nevarnost požara

Indukcija ali plin – kaj je učinkovitejše?
Nakup novega štedilnika že sam po sebi predstavlja zahtevno nalogo, še posebej, če razmišljate o prehodu s plinskega ali električnega na indukcijsko ploščo. Da bo odločitev lažja in predvsem bolj premišljena, vam v nadaljevanju podamo vse pomembne informacije o indukcijskih ploščah.

Napake, ki se jim je treba izogibati pri uporabi električnih razdelilnikov
Razdelilci in podaljški, ki povečajo število vtičnic, so zelo uporabni in praktično nepogrešljivi v vsakem domu. Vendar pa jih je, tako kot vse naprave pri katerih rokujemo z električno energijo, treba uporabljati kar se da odgovorno. Izognite se tem napakam, da preprečite poškodbe električnega omrežja in predvsem nesreče, ki bi lahko bile usodne.

Najnovejši trend med umetnimi božičnimi drevesi vas bo navdušil
Če ste naveličani zelenih iglic po tleh vaše dnevne sobe, nenehnega zalivanja in nenazadnje truda, ki je potreben, da skozi vhodna vrata svojega doma vsak december spravite ogromno drevo, potem je čas, da si omislite umetno božično smrečico. Poglejmo, kateri so še drugi razlogi, zaradi katerih se je večina danes pripravljena odpovedati naravnemu božičnemu, ne moremo pa seveda niti mimo letošnjih trendov.

Starodavna japonska tehnika, ki ustvari videz žganega lesa
Shou sugi ban je trenutno najbolj vroč trend v arhitekturi – in to dobesedno. Gre namreč za starodavno japonsko tehniko žganja lesa, s katero materialu zagotovimo obstojnost in daljšo življenjsko dobo. Iz tega razloga se najpogosteje uporablja za lesene dele, ki so izpostavljeni vremenskim vplivom, primerna pa je tako za zunanje lesene obloge na fasadi, pohištvo in druge lesene elemente. Preverite prednosti lesa, obdelanega po tej starodavni metodi.

9 stvari v vašem domu, ki jih ni priporočljivo barvati
Čeprav je barvanje preprost način za popestritev vašega prostora, se je treba včasih izogniti čopiču. Medtem ko lahko tako na preprost način nadgradimo videz našega doma, v njem obstajajo nekatere stvari, ki jih po mnenju strokovnjakov naj ne bi nikoli prebarvali. Katere?

Je res ceneje prati ponoči?
Cene elektrike so v zadnjih letih poskočile in mnogi so zaskrbljeni zaradi vse večjih računov, zato je normalno, da se sprašujete, ali obstajajo načini, kako prihraniti vsaj nekaj denarja.

Je bolje kuhati na indukcijo ali plin?
Kuhanje na indukcijski plošči postaja pravi hollywoodski trend. Morda ne toliko trend kot zakon, ki ga je sprejel mestni svet Los Angelesa in mu sledijo tudi v nekaterih drugih delih ZDA. Določilo, ki bo začelo veljati s 1. januarjem prihodnjega leta, namreč prepoveduje vgradnjo plinskih štedilnikov v novogradnje.

6 najpogostejših vzrokov za požar v stanovanju
Požar, ki se lahko zaradi različnih dejavnikov vname v hiši ali stanovanju, ima neverjetno moč. Zaradi svoje sposobnosti nenadzorovanega širjenja lahko v le nekaj sekundah pusti grozljive posledice, za zdesetkanje doma pa je dovolj že nekaj minut. Imeti ustrezno zavarovalno polico, s katero ublažimo finančne posledice, je bistvenega pomena, a še bolj pomembno je, da se zavedamo možnih vzrokov ter s tem požar preprečimo ali ga vsaj čim prej omejimo, če do njega slučajno pride.

Tako bo kidanje snega hitro, varno in učinkovito
Pluženje ali odmetavanje snega je ena manj prijetnih plati zimskih radosti, ki pa se ji ni mogoče izogniti. Pravzaprav je priporočljivo, da že ob najmanjšem snežnem metežu poskrbimo za sprotno odstranjevanje snega. V nasprotnem primeru se ta lahko čez dan stopi, ponoči pa znova zamrzne, kar povzroči nastanek ledenih zaplat, za katere vemo, da so izjemno nevarne. Na območjih, kjer v hladnejšem delu leta tla pogosto prekrije snežna odeja, je zato lopata za kidanje snega nepogrešljiv pripomoček. Da bo delo potekalo bolj gladko, imamo za vas nekaj nasvetov.

Kako varna je alu folija za v mikrovalovko? Odgovor vas bo presenetil.
Kar zadeva kuhinjske pripomočke, je aluminijasta folija presenetljivo uporabna in precej poceni. Kaj pa, ko želite pogreti nekaj ostankov, zavitih v folijo - jih je varno v mikrovalovno pečico dati kar ovite?

Sodelujte in se potegujte za super nagrado
Le kje drugje bi se lahko človek počutil bolj varnega kot v prijetnem zavetju lastnega doma?! Da bi bilo temu res tako, lahko poskrbimo na različne načine, predvsem pa je pomembno, da imamo sklenjeno ustrezno domsko zavarovanje. Nekaterim nevarnostim, predvsem nevšečnostim, ki jih povzroča vreme, se namreč ne moremo izogniti, ravno tako ne moremo preprečiti marsikatere nesreče. V nadaljevanju preverite, kaj vse nepredvidljivega se lahko zgodi doma in kako lahko škodo čim bolj omilimo.

