nevarni odpadki

Teh predmetov nikoli ne dajajte v koš
Za nekatere predmete, kot je denimo vroč pepel, je jasno, da ne sodijo v smeti. Obstajajo pa tudi nekateri, za katere ne bi pomislili, da lahko na odpadu storijo škodo. Našteli smo 10 predmetov, ki jih nikoli ne smete odvreči v smeti, naj bo zaradi zdravja ali pa varnosti vašega doma.

Ne le, da je nevarno, kazen je 5.000 evrov!
V vsakem domu se najdejo embalaže čistil, lakov, barv in kozmetičnih izdelkov. Na večini izmed njih boste našli oznake, kot so dražilno, jedko, okolju nevarno, oksidativno, vnetljivo ali strupeno. Zato ni vseeno, kako te snovi v domu shranjujete in kako se znebite njihovih ostankov in embalaž. Kazen za kršitelje je lahko visoka.

Zaradi pandemije se je povečal delež komunalnih odpadkov v gospodinjstvih
Zadnji dve leti je bilo naše življenje drugačno, kot smo navajeni, in to se pozna na različnih področjih. Ker smo več časa preživeli doma, pa se je povečala tudi količina komunalnih odpadkov.

Kako se lotiti pospravljanja kleti ali podstrehe
Šele ko ničesar več ne najdemo ali ni prostora za odlaganje stvari, ugotovimo, da bi bilo klet, garažo ali podstreho res dobro pospraviti. Še bolj neprijetno pa je, kadar starostniki nimajo več moči, da bi pospravljali, brskali in dvigovali škatle. Takrat začnejo bolj ali manj odlagati stvari eno na drugo, kar pa seveda pomeni začaran krog. Ničesar več ne najdemo, navlake pa je vedno več. Večje pospravljanje odlagamo iz meseca v mesec, iz leta v leto, in vsakokrat še malo preložimo.

Predmeti, ki predstavljajo požarno nevarnost, če jih ne čistite
Ko končamo z zajtrkom, se vedno spomnimo, da drobtine očistimo z mize, in ko operemo posodo, vedno pobrišemo vodne kapljice okoli umivalnika. Toda nekateri deli doma niso tako očitno umazani in če jih predolgo ne očistimo, so lahko resnično nevarni.

Kam z odpadno elektroniko?
V Sloveniji vsako leto nastane za več tisoč ton odpadne električne in elektronske opreme. Kam z njo, da ne bo preveliko breme za okolje?

Mariborske soseske bodo tekmovale v urejenosti ekoloških otokov
Zaradi povečanega števila primerov nepravilnega odlaganja odpadkov na ekoloških otokih so se v Mestni občini Maribor odločili, da v drugi polovici septembra začnejo kampanjo osveščanja. K odgovornejšemu ravnanju z odpadki bodo občane med drugim poskušali spodbuditi s tem, da bodo soseske tekmovale med seboj v urejenosti ekoloških otokov.

Kosovne odpadke vam odpeljejo zastonj!
Po vsej državi so na voljo številni ekološki otoki, ki omogočajo odlaganje komunalnih odpadkov v ustrezne zabojnike, medtem ko je kosovne odpadke potrebno odpeljati do zbirnega centra oziroma lahko pri komunalnem podjetju naročite odvoz. Za Ljubljančane je do konca februarja ta storitev zastonj.

Ko boste videli, kaj prikazuje, boste šokirani
Vsak Slovenec naj bi proizvedel 1,3 kilograma odpadkov na dan. Ne, ni napaka. Na dan. Četudi jih pridno ločujemo in odlagamo na za to namenjena mesta, je po Sloveniji še vedno okoli 10.000 divjih odlagališč. Kaj to pomeni za našo prihodnost?

Pomembno obvestilo za Mariborčane
Mariborsko javno podjetje Snaga bo v četrtek na pot po mestnih četrteh in krajevnih skupnostih mestne občine poslalo svojo pomično zbiralnico nevarnih odpadkov. Občani bodo lahko tako odvrgli tovrstne odpadke, ki nastajajo v gospodinjstvih, od baterij, zdravil, topil, barv in odpadnih olj do kozmetike s pretečenim rokom uporabe.

Previdno pri nakupu in uporabi!
Če na embalaži nekaterih kozmetičnih izdelkov, barv in zaščitnih ali čistilnih sredstev zasledite opozorilo, da vsebuje jekdo, eksplozivno, oksidativno, vnetljivo, strupeno, radioaktivno, dražljivo, rakotvorno ali mutageno snov, je potrebna posebna previdnost pri uporabi in shranjevanju, pomembno pa je tudi, da praznih embalaž ne odlagamo med ostale odpadke ali med klasično embalažo.

Kako ravnati s kosovnimi odpadki?
Kljub temu, da naj bi s spremembo sistema odvoza kosovnih odpadkov pred nekaj letih izboljšali stanje, še vedno v černih zabojnih najdemo nemalo elektronske opreme, pohištva, celo gospodinjskih aparatov, tovrtni odpadki pa se kopičijo tudi na divjih odlagališčih. V nadaljevanju preverite, kako ravnati s kosovnimi odpadki.

Kako pravilno ločevati odpadke?
Razlogov, zakaj ločevati odpadke, je malo morje. Skrb za okolje danes ni le modna muha, pač pa nuja. Odpadkov je namreč vedno več, prostora za odlaganje pa počasi zmanjkuje. Pri nas se zavedanje o pomembnosti ločevanja in reciklaže odpadkov sicer izboljšuje, a kljub temu, da nas opozarjajo in izobražujejo na tem področju iz vseh strani, se že vedno najde velik odstotek tistih, ki jim je preprosto vseeno ali pa niso prepričani, kako pravilno ločevati in se zato odpadki pogosto znajdejo v napačnih zabojnikih ali odlagališčih.

Kako pravilno ločevati odpadke?
Razlogov, zakaj ločevati odpadke, je malo morje. Skrb za okolje danes ni le modna muha, pač pa nuja. Odpadkov je namreč vedno več, prostora za odlaganje pa počasi zmanjkuje. Pri nas se zavedanje o pomembnosti ločevanja in reciklaže odpadkov sicer izboljšuje, a kljub temu, da nas opozarjajo in izobražujejo na tem področju iz vseh strani, se že vedno najde velik odstotek tistih, ki jim je preprosto vseeno ali pa niso prepričani, kako pravilno ločevati in se zato odpadki pogosto znajdejo v napačnih zabojnikih ali odlagališčih.

So povsod okoli nas, a se sploh ne zavedamo
Nevarne kemikalije so povsod okrog nas. Tudi pri nas doma, čeprav se tega največkrat ne zavedamo. Raziskave kažejo, da številne kemikalije v naših domovih ogrožajo tako naše zdravje kot tudi okolje. Zavedati se moramo odgovornosti takrat, ko kupujemo izdelke, ki vsebujejo nevarne kemikalije, in tudi takrat, ko jih odlagamo v smeti. Naše odločitve pri nakupu in ravnanju z nevarnimi kemikalijami imajo lahko resne posledice za ljudi in za okolje.

Kam z e-odpadki?
V Evropi se količina e-odpadkov vsako leto poveča za 3 do 5 odstotkov. To je trikrat hitreje v primerjavi z rastjo drugih odpadkov. Ta grozljivi podatek pa velja tudi za Slovenijo.