjajo, da svet ni najbolje pripravljen na pandemije takšnih razsežnosti, kot se odvija ta hip. Vse več znanstvenikov je prepričanih, da smo za pandemije krivi sami z našim neusmiljenim izkoriščanjem narave in poseganjem v ekosisteme. Kaj nas koronavirus uči o epidemijah, ki se še lahko pojavijo v prihodnosti?

Javno naznanilo o nujnosti izvedbe sanitarne sečnje in preventivnih varstvenih del v gozdovih

Zavod za gozdove Slovenije je na podlagi 3. odstavka 8. člena Zakona o začasnih ukrepih v zvezi s sodnimi, upravnimi in drugimi javnopravnimi zadevami za obvladovanje širjenja nalezljive bolezni SARS-CoV-2 (COVID-19) (ZZUSUDJZ) (Uradni list RS, št. 36/2020) oznanil, da roki za izvedbo del po odločbah o izvedbi sanitarne sečnje in preventivnih varstvenih del v gozdovih, ki so bile izdane pred uveljavitvijo tega zakona, tečejo neprekinjeno naprej.

So v predlog zakona zajeti tudi kmetje?

Vlada RS je včeraj sprejela Predlog zakona o interventnih ukrepih za omilitev posledic epidemije nalezljive bolezni SARS-CoV-2 za državljane in gospodarstvo, t.i. zakonski protiKoronapaket. Glavni cilj predloga zakona je omiliti posledice virusa COVID-19 za državljane ter gospodarstvo z ukrepi na različnih področjih. S področja kmetijstva, živilske industrije, ribištva in gozdarstva zakon prinaša obsežne spremembe in olajšave za celotni sektor.

Ministrica miri. Hrane naj bi bilo dovolj

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano naj bi v teh dneh skrbelo za nemoteno oskrbo s hrano in izvajanje kmetijske ter veterinarske dejavnosti v času epidemije koronavirusa, hkrati pa pripravljajo številne ukrepe. Trenutno stanje na področju oskrbe s hrano v Sloveniji ter aktivnosti in sprejete ukrepe je danes medijem prestavila ministrica dr. Aleksandra Pivec.

Za lastnike kmetijskih zemljišč ostaja meja odprta

Vlada je na včerajšnji 6. dopisni seji sprejela Odlok o določitvi pogojev vstopa v Republiko Slovenijo iz Italijanske republike zaradi preprečevanja širjenja nalezljive bolezni, ki pa v nasprotju s poročanjem nekaterih domačih medijev, ne velja za dvolastnike, ki imajo svoja zemljišča na obeh straneh državne meje.

Kdaj bi si morali takoj umiti roke?

Redno umivanje rok je pomembno ne le v času izbruha novega koronavirusa, temveč bi nam moralo biti tako samoumevno kot dihanje zraka. Umivanje rok je pomembno za preprečevanje širjenja nalezljivih bolezni, za zmanjšanje tveganja, ki ogroža naše lastno zdravje in zdravje drugih ljudi, pa je pomembno, da si roke umivamo pravilno. Poglejmo si, kaj imajo zapisano na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje, in navsezadnje, kateri predmeti so za bakterije najbolj na udaru.

S tem boste poskrbeli za zdravje vaše mačke

Svojim mačkam želimo zagotoviti aktivno in dolgo življenje. Da bi to lahko dosegli, je dobro, da se podučimo o njihovih resničnih potrebah. Pri tem naj izpostavimo predvsem vitamine in minerale, ki so za zdravje mačk izjemnega pomena. Katere in v kakšnih količinah jih dodajati v mačjo prehrano, pojasnjuje svetovalka za prehrano psov in mačk Daša Korže, mag. inž. zoot..

Strokovnjak ovrgel dosedanje prepričanje

Tudi vi sodite med tiste, ki imajo težavo z opravljanjem potrebe v tujih stanovanjih, gostinskih lokalih ali na javnih straniščih? Resda je najlepše sesti na domačo straniščno školjko, saj točno vemo, kdaj je bila očiščenja in kdo je na njej pred nami sedel, a včasih preprosto ne gre drugače, kot da uporabimo tujo. V mnogih lokalih imajo na voljo tudi posebne podloge za na straniščno desko, nekateri pa si celo podložijo WC papir, a najnovejša raziskava je pokazala, da je to popolnoma nepotrebno.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 854