objekti

Težave grškega turizma: bodo bazeni ostali prazni?
Grške oblasti pred letošnjo turistično sezono iščejo hitre rešitve, tokrat v ospredju pomanjkanje vode.

Je vaša streha primerna za postavitev sončne elektrarne?
Zaradi negotovosti na energetskih trgih se ljudje vedno bolj spogledujemo z možnostmi izkoriščanja alternativnih virov energije. Ogromno potenciala na slovenskih tleh predstavlja zlasti sonce, zato je dobro vedeti, kako lahko preverite, ali je vaša streha sploh primerna za namestitev sončne elektrarne.

Je prav, da je fasada rdeča ali vijoličasta?
Ko razmišljamo, kako oblikovati objekt, interjer ali območje okrog objekta, se pogosto oziramo le na svoj okus, se pogovarjava z arhitektom Deanom Pertinačem. Prebiramo o arhitekturi in oblikovanju ter se denimo navdušimo nad skandinavskim pristopom. Toda ne pomislimo, ali ta res ustreza tudi našemu prostoru.

Kakšen nadstrešek izbrati: lesenega, kovinskega ali steklenega?
Nadstrešek definira zunanjost vašega doma, zagotavlja pa tudi senco in zaščito pred vremenskimi vplivi. Ko gre za izbiro materiala za nadstrešek, sta les in kovina dve najpogostejši izbiri, čeprav v zadnjem času priljubljenost pridobiva tudi steklo.

Ko le ne bi potrebovali več zavetišč in tudi Jurijev ne
Če še niste slišali za enega največjih slovenskih živalskih vplivnežev Jurija Juhanta in Horjulce, potem niste ravno 'up to date' z družbeno sceno. Jurij je pred leti pustil službo in postal oskrbnik, rešitelj in borec za živali. Njegove objave imajo enako mero ostrine do vseh neodgovornih lastnikov živali kot tudi neverjetne topline do živali, ki so se znašle v njegovi oskrbi. A to ni članek o Juriju, pač pa o tem, kaj je narobe z našim svetom, da imamo premalo Jurijev, ki rešujejo, kar smo kot družba zamočili.

Luksuzna hiška, ki se 'zlije' z okolico
Estonsko podjetje, ki se ukvarja s projektiranjem majhnih luksuznih počitniških domov, pisarn in savn, predstavlja nov luksuzen produkt.

Katero vrsto škarpe izbrati?
Oporni zidovi, bolj znani kot škarpe, se zaradi enostavnosti in praktičnosti pogosto uporabljajo pri urejanju okolice. Le ti imajo povsem praktičen namen kot na primer utrjevanje brežine, da se ta ne osipa, ali pa jih uporabimo za izravnavo terena. Z opornimi zidovi lahko strmo parcelo spremenimo v bolj praktično, terasasto. Lahko so učinkovito sredstvo za zaščito hiše v primeru apokalipse ali pa so oporni zidovi čisto estetske narave. In kakšne vrste zidov se danes gradi?

Je bolje kuhati na indukcijo ali plin?
Kuhanje na indukcijski plošči postaja pravi hollywoodski trend. Morda ne toliko trend kot zakon, ki ga je sprejel mestni svet Los Angelesa in mu sledijo tudi v nekaterih drugih delih ZDA. Določilo, ki bo začelo veljati s 1. januarjem prihodnjega leta, namreč prepoveduje vgradnjo plinskih štedilnikov v novogradnje.

Hiša - si tudi vi želite, da bi imeli lastno?
Ko se odločamo za gradnjo lastne hiše in ko odločitev zanjo dejansko pade, moramo čez dolgotrajni proces in čez kar nekaj dokumentov, preden se gradnje dejansko lahko lotimo. A še prej se moramo navadno odločiti, kakšno hišo si sploh želimo.

Veste, kaj je sNES – skoraj ničenergijska hiša?
Skoraj ničenergijske hiše niso več nekaj 'ekstravagantnega', pač pa so realnost in vse bolj priljubljene tudi pri nas. Pravzaprav morajo biti po evropski direktivi vse nove hiše od leta 2020 grajene po principu skoraj ničenergijskih stavb.

Toliko let traja, da se investicija v sončne celice povrne
Sonce. 150 milijonov kilometrov oddaljen vir neskončne energije (vsaj za naša zemeljska merila), ki nam bo na voljo še kar nekaj let, konkretno 5 milijard let. Energija, ki jo sonce vsak dan odda na zemljo, je enormna in zadostuje večkratnim potrebam po energiji celotnega sveta. Pa lahko le-to uporabimo učinkovito?

