Dominvrt.si

novogradnje

To je razlog, da odpiranje oken ni dovolj za čist zrak v domu

Sodoben življenjski slog nas pogosto prisili, da večino svojega časa preživimo v zaprtih prostorih. Ena od glavnih razlogov za to je naše delo, v zimskih in prehodnih mesecih, pa tudi svoj prosti čas večinoma preživljamo v udobju svojega doma. Vendar pa pri tem pogosto zanemarimo pomemben dejavnik – kakovost zraka v naših bivalnih prostorih.

Slovenska arhitektka o tem, kaj potrebuje prav vsak dom

Gradnja novega doma je razburljiv korak ter hkrati velik organizacijski in v zadnjem času predvsem finančni izziv. Cilj vsake novogradnje je seveda čimprejšnja vselitev. Za dosego tega cilja pa je, sploh če smo omejeni s sredstvi, treba dobro razmisliti o prioritetah. Ključno je, da se osredotočimo na najnujnejše potrebe, medtem ko lahko nekateri nakupi in dodatna dela počakajo. V nadaljevanju bomo govorili o tem, kaj naj ima prednost in katere stvari lahko preložimo na čas po vselitvi.

Zato morate stara okna čimprej zamenjati

Okna so izjemno pomemben člen vsakega doma. Omogočajo stalen dotok svetobe v prostor, ga razsvetlijo in nudijo občutek stika z zunanjim svetom. Ne glede na to, ali gre za novogradnjo ali starejšo zgradbo, so okna dolgoročna investicija, zato je pri izbiri potrebno upoštevati nekaj ključnih dejavnikov, ki vam bodo zagotovili izjemne prihranke ter kakovostno bivanje.

Element, ki je ključen za prijetno hladen dom

Energetsko učinkoviti domovi – tako novi kot obstoječi – za ohranjanje kakovosti zraka v zaprtih prostorih potrebujejo učinkovito prezračevanje. Ker fizično prezračevanje ni dovolj, je v sodobnih bivanjskih okoljih nujen kakovostni prezračevalni sistem, ki skrbi za reden dotok svežega zraka in odstranjuje tisto, česar ne želimo: ogljikov monoksid, vonjave, prašne delce, vlago in podobno.

To so trendi na področju gradnje doma

Kot pri prehrani lahko tudi pri gradnji trende v zadnjih letih povzamemo z "bio in eko", če pri ustvarjanju doma z "bio" mislimo na kakovost oz. udobje bivanja, z "eko" pa označimo trajnostni način gradnje. V nadaljevanju se bomo dotaknili modernih smernic, ki jih obe področji narekujeta preko idej, materialov in tehnologij.

Pri nakupu nepremičnine bodite pozorni na te stvari ...

Nakup lastne nepremičnine je ena od najbolj pomembnih finančnih odločitev v življenju. Še posebej, ko se za ta korak odločamo prvič. Preverite, na kaj vse morate biti pozorni, ko kupujete hišo ali stanovanje.

Je bolje kuhati na indukcijo ali plin?

Kuhanje na indukcijski plošči postaja pravi hollywoodski trend. Morda ne toliko trend kot zakon, ki ga je sprejel mestni svet Los Angelesa in mu sledijo tudi v nekaterih drugih delih ZDA. Določilo, ki bo začelo veljati s 1. januarjem prihodnjega leta, namreč prepoveduje vgradnjo plinskih štedilnikov v novogradnje.

Ekipa Delovne akcije se mora v 5 dneh soočiti z grozljivim problemom

Delovna akcija že 7. sezono prenavlja slovenske domove in tako stanovalcem po eni strani omogoča kakovostnejše bivanje, obenem pa vliva upanje v boljši jutri. Marljiva ekipa s simpatično Ano Praznik na čelu se vsakokrat znova znajde pred težko nalogo, saj imajo za prenovo na voljo le nekaj dni. Tako rekoč povsod je ena največjih težav vlaga, ki zna biti zelo trdovratna nadloga. Na srečo za prizadevnostjo Delovne akcije stoji veliko prijateljev projekta, ki imajo rešitev za vsak izziv - tudi vlažne in plesnive prostore!

Kakšne možnosti talnih oblog nam ponuja talno gretje?

Talno ogrevane je v modernih domovih postalo vse bolj priljubljena izbira, saj zagotavlja enakomerno toploto in izboljšuje energetsko učinkovitost. Ti sistemi delujejo tako, da toploto oddajajo neposredno iz tal, kar ustvari udobno in prijetno okolje brez vidnih ogrevalnih elementov.

Veste, kaj je sNES – skoraj ničenergijska hiša?