Tako bo naravna jelka zdržala ves mesec
Približuje se praznični čas, ko je prijetno svoje domovanje okrasiti z božično jelko. Toda ali izbrati naravno ali umetno? Kaj zmaga ekološko? In kako poskrbeti, da naravna preživi mesec dni in še več glede na to, da si mnogi že temačnejši novembrski čas radi popestrijo z nekaj dekoracije in lučk.

Kaj vse je nujno narediti na začetku ogrevalne sezone?
Na Zvezi potrošnikov Slovenije so pripravili seznam opravil, ki jih je pametno storiti na začetku ogrevalne sezone. Z nekaterimi ukrepi namreč lahko preprečimo, da bi imeli v zimskih mesecih težave z ogrevalnim sistemom.

Ogrevanje v vmesnem obdobju - kako?
Ob prvih hladnih dneh, potem ko se zidovi ohladijo in poletje izgine, kot bi mignil, že pomislimo na ogrevanje. Samo za kratek čas, ob hladnih večerih ali dopoldnevih, ko ni sonca in je megla, bi imeli radi na voljo neke vrste dopolnilno ogrevanje, dokler ne začnemo ogrevati hiše ali radiatorji v stanovanju niso topli.

Preženite negativno energijo z žajbljevim kadilom
Najbrž ste že slišali, da lahko snopek posušenega žajblja uporabite kot kadilo. Zakaj bi to naredili? Že starodavna ljudstva so tako izganjala iz prostorov negativno ali neželeno energijo.

Po vsej državi razglašena velika požarna ogroženost naravnega okolja
Uprava za zaščito in reševanje je razglasila veliko požarno ogroženost naravnega okolja. To pomeni, da je poleg požiganja in odmetavanja gorečih in drugih predmetov ali snovi, ki lahko povzročijo požar, prepovedano tudi izvajanje aktivnosti, ki predstavljajo požarno nevarnost.

Zaradi dražjih energentov več ogrevanja na drva in več požarov
Ker se že mesece dražijo energenti, se je veliko ljudi odločilo, da bodo znova v uporabi kamini in peči. Toda zaradi tega se je povečala nevarnost požara.

Gasilci opozarjajo: ne puščajte jih brez nadzora
Nekateri so že okrasili dom in drevesce, nekateri pa čakajo na zadnji trenutek, na sam božič. Vendar pa namestitev lučk in svečk lahko poveča nevarnost požara. Poglejte, na kaj je treba paziti.

Naj prazniki zasijejo tudi zunaj
Drevesa, okrašena z lučkami, so za praznike vedno videti praznično, prav tako zabavna in čarobna pa so lahko tudi v katerem koli drugem letnem času. V hladnem ali v toplem vremenu ni nič bolj vabljivega kot udoben zunanji prostor, okrašen z utripajočimi lučmi.

Predmeti, ki predstavljajo požarno nevarnost, če jih ne čistite
Ko končamo z zajtrkom, se vedno spomnimo, da drobtine očistimo z mize, in ko operemo posodo, vedno pobrišemo vodne kapljice okoli umivalnika. Toda nekateri deli doma niso tako očitno umazani in če jih predolgo ne očistimo, so lahko resnično nevarni.

Papiga moškega rešila pred požarom
Anton Nguyen iz Brisbana se je zbudili sredi noči, ko je njegova papiga začela glasno kričati. Papiga je namreč opazila, da je hišo zajel ogenj in je opozorila svojega lastnika.

Tako hitro lahko pride do požara!
Na upravi za zaščito in reševanje pred bližajočimi se prazniki pozivajo k preventivnemu ravnanju pred požarom oziroma k previdnosti pri okrasitvi doma ter uporabi sveč in električnih lučk. December je v povprečju požarno nevarnejši od ostalih mesecev, eden glavnih razlogov za požare z manjšimi škodami pa je prav praznična okrasitev.

Očistite jih, preden bo prepozno
Zaradi nevzdrževanih ogrevalnih sistemov prihaja do večjih obremenitev okolja, lahko tudi do požara in zastrupitve s strupenimi plini. Dimnikar in pooblaščeni serviser zato ne bosta samo očistila vaših naprav, poskrbela bosta tudi za mirnejši spanec.

Previdnost je nujna!
Kljub prihajajočim toplejšim dnevom je treba še naprej zagotavljati varno uporabo kurilnih naprav, uporabnike kurilnih, dimovodnih in prezračevalnih naprav opozarja sekcija dimnikarjev pri OZS. Treba je poskrbeti, da ne bo prišlo do zastrupitve z dimnimi plini, dimniškega požara ali do prevelikega onesnaževanja okolja z dimnimi plini.

Previdno, tako lahko povzročite požar!
Nesreča nikoli ne počiva, pravijo, še posebej, če nismo previdni. In roko na srce, doma se počutimo najbolj varno in smo tudi zato včasih manj previdni, s tem pa lahko mimogrede povzročimo veliko škode. In ena večjih katastrof je vsekakor požar.

Na policiji opozarjajo na nevarnost požarov
Gorenjski policisti so od decembra lani obravnavali okoli 20 dimniških požarov, v katerih škoda povečini ni nastala. Manj sreče so imeli v stanovanjski hiši, kjer je sredi decembra zagorelo zaradi pregretja dimnika, nastalo pa je za okoli 15.000 evrov škode. Na policiji opozarjajo na pomembnost rednega čiščenja in vzdrževanja kurilnih naprav.

Kaj svetuje strokovnjak pri prenovi podstrešja
Zahteve bivanja se z leti spreminjajo. Otroci zrastejo, zanimati nas začnejo nove stvari in stanovanje ali hiša lahko postaneta pretesna.