napoved

Kako se lotiti barvanja zunanje ograje?
Da bi vaš vrt deloval lično, je treba vsake toliko prepleskati ograjo. Tako dosežete hitro osvežitev okolice hiše, v kateri boste verjetno v toplem delu leta preživljali veliko časa.

Kako ublažiti neprijetne vonjave sveže prepleskane stene?
Hlapi, ki ostanejo po barvanju notranjih prostorov, so poleg tega, da so neprijetni, tudi škodljivi za zdravje. Vdihavanje le teh ima negativne posledice na zdravje in lahko privede do draženja ali celo dihalne stiske. Povsem normalno je, da ima sveže prepleskana stena vonj, a če ta tudi po daljšem zračenju ne izgine, si lahko pomagate s spodnjimi nasveti.

Kako za dopust spakirati čim manj?
Ko se odpravljamo na pot, si vsi želimo, da bi nam bila prtljaga čim manj v napoto. Želimo se počutiti prosti kot ptički na veji in ne otovorjeni kot mula. Toda hkrati bi radi imeli pri roki vse, kar v določenem trenutku potrebujemo.

S temi ukrepi naliv, toča in veter vašemu vrtu ne bodo prišli do živega
Sezona vrtičkanja je tu – z njo pa na žalost tudi obdobje neviht, ki s sabo prinašajo številne vremenske nevšečnosti. Nepredvidljivo vreme, ki smo mu priča v zadnjih letih nas tako sili k razmišljanju o tem, kako zavarovati vrt, še preden nanj sploh karkoli posadimo. O preventivnih ukrepih za zaščito vrta pred nalivi, točo in močnimi vetrovi smo se pogovarjali s prof. ddr. Ano Vovk z oddelka za geografijo in varstvo okolja Filozofske Fakultete v Mariboru.

Tako bo kidanje snega hitro, varno in učinkovito
Pluženje ali odmetavanje snega je ena manj prijetnih plati zimskih radosti, ki pa se ji ni mogoče izogniti. Pravzaprav je priporočljivo, da že ob najmanjšem snežnem metežu poskrbimo za sprotno odstranjevanje snega. V nasprotnem primeru se ta lahko čez dan stopi, ponoči pa znova zamrzne, kar povzroči nastanek ledenih zaplat, za katere vemo, da so izjemno nevarne. Na območjih, kjer v hladnejšem delu leta tla pogosto prekrije snežna odeja, je zato lopata za kidanje snega nepogrešljiv pripomoček. Da bo delo potekalo bolj gladko, imamo za vas nekaj nasvetov.

Vremenski prognostik Rok Nosan: Hude zime s snegom in mrazom si tudi letos ne moremo obetati
V preteklih dneh smo že pošteno zakorakali v hladno vreme, a čeprav nas do pričetka uradne koledarske zime loči še nekaj tednov, smo že dočakali prve snežinke. Ali nas bodo te letos končno razveselile tudi v času božičnih praznikov, nam je razkril prognostik 24UR, Rok Nosan.

To nas čaka v jeseni
Letošnje poletje je bilo, vremensko gledano, zagotovo eno ne najbolj tipičnih. Trditve potrjujejo tudi navedbe Agencije Republike Slovenije za okolje, po katerih je bilo meteorološko poletje na državni ravni nadpovprečno toplo, izjemno namočeno in povprečno osončeno. A čeprav smo se v zadnjih letih že dodobra navadili, da nas vreme vedno znova preseneti, bomo verjetno preteklo poletje želeli čim prej pozabiti. Namesto v preteklost zato raje poglejmo v prihodnost, kakšna jesen je pred nami.

Kako si kampiranje narediti čim bolj udobno?
Kampiranje je zanimiva, prijetna in zabavna izkušnja, a po drugi strani se lahko prav hitro sprevrže v nočno moro, polno komarjev, vode v šotoru in še česa. Da se vam to ne zgodi, upoštevajte nekaj nasvetov pri izbiri šotora – a šele po tem, ko premislite, ali je kampiranje primerno za vas.

Vremenski prognostik Rok Nosan: Trenutno napovedi ne kažejo, da se bo vreme kaj kmalu stabiliziralo
Poletje je pred vrati in zdi se, da smo deževnih in mrzlih dni prav vsi že rahlo naveličani. Vremenskega prognostika 24UR Roka Nosana smo zato povprašali, kakšni bodo naslednji meseci in kdaj lahko pričakujemo začetek tistega pravega poletja.