Skoraj ničenergijske hiše niso več nekaj 'ekstravagantnega', pač pa so realnost in vse bolj priljubljene tudi pri nas. Pravzaprav morajo biti po evropski direktivi vse nove hiše od leta 2020 grajene po principu skoraj ničenergijskih stavb.

Je vaš dom pripravljen na možnost potresa?

Potres, do katerega pride zaradi nenadnega in sunkovitega tresenja zemeljske skorje, lahko povzroči velikansko škodo na našem domu. A čeprav so današnje novogradnje z vidika potresne varnosti že precej dobro grajene, se je na morebitno nevarnost smiselno pripraviti že prej. Poglejmo, kako.

Učinkovito preprečite pojav vlage in plesni v domu

Svež zrak v stanovanju je zagotovo eden ključnih dejavnikov, ki zagotavljajo zdravo in udobno bivalno okolje. Redno prezračevanje je zato izjemnega pomena, žal pa se v mnogih domovih kljub temu pogosto na stenah nabira vlaga, ki lahko povzroča plesen, prostori so zatohli, zrak pa vse prej kot zdravju prijazen. Edina dolgoročno učinkovita rešitev je zato vgradnja kakovostnega prezračevalnega sistema.

Energetsko učinkovit dom zahteva kakovosten prezračevalni sistem

Z vedno večjo energetsko učinkovitostjo objektov, zahvaljujoč kakovostnim izolativnim materialom, ki prepuščajo minimalno zraka, postaja vse pomembnejši element zdravega bivalnega okolja tudi kakovosten prezračevalni sistem. Ne le novogradnje, potrebujejo ga tudi starejši obnovljeni objekti. Učinkovit prezračevalni sistem namreč zagotavlja stalen pretok zraka ter tako preprečuje zatohlost in vlažnost v prostoru.

Zakaj bi za svoj ogrevalni sistem izbrali prav toplotno črpalko?

Da je tako pri obnovah kot novogradnjah velikega pomena tudi energetska učinkovitost našega doma, je v zadnjih nekaj letih postalo del našega zavedanja. Prav zaradi tega je izbira toplotne črpalke vse bolj priljubljena izbira za ogrevanje in hlajenje. Ob tem pa je ključno, da se zavedamo, da gre tukaj za dolgoročno naložbo, ki morda na začetku zahteva nekoliko več truda in finančnih sredstev, toda na dolgi rok prinaša kopico zadovoljstva in prihrankov.

Urejanje zunanjosti s podjetjem Libela Group

Urejena stavba in njena okolica sta pomemben del zunanjosti. Da sta dobro usklajeni, poskrbijo strokovnjaki pri podjetju PietraProject.

Katero vrsto ogrevanja izbrati?

Čeprav morda pred novim vročinskim valom razmišljate zgolj o tem, kako bi se ohladili, pa je neizbežno dejstvo, da se bliža jesen. In z njo prihaja tudi ogrevalna sezona. Preverite, kateri so najpogostejši načini ogrevanja in kako izbrati pravega za vaš dom.

Sistem ogrevanja, ki vam prihrani do 85 % stroškov

Kako se bomo ogrevali v svojem novem domu? To je eno ključnih vprašanj, ki si jih zastavljamo pri načrtovanju novogradnje ali prenove obstoječe hiše. Odločitev je povezana z visokimi stroški investicije, vplivala pa bo na naše bivalno udobje in s tem povezane stroške v prihodnjih desetletjih. Pri trenutnih naraščajočih in nestabilnih cenah energentov so tako vse bolj oziramo k rešitvam, ki zagotavljajo čim večjo energetsko neodvisnost.

To je zmagovalec proti plesni v vašem domu

Babice so nas učile, da je potrebno doma vsak dan zjutraj in zvečer za nekaj minut na široko odpreti okna, da se zamenja zrak in se v stenah ne bo nabirala vlaga, ki bi povzročila plesen. A žal kljub vestnemu prezračevanju v mnogih domovih stene sčasoma postanejo vlažne, prostor pa zatohel in odvraten. Zakaj se to zgodi in kako si lahko pomagamo?

Kaj je bolje - IR paneli ali talno gretje?

Zaradi aktualnega dogajanja na trgu energentov vse več ljudi stremi k ukrepom, ki zagotavljajo tako dolgoročne prihranke kot udobnejše bivanje. Najbolj smiselna je investicija v posodobitev ogrevalnega sistema, izmed vseh možnosti, ki so pri nas na voljo, pa je ena boljših in v več pogledih učinkovitih rešitev sodobno električno ogrevanje, tudi zgolj kot dodatni vir za dogrevanje prostorov.

