Dominvrt.si

objekt

Tega nikar ne počnite na vrtu

Najhitrejši in morda tudi najlažji način zalivanja vrta je s cevjo in vodo iz pipe. Vendar pa je tak način neekološki in za določene rastline tudi poguben, zato tega nikar ne prakticirajte. Odkrijte raje ekološke načine zbiranja deževnice, pametne rešitve za sušne razmere in načine, kako si lahko sami pomagate pri izdelavi sistema za učinkovito varčevanje z vodo.

Ali drži, da ravna streha slej ko prej začne puščati?

Streha. Tako osnoven in samoumeven del vsake hiše. Je nekakšna pika na i pri gradnji. Šele ko je hiša pod streho, dobi končno tisto svojo prepoznavno obliko. V našem okolju je sicer veliko kreativnih streh, a trdno na vrhu je zasidrana dvokapnica. Se pa zadnje desetletje opaža vse več modernih arhitektonskih rešitev in te imajo večinoma kvadraten ali pravokoten videz. Nekatere imajo sicer blag naklon, druge pa imajo popolnoma ravno streho, če lahko temu tako rečemo. In kot takšne delijo mnenje ljudi. Eni jih namreč obožujejo zaradi svojega minimalističnega videza, drugim pa so grde zaradi svoje sterilne oblike.

Hišni sejem REAM: ekskluzivne priložnosti za ogrevanje, hlajenje in prezračevanje

Ne zamudite: prihaja Hišni sejem podjetja REAM, slovenske številke ena za toplotne črpalke, klime in prezračevalne sisteme. Izkoristite sejemske ugodnosti!

Tako lahko lastniki sončnih celic znižate račun za elektriko

Če so bili še do pred nedavnim baterijski hranilniki energije del nadstandardne ponudbe investicij v sončne elektrarne, danes postajajo vse bolj priljubljena in tudi zelo učinkovita rešitev zelene prihodnosti. Tovrstna hibridna sončna elektrarna oziroma nadgradnja sončne elektrarne z baterijskim hranilnikom namreč uporabniku ne omogoča le samooskrbe z električno energijo, temveč močno zmanjšuje tudi vpliv sprememb omrežnine na stroške položnic za elektriko.

Slovenija bo morda kmalu dobila še eno futuristično stolpnico

Stolpnice v Ljubljani rastejo kot gobe po dežju, toda ta, ki jo namerava družba Severnica zgraditi v naslednjih dveh letih, bo prekosila prav vse doslej. Ne samo s svojo višino, tudi njen izgled naj bi bil vse prej kot klasičen, lahko bi rekli celo futurističen.

Ministrstvo pojasnuje, kako je s požarno varnostjo v dijaških domovih

Kako je mogoče, da v dijaškem domu Ivana Cankarja v Ljubljani, v katerem se je ponoči zgodil hud požar, niso imeli nameščenih požarnih alarmov? To se danes – žal dan prepozno, sprašuje marsikdo. Toda ne glede na zakon gre pravzaprav za življenja mladih ljudi, ki jih je treba zaščititi, kar pa, kot kaže, v ustanovi niso storili.

Je vaša streha primerna za postavitev sončne elektrarne?

Zaradi negotovosti na energetskih trgih se ljudje vedno bolj spogledujemo z možnostmi izkoriščanja alternativnih virov energije. Ogromno potenciala na slovenskih tleh predstavlja zlasti sonce, zato je dobro vedeti, kako lahko preverite, ali je vaša streha sploh primerna za namestitev sončne elektrarne.

Je prav, da je fasada rdeča ali vijoličasta?

Ko razmišljamo, kako oblikovati objekt, interjer ali območje okrog objekta, se pogosto oziramo le na svoj okus, se pogovarjava z arhitektom Deanom Pertinačem. Prebiramo o arhitekturi in oblikovanju ter se denimo navdušimo nad skandinavskim pristopom. Toda ne pomislimo, ali ta res ustreza tudi našemu prostoru.

Plesen lahko odstranite z destiliranim belim kisom

Spore plesni, ki se zaradi neustrezne izolacije ali puščanja napeljave naselijo v dom, so lahko zelo nevarne za zdravje. Ko enkrat prekrijejo stene, se jih je tudi zelo težko znebiti. Dokler gre za manjše težave, vam pri tem lahko pomaga kis, ki ima to dodatno prednost, da ni strupen in je hkrati nenevaren za okolje.

Kakšen nadstrešek izbrati: lesenega, kovinskega ali steklenega?

Nadstrešek definira zunanjost vašega doma, zagotavlja pa tudi senco in zaščito pred vremenskimi vplivi. Ko gre za izbiro materiala za nadstrešek, sta les in kovina dve najpogostejši izbiri, čeprav v zadnjem času priljubljenost pridobiva tudi steklo.

Se bolj splača hišo obnoviti ali graditi novo?

