občina

Razkrivamo, kakšne so cene za kastracijo in sterilizacijo ljubljenčkov
Sterilizacija ali kastracija hišnega ljubljenčka je velika odločitev, ki s seboj prinaša tudi določen strošek. Preverili smo, koliko stane takšen poseg pri veterinarju in ali je za to mogoče uveljavljati kakšne subvencije.

To je razlog, da Ljubljanski grad te dni preletavajo helikopterji
Ljubljanska mestna občina je te dni začela z napovedano sečnjo dreves na Grajskem griču pod Ljubljanskim gradom. Kot je za STA povedal ljubljanski župan Zoran Janković, je sečnja na grajskem hribu namenjena zaščiti hiš in prebivalcev pod gričem.

To morajo početi zavetišča za živali, da lahko sploh preživijo
Zavetišča in društva za pomoč živalim imajo pomembno vlogo v skupnosti. Poleg tega, da z ulice rešujejo brezdomne živali ter jim nudijo začasen dom in veterinarsko oskrbo, na njih pogosto pade tudi breme iskanja in pridobivanja finančnih sredstev. Preverili smo, od kod zavetišča in društva pri nas sploh pridobivajo sredstva in ali ta zadostujejo za njihove potrebe.

(Pre)drago parkiranje v Vratih, PZS pričakuje pocenitev in ugodnosti
Letošnja uvedba parkirnine v dolini Vrata je dvignila veliko prahu. Največ kritik je bilo na račun zneska, pa tudi glede alternativnega javnega prevoza, saj ni bilo omogočenega poznega prihoda in odhoda. Planinska zveza Slovenije zato od Občine Kranjska Gora za naslednjo sezono pričakuje dostopnejšo in ugodnejšo rešitev.

Če travo kosite v nedeljo, lahko plačate globo
"Košnja trave je ob nedeljah prepovedana. Če travo kosite v nedeljo, vas sosed lahko prijavi inšpekciji." Vas torej sosed res lahko prijavi, če s košnjo trave motite njegov nedeljski počitek?

Vrata odprla najvišja stavba v Sloveniji
Slovenija je bogatejša za nov arhitekturni dosežek, in sicer je svoja vrata za obiskovalce odprla najvišja stavba pri nas. To je kar 106 metrov visok razgledni stolp v Rogaški Slatini.

Tujerodne vrste z naših vrtov lahko škodujejo okolju
Ste vedeli, da je divji kostanj tujerodna vrsta? Številne vrste rastlin namreč uvažamo kot okrasne rastline za gojenje na vrtovih in parkih, toda takšna rastlina kaj hitro postane invazivna. Divji kostanj sicer ne ogroža naših gozdov in ni invaziven, toda v Sloveniji se najde veliko tujerodnih rastlin, živali in gliv, ki so zelo invazivne.

Kako je urejen odvoz kosovnih odpadkov po posameznih občinah?
Odpadni material, poškodovano pohištvo in belo tehniko ter druge kosovne odpadke, uničene v nedavnih poplavah, lahko prebivalci Slovenije odložijo na različnih lokacijah, glede na posamezne regije. V času sanacije in čiščenja domov so tako v krajih po Sloveniji organizirane možnosti za odvoz odpadnega materiala. Spodaj so navedene informacije o krajih ter datumih zbiranja za nekatere občine in kraje, ki so utrpeli največjo škodo.

V teh krajih je zaradi dežja potrebno prekuhati vodo
Zaradi presežene mejne vrednosti motnosti vode, ki je posledica deževja, je v nekaterih slovenskih krajih že potrebno prekuhavanje pitne vode. Preverite, ali je med njimi tudi vaš kraj.

Se odločate za odhod v dom za starejše? Kaj storiti s svojo nepremičnino?
Odhod v dom je za mnoge težka, a neizogibna odločitev. To namreč predstavlja selitev in veliko spremembo v življenju v obdobju, ko smo še bolj občutljivi na najmanjše spremembe, kaj šele na spremembo bivanja in dnevnih navad. Starejši ob tem za seboj pusti spomine, polno hišo ali stanovanje stvari, na katere je čustveno navezan, in se preseli v sobo v domu. Pogosto pa mora razmisliti tudi o tem, kaj bo storil s svojo nepremičnino med bivanjem v domu.