Gentrifikacija - pojav izrinjanja revnejših najemnikov stanovanj s privlačnih območij v mestu

V Ljubljani so nedavno prodali najdražje stanovanje v zgodovini Slovenije. Za stanovanje v središču mesta je slovenski kupec odštel kar pet milijonov evrov. Tudi ostala nova stanovanja, ki se gradijo v Ljubljani, niso dostopna niti kupcem s sicer nadpovprečnimi plačami. Razkorak med revnimi in bogatimi je vse večji, manj premožnejše iz mestnega središča izpodrivajo tisti z debelimi denarnicami. Se tudi pri nas dogaja gentrifikacija?

Tvojih 5 novoletnih zaobljub, pri katerih ti lahko pomagamo

Dodobra smo zakorakali v novo leto 2022 in kot vsako leto, je to čas novih začetkov in višjih ciljev. Tudi vi vsako leto sestavite seznam novoletnih zaobljub? Čeprav vsako leto sprejmemo razne novoletne zaobljube, se jih le redko držimo. Če smo na začetku polni elana in volje do spremembe življenjskega sloga in izpolnjevanja naših obljub, pa se večina zaobljub običajno ne drži. Predstavljamo vam 5 novoletnih zaobljub, pri katerih vam lahko pomagamo, da jih črtate iz vašega seznama.

Zakaj so toplotne črpalke vredne naložbe?

Z vsako novo generacijo se družba vse bolj zaveda varovanja okolja, ogljičnega odtisa in splošne učinkovitosti gospodinjskih sistemov, naprav in aparatov.

Toplotne črpalke zrak-voda: učinkovito ogrevanje, nižji računi

Veliko družinskih hiš v Sloveniji zaradi nezadostne toplotne izolacije (energijski razred E in slabši) porabi tudi do 70 odstotkov energije za ogrevanje, hlajenje in pripravo sanitarne vode. Gre torej za področje, kjer lahko z zamenjavo tradicionalnih ogrevalnih sistemov na fosilna goriva z naprednejšimi, okolju bolj prijaznimi rešitvami občutno zmanjšamo porabo energije in s tem tudi stroške.

Trendi, ki bodo oblikovali naše domove v prihodnjem desetletju

Dom je naše kraljestvo in v zadnjem letu se je naša pozornost preusmerila v to, kako se počutimo v njem. Pokukali smo v "prihodnost" in preverili, kakšni trendi pri urejanju in gradnji domov se obetajo v naslednjem desetletju.

Jeseni nepovratna sredstva za gradnjo ničenergijskih stavb

Eko sklad bo jeseni objavil dva nova javna poziva za dodeljevanje nepovratnih spodbud za gradnjo skoraj ničenergijskih stavb. Prvi javni poziv bo namenjen fizičnim osebam, drugi pa lokalnim skupnostim (občinam) in pravnim osebam (gospodarstvu).

Število gradbenih dovoljenj za stavbe manjše že četrto leto zapored

V letu 2020 je bilo izdanih za 6 % manj gradbenih dovoljenj za stavbe kot v 2019, v njih pa je bilo načrtovanih za 8 % več stanovanj kot z gradbenimi dovoljenji, izdanimi v 2019. Število gradbenih dovoljenj za stavbe je bilo tokrat že četrto leto zapored nižje kot v letu prej.

Novogradnja - pozor, če se podajate v nakup stanovanja!

Novogradnja naj bi temeljila na novih spoznanjih stroke in posodobljenih predpisih, ki bi upoštevali spremenjene sodobne potrebe in navade ter raznolikost potreb ljudi, ki stanovanja kupujejo ali najemajo.

Število izdanih gradbenih dovoljenj za stavbe avgusta navzdol

Avgusta je bilo izdanih en odstotek manj dovoljenj za gradnjo stavb kot julija, celotna površina načrtovanih stavb pa je bila manjša za 14 odstotkov. V primerjavi z lanskim avgustom je bilo število izdanih gradbenih dovoljenj za novogradnje večje za sedem odstotkov, načrtovana površina teh novogradenj pa manjša za dva odstotka.

V aprilu je bilo izdanih manj gradbenih dovoljenj kot v marcu

Statistični urad Republike Slovenije je izdal poročilo, kjer je zapisano, da je bilo v letošnjem aprilu izdanih kar 33 % manj gradbenih dovoljenj za stavbe kot v mesecu marcu istega leta.

Zakaj je pomembno kakovostno prezračevanje doma?

Dom naj bi bil prostor, kjer se počutimo sprejeto, kjer se lahko sprostimo in napolnimo z energijo, prostor, kjer se počutimo varni. Na žalost pa je veliko domov vse prej kot varnih, kar lahko vidimo tudi v oddaji Delovna akcija. Veliko družin in posameznikov velik poudarek daje primerni izolaciji, načinu ogrevanja, seveda tudi izbiri pohištva, pozabljamo pa na bistveno stvar, ki vpliva na kakovost našega bivanja.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860