To so prednosti trajnostne gradnje
Gradbeni sektor je eden najbolj potratnih z vidika porabe virov, pa naj gre za les, pesek, kovine, kamen in druge materiale ali energijo. A naravni viri so omejeni in ljudje jih izkoriščamo hitreje, kot se ti lahko obnavljajo. Zato postaja trajnostna gradnja vse bolj pomemben del trajnostnega razvoja. Vključuje uporabo okolju neškodljivih gradbenih materialov, energetsko učinkovitost stavb ter ravnanje z odpadki pri gradnji in rušenju stavb. Kakšne pa so prednosti trajnostne gradnje?

Kakšne so kazni zaradi nepravilnega ločevanja odpadkov?
Posameznikom, ki ne ločujejo odpadkov, marsikje grozi po več sto evrov kazni. Vendar pa jih kljub izvajanju nadzora inšpektorji izrekajo bolj malo. Najbolj problematično je namreč ločevanje odpadkov v večstanovanjskih stavbah, kjer pa je krivca za napačno odložene smeti težko najti.

Energetsko učinkovit dom zahteva kakovosten prezračevalni sistem
Z vedno večjo energetsko učinkovitostjo objektov, zahvaljujoč kakovostnim izolativnim materialom, ki prepuščajo minimalno zraka, postaja vse pomembnejši element zdravega bivalnega okolja tudi kakovosten prezračevalni sistem. Ne le novogradnje, potrebujejo ga tudi starejši obnovljeni objekti. Učinkovit prezračevalni sistem namreč zagotavlja stalen pretok zraka ter tako preprečuje zatohlost in vlažnost v prostoru.

Poznamo pet gradbenih faz: kaj pomenijo?
Vsak gradbeni projekt, od prenove majhne kopalnice do večstanovanjske stavbe, gre skozi poseben proces od načrtovanja do končnega rezultata. Pri večjih projektih, kot je gradnja hiše, je še posebej pomembno, da projekt kar se da natančno razdelamo ter ocenimo potreben material in končne stroške. Zato, da je načrtovanje in samo delo lažje, gradbene projekte običajno razdelimo na različne faze. Poznamo pet osnovnih gradbenih faz. Kaj pomeni katera?

V Celju brezplačna sol za posipanje javnih površin
Predstavniki večstanovanjskih objektov v Celju lahko s potrdilom upravnika prevzamejo 25 kilogramov brezplačne soli za posipanje javnih površin, kot so parkirišča pred objekti, dvorišča in zunanja stopnišča.

V Ljubljani nova soseska za ranljive družine in posameznike
Stanovanjski sklad RS je v Ljubljani slovesno odprl novo sosesko Novo Brdo. V eni največjih ljubljanskih sosesk je skoraj 500 stanovanj v 18 večstanovanjskih objektih.

Stanje nelegalnih gradenj se ni izboljšalo
Gradbena inšpekcija Inšpektorata RS za okolje in prostor je od februarja do septembra v akciji nadzorov preverjala, ali imajo objekti, na katere so jih opozorili prijavitelji, gradbeno dovoljenje in če, ali je gradnja skladna z izdanim gradbenim dovoljenjem.

Kako vemo, ali je naša stavba ali hiša potresno varna?
O potresu najbrž ne razmišljamo veliko – vse do trenutka, ko pride do njega. Ampak vsi, ki so morali obnavljati ali na novo graditi domove po potresih, se strinjajo, da po tistem še kako dobro vedo, kako pomembna je protipotresna varnost.

Miniaturne hiške: klavstrofobija ali svoboda?
V zadnjih desetletjih je vse bolj priljubljen trend bivanja v miniaturnih hiškah. Koncept prihaja iz ZDA, kjer se je začel razvijati že v 70. letih prejšnjega stoletja, pravi razmah pa se je zgodil v času finančnega zloma pred dobrim desetletjem. Dandanes pa se za takšen način bivanja odločajo predvsem mladi, ki si želijo minimalističnega in okolju prijaznejšega bivanja.

Gradbeni zakon
1. junija 2018 smo dobili tri zakone s področja prostorskega načrtovanja in graditve objektov, ki se dotikajo področja gradnje. Med njimi je Zakon o urejanju prostora, Gradbeni zakon in Zakon o arhitekturni in inženirski dejavnosti.