Ste novopečeni lastnik nepremičnine? Čestitamo. Sledi logično vprašanje: Kako to nepremičnino spremeniti v dom? Jo sploh obdržati ali raje prodati in zgraditi novo? To sta popolnoma upravičeni vprašanji, na kateri pa je težko ali skoraj nemogoče odgovoriti tako, da boste imeli občutek popolnega zadovoljstva. Lahko pa malo pomagamo pri odločitvi za eno ali drugo.

Toliko vode lahko prihranite z vgradnjo zbiralnika deževnice

Voda je dolgo časa veljala za nekaj samoumevnega. Glede na lego in naravo naše dežele pomanjkanje vode ni bilo ravno nekaj, kar bi poznali. Da je ta pritekla iz pipe v steni, pa je bil za velik del Slovenije kar standard. Tudi kvaliteta vode je bila večinoma zelo dobra. Se je pa z razvojem povečala potreba po vodi in hkrati kvaliteta zmanjšala.

To je največja prednost montažne hiše v primerjavi s klasično gradnjo

Ko takole premlevam o današnji tematiki, se spomnim lanskega poletja, kako smo s prijatelji posedali okoli ognja, z zadovoljnim nasmeškom po uspešnem preizkušanju novega žara. Praviloma so sledile debate o raznoraznih filozofskih in življenjsko neizogibnih stvareh (beri: reševanje sveta in včasih tudi bližnjih planetov). In ker smo pač v teh letih, se permanenten dom v obliki hiše vse več pojavlja v debatah. In potem je padlo vprašanje: ''Kaj pa montažna hiša?'' Seveda obvezno sledijo nasveti in pripombe vseh sodelujočih, nekatere koristne, druge bolj hecne. Kakšna pa mi da misliti ravno za takšen prispevek.

Prizidek k hiši: kakšnega izbrati in kako se lotiti dela?

Slovenija se na evropski ravni po lastništvu hiš uvršča v sam vrh. Nič nenavadnega ni, da v hiši prebivajo skupaj s starši tudi otroci, kasneje partnerji in kmalu tudi novi naraščaj. Sami pa veste, kako je z različnimi generacijami. Drugačni pogledi in zamisli kmalu pripeljejo do želje po spremembah v prostoru, ki je bil v osnovi prilagojen prvotnim prebivalcem. Tako lahko hiša kmalu postane premajhna, mogoče so same sobe slabo zasnovane in preveč razdrobljene, dnevni prostor je premajhen, morebiti želimo dodati sobo za delo, rekreacijo ali pa enostavno razgibati tloris. Tako se pogosto odločimo povečati osnovni tloris hiše s prizidkom.

Pri nakupu nepremičnine bodite pozorni na te stvari ...

Nakup lastne nepremičnine je ena od najbolj pomembnih finančnih odločitev v življenju. Še posebej, ko se za ta korak odločamo prvič. Preverite, na kaj vse morate biti pozorni, ko kupujete hišo ali stanovanje.

Vrata odprla najvišja stavba v Sloveniji

Slovenija je bogatejša za nov arhitekturni dosežek, in sicer je svoja vrata za obiskovalce odprla najvišja stavba pri nas. To je kar 106 metrov visok razgledni stolp v Rogaški Slatini.

Kanye West praktično uničil vilo, sedaj jo prodaja

Kanye West se je kot kaže prenaglil in sprejel napačno odločitev glede nakupa še ene nepremičnine. Še pred dvema letoma je na krilih uspeha svoje skoraj milijardo evrov vredne znamke superg Yeezy hiše in posestva kupoval kot po tekočem traku, zdaj pa mu vsaj ena izmed teh povzroča težave, zato jo na vsak način želi prodati.

Zato je kakovostna hidroizolacija temeljne plošče tako pomembna

Voda je v naravi nujno potrebna komponenta za življenje. No, pri gradnji pa nam lahko povzroči veliko preglavic, še posebno pri elementih stavbe, ki jih je težko naknadno sanirati oziroma popravljati.

Se lahko polaganja ploščic lotimo sami doma?

Povsem mogoče je, da ste med opazovanjem mojstra pri tem delu že kdaj pomislili, da bi lahko v prihodnje to storili sami in na ta način prihranili nekaj denarja. A polaganje ploščic ni enostavno opravilo, sploh če to počnemo prvič. Morda boste šele po tem, ko boste ploščice položili sami, ugotovili, da bi bilo bolje, če bi delo prepustili strokovnjaku. A po drugi strani lahko z nekaj spretnosti in pravimi nasveti delo opravite ravno tako dobro, če ne še bolje, kot izkušen keramičar.

Toplotna črpalka - kaj morate vedeti, preden se odločite za nakup?

Med vsemi ogrevalnimi sistemi, ki so trenutno na voljo, veliko strokovnjakov kot najkvalitetnejšo in dolgoročno najbolj varčno rešitev priporoča toplotno črpalko. A tudi pri toplotnih črpalkah je možnosti več, ponudnikov ravno tako, zato se nikar ne prenaglite z nakupom ampak se posvetujte s strokovnjakom. Preden pa sprejmete končno odločitev, morate vedeti kaj toplotna črpalka pravzaprav je, kako deluje, ali se vam nakup izplača in na kaj vse morate biti še pozorni.

