Dominvrt.si

občine

Stanje v zavetiščih alarmantno, bi bilo z novelo zakona kaj bolje?

Stanje v slovenskih zavetiščih za živali je postalo zaskrbljujoče zaradi preobremenjenosti in pomanjkanja sredstev. V Sloveniji deluje 16 zavetišč, ki lahko sprejmejo približno 700 mačk in 400 psov. V letu 2023 so ta zavetišča sprejela 9.897 mačk in 1.572 psov, kar močno presega njihove kapacitete.

Razkrivamo, kakšne so cene za kastracijo in sterilizacijo ljubljenčkov

Sterilizacija ali kastracija hišnega ljubljenčka je velika odločitev, ki s seboj prinaša tudi določen strošek. Preverili smo, koliko stane takšen poseg pri veterinarju in ali je za to mogoče uveljavljati kakšne subvencije.

To je razlog, da Ljubljanski grad te dni preletavajo helikopterji

Ljubljanska mestna občina je te dni začela z napovedano sečnjo dreves na Grajskem griču pod Ljubljanskim gradom. Kot je za STA povedal ljubljanski župan Zoran Janković, je sečnja na grajskem hribu namenjena zaščiti hiš in prebivalcev pod gričem.

Tako lahko postanete pasji ali mačji boter

Finančna podpora zavetiščem in društvom je ključnega pomena za njihovo delovanje in pomoč živalim, ki potrebujejo oskrbo. Obstaja več načinov, kako lahko prispevate finančna sredstva.

Toliko boste plačali, če naberete preveč mahu za jaslice

Če ste eden tistih, ki se pri božičnih praznikih radi držijo tradicije, potem boste verjetno tudi letos pod svojo smrečico postavili jaslice. In te boste seveda obložili z naravnim mahom. Preden se odpravite v gozd, preberite, koliko mahu je še dovoljeno nabrati, da vas slučajno ne doleti kazen.

Obisk zavetišča ji je odprl oči. 'Nisem vedela, da obstaja toliko trpljenja'

Ob mednarodnem dnevu prostovoljstva vam predstavljamo veliko zagovornico ohranjanja narave in zaščite živali, prostovoljko in predsednico Društva Reks in Mila, Mojco Furlan.

Kako izbrati barvo fasade?

Izbira barve fasade je pomemben korak pri prenovi ali gradnji vašega doma. Barva fasade vpliva na videz hiše, njeno vzdržljivost in skladnost z okolico. V tem članku bomo na kratko pregledali prednosti in slabosti različnih barv fasade ter podali nasvete za njihovo izbiro.

To morajo početi zavetišča za živali, da lahko sploh preživijo

Zavetišča in društva za pomoč živalim imajo pomembno vlogo v skupnosti. Poleg tega, da z ulice rešujejo brezdomne živali ter jim nudijo začasen dom in veterinarsko oskrbo, na njih pogosto pade tudi breme iskanja in pridobivanja finančnih sredstev. Preverili smo, od kod zavetišča in društva pri nas sploh pridobivajo sredstva in ali ta zadostujejo za njihove potrebe.

(Pre)drago parkiranje v Vratih, PZS pričakuje pocenitev in ugodnosti

Letošnja uvedba parkirnine v dolini Vrata je dvignila veliko prahu. Največ kritik je bilo na račun zneska, pa tudi glede alternativnega javnega prevoza, saj ni bilo omogočenega poznega prihoda in odhoda. Planinska zveza Slovenije zato od Občine Kranjska Gora za naslednjo sezono pričakuje dostopnejšo in ugodnejšo rešitev.

Ko le ne bi potrebovali več zavetišč in tudi Jurijev ne

Če še niste slišali za enega največjih slovenskih živalskih vplivnežev Jurija Juhanta in Horjulce, potem niste ravno 'up to date' z družbeno sceno. Jurij je pred leti pustil službo in postal oskrbnik, rešitelj in borec za živali. Njegove objave imajo enako mero ostrine do vseh neodgovornih lastnikov živali kot tudi neverjetne topline do živali, ki so se znašle v njegovi oskrbi. A to ni članek o Juriju, pač pa o tem, kaj je narobe z našim svetom, da imamo premalo Jurijev, ki rešujejo, kar smo kot družba zamočili.

Se bolj splača hišo obnoviti ali graditi novo?

Ste novopečeni lastnik nepremičnine? Čestitamo. Sledi logično vprašanje: Kako to nepremičnino spremeniti v dom? Jo sploh obdržati ali raje prodati in zgraditi novo? To sta popolnoma upravičeni vprašanji, na kateri pa je težko ali skoraj nemogoče odgovoriti tako, da boste imeli občutek popolnega zadovoljstva. Lahko pa malo pomagamo pri odločitvi za eno ali drugo.