Posledice neurja v kmetijstvu in gozdarstvu
Ponekod po državi so se razvila krajevna lokalna neurja z močnejšim vetrom in točo, zato na terenu strokovne službe preverjajo stanje, ki so ga povzročile padavine, je javilo Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Edina zaščita, ki jo potrebuje vaš les
Če je bilo včasih prepričanje, da je le betonska gradnja optimalna, danes vemo, da leseni objekti niso nič manj stabilni, močni in trajnosti kot druge vrste gradnje, enako pa velja za pohištvo in preostale elemente. Pravzaprav lahko rečemo, da v nekaterih primerih leseni elementi predstavljajo še večjo stabilnost in trajnost. Tovrstni elementi potrebujejo le ustrezno zaščito.

Neverjeten primerek sove, ki ima oči kot 'vesolje'
Ste tudi vi velik ljubitelj sov? Potem boste verjetno preprosto očarani nad dejstvom, da na svetu obstaja sova, ki ima v očeh 'vesolje v malem'. Zaradi genetske napake in posledične slepote ima sovica prav posebne oči, ki človeka naravnost očarajo.

Se pripravljate na vrtičkanje? Potem morate vedeti to!
Pridelovanje lastnih vrtnin je praktična in zdrava odločitev. Z lastnim vrtom pride zavedanje, da je za zemljo in vrtnine treba skrbeti vse leto. Sami se odločate, kakšna gnojila in pesticide boste uporabljali, na kakšen način boste vrtnarili in navsezadnje, katere pridelke boste posadili. Z rahlim naporom in trudom lahko dobite naravno hrano, ki ni le domača, temveč tudi okusna. Če razmišljate o svojem vrtu, ne veste pa, kje in kako začeti, vam ponujamo osnove, ki jih mora poznati vsak vrtičkar. Morda boste ugotovili, da vrtnarjenje sploh ni težko!

Kakšna je razlika med britanskim in slovenskim domom?
Britanci marsikaj počnejo drugače kot preostali Evropejci. Vozijo po levi strani ceste, nikoli se niso želeli odreči svoji valuti in sprejeti evra, otroci v šolah nosijo uniforme in na sploh nekateri Otočani radi izpostavljajo, kako drugačni so. Pokukali smo v britanski dom in ga primerjali s slovenskim. Razlik ni malo.

Gradbeni zakon - v Sloveniji ni popolnoma upoštevan
Pravilnik o univerzalni graditvi in uporabi objektov (Uradni list RS, št. 41/18), kot ga poznamo danes, je bil sprejet 5. junija lansko leto, veljati pa je začel nekaj dni kasneje, 16. junija istega leta. Po 24. členu Gradbenega zakona podrobneje določa bistveno zahtevo, s katero se zagotavljata univerzalna graditev in uporaba objektov, in vključuje graditev in uporabo objektov, ki so dostopni vsem ljudem. Pa se v Sloveniji tudi dejansko gradi bivanjske objekte, ki so prilagodljivi in dostopni vsem ljudem?

Črna gradnja - se izplača?
24. oktobra 2017 je začel veljati nov gradbeni zakon, ki je v veljavo stopil manj kot mesec dni kasneje – 17. novembra istega leta, v dejanski uporabi pa je od 1. avgusta 2018. Od takrat je v Sloveniji mogoče legalizirati črno gradnjo. Čeprav želite zgraditi le pomožni objekt ali zgolj razširiti/preoblikovati obstoječo stavbo, potrebujete gradbeno dovoljenje. Kaj je gradbeno dovoljenje, zakaj in za kaj ga potrebujemo, kaj je črna gradnja in kako jo lahko legaliziramo?

Gradbena dovoljenja, ki jih potrebujete za rastlinjak
Za začasne rastlinjake je dovolj, da pridobite malo gradbeno dovoljenje. Za trajne rastlinjake, ki so večji od 150 kvadratnih metrov, pa veljajo drugačna pravila. Preverite, katera.

Gradbena inšpekcija je začela z izvršbami po drugi osebi za letos
Gradbena inšpekcija je v juniji začela izvrševati upravne izvršbe inšpekcijskih odločb po drugi osebi. Za letos je predvidenih 30 zadev, pri katerih gre za zavezance, ki so prejeli pravnomočni sklep za odstranitev nelegalnih gradenj, a tega niso naredili.