namakanje

6 mitov o čiščenju, ki ne držijo
Za urejenost doma je vsakodnevno treba vložiti veliko truda in ni hujšega kot poraba časa za gospodinjska opravila, s katerimi naredimo več škode kot koristi. Na žalost – ali pa celo na srečo, se mnogi niti ne zavedajo napak, ki jih pri tem počnejo. Vprašajmo se torej, ali nekaj počnemo, ker so nas tako učili že od malega ali zato ker smo prepričani, da bomo bolj učinkoviti in bo naše življenje lepše in prijetnejše?

Tega nikar ne počnite na vrtu
Najhitrejši in morda tudi najlažji način zalivanja vrta je s cevjo in vodo iz pipe. Vendar pa je tak način neekološki in za določene rastline tudi poguben, zato tega nikar ne prakticirajte. Odkrijte raje ekološke načine zbiranja deževnice, pametne rešitve za sušne razmere in načine, kako si lahko sami pomagate pri izdelavi sistema za učinkovito varčevanje z vodo.

To je najboljši čas za sajenje krompirja
Krompir je trajna zelnata rastlina, ki izvira iz perujskih Andov, kjer so ga gojili že pred 8000 leti. V Evropo so ga prinesli španski raziskovalci v 16. stoletju, zaradi visoke prehranske vrednosti pa se je razširil tudi po Evropi. Skozi zgodovino in še danes krompir ostaja pomemben vir hrane in eden najpogostejših poljskih pridelkov.

Triki za pranje perila, ki v resnici ne delujejo
Splet je poln takšnih in drugačnih trikov, ki naj bi vam pomagali do bolj čistega, mehkejšega in bolj dišečega perila. Vendar pa vsi ti nasveti, pa naj se slišijo še tako pametni, ne delujejo vedno. Da po nepotrebnem ne boste zapravljali časa in denarja, vam zato predstavljamo 7 nasvetov, ki ne bodo rešili vašega umazanega perila, bodo pa vzeli nekaj vašega dragocenega časa in gotovo tudi kakšen evro iz denarnice.

Pazljivo pri sajenju pampaške trave
S svojim dramatičnim videzom in puhastimi cvetovi je pampaška trava pogosta izbira za okrasne vrtove, znajde pa se tudi v venčkih, šopkih in je nasploh priljubljena naravna dekoracija. Gre za okrasno travo visoke rasti z nezamenljivim svetlim perjem, ki so v resnici pravzaprav cvetovi. Preberite, kaj pampaška trava potrebuje za bujno rast, in na kaj morate biti pozorni, da vam ne povzroči preveč težav.

Domača sestavina, s katero bodo oblačila spet bela
Ohraniti bela oblačila v brezhibnem stanju je včasih lažje reči kot uresničiti. Čeprav se v omari znajdejo v najrazličnejših oblikah in materialih – od občutljivih in nežnih tkanin do rjuh in brisač, ki so bolj vzdržljive – imajo vse eno skupno stvar, to je, da želimo ohraniti njihovo belino.

Tako se bo posoda pomila sama od sebe
Pomivanje posode je za večino ljudi na vrhu seznama najbolj neprijetnih opravil. Četudi večino dela danes lahko opravi pomivalni stroj, je včasih še vedno nujno, da se drgnjenja lotimo na staromodni način – z detergentom in gobico. Morda pa smo odkrili način, kako lahko to storimo hitreje in bolj učinkovito?

Mehiška kuhinja je več kot samo čili
Sveže sestavine in pristni okusi ter seveda aromatične začimbe so razlog za priljubljenost tradicionalnih mehiških jedi tudi zunaj meja Latinske Amerike. Če je mehiška hrana po čem znana, so to zagotovo močne arome, ki jih pričarajo najrazličnejše začimbe. Za avtentično izkušnjo mehiške kuhinje boste seveda morali obiskati državo, kjer znajo jedi tudi najbolje pripraviti, gotovo pa lahko s pravimi začimbami tudi doma ustvarimo pridih Mehike. Nekaj najpogostejših, ki jih uporabljajo na tem delu sveta, smo opisali spodaj.

Kaki, ki ima okus po čokoladi
Ste že kdaj videli sadež, ki tako po okusu kot videzu spominja na čokolado? Imenuje se črni kaki, kar je precej smiselno ime, saj je njegova notranjost v resnici črna kot čokolada. Preberite več o tem nenavadnem sadežu.

7 najboljših sort jabolk za peko in prigrizek
Nad katerimi sortami jabolk bomo najbolj očarani pri peki in katere nas bodo najbolj prepričale kot prigrizek?