Kakšno vreme nas čaka to pomlad?
Pomladni meseci so pred vrati, vendar pa, kot vse kaže, vremensko gledano zima še ni rekla zadnje. Kako mokra bo pomlad, ali nas znajo presenetiti nove snežinke in kaj še lahko pričakujemo v prihodnjih mesecih, smo povprašali dežurnega meteorologa 24ur Roka Nosana.

Bomo letos po 15 letih končno dočakali bel božič?
V pričakovanju najbolj čarobnega meseca v letu se marsikdo sprašuje s kakšnim vremenom nam bo letos postregla zima. In če sta v jeseni prevladovali dve skrajnosti – september je bil rekordno moker, oktober in začetek novembra pa sta bila nadpovprečno topla, se sedaj vračamo k bolj običajnim temperauram za ta čas, pravi meteorolog Rok Nosan. Od zadnjega belega božiča je v večjem delu Slovenije minilo 15 let, in če vas zanima, ali bomo letos končno spet dočakali bel božič ter kdaj lahko pričakujemo padec pod ničlo, berite naprej.

Vreme za Piran
Območje slovenskega Primorja zajema celoten zahodni del Slovenije, ki pa ga, glede na njegove geografske značilnosti, lahko razdelimo na dva dela – obalno in zaledno. Ta ločnica določa tudi vremenske značilnosti posameznega območja. Submediteransko podnebje, značilno za priobalna mesta, imenujemo tudi zmerno sredozemsko.

Kakšno vreme lahko pričakujemo to jesen?
Poletje, ki je postreglo s kar nekaj temperaturnimi rekordi, se počasi a vztrajno poslavlja. Pred nami je hladnejši del leta, ki je vremensko gledano lahko precej nepredvidljiv in spremenljiv. Sicer pomembnih povezav med poletnim in jesenskim vremenom ni, pravi meteorolog Rok Nosan, zato na podlagi vročega poletja tudi ne moremo sklepati o tem, kakšna bo jesen. Vseeno pa nas je zanimalo, kaj nam bo prinesel ta letni čas in ali lahko tudi v prihodnjih mesecih pričakujemo kakšna večja odstopanja od normalnega. Vse to in še nekaj drugih zanimivih podatkov nam je zaupal vremenski prognostik na 24UR Rok Nosan.

Vreme za panonsko kotlino
Slovenija je geografsko gledano precej raznolika dežela, kar vpliva tudi na podnebne razmere, značilne za posamezno pokrajino. Med tremi tipi podnebja, ki prevladujejo pri nas, v Prekmurju govorimo o zmerno celinskem. Pa veste, kaj je zanj značilno?

Vreme za Ljubljano
Na podnebje v Sloveniji vplivajo številni dejavniki, med katerimi so najpomembnejši geografska lega, bližina morja ter razgiban relief. Posledica prepleta vseh teh vplivov so raznolike vremenske razmere. Ljubljanska kotlina je prav tako svojevrsten vremenski pojav, ob katerem gotovo najprej pomislite na gosto meglo v jesenskih in zimskih jutrih.

Ministrstvo kmetovalcem svetuje, naj ta trenutek še ne gnojijo
Tako zimo kot uvod v pomlad je zaznamovalo suho vreme, ki se že odraža tako na travnikih, poljih, gozdovih kot vodotokih. Zato naj bo ravnanje z vodo skrbno, prav tako je še vedno prisotna nevarnost požarov v gozdovih oziroma naravnem okolju.

Vegetacija zamuja tri tedne. Kakšna bo pomlad v nadaljevanju?
Marec bo letos upravičil svoje staro ime sušec in postregel predvsem s suhim vremenom. Zadnje konkretne padavine so v večjem delu države padle pred več kot enim mesecem, ponekod pa padavin ni bilo že dva meseca in pol. In tudi sicer to zimo nismo imeli kaj dosti padavin. Travniki in gozdovi so presušeni, v slabem stanju so ozimna žita. Kakšna pa bo pomlad v nadaljevanju? Bodo vsaj prihodnji tedni in meseci prinesli kaj več padavin?