Katero vrsto škarpe izbrati?

Oporni zidovi, bolj znani kot škarpe, se zaradi enostavnosti in praktičnosti pogosto uporabljajo pri urejanju okolice. Le ti imajo povsem praktičen namen kot na primer utrjevanje brežine, da se ta ne osipa, ali pa jih uporabimo za izravnavo terena. Z opornimi zidovi lahko strmo parcelo spremenimo v bolj praktično, terasasto. Lahko so učinkovito sredstvo za zaščito hiše v primeru apokalipse ali pa so oporni zidovi čisto estetske narave. In kakšne vrste zidov se danes gradi?

Če travo kosite v nedeljo, lahko plačate globo

"Košnja trave je ob nedeljah prepovedana. Če travo kosite v nedeljo, vas sosed lahko prijavi inšpekciji." Vas torej sosed res lahko prijavi, če s košnjo trave motite njegov nedeljski počitek?

Vrata odprla najvišja stavba v Sloveniji

Slovenija je bogatejša za nov arhitekturni dosežek, in sicer je svoja vrata za obiskovalce odprla najvišja stavba pri nas. To je kar 106 metrov visok razgledni stolp v Rogaški Slatini.

Tujerodne vrste z naših vrtov lahko škodujejo okolju

Ste vedeli, da je divji kostanj tujerodna vrsta? Številne vrste rastlin namreč uvažamo kot okrasne rastline za gojenje na vrtovih in parkih, toda takšna rastlina kaj hitro postane invazivna. Divji kostanj sicer ne ogroža naših gozdov in ni invaziven, toda v Sloveniji se najde veliko tujerodnih rastlin, živali in gliv, ki so zelo invazivne.

Meje vaše parcele uredite, še preden bo prepozno

Pravite, da je prišel dan, ko ste postali ponosni lastnik parcele ali pa ste tik pred tem, da to postanete? No, kot novopečeni lastnik, bi bil prvi korak dobrega gospodarja preveriti, ali so meje parcele res urejene in tako tudi evidentirane. S tem se lahko v prihodnosti izognete temu, da zgradijo novo cesto ravno na tistem mestu, kjer ponosno stoji vaša 10 let stara sibirska cedra, ker ste bili pač prepričani, da je zemljišče na tistem mestu vaše.

Kako je urejen odvoz kosovnih odpadkov po posameznih občinah?

Odpadni material, poškodovano pohištvo in belo tehniko ter druge kosovne odpadke, uničene v nedavnih poplavah, lahko prebivalci Slovenije odložijo na različnih lokacijah, glede na posamezne regije. V času sanacije in čiščenja domov so tako v krajih po Sloveniji organizirane možnosti za odvoz odpadnega materiala. Spodaj so navedene informacije o krajih ter datumih zbiranja za nekatere občine in kraje, ki so utrpeli največjo škodo.

Te rastline si ne želite imeti doma

'Papagajčki' so na seznamu invazivnih tujerodnih vrst, zato zanjo veljajo najstrožji ukrepi za preprečitev vnosa in širjenja. Prepovedano jo je razmnoževati, gojiti, prevažati, kupovati, prodajati, uporabljati, izmenjevati, posedovati ali jih dati v okolje.

Kakšne so kazni zaradi nepravilnega ločevanja odpadkov?

Posameznikom, ki ne ločujejo odpadkov, marsikje grozi po več sto evrov kazni. Vendar pa jih kljub izvajanju nadzora inšpektorji izrekajo bolj malo. Najbolj problematično je namreč ločevanje odpadkov v večstanovanjskih stavbah, kjer pa je krivca za napačno odložene smeti težko najti.

V teh krajih je zaradi dežja potrebno prekuhati vodo

Zaradi presežene mejne vrednosti motnosti vode, ki je posledica deževja, je v nekaterih slovenskih krajih že potrebno prekuhavanje pitne vode. Preverite, ali je med njimi tudi vaš kraj.

Kaj pomeni, da je fasada kakovostna?

Marsikdo misli, da je fasada le izraz za zunanjo barvo hiše ali stanovanjskega objekta. Fasada je zunanja arhitektonska stran zgradbe, dejanska zunanja stena, katero ločimo po zgradbi, materialu in konstrukciji in je mnogo več kot le barva zunanje stene bivanjskega objekta. Je ogledalo, obleka in prvi stik doma z okoljem, v katerem prebivamo, pomembno pa je tudi, da se zavedamo, da predstavlja pomemben vidik toplotnega udobja.

