nevladne organizacije

To morajo početi zavetišča za živali, da lahko sploh preživijo
Zavetišča in društva za pomoč živalim imajo pomembno vlogo v skupnosti. Poleg tega, da z ulice rešujejo brezdomne živali ter jim nudijo začasen dom in veterinarsko oskrbo, na njih pogosto pade tudi breme iskanja in pridobivanja finančnih sredstev. Preverili smo, od kod zavetišča in društva pri nas sploh pridobivajo sredstva in ali ta zadostujejo za njihove potrebe.

V Sloveniji vse več onesnaženega sadja in zelenjave
Zdrav življenjski slog vključuje veliko zelenjave in sadja, toda večinoma si ga ne pridelujemo sami, ampak ga kupujemo, pa naj si bo to v velikih trgovskih centrih, na tržnici, pri kmetih ali v lokalni trgovini. Ob tem se danes pogosteje vprašamo, ali je res neoporečno?

To je pokazala študija glede prihranka energije pri pranju
Ko je govora o zmanjšanju rabe energije v gospodinjstvu, se vsi zavedamo, da je to nujen korak na poti k brezogljični družbi, pa vendar, vedno znova naletimo na naše vsakodnevne navade. Kako ogrevamo dom, kako peremo perilo, kako razsvetljujemo prostore? V Focusu, društvu za sonaraven razvoj, so se v okviru projekta Energise ukvarjali prav s tem.

'Grozi nam razprodaja narave!'
Rok Rozman, nekdanji slovenski veslač, ki se danes bori za ohranjanje čistih vodnih virov, opozarja na problematiko, ki smo ji priča v zadnjem času. Vlada naj bi namreč sprejela zakon, ki bi omogočal podjetjem, da nekontrolirano posegajo v naravo.

Norveška bo zaprla vse tovarne krzna
Norveška je naznanila, da bo do leta 2025 zaprla vse tovarne krzna v državi.

Predlagajo delo od doma tudi v nadaljnje
Si predstavljate, da bi še naprej delo, tako kot v času karantene, opravljali doma, v službo pa bi se vozili le na sestanke in nujne opravke? Okoljevarstveniki se zavzemajo, predvsem z vidika okolja, za razširjeno delo od doma tudi po koncu epidemije.

5 načinov, kako lahko pomagate zaščititi ogrožene živalske vrste
15. maja v tujini vsako leto obeležujejo dan ogroženih živalskih vrst. Kot posamezniki in kot celotna družba bi se morali vsak dan, ne zgolj na ta dan, truditi, da zavarujemo naš ekosistem, z njim pa vse vrste, ki v njem živijo. Prav vsi lahko s svojimi dejanji in s prizadevanji pripomoremo k zaščiti ogroženih živalskih vrst. Kako? Berite dalje.

Nevladniki kritični do predlaganega odstrela zveri
Več kot 30 slovenskih nevladnih organizacij je na predstavništvo Evropske komisije in pisarno Evropskega parlamenta v Sloveniji naslovilo javno pismo. V njem pozivajo zavzetju za takojšnjo uveljavitev moratorija na odstrel zveri v Sloveniji. Bruselj bi moral po njihovem mnenju subvencije pogojevati z uvajanjem dobrih praks na tem področju.

Gorijo pljuča Zemlje
Ko je gorela katedrala Notre Dame, je svet stal in z zgroženimi obrazi, neposredno ali pa prek televizijskih ekranov nemo opazoval dogajanje. Gorela je znamenita cerkev, ki za človeštvo predstavlja bogato dediščino, hkrati pa predstavlja delček mozaika človeštva, ki ga preprosto nismo smeli izgubiti. Notre Dame je z gorečimi plameni polnila časopise širom sveta. Danes ponovno gori brazilski pragozd, gozd, ki mu pravijo tudi pljuča matere Zemlje. Največji deževni gozd na našem planetu je v plamenih, ki jih svet še ni videl.

Delovati je začela Zelena svetovalnica
V okviru projekta Zagovorniki okolja, ki ga sofinancirata ministrstvo za okolje in prostor in Eko sklad, je začela delovati neodvisna pravna svetovalnica za vprašanja s področja varstva okolja ter urejanja prostora.

Sprememba odloka razburja
Novi osnutek odloka o odvzemu osebkov vrst rjavega medveda in volka predvideva odvzem kar 200 medvedov in 11 volkov med 1. oktobrom 2018 in koncem oktobra 2019 .

Ste vedeli?
Ste vedeli, da smo samo v letu 2016 proizvedli v Sloveniji za 59.000 ton odpadkov iz plastike? Da smo istega leta v Sloveniji načrpali 887 milijonov m3 vode: 80 % iz površinskih in 20 % iz podzemnih vodnih virov?

Kako bodo reševali stanovanjski problem mladih?
Stanovanjske zadruge ponujajo alternativno obliko reševanja stanovanjskega problema mladih, prepoznavajo tako mladi kot pristojni odločevalci, zato so deležniki na posvetu na fakulteti za arhitekturo želeli spodbuditi oblikovanje pravnih in finančnih okvirov ter podpornih politik za vzpostavitev in razvoj stanovanjskih zadrug v Sloveniji.

Kako narediti več z manj?
Med 21. in 29. novembrom bo potekal Evropski teden zmanjševanja odpadkov, letos na temo dematerializacije. Kot so sporočili iz Zbornice komunalnega gospodarstva, se lahko tednu z aktivnostmi, ki bodo prebivalce osveščale o tem, kako ravnati, da odpadkov ne bodo proizvedli oziroma jih bodo proizvedli čim manj, priključijo vsi.

Neverjetno odkritje v Jadranskem morju
Aktivisti hrvaške nevladne organizacije Plavi svijet, ki skrbi za delfine, so na svoji spletni strani objavili fotografijo albino delfina. Trdijo, da gre za prvega albino delfina ne samo v Jadranskem morju temveč v celotnem Sredozemskemu morju. Albino delfini so izredno redki, saj naj bi bil znan obstoj le 20.

Ko zasluži dovolj, konča na smetišču!
Zakaj? Koliko denarja je vredno tolikih življenj? Samo v Veliki Britaniji in na Irskem vsako leto kruto konča življenje okoli 20.000 dirkalnih hrtov. Smo ljudje res tako kruti, da si ne znamo poiskati druge vrste zabave?

Kaj je v resnici 'pametna' hiša?
Razmislite o stroških in koristi. Sicer pa je o pametnih hišah vse več govora tudi v Sloveniji. Medtem ko so nekateri že dodobra osveščeni, kaj to pravzaprav pomeni, nekateri o pametnih hišah ne vedo še skoraj nič, spet drugi si lastnosti takšnih hiš razlagajo povsem napačno. Kaj torej pametna hiša sploh je?