Azijska začimba, ki jo pogosto zamenjamo z nam bolj poznano kumino
Kumin je azijska začimba, ki jo zaradi podobnega imena včasih zamenjamo za kumino. Najdemo ga tudi pod imenom orientalska ali rimska kumina (Cuminum cyminum L.) in je za razliko od nam nekoliko bolj domače kumine (Carum carvi) bolj znan na vzhodu. Nenadomestljiv pa je tudi v latinskoameriški, bližnjevzhodni, severnoafriški in indijski kuhinji. Semena, ki zrastejo na rastlini, pa niso uporabna samo v kuhinji, ampak imajo tudi visoko zdravilno vrednost.

Nasveti za lepši in bolj zdrav vrt jeseni
Vsak letni čas ima svoje čare, a če mene vprašate, je jesen čas, ko vrt zasije v najtoplejših barvah in nam ponudi tisti prav poseben občutek miru, ko narava počasi prehaja v zimski počitek. A kot vrtičkarji vemo, da to še zdaleč ne pomeni počitka za nas! Jesen je ključni čas, ko lahko z nekaj pametnimi potezami poskrbimo, da bo naš vrt spomladi še lepši in bolj zdrav. Pa poglejmo nekaj nasvetov, ki vam bodo pomagali pri tem.

Kako zalivamo orhideje?
Zalivanje orhidej ni tako zapletena naloga, kot se zdi, a vendar obstajajo določena pravila, ki jih velja upoštevati. Za razliko od drugih sobnih rastlin imajo orhideje nekoliko specifične zahteve glede vlažnosti, ravno nepravilno zalivanje pa je vzrok za največ propadlih rastlin te vrste. Da bi jih ohranili pri življenju, je dovolj že osnovno razumevanje njihovih specifik, predvsem korenin. Več o tem, kako si olajšati zalivanje orhidej, pojasnjuje Tomaž Jevšnik.

Zeliščni čaj za tiste dni, ko potrebujemo pomiritev
Materina dušica ali poljski timijan je aromatično zelišče kot nalašč za tiste dni, ko potrebujemo nekaj pomirjujočega. Naberite ga sedaj in v njem uživajte celo zimo.

Zakaj paradižniki na spodnjem delu počrnijo?
Ste tudi vi eden od tistih navdušenih vrtičkarjev, ki se vsako leto znova veselimo pobiranja svojih pridelkov, potem pa se zgodi, da na naših paradižnikih, tik preden bi ga odtrgali, opazimo črne madeže? V nadaljevanju preberite, kaj povzroča nastanek črnih plodov ter kako to preprečiti.

5 načinov, kako vrt zavarovati pred vročino in sušo
Prilagajanje vrta na ekstremno vročino, ki jo v zadnjih letih doživljamo, zahteva nekaj sprememb v načinu vrtnarjenja. Za vas imamo nekaj nasvetov, kako lahko prilagodimo svoj zelenjavni in zeliščni vrt, da bo bolje preživel visoke temperature in sušo.

Na ta način bodo vaše lončnice zalite tudi, ko vas ne bo doma
Če vas skrbi, kako bodo v času vaše odsotnosti lončnice preživele brez vode, imamo za vas trik, s katerim boste poskrbeli za stalno, enakomerno in počasno namakanje.

Ideje in nasveti za popolno ustvarjanje na vrtu
Ali ste strastni vrtnar in sanjarite o bogatem vrtnem pridelku skozi celo leto? Ali si želite vrtnega kotička, ki bo bogat z okusnimi ter zdravimi pridelki? Ste ljubitelj vrtnarjenja in si želite še dodatno nadgraditi svoj vrt in čas preživet v naravi? Potem sta za vas idealna rešitev vrtni rastlinjak ali toplotna greda, ki vam zagotavlja popolno vremensko neodvisnost ter daljšo pridelovalno sezono.

Odpadno vodo iz klime lahko koristno porabite
Če ste eni izmed srečnežev, ki imajo v svojem domu klimo, potem veste, da je bilo ob montaži potrebno razmisliti tudi o tem, kam se bo stekala odvečna voda ali bolj natančno rečeno kondenz, ki nastane ob stiku toplega in hladnega zraka. Morda pa ob tem niste razmišljali, a bi to vodo lahko koristno porabili?

Julij je tu. Preverite, kaj je potrebno postoriti na vrtu!
Julija smo vrtnarji in vrtnarke najbolj vidno in izdatno nagrajeni za svoje delo, saj je sezona pobiranja pridelka v polnem razmahu. Za dolgotrajnejše veselje in zadovoljstvo na vrtu smo pripravili seznam najosnovnejših opravil v tem najbolj vročem mesecu leta.

S tem lahko nadomestite tablete za strojno pomivanje posode
Gotovo se vam je že kdaj zgodilo, da ste v pomivalni stroj zložili umazano posodo, ga prižgali, nato pa v zadnjem trenutku ugotovili, da vam je zmanjkalo detergenta. Pomivalni stroj posodo očisti s kombinacijo tople vode in detergenta, ki pa ga lahko pripravite sami doma. Ko boste naslednjič v takšni situaciji, torej le zmešajte nekaj sestavin, za katere smo precej prepričani, da jih imate v shrambi ter zaženite cikel pranja.