Gentrifikacija - pojav izrinjanja revnejših najemnikov stanovanj s privlačnih območij v mestu
V Ljubljani so nedavno prodali najdražje stanovanje v zgodovini Slovenije. Za stanovanje v središču mesta je slovenski kupec odštel kar pet milijonov evrov. Tudi ostala nova stanovanja, ki se gradijo v Ljubljani, niso dostopna niti kupcem s sicer nadpovprečnimi plačami. Razkorak med revnimi in bogatimi je vse večji, manj premožnejše iz mestnega središča izpodrivajo tisti z debelimi denarnicami. Se tudi pri nas dogaja gentrifikacija?

Kdaj bi lahko dobili prve stanovanjske zadruge?
Kaj so stanovanjske zadruge, kako lahko rešujejo stanovanjsko problematiko in kdaj bi lahko v Sloveniji dobili prvo? O tem smo se pogovarjali s predstavnico Inštituta za študije stanovanj in prostora ter stanovanjske zadruge Zadrugator.

Čebelarska zveza Slovenije in PRVA bosta šolarjem vnovič postavili učne čebelnjake
Podporo čebelarstvu, ki je močno zasidrano v slovenski tradiciji, danes izkazuje vse več podjetij. Družbeno odgovoren projekt, ki opozarja na pomembno vlogo čebel, obenem pa zelo uspešno spodbuja pozitiven odnos do čebelarstva med najmlajšimi, je #PRVAčebela. S skupno osmimi učnimi čebelnjaki so razveselili učence čebelarskih krožkov na osnovnih šolah – lani v Lovrencu na Pohorju, Pivki, Vojniku in Stični, letos pa v občinah Dobrovnik, Kočevje, Laško in Mokronog - Trebelno.

Ogrevanje najdražje v Mariboru, najcenejše v Celju
Naraščajoče cene energije in energentov na veleprodajnih trgih se že odražajo v maloprodajnih cenah toplote iz distribucijskih sistemov toplote. V povprečju je bila ta za tipično gospodinjstvo novembra za 38 odstotkov višja kot lani. Ogrevanje je najdražje v Mariboru, najcenejše pa v Celju.

V Celju brezplačna sol za posipanje javnih površin
Predstavniki večstanovanjskih objektov v Celju lahko s potrdilom upravnika prevzamejo 25 kilogramov brezplačne soli za posipanje javnih površin, kot so parkirišča pred objekti, dvorišča in zunanja stopnišča.

Zaradi prekomernega hranjenja v Velenju poginili labodi
V zadnjih dneh je na Velenjskem jezeru zaradi zaužitja prevelike količine hrane poginilo nekaj labodov, so sporočili iz občine Velenje.

Bi kupili novo hišo za samo 50.000 evrov?
Projekt Hiše za mlade družine je požel veliko zanimanja tako občin kot tudi potencialnih kupcev. Pismo o nameri za izvedbo projekta – gradnje naselja s 50 montažnimi hiškami – so podpisali že z občino Ajdovščina. Kot kaže, pa bo projektov več, saj so resne namere izkazali tudi v Prekmurju, na Koroškem in drugje po Sloveniji. S projektom bi radi dokazali, da se ob podpori lokalnega okolja da zgraditi prijetno, sodobno in okolju prijazno hiško za približno 50.000 evrov.

Za mišjo mrzlico umrla ena oseba
Nacionalni inštitut za javno zdravje je letos doslej prejel prijave o 562 primerih mišje mrzlice, kar je veliko več kot lani, ko je v celem letu prejel 14 prijav. Med obolelimi je 240 oseb potrebovalo bolnišnično zdravljenje, ena oseba pa je umrla.

Ponovno na voljo boni za sofinanciranje sterilizacije in kastracije lastniških mačk
V medijih in tudi sicer se vedno znova poudarja pomen sterilizacije in kastracije domačih živali zaradi zmanjšanja števila zapuščenih živali. Mestna občina Novo mesto letos, tako kot pretekla leta, ponovno poziva in spodbuja k odgovornemu lastništvu živali. Na voljo so tudi boni za sofinanciranje sterilizacije in kastracije lastniških mačk.

Sladko grenka zgodba ljubljanske Cukrarne
Cukrarna spada med najpomembnejše industrijske objekte v prvi polovici 19. stoletja na Slovenskem. A ko je leta 1858 nepazljivost povzročila požar, je šla njena pot navzdol, dobrega posla ni bilo več. Nato je postala zatočišče Ketteja, Murna in Cankarja in Župančiča, a tudi tukaj se je zgodba žalostno končala. Propadla stavba pa je zdaj končno dobila novo obleko in novo funkcionalnost.

