nevenka breznik

Zaščita posodovk pred mrazom
Korenine rastlin, ki jih sadimo v posode, so večinoma bolj podvržene mrazu, saj jim cvetlični lonec ali korito pozimi ne zagotavlja dovolj toplote. Poleg tega posodovke potrebujejo tudi počitek, zato je pomembno, da jih z balkona ali terase pravočasno preselimo v notranje prostori, kjer tudi ustrezno poskrbimo za njih.

Naj bo zeleno tudi pozimi
Sobne rastline spremenijo prostor v toplo in živahno zeleno oazo. Predstavljajo pomemben element, saj so lahko središčna točka, droben poudarek ali lepo ozadje. So tudi koristne, saj vlažijo in čistijo zrak, proizvajajo kisik in predelajo škodljive snovi.

Sadno-zelenjavna zima
Zimski čas oziroma slabo vreme, megla in veliko teme pri nekaterih ljudeh povzročajo kopico težav - od pomanjkanja energije, brezvoljnosti, povečanja teka itd. Kaj storiti za boljše počutje?

Žuborenje na vrtu
Voda daje vrtu poseben čar, ga obogati in pritegne pozornost obiskovalcev. Še zlasti privlačna je tekoča voda - hladni potočki, žuboreče brzice, majhni slapovi itd. Vrtov z naravnimi potočki sicer ni veliko, a majhen tekoči vodni izvir si lahko oblikuje prav vsak vrtnar, pravi strokovnjakinja Kluba Gaia, Nevenka Breznik.

Sobne rastline jeseni
Z meglenimi jutri in hladnimi večeri prihaja čas, ko bomo morali občutljive sobne rastline, nevajene mraza, prestaviti v hišo. Strokovnjakinja Kluba Gaia nevenka Berznik na kratko o njihovi zaščiti.

Kaj posaditi pod drevo?
Drevesa so ogrodje vsakega vrta, prostor pod njimi pa je včasih težko oblikovati. Zaradi sence in razraslih korenin je trava pod drevesi ponavadi slaba, opozarja strokovnjakinja Kluba Gaia Nevenka Breznik. Kako torej saditi pod velikimi drevesi in katere rastline bodo na tem prostoru najbolje uspevale?

Poskrbimo za okrasni vrt
V mesecu oktobru lahko sadimo okrasne rastline in presajamo trajnice. Na kratko o tem, kako za okrasni vrt poskrbimo v tem času.

Oktober na zelenjavnem vrtu
Oktober je tu in z njim čas, ko je delo na vrtu odvisno predvsem od vremena. Glavno opravilo na zelenjavnem vrtu v mesecu oktobru je še vedno spravilo pridelkov, rastline in tla pa je potrebno pripraviti tudi na naslednjo sezono. Več v prispevku strokovnjakinje kluba Gaia, Nevenke Breznik.

Ribnik bo počival
Vodne motive na vrtu moramo pravilno vzdrževati, pomembno pa je tudi, kako jih zaščitimo po koncu poletnih dni. Nevenka Breznik, strokovnjakinja Kluba Gaia, priporoča, da svoj vodni kotiček začnemo pripravljati na hladnejše dni v času, ko se listje odene v lepe jesenske barve. V članku več o tem, kako to storimo.

Da bo prihodnje leto v vrtu boljše
Po letošnjem letu je marsikdo verjetno skoraj obupal nad vrtnarjenjem. Dež, mraz, bolezni in najrazličnejši škodljivci so nekatere vrtove skoraj v celoti opustošili. Edino, na kar smo bili letos lahko ponosni, je bila trava, ki je bila zaradi obilice padavin tudi poleti lepo zelena.

Koloradski hrošč - odkrijmo ga dovolj hitro
Junij je čas, ko moramo biti precej pozorni na dogajanje v vrtu. Škodljivci se v prijetnih poletnih temperaturah dobro počutijo, zato moramo pravočasno ukrepati, da nam ne povzročijo prevelike škode, ljubiteljem vrtnarjenja svetuje Nevenka Breznik, svetovalka Kluba Gaia.

Jesenska opravila v vrtu
Jesen nam je prinesla obilo zadovoljstva nad dobrim pridelkom. Še pred zimo pa nas poleg spravila pridelka čaka priprava zemlje za naslednjo rastno sezono. Strokovnjakinja Kluba Gaia, Nevenka Breznik svetuje, da naj občutljive rastline zaščitimo pred mrazom, sadna drevesa pa pred škodljivci.

Slabo vreme, slab pridelek
Ker je bila pomlad hladna, z deževnim obdobjem pa se končuje tudi poletje, rekordnih pridelkov v zelenjavnem vrtu verjetno letos ni bilo. Nevenka Breznik, strokovnjakinja kluba ljubiteljev vrtnarjenja Gaia, svetuje, kako se pripraviti za prihodnjo sezono.