»Bee the change« za boljši in prijaznejši svet za vse

»Bee the change« je osnovno vodilo zavedanja, da se spremembe začnejo najprej v nas samih. To je bil osrednji moto razprave, v okviru »Svetovnega dneva čebel«, ki jo je organiziralo podjetje Medex. Razprava, usmerjena v prihodnost, je poudarila zavedanje o pomenu opraševalcev, ne le čebel, temveč tudi čmrljev, metuljev in muh, ki so odgovorni kar za 75% pridelka hrane. Predstavili so tudi pomembnost pogozdovanja na degradiranih območjih sveta, kjer je človek, zaradi potrebe po gradbenem materialu, kurjavi in bivalnem prostoru, izsekal gozdove in popolnoma porušil naravno ravnotežje. Zato so se odločili, skupaj s slovenskim sejalnim projektom Treecelet, posaditi 10.000 medovitih dreves v Tanzaniji. V okviru trajnostnega delovanja in opolnomočenja žensk pa so podpisali tudi generalno pokroviteljstvo z Ženskim nogometnim klubom Radomlje.

Se odločate za odhod v dom za starejše? Kaj storiti s svojo nepremičnino?

Odhod v dom je za mnoge težka, a neizogibna odločitev. To namreč predstavlja selitev in veliko spremembo v življenju v obdobju, ko smo še bolj občutljivi na najmanjše spremembe, kaj šele na spremembo bivanja in dnevnih navad. Starejši ob tem za seboj pusti spomine, polno hišo ali stanovanje stvari, na katere je čustveno navezan, in se preseli v sobo v domu. Pogosto pa mora razmisliti tudi o tem, kaj bo storil s svojo nepremičnino med bivanjem v domu.

Gentrifikacija - pojav izrinjanja revnejših najemnikov stanovanj s privlačnih območij v mestu

V Ljubljani so nedavno prodali najdražje stanovanje v zgodovini Slovenije. Za stanovanje v središču mesta je slovenski kupec odštel kar pet milijonov evrov. Tudi ostala nova stanovanja, ki se gradijo v Ljubljani, niso dostopna niti kupcem s sicer nadpovprečnimi plačami. Razkorak med revnimi in bogatimi je vse večji, manj premožnejše iz mestnega središča izpodrivajo tisti z debelimi denarnicami. Se tudi pri nas dogaja gentrifikacija?

Ponovno na voljo nepovratna sredstva za skoraj ničenergijske stavbe

Občani jih lahko pridobijo za gradnjo ali nakup novih skoraj ničenergijskih stavb ali celovito skoraj ničenergijsko prenovo stavb, občine in podjetja pa za gradnjo novih skoraj ničenergijskih stavb.

V Sloveniji prvi primer ptičje gripe pri perutnini

Aviarna influenca, znana tudi kot ptičja gripa, je zelo nalezljiva virusna bolezen, ki lahko prizadene vse vrste ptic. Bolezen se med pticami prenaša kapljično, z medsebojnimi stiki med pticami, prek njihovih izločkov in preko okužene krme. Prenos je možen tudi z obutvijo in opremo, ki je bila v stiku z okuženim materialom.

Kdaj bi lahko dobili prve stanovanjske zadruge?

Kaj so stanovanjske zadruge, kako lahko rešujejo stanovanjsko problematiko in kdaj bi lahko v Sloveniji dobili prvo? O tem smo se pogovarjali s predstavnico Inštituta za študije stanovanj in prostora ter stanovanjske zadruge Zadrugator.

Čebelarska zveza Slovenije in PRVA bosta šolarjem vnovič postavili učne čebelnjake

Podporo čebelarstvu, ki je močno zasidrano v slovenski tradiciji, danes izkazuje vse več podjetij. Družbeno odgovoren projekt, ki opozarja na pomembno vlogo čebel, obenem pa zelo uspešno spodbuja pozitiven odnos do čebelarstva med najmlajšimi, je #PRVAčebela. S skupno osmimi učnimi čebelnjaki so razveselili učence čebelarskih krožkov na osnovnih šolah – lani v Lovrencu na Pohorju, Pivki, Vojniku in Stični, letos pa v občinah Dobrovnik, Kočevje, Laško in Mokronog - Trebelno. 

Zaradi prekomernega hranjenja v Velenju poginili labodi

V zadnjih dneh je na Velenjskem jezeru zaradi zaužitja prevelike količine hrane poginilo nekaj labodov, so sporočili iz občine Velenje.

Bi kupili novo hišo za samo 50.000 evrov?

Projekt Hiše za mlade družine je požel veliko zanimanja tako občin kot tudi potencialnih kupcev. Pismo o nameri za izvedbo projekta – gradnje naselja s 50 montažnimi hiškami – so podpisali že z občino Ajdovščina. Kot kaže, pa bo projektov več, saj so resne namere izkazali tudi v Prekmurju, na Koroškem in drugje po Sloveniji. S projektom bi radi dokazali, da se ob podpori lokalnega okolja da zgraditi prijetno, sodobno in okolju prijazno hiško za približno 50.000 evrov.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860