S temi ukrepi naliv, toča in veter vašemu vrtu ne bodo prišli do živega
Sezona vrtičkanja je tu – z njo pa na žalost tudi obdobje neviht, ki s sabo prinašajo številne vremenske nevšečnosti. Nepredvidljivo vreme, ki smo mu priča v zadnjih letih nas tako sili k razmišljanju o tem, kako zavarovati vrt, še preden nanj sploh karkoli posadimo. O preventivnih ukrepih za zaščito vrta pred nalivi, točo in močnimi vetrovi smo se pogovarjali s prof. ddr. Ano Vovk z oddelka za geografijo in varstvo okolja Filozofske Fakultete v Mariboru.

Balkonsko cvetje, brez katerega to pomlad ne gre
Prihod pomladi s sabo prinese tudi prebujanje narave – od žvrgolenja ptic do cvetočih rastlin, ki okrasijo pokrajino in napolnijo zrak s čudovitimi vonjavami. Cvetoče pomladne rože lahko prebudijo tudi vaš balkon in okenske police. Možnosti je veliko, izberite pa tiste, ki so najbolj všeč vam.

Je že čas, da se lotimo vzgoje lastnih sadik?
Če vas že rahlo srbijo prsti in prav težko pogledujete proti vašim vrtnim gredicam, ki so trenutno na zimskem počitku, je vzgoja lastnih sadik odličen način, da si čakanje nekoliko skrajšate. Z ustrezno svetlobo, nekaj osnovnimi pripomočki, pravimi nasveti ter seveda kakovostnimi semeni boste lahko spomladi, ko bo zemlja že primerno ogreta za delo na vrtu, tako posadili čisto svoje sadike najrazličnejših vrst zelenjave. Kako se tega lotiti, nam je zaupala Brigita Šušteršič, predavateljica, specializirana prav za vzgojo sadik in v prvi vrsti zagovornica naravnega načina življenja.

Bomo z uporabo prhe res zmanjšali strošek za vodo?
Vas skrbi, da preživite preveč časa pod tušem ali porabite preveč vode za kopanje v banji? Seveda je razmislek o tem, kako prihraniti vodo, smiseln tako z vidika skrbi za okolje kot tudi iz čisto praktičnega razloga, da račun za toplo vodo ob koncu meseca ne bo previsok. Morda ste bili prepričani, da s prhanjem prihranite veliko denarja, ampak ali to zares drži?

Čas je za obiranje kivija
November je mesec, v katerem na svoj račun pridejo vsi ljubitelji kivija. Ker ga je razmeroma enostavno gojiti, se pogosto znajde tudi na naših vrtovih in pod nadstreški, poleg tega pa imamo od njega korist kar dvakrat v letu. Poleti nam bujno zelenje daje prijetno senco, pozno jeseni ali v začetku zime pa zdrave sadeže, polne vitamina C z zeleno sredico in rjavo lupino.

Kaj se dogaja z vašim paradižnikom?
Paradižnik trenutno zagotovo kraljuje na vrtu. Samo še malo in lahko si bomo postregli z domačim pridelkom. Toda ravno prvi paradižniki znajo biti problematični, še posebno, ko se na dnu ploda pojavi gnitje. Poglejte, kaj je vzrok in kako lahko to preprečite.

Učinkovite strategije za odstranjevanje vodnega kamna
Nič ni lepšega kot stopiti v popolnoma čisto kopalnico ali kuhinjo, ki je ne kvari pogled na bele obloge vodnega kamna. Še posebno tam, kjer je voda bolj trda, se ta zelo rad nabira na kuhinjskih in kopalniških pipah, ploščicah, straniščni školjki – praktično povsod, kjer površina pride v stik z vodo.

Mediteranske začimbe, ki ne smejo manjkati v vaši kuhinji
Mediteranska kuhinja je znana kot ena najbolj okusnih in zdravih na svetu, kar lahko poleg zdravih in sezonskih sestavin deloma pripišemo široki uporabi aromatičnih začimb. Te dajo jedi intenziven okus in tako nadomeščajo potrebo po pretiranem soljenju in popranju. Bazilika, timijan in origano so tri izmed nenadomestljivih začimb, vendar obstajajo tudi druge, ki so za dobro mediteransko jed prav tako pomembne!

Kärcher sistemi za zalivanje. Vse, kar potrebujete za popoln vrt!
V poletnem času, ko so količine padavin redke, naše rastline pa so dnevno izpostavljene visokim temperaturam, je zalivanje eno najpomembnejših opravil na vrtu. Lotimo se ga lahko z zalivalko ali pršenjem z vrtno cevjo, vendar je veliko bolj preprosto uporabiti enega izmed mnogih zalivalnih sistemov.