So časi, ko smo se ogrevali na drva, že mimo?

Zima je tu in s tem tudi čas, ko je ogrevanje doma neizogibno, pri čemer pa lahko naletimo na precej visoke stroške. A ne le cena, marsikdo ob izbiranju najboljše vrste ogrevanja v zadnjem času pomisli tudi na ekološki vidik. Kaj torej izbrati, da zadostimo obema kriterijema – da ne bomo onesnaževali okolja in nas zimske temperature hkrati ne bodo preveč udarile po žepu?

V katerih primerih se gradbenemu nadzorniku ne smemo odreči?

Vsi, ki se lotijo kakšne gradnje, imajo seveda na prvem mestu vedno vizualizacijo tistega, kar so si zamislili, in kako to čim hitreje in kvalitetno izpeljati. V ozadju pa po navadi kljuje tista misel, kako pri vsem skupaj čim več prihraniti, oziroma lepo povedano, racionalizirati stroške. To vodi do tega, da pričnemo na spisku gledati, kje bi se dalo kaj oklestiti.

Stene - katere lahko v domu sploh rušimo?

Ko govorimo o koreniti prenovi hiše ali stanovanja, se pojavi tudi vprašanje o širitvah oziroma prerazporeditvah prostorov, kar vključuje stenske preboje ali celo rušenje posameznih sten. V katere grajene dele stavbe pa sploh lahko posegamo, da bo tudi po teh objekt še vedno potresno varen in naše bivanje v njem ne bo ogroženo?

To so prednosti trajnostne gradnje

Gradbeni sektor je eden najbolj potratnih z vidika porabe virov, pa naj gre za les, pesek, kovine, kamen in druge materiale ali energijo. A naravni viri so omejeni in ljudje jih izkoriščamo hitreje, kot se ti lahko obnavljajo. Zato postaja trajnostna gradnja vse bolj pomemben del trajnostnega razvoja. Vključuje uporabo okolju neškodljivih gradbenih materialov, energetsko učinkovitost stavb ter ravnanje z odpadki pri gradnji in rušenju stavb. Kakšne pa so prednosti trajnostne gradnje?

Zdaj je čas, da legalizirate svojo črno gradnjo

Čeprav veliko ljudi zakone jemlje kot nujno zlo, so le-ti nujno potrebni, da se postavijo okvirji, po katerih se vsi ravnamo in so v interesu vseh. Ti so z nekim družbenim konsenzom dogovorjen set pravil. S tem se prepreči samovolja posameznikov (večinoma) oziroma da bi vsak ravnal po svoje, tako kot se pač v tistem trenutku počuti.

To morate vedeti o toplotni črpalki, preden se odločite za nakup

Toplotna črpalka je vse bolj pogosta izbira za zimsko ogrevanje in poletno hlajenje doma. Razlogov, zakaj se zanjo odloča vse več lastnikov stanovanj in hiš, je več, najbolj pomemben pa je zagotovo ekonomičnost. Če razmišljate o tem sistemu, je zdaj pravi čas, saj lahko s sodelovanjem v nagradni igri osvojite vrhunsko toplotno črpalko.

Kdaj se odločiti za zimski vrt?

Zima se še ni povsem poslovila, pa vendar nas vleče ven, na sonce. Žal pa se temperature še niso toliko dvignile, da bi bilo posedanje na terasi resnično prijetno. Kaj pa, če bi lahko vseeno uživali v lepem razgledu in soncu, ne da bi vas zeblo?

Poznamo pet gradbenih faz: kaj pomenijo?

Vsak gradbeni projekt, od prenove majhne kopalnice do večstanovanjske stavbe, gre skozi poseben proces od načrtovanja do končnega rezultata. Pri večjih projektih, kot je gradnja hiše, je še posebej pomembno, da projekt kar se da natančno razdelamo ter ocenimo potreben material in končne stroške. Zato, da je načrtovanje in samo delo lažje, gradbene projekte običajno razdelimo na različne faze. Poznamo pet osnovnih gradbenih faz. Kaj pomeni katera?

Obnova doma: kakšen je postopek?

Obnova hiše ali stanovanja po korakih (+ cene + izvajalci)

Blaž Švab: 'Najbolj je hvaležna denarnica'

V zadnjem času v luči aktualnega dogajanja vedno več ljudi razmišlja o menjavi ogrevalnega sistema. Ker se kot družba vedno bolj zavedamo pomena varovanja okolja in eneretske učinkovitosti, hkrati pa iščemo rešitve, ki bi bile čim bolj prijazne naši denarnici, se ni za čuditi, da je zanimanje za nakup toplotne črpalke v porastu. Gre namreč za sistem ogrevanja, ki zagotavlja dolgoročno varnost, prilagodljivost, enostavnost uporabe, nizke stroški ogrevanja, udobje ter številne druge ekonomske in ekološke koristi.

ISSN 2630-1679 © 2024, Dominvrt.si, Vse pravice pridržane Verzija: 860