naravna gnojila

Zato je puljenje plevela brez smisla
Plevel velja za zapriseženega sovražnika vsakega vrtnarja. Domači vrtičkarji porabijo ure in ure za njegovo odstranjevanje, v boju proti tem neželenim rastlinam pa zapravijo celo kupe denarja, da bi našli sredstvo, s katerim bi se plevelov dokončno znebili. Že od nekdaj smo regrat in druge vrste plevela tudi pulili, izkoreninjali in škropili, pri tem pa nismo niti pomislili, da obstaja tudi druga pot.

Na ta način bodo vaše lončnice zalite tudi, ko vas ne bo doma
Če vas skrbi, kako bodo v času vaše odsotnosti lončnice preživele brez vode, imamo za vas trik, s katerim boste poskrbeli za stalno, enakomerno in počasno namakanje.

8 pogostih napak urbanih vrtičkarjev
Sajenje v lonce in korita je odličen način, da uživate v svojih rastlinah od blizu in poživite svoj balkon, teraso ali verando. Za razliko od vrta tu veljajo nekoliko drugačna pravila, ki se jih velja držati, ne glede na to, ali nameravate posaditi cvetlice, zelišča ali zelenjavo. Oglejmo si deset pogostih napak, ki jih delajo ljudje pri gojenju rastlin v posodah, da se jim boste zagotovo izognili.

Verjamete, da lahko z mlekom spodbudite rast paradižnika?
Skrb za vrt presega le zalivanje, občasno puljenje plevela in zatiranje škodljivcev. Da bi vaše rastline resnično uspevale in dosegle svoj poln potencial, potrebujejo tudi zdrav odmerek hranil. Medtem ko lahko kemična gnojila zagotovijo hitro rešitev, so naravna gnojila trajnostna in okolju prijazna alternativa, a so pogosto manj učinkovita – a stvar vseeno ni tako enostavna. Katero vrsto torej izbrati in kako gnojiti, preberite v nadaljevanju.

Pripravite čaj iz bananinih olupkov ter z njim zalijte sobne rastline
Sobne rastline med štiri stene pripeljejo naravo, s čimer odlično vplivajo na naše počutje. A ker rastejo v majhnem cvetličnem lončku, sčasoma porabijo vsa hranila v svoji prsti. Ta moramo nato dodajati z gnojili. Preizkusite lahko, kako se obnesejo povsem naravna.

Vaše rože bodo lepše z jajčno lupino ali kavno usedlino
Ste vedeli, da naravna gnojila za naše okrasne lončnice lahko pripravimo tudi sami? In to kar iz odpadnih surovin, ki se nam iz dneva v dan nabirajo med kuho? Ker jih smatramo kot biološke odpadke, sprva sploh ne pomislimo, da bi jih lahko še kakorkoli uporabili, a dejansko se številni obnesejo kot kvalitetna hranila za zelene rastline.

Ali so božična drevesa za hišne ljubljenčke strupena?
V zadnjih letih ali bolje rečeno desetletjih je naravno božično smrečico marsikdo zamenjal za umetno jelko iz plastike, in čeprav so razlogi za to odločitev predvsem praktične narave, prijetnega vonja, ki naznanja prihod božiča, ta ne more nadomestiti. Mnenja so vedno deljena, tako umetno kot naravno božično drevesce ima svoje prednosti in slabosti. Pa ste se kdaj vprašali, ali je naravna božična smreka lahko za vašega hišnega ljubljenčka strupena?

Vse, kar morate vedeti pred gnojenjem vrta jeseni
Pri dolgotrajni uporabi je prst v zelenjavnem vrtu izčrpana in osiromašena s hranili, saj vrtnine v času rasti potrebujejo veliko hranilnih snovi. Da bi vrtnine tudi v prihodnji sezoni dobro obrodile, mu moramo vse te snovi nekako povrniti. Ob vseh informacijah in napotkih smo včasih lahko zmedeni - kaj pomeni mineralno gnojilo? Kaj označuje kratica NPK? Lahko z gnojenjem zažgemo korenine? Na vsa ta vprašanja odgovarjamo v spodnjih vrsticah.

10 okolju prijaznih namigov za bolj zelen vrt
Pomad je popoln čas za razmislek o tem, kaj bi lahko v svojem življenju spremenili ali izboljšali. Dobro je začeti kar pred lastnim pragom, natančneje - na svojem vrtu. Preberite si deset okolju prijaznih trikov za še bolj zdrav in zelen vrt.

Ne mečite je stran! Tako jo lahko ponovno uporabite
Spomladi in poleti je eno najpogostejših opravil na domačem vrtu košnja trave. Če travo redno kosimo, poskrbimo za to, da bo zelenica okoli našega doma gosta, lepa in zdrava. Pokošena trava pogosto pristane v bioloških odpadkih, čeprav jo lahko znova uporabimo. Poglejte, kako.

Ministrstvo kmetovalcem svetuje, naj ta trenutek še ne gnojijo
Tako zimo kot uvod v pomlad je zaznamovalo suho vreme, ki se že odraža tako na travnikih, poljih, gozdovih kot vodotokih. Zato naj bo ravnanje z vodo skrbno, prav tako je še vedno prisotna nevarnost požarov v gozdovih oziroma naravnem okolju.

To lahko naredi vsak posameznik v skrbi za pitno vodo
Danes je svetovni dan voda, zato naj spomnimo, kako nepogrešljiva je voda za življenje in kako lahko sami pripomoremo, da jo obvarujemo in preprečimo njeno onesnaževanje.

Se pripravljate na vrtičkanje? Potem morate vedeti to!
Pridelovanje lastnih vrtnin je praktična in zdrava odločitev. Z lastnim vrtom pride zavedanje, da je za zemljo in vrtnine treba skrbeti vse leto. Sami se odločate, kakšna gnojila in pesticide boste uporabljali, na kakšen način boste vrtnarili in navsezadnje, katere pridelke boste posadili. Z rahlim naporom in trudom lahko dobite naravno hrano, ki ni le domača, temveč tudi okusna. Če razmišljate o svojem vrtu, ne veste pa, kje in kako začeti, vam ponujamo osnove, ki jih mora poznati vsak vrtičkar. Morda boste ugotovili, da vrtnarjenje sploh ni težko!

Sami izdelajte naravno gnojilo
Kopriva, rastlina, ki raste skoraj vsepovsod – najdemo jih za hišami, v gozdu, pa tudi na vrtovih – se odlično obnese pri pripravi okusnih jedi, hkrati pa nam je lahko tudi v veliko pomoč pri delu na vrtu. Preverite, kako!

Sibirska borovnica ali majska jagoda
Zaradi hitrejše letošnje vegetacije so v drugi dekadi letošnjega aprila, ravno v času letošnjih pozeb začele kot prvo sadje v naših vrtovih zoreti sibirske borovnice. Izvor sibirske borovnice je Sibirija, rastišča kamčatk pa so prav tako v Rusiji, Japonski, Kitajski, Kanadi in Poljski.

VIDEO: Koprivna prevrelka
Vrtnarji že vedo, da je kopriva zelo učinkovita in zdrava rastlina. Dolgoletna vrtnarka Anica Bračko nam je na vrtu na Ptuju pokazala, kako se naredi koprivni pripravek, ki velja za enega najboljših naravnih bio škropiv in gnojil.