Napovedovanje, kakšno bo vreme, ni več dovolj
Vremenski, podnebni in vodni ekstremi v številnih delih sveta zaradi podnebnih sprememb postajajo vse pogostejši in intenzivni. Na današnji dan tako obeležujemo svetovni dan meteorologije, in sicer pod geslom Zgodnja opozorila za pravočasno ukrepanje.

Znova prihajata mraz in sneg
Minuli praznični konec tedna je ponekod prinesel rekordno visoke temperature za ta čas leta, toda bilo je kratkotrajno, kajti v sredo bodo padavine zajele vso državo, meja sneženja pa se bo v sredo popoldne spuščala skoraj povsod do nižin, razen na Primorskem.

Bo božič bel?
Še čisto malo, pa bo tu božič. Čeprav nas je sneg že razveselil, mnogi upajo, da bo za praznike Slovenijo znova pobelil svež sneg. Kaj je lepšega kot bel božič.

Snežna slovenska idila
Večji del Slovenije je pobelil sneg in pričaral zimsko idilo. Naše bralce smo prosili, da z nami delijo zimske fotografije. Poglejte, kako lepa je zasnežena Slovenija.

Veterinarji svarijo pred to boleznijo
Jeseni zaradi virusnih obolenj ne zbolevamo samo ljudje. Društva za zaščito živali in veterinarji namreč opominjajo, da so zadnje čase porasla virusna obolenja, ki prizadenejo mačke. Tako opozarjajo, da je v porastu mačja kuga, ki je lahko za mačko hitro usodna.

Pred nami je lep konec tedna
Oktober nam je za razliko od preteklih mesecev namenil nižje temperature, kot smo jih običajno vajeni. Pa vendar smo v preteklosti tudi v oktobru videli nihanja. Vreme nam je "podarilo" tudi sneg v višjih predelih in precej neobičajno močno burjo.

Oranžno opozorilo za primorsko regijo
Glede na napovedi smo dodobra zakorakali v jesen. Prišel je dež, prihaja tudi burja, temperature zraka po nižinah se bodo gibale med 10 in 15 °C, sneg pa je že prekril prve vrhove.

'Če se zgodaj selijo ptiči, bo huda zima ob božiči'
Meteorološko poletje se je zaključilo prvega septembra. Kdor bolj verjame v koledar, pa bo v koledarskem poletju užival še tri tedne. No, vreme bo najbrž postavilo svojo mero, kdaj bomo tudi v praksi stopili v jesen. Za nami je sicer v povprečju eno najtoplejših poletij do sedaj.

Klestila toča: na stotine uničenih vozil
Na severu Italije je močna nevihta z debelo točo poškodovala na stotine avtomobilov. Zgodilo se je med Parmo in Piacenzo, na avtocesti, kjer je neurje povzročilo resne prometne težave.

V Kanadi namerili skoraj 50 stopinj Celzija
V Kanadi, ki sicer velja za eno od držav z najhladnejšim vremenom, so namerili rekordnih 49,5 stopinje Celzija. Zahod države duši vročinski val, ki je zahteval tudi že več smrtnih žrtev, zlasti med starejšimi.

Kadar na Ladislava dežuje, dež še dolgo kraljuje
Tu je mesec junij, prvi poletni mesec. Koledarsko bomo sicer v poletje zakorakali 21. 6, no, meteorološko pa se to zgodi že prvega v šestem mesecu in vedno traja do zadnjega avgusta.

Maj marsikje eden najbolj namočenih v zgodovini meritev
Najnižjo temperaturo so izmerili na Kredarici, minus 5,5 stopinje Celzija. Tudi ves mesec maj je bil doslej hladnejši od dolgoletnega povprečja, po količini padavin pa bo po pričakovanjih marsikje eden najbolj namočenih majev v zgodovini meritev, pravijo na Arsu.

Kakšno poletje nas čaka?
Ledeni možje in Zofka so za nami. Letos imamo pozno pomlad, mraz, padavine še kar vztrajajo. A bo nadaljevanje maja lepše, bo sonce končno ogrelo naše vrtičke? 8. junija naj bi po ljudski modrosti bil tisti dan, ki naj bi bil prelomen za vreme oziroma naj bi nakazal, kakšno nas čaka poletje.