Vode iz sistema Golo-Zapotok ni treba več prekuhavati
Občina Ig je preklicala ukrep prekuhavanja vode na vodovodnem sistemu Golo-Zapotok. Še vedno pa ostaja v veljavi ukrep varčevanja z vodo, je objavljeno na spletni strani občine.

Letos povečano število komarjev in miši
V letošnjem letu mnogi opažajo povečano število komarjev, čemur pritrjujejo tudi biologi. Po besedah Tomija Trilarja je več predvsem celinskega poplavnega komarja, ki je naša domorodna vrsta. K temu je pripomogla mokra pomlad in z njo ugodnejši pogoji za njegovo razmnoževanje. Po opažanjih Slavka Polaka je letos tudi več miši.

Na Mirni se obeta 30 novih stanovanj
Občina Mirna je položila temeljni kamen za gradnjo dveh novih večstanovanjskih objektov oz. blokov. Na hitro razvijajoči se Mirni se prihodnje leto obeta skupaj 30 novih stanovanj, so še povedali na mirnski občini.

V vodovodnem sistemu Golo-Zapotok odkrili bakterijo
Delni rezultati vzorčenja vode v vodovodnem sistemu Golo-Zapotok, ki jo je zaradi vonja po naftnih derivatih od torka prepovedano uporabljati, so pokazali prisotnost bakterije. Prepoved uporabe vode ostaja v veljavi, je danes sporočila občina Ig.

V hrvaški vasi prodajajo stare hiše za eno kuno
V občini Legrad na severozahodu Hrvaške za eno kuno (13,3 centa) prodajajo prazne in zapuščene hiše, da bi povečali število prebivalcev kraja, ki leži blizu sotočja Mure in Drave ob hrvaško-madžarski meji. Doslej so prodali 17 hiš, za nakup pa se zanimajo tudi posamezniki iz Rusije, Turčije, Kolumbije in še nekaterih držav.

Za večjo zanesljivost oskrbe s pitno vodo v pomurskih občinah skoraj 30 milijonov evrov
Minister za okolje in prostor mag. Andrej Vizjak je podpisal vlogo za odločitev o podpori za neposredno potrditev projekta Nadgradnja vodovodnega sistema B. Nosilna upravičenka je Občina Rogaševci, skupaj z občinami Beltinci, Cankova, Gornji Petrovci, Grad, Občina Hodoš, Kuzma, Moravske Toplice, Murska Sobota, Puconci, Šalovci in Tišina.

Na ogled cvetočih narcis pod Golico letos z brezplačnim javnim prevozom
Travniki cvetočih narcis vsako leto v vasi pod Golico privabijo številne obiskovalce. Po lanskih slabih izkušnjah z množico avtomobilov so se letos na Jesenicah odločili, da med majskimi vikendi cesti na Planino pod Golico in Javorniški Rovt zaprejo za osebna vozila ter za obiskovalce organizirajo brezplačen javni prevoz.

Župani podpisali pogodbo za dokončno ureditev dolenjsko-belokranjskega centra za ravnanje z odpadki
Deset županov dolenjskih in belokranjskih občin je po tem, ko so leta 2015 zavrnili skoraj štirikrat dražjo naložbeno inačico, danes podpisalo pogodbe za gradnjo objekta za mehansko in biološko obdelavo komunalnih odpadkov na leskovški deponiji Centra za ravnanje z odpadki Dolenjske – Cerod. Naložba bo brez davka stala 7,8 milijona evrov.

Ana je tokrat potrkala na vrata šestčlanski družini
Da življenjske zgodbe niso vedno lahke, še manj pa srečne, smo se ob gledanju oddaje Delovna akcija že navadili. A vseeno nas tragične in žalostne zgodbe vedno zadenejo naravnost v srce. Nič drugače ni bilo tokrat, ko se je Delovna akcija odločila pomagati družini Zajfrid.

Delovno akcijo čaka največja obnova do sedaj
Ekipa Delovne akcije bo zagrizla v velik izziv, kajti obnovili bodo hišo 6-članske družine. Oče Dušan je izredno priden, marljiv in delaven človek, vsi ga poznajo kot človeka velikega srca, ki vedno priskoči na pomoč. Pred dvema letoma pa se je med delom tragično poškodoval in zaradi zloma hrbtenice ostal hrom. Z ženo Suzano in štirimi sinovi živi v stari dotrajani hiši, ki jo je pred nesrečo nameraval prenoviti. Največji problem sta prostorska stiska in vlaga. Ana in mojstri bodo tako družini Zajfrid poskušali najti rešitev za